Λαμπιόνια για τους Απόλλωνες

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Τσίμπησα που λέτε δεύτερο χέρι τους απόλλωνες των Τσακιρήδηδων αλλά οι λάμπες ήταν κινεζο-άμαρκες γιατί ο προηγούμενος που τους είχε θα έκανε μια γρήγορη αναβάθμιση (που δεν έγινε τελικά).
Έτσι έμεινα με οκτώ EL34 και τέσσερις 12at7 αμφιβόλου ποιότητας. Όχι κακής ποιότητας, αλλά αμφιβόλου: άμαρκες λάμπες.

Έτσι, σκέφτομαι στις άγιες τούτες μέρες να κάνω μια αναβάθμιση η οποία θα είναι και μόνιμη, όσο κρατήσουν δηλαδή οι λάμπες 6-8 χρόνια. Άρα διαφορά στην τιμή της τάξης των 50-100€ μεταξύ λαμπών είναι αμελητέα (100€/8χρόνια=12.5€ το χρόνο για καλύτερες λάμπες..).

Η ερώτηση είναι διπλή:
1. Τί τύπος λάμπας? EL34/6CA7 ή 6550/KT88?
2. Ποιά μάρκα λάμπας? JJ ή Electro Harmonix ή Mullard ή ...

Για το 1, θα κερδίσω 15-20W με τις 6550 αλλά δεν νομίζω ότι τα χρειάζομαι. Ήδη έχω 40W σε triode push-pull και 70W σε pentode. Τα ηχεία έχουν 90db ευαισθησία 2 δρόμων και τα ακούω σε απόσταση 2 μέτρων περίπου. Στην τελική δεν έχω νιώσει ότι ζορίζονται από τον ενισχυτή, απλά ρωτάω και μια δεύτερη γνώμη για να σιγουρευτώ ότι κάνω τη σωστή επιλογή. Λένε κιόλας ότι η EL34 έχουν καλύτερες μεσαίες αλλά αυτό δεν το ξέρω, το αφήνω σε εσάς.

Για το 2, θα έπαιρνα τις JJ που διαφημίζει (με την καλή έννοια :drinks: ) ο Costas Coyias αλλά εφόσον θα πάρω 8 λάμπες και όχι 1-2, θέλω να σιγουρευτώ και εγώ. NOS θέλω να αποφύγω γιατί κοιτάζω πιο πολύ στην αξιοπιστία στις λάμπες του τελικού παρά στον χαρακτήρα.

Και μένουν οι προενισχύτριες.
Στον προενισχυτή (Αλέξανδρο από Τσακιρήδηδες πάλι) έχω τις JJ που είναι μια χαρά.
Απλά επειδή συνειδητά δεν στοχεύω στην υψηλή πιστότητα αλλά στο να μου αρέσει η μουσική εμένα προσωπικά, θέλω να μεταχειρίζομαι τις προενισχύτριες σαν equalizer ή ..ενισχυτικό γεύσης!
Θα μπορούσα να κρατήσω ουδέτερο τον χαρακτήρα των προενισχύτριων στα μονομπλοκ, και να πειράζω τον Αλέξανδρο. Θέλω και εδώ τη γνώμη σας.. :D:D:D

πωπω, πολλά έγραψα πάλι! :errwhat:
 



Μηνύματα
317
Reaction score
12
Σε αυτο που λεει ο Τακης να προσεξεις μονο αν πας για svetlana να ειναι οι winged-c-

Προτιμησε τις 6ca7 εχουν περισσοτερο σωμα απ τις el34 αν πας προς τα κει

Επισης για την εισοδο εξαιρετικες και σχετικα φθηνες ειναι και οι CV4024
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Πω πω μπράβο ρε παιδιά, ευχαριστώ.
Βασικά χαίρομαι πολύ που οι EH 6CA7 είναι στις προτεινόμενες! ..είναι ΤΟΣΟ ωραίες!! (όχι πολύ hi-fi εκ μέρους μου για την επιλογή τους, αλλά τι να κάνουμε, στο σαλόνι θα είναι!:D:D:D)

Όσο για τις προενισχύτριες, θα κάνω ένα pause γιατί ένας γνωστός μου από Κύπρο έχει κάποιες nos (όχι κάποιες, κάτι κιβώτια βασικά...μεγάλη ιστορία που να σας λέω) και του είπα να μου δώσει κάποιες. Τώρα ό,τι κάτσει θα μου έρθει και μετά βλέπουμε!
 

Μηνύματα
317
Reaction score
12
Εχε κατα νου οτι σε πρωτη φαση καλο θα ηταν να στρωσεις τις EH με τις ηδη υπαρχουσες
προενισχυτριες και μετα να κανεις παιχνιδι με αλλες.

Διαφορετικα θα γινει ενα τουρλουμπουκι που θα σε οδηγησει σε λαθος συμπερασματα.

Επισης ριξε και μια ερωτηση στους Τσακιριδαιους για το Bias με τις 6CA7 να δουμε τι θα σου πουνε,
γιατι εγω σοβαρη απαντηση,ακομα και οταν μιλησα με την ιδια την EH,δεν πηρα.
Προς το παρων παντως με το αυτι τις δουλευω στα 380-400mV εκει εχω βρε το sweet point

Aναμενουμε νεα
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Παιδια σημερα γυρισα Αθηνα και βλεπω τα υπολοιπα που εχουν γραφτει. ΠΡΑΓΜΑΤΙ η καθε αλλαγη πρεπει να γινει με υπομονη και αφου εχουμε πλεον αναφορα με τις καινουριες λυχνιες στην εξοδο. Απ οτι γνωριζω οι Τσακιριδαιοι απο μαμα το ρευμα το εχουν η [ειχαν]πολυ χαμηλα ,20 ma . Ειναι γεγονος οτι σε Α\Β η el-34 δουλευει πολυ καλα απο 35-40 ma καιι με ανοδικη ταση 410-420 βολτ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Θα σου έλεγα να δεις και τις ΚΤ-77. Πολύ καλύτερα άκρα από τις EL-34 και ποιο ολοκληρωμένος ήχος.
Ρεύμα ηρεμίας ίδιο με τις EL-34 (36mA) ή δοκίμασε ελαφρώς υψηλότερο 38-40.
 

A

amoustakas

Guest
Τσίμπησα που λέτε δεύτερο χέρι τους απόλλωνες των Τσακιρήδηδων αλλά οι λάμπες ήταν κινεζο-άμαρκες γιατί ο προηγούμενος που τους είχε θα έκανε μια γρήγορη αναβάθμιση (που δεν έγινε τελικά).
Οι κινέζικες τελικές EL34 που λένε πάνω Electron Tube είναι Shuguang και είναι εξαιρετικές λάμπες. Μη περιμένεις χαοτικές διαφορές από τις JJ. Εν ολίγοις αν το μηχάνημά σου δεν παίζει καλά με τις κινέζικες ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να παίξει καλά με άλλες.
 

Μηνύματα
567
Reaction score
373
Θα πρότεινα 6CA7 EH. Έχουν περισσότερη ενέργεια από τις el34. Σίγουρα με 6550 θα έχεις περισσότερο drive αλλά δεν θα έχεις των αρμονικό πλούτο των el34. Η 6CA7 είναι στην μέση.

Στον δικό μου ενισχυτή φοράω 6ca7 και δεν τις αλλάζω με τίποτα.
 

Μηνύματα
567
Reaction score
373
Οι κινέζικες τελικές EL34 που λένε πάνω Electron Tube είναι Shuguang και είναι εξαιρετικές λάμπες. Μη περιμένεις χαοτικές διαφορές από τις JJ. Εν ολίγοις αν το μηχάνημά σου δεν παίζει καλά με τις κινέζικες ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να παίξει καλά με άλλες.
Οι φτηνές Shuguang είναι πολύ λίγες... Μόνο οι ακριβές σειρές αξίζουν όπως οι psvane και οι Shuguang treasure. Οι απλές Shuguang είναι μόνο για λύση ανάγκης. Στο παρελθόν ο ενισχυτής μου φορούσε Shuguang ecc82 και ecc83 και όταν τις άλλαξα με Tung sol μου έπεσαν τα σαγόνια. Άλλωστε γι αυτό και οι Shuguang treasure και psvane τιμολογιακά και κατασκευαστικά, δεν έχουν καμία σχέση με τις απλές Shuguang.

Όσο για τους Απόλλωνες είναι πολύ καλά μηχανήματα.
 



Μηνύματα
567
Reaction score
373
Οι κινέζικες τελικές EL34 που λένε πάνω Electron Tube είναι Shuguang και είναι εξαιρετικές λάμπες. Μη περιμένεις χαοτικές διαφορές από τις JJ. Εν ολίγοις αν το μηχάνημά σου δεν παίζει καλά με τις κινέζικες ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να παίξει καλά με άλλες.
Οι φτηνές Shuguang είναι πολύ λίγες... Μόνο οι ακριβές σειρές αξίζουν όπως οι psvane και οι Shuguang treasure. Οι απλές Shuguang είναι μόνο για λύση ανάγκης. Στο παρελθόν ο ενισχυτής μου φορούσε Shuguang ecc82 και ecc83 και όταν τις άλλαξα με Tung sol μου έπεσαν τα σαγόνια. Άλλωστε γι αυτό και οι Shuguang treasure και psvane τιμολογιακά δεν έχουν καμία σχέση με τις Shuguang, αλλά
Μπορείς να τις συγκρίνεις με τις JJ και τις Electoharmonix EL34 και να προσδιορίζεις επακριβώς που υστερούν;

Κατ' αρχήν ΔΕΝ ανέφερα κάποια σύγκριση με JJ! Όπως δεν ανέφερα και κάποια σύγκριση με el34! Ξαναδιάβασε το μήνυμά μου.

Όσο για τις απλές Shuguang όσο κι αν φωνάζεις δεν παύουν να είναι οι πιο εύκολη και φθηνή λύση... Οι Shuguang Treasure και Psvane είναι σε άλλο επίπεδο... Πάρε δύο και σύγκρινε τες δίπλα δίπλα με τις απλές. Καλύτερα πόδια επίχρυσα καλύτερη βάση καλύτερα υλικά καλύτερος ήχος καλύτερα όλα. Με τις όντως JJ δεν έχουν μεγάλες διαφορές αλλά δεν είναι και αυτές ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις. Συγκεκριμένα για τις ecc83 και 82 που έχω, έχουν καλύτερες μεσαίες, με πιο πλούσιο αρμονικό περιεχόμενο, καλύτερα πρίμα και λίγο πιο πλούσιο μεσοχαμηλό από τις απλές Shuguang. Και οι δύο βέβαια έχουν 'μαζεμένα' άκρα, αλλά η jj σε μικρότερο βαθμό. Όσο για τις EL34 της Electro Harmonix μου αρέσουν αλλά σίγουρα δεν φτάνουν, για το γούστο μου, τις 6CA7 πάλι της Electro Harmonix.

Τα παραπάνω βέβαια αποτελούν άποψή μου, όσον αφορά το tube rolling που έχω κάνει στον ενισχυτή μου. Δεν σημαίνει πως πρέπει να συμφωνήσετε κιόλας μαζί μου οπότε μην αγχώνεσαι. Συζήτηση κάνουμε...

Έτσι κι αλλιώς το κάθε μηχάνημα έχει και τα ηλεκτρικά του χαρακτηριστικά όποτε και μπορεί να κάτσει κάποια λάμπα καλύτερα από κάποια άλλη. Το ίδιο συμβαίνει και με αυτόν που τις ακούει.... Οπότε have fun!:neo::biggrin:
 
Last edited:

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Οι κινέζικες τελικές EL34 που λένε πάνω Electron Tube είναι Shuguang και είναι εξαιρετικές λάμπες. Μη περιμένεις χαοτικές διαφορές από τις JJ. Εν ολίγοις αν το μηχάνημά σου δεν παίζει καλά με τις κινέζικες ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να παίξει καλά με άλλες.
Μόνο 2 από τις 8 είναι Electron tube. Οι άλλες είναι εντελώς άμαρκες. Η μία κιόλας είναι πιο ψηλή από τις άλλες!
Είναι απλά για να παίζουν, από ομοιομορφία 0.

Οκ, και τις KT-77 τις είχα στα υπ' όψιν, αλλά ρε παιδιά, που θα βρω 8άδα να αγοράσω? Ναι μεν έχει bias για την κάθε λάμπα αλλά απ' όσα έχω διαβάσει καλό είναι να είναι ματσαρισμένες.
Ματσαρισμένη οκτάδα 6CA7 ή ΚΤ-77 δεν βρίσκω από ευρώπη (ή θέλει ακόμα πιο πολύ ψάξιμο) και από αμερική κωλύομαι λίγο για το τελωνείο. Μίλησα με κάποια μαγαζιά εδώ (πιο πολύ κιθαριστικά) και θα έχω κάποιες απαντήσεις από Δευτέρα, αλλά.. χλωμά τα βλέπω.
Εσείς από που παίρνετε λάμπες?
 


Μηνύματα
567
Reaction score
373
Αυτές δεν τις δοκίμασα για να είμαι ειλικρινής. Στις NOS αναφέρεσαι;
;O
Αυτές δεν τις δοκίμασα για να είμαι ειλικρινής. Στις NOS αναφέρεσαι;

Όχι στις καινούριες αναφέρομαι.

Από Nos έχω ένα ζευγάρι Mullard ecc 83. Καμία σχέση με τις νέες λυχνίες... Άλλο γυαλί, άλλα υλικά, άλλο σχέδιο, άλλη ποιότητα, άλλος ήχος!!! Πολύ μακριά!
 

Μηνύματα
567
Reaction score
373
Μόνο 2 από τις 8 είναι Electron tube. Οι άλλες είναι εντελώς άμαρκες. Η μία κιόλας είναι πιο ψηλή από τις άλλες!
Είναι απλά για να παίζουν, από ομοιομορφία 0.

Οκ, και τις KT-77 τις είχα στα υπ' όψιν, αλλά ρε παιδιά, που θα βρω 8άδα να αγοράσω? Ναι μεν έχει bias για την κάθε λάμπα αλλά απ' όσα έχω διαβάσει καλό είναι να είναι ματσαρισμένες.
Ματσαρισμένη οκτάδα 6CA7 ή ΚΤ-77 δεν βρίσκω από ευρώπη (ή θέλει ακόμα πιο πολύ ψάξιμο) και από αμερική κωλύομαι λίγο για το τελωνείο. Μίλησα με κάποια μαγαζιά εδώ (πιο πολύ κιθαριστικά) και θα έχω κάποιες απαντήσεις από Δευτέρα, αλλά.. χλωμά τα βλέπω.
Εσείς από που παίρνετε λάμπες?
Πάρε από ebay Αμερικής.

Έχει πολύ καλές προσφορές σε πολύ χαμηλές τιμές. Από Αμερική παίρνω κι εγώ με πολύ χαμηλές τιμές και λίγα μεταφορικά. Έχω σταμπάρει ένα κατάστημα με καλές τιμές. Ψάξ' το.
 

Μηνύματα
567
Reaction score
373
...και από ΚΤ-77 προς τα που να κοιτάξω? JJ, Gold lion, ... ?
Από τις καλύτερες νέες λυχνίες οι Gold Lion. Αν και ακριβές σχετικά τα έχουν τα λεφτά τους και με το παραπάνω.

Αν σε παίρνει οικονομικά δες και Psvane! Κορυφαίες!
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Πάρε από ebay Αμερικής.

Έχει πολύ καλές προσφορές σε πολύ χαμηλές τιμές. Από Αμερική παίρνω κι εγώ με πολύ χαμηλές τιμές και λίγα μεταφορικά. Έχω σταμπάρει ένα κατάστημα με καλές τιμές. Ψάξ' το.
Σου έχουν περάσει από τελωνείο ποτέ?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.868.722
Members
37.942
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top