Λεβητας αεριου συμπυκνωσης. Τι ξερετε?


Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Οταν γινεται συντηρηση τρεχουν νερα η τιποτα υγρα. Πρεπει να προσεξω το ντουβαρι η το πατωμα?


Να κανω λεβητοστασιο μες το σπιτι? Αδυνατον. Υποτιθεται κανεις επιτοιχιο και γλυτωνεις μ αυτα.
Εννοείται ότι δεν θες λεβητοστάσιο..... είπαμε θα μπει μπαλκόνι...αρκει να μονωθουν σωστά οι σωλήνες.....και να μπει λέβητας εξωτερικού χώρου....να φανταστώ ότι δεν σάς έχουν κάνει ποτέ σωστή συντήρηση....
Δεν είναι κάτι τραγικό, όλα όμως εξαρτώνται από τον μάστορα πρέπει πρέπει να μπουν διπλές βάνες και αναμονες για να κουμπώσει η αντλία ανάμεσα από αυτές....και να μην χρειαστεί να ξεσυνδεσετε το λέβητα από την εγκατάσταση.....η αντλία είναι αυτό
IMG_20201118_112408_compress18.jpg IMG_20201114_095118_compress80.jpg
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
αυτό το σκαμπώ το θυμάμαι από όταν πήγαινα δημοτικό!
μπορεί και νήπιο!
και κάτι καρέκλες κουζίνας εμαγιέ πως τις λένε
Οταν γινεται συντηρηση τρεχουν νερα η τιποτα υγρα. Πρεπει να προσεξω το ντουβαρι η το πατωμα?


Να κανω λεβητοστασιο μες το σπιτι? Αδυνατον. Υποτιθεται κανεις επιτοιχιο και γλυτωνεις μ αυτα.
είτε μέσα είτε έξω δεν υπάρχει αυτό που λέμε λεβητοστάσιο.
έχεις ένα κουτί με 5 σωλήνες και 2 καλώδια. τίποτα άλλο. όλα τα άλλα (συλλέκτης πχ ) τα έχεις ήδη σε τόιχο/ερμάριο.

την κατάσταση λέβητας + καυστήρας + δεξαμενή κλπ την στέλνεις ανακύκλωση.
εγώ είμαι υπέρ της εσωτερικής εγκατάστασης, σε μπάνιο/κουζίνα που συνορεύει με εξωτερικό τοίχο.
είναι φτιαγμένοι να μπαίνουν σε ντουλάπι, μαζί με τη ρίγανη και τα πιπέρια.
βέβαια αναγκαστικά θα τον βάλεις κοντά στη θέση του παλιού λέβητα γιατί εκεί θα συνδεθεί πιο εύκολα στο υπάρχον δίκτυο.
στον επίτοιχο μια ώρα τον χρόνο θα έρχεται ο συντηρητής.
θα ανοίγει τον θάλαμο για καθαρισμό κλπ και οτι χρειαστεί θα το πλένει όπου του πεις εσύ.
νερά κλπ δεν τρέχουν. Δεν ασχολείται με το κύκλωμα του νερού κατα την συντήρηση.
σε βλάβες που προυποθέτουν άδειασμα χρειάζεται η μέριμνα να μπορεί να αδειάσει ο λέβητας κάπου βολικά (πχ βανάκι στο μπαλκόνι, βανάκι με λάστιχο στον νεροχύτη κλπ
 
Last edited:

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Σχεδόν με οποιοδήποτε άλλο μέσο θέρμανσης θα αποχωριστείτε το ΦΡΈΣΚΟ ΖΕΣΤΌ ΝΕΡΌ ΧΡΉΣΗΣ μιας και ο λέβητας αερίου και κάποιοι πετρελαίου λειτουργούν ως ταχυθερμοσιφωνες....το οποίο είναι πολύ καλύτερο από το αποθηκευμένο νερό του ηλιακού και απλού θερμοσίφωνα.
Με τους θερμοσίφωνες μην με προκαλείτε γιατί θα ανεβάσω φωτογραφίες με την λάσπη-σκουρια της αντίστασης-αλατα
που θα σας μείνω αξέχαστος για τα επόμενα ζεστά μπανάκια σας πράγμα που δεν θα το ήθελα καθόλου να με θυμάστε γυμνοί μέσα στη μπανιέρα

:biggrin:
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
μια που το ανέφερες, στην 4ετία θυμήθηκα ότι ο ηλιακός έχει ανόδιο που θέλει αλλαγή (τυπικά στα 2 χρόνια ).
επειδή δεν το έιχα κάνει ποτέ , έφερα έναν γνωστό υδραυλικό να γίνει αυτός χάλια γιατί έιχα δει αντίστοιχες φώτο.
-πόσα χρόνια είναι ;
-4
-ωχ
-γιατί ρε πέτρο;
-άσε θα δεις, φέρε καμιά δεκαριά σακούλες να χουμε...

τον αδειάζουμε, ανοίγει
-ρε μλκ με δουλεύεις;
-τι;
-αυτός είναι καθαρός ρε, μήπως τον άνοιξες πέρσυ και το ξέχασες;

πράγματι οι ηλιακοί , αλλά και οι συμβατικοί θερμοσίφωνες σχηματίζουν άλατα κατα την χρήση της αντίστασης.
επίσης ανάλογα τον τρόπο σύνδεσης (υλικά σωληνώσεων κλπ) μπορεί να φθείρουν γρήγορα το ανόδιο,
στην περίτπωση μου όμως η αντίσταση δεν συνδέθηκε ποτέ, οι σωλήνες ήταν πλαστικοί , ενώ η θερμοκρασία του νερού σπάνια πέρναγε τους 80 βαθμούς το καλοκαίρι καθώς λόγω μεγάλης απόστασης έχω βάλει κυκλοφορητή ΖΝΧ .

γενικά όμως ο ηλιακός είναι λίγο πολύ πεταμένα λεφτά. το κόστος του ζνχ είναι 50-100 ευρώ το χρόνο σε έναν ταχυθερμοσίφωνα ή τα μισα σε λέβητα αερίου. το 1000+ρικο του ηλιακού (συν τοποθετηση) δεν αποσβενεται ποτέ. σπάνια δε θα χρειαστεί κάτι στην 15ετία.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
μια που το ανέφερες, στην 4ετία θυμήθηκα ότι ο ηλιακός έχει ανόδιο που θέλει αλλαγή (τυπικά στα 2 χρόνια ).
επειδή δεν το έιχα κάνει ποτέ , έφερα έναν γνωστό υδραυλικό να γίνει αυτός χάλια γιατί έιχα δει αντίστοιχες φώτο.
-πόσα χρόνια είναι ;
-4
-ωχ
-γιατί ρε πέτρο;
-άσε θα δεις, φέρε καμιά δεκαριά σακούλες να χουμε...

τον αδειάζουμε, ανοίγει
-ρε μλκ με δουλεύεις;
-τι;
-αυτός είναι καθαρός ρε, μήπως τον άνοιξες πέρσυ και το ξέχασες;

πράγματι οι ηλιακοί , αλλά και οι συμβατικοί θερμοσίφωνες σχηματίζουν άλατα κατα την χρήση της αντίστασης.
επίσης ανάλογα τον τρόπο σύνδεσης (υλικά σωληνώσεων κλπ) μπορεί να φθείρουν γρήγορα το ανόδιο,
στην περίτπωση μου όμως η αντίσταση δεν συνδέθηκε ποτέ, οι σωλήνες ήταν πλαστικοί , ενώ η θερμοκρασία του νερού σπάνια πέρναγε τους 80 βαθμούς το καλοκαίρι καθώς λόγω μεγάλης απόστασης έχω βάλει κυκλοφορητή ΖΝΧ .

γενικά όμως ο ηλιακός είναι λίγο πολύ πεταμένα λεφτά. το κόστος του ζνχ είναι 50-100 ευρώ το χρόνο σε έναν ταχυθερμοσίφωνα ή τα μισα σε λέβητα αερίου. το 1000+ρικο του ηλιακού (συν τοποθετηση) δεν αποσβενεται ποτέ. σπάνια δε θα χρειαστεί κάτι στην 15ετία.
Τα είπες όλα...
Ειδικά αυτά τα τελευταία με την απόσβεση....
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Εννοείται ότι δεν θες λεβητοστάσιο..... είπαμε θα μπει μπαλκόνι...αρκει να μονωθουν σωστά οι σωλήνες.....και να μπει λέβητας εξωτερικού χώρου....να φανταστώ ότι δεν σάς έχουν κάνει ποτέ σωστή συντήρηση....
Δεν είναι κάτι τραγικό, όλα όμως εξαρτώνται από τον μάστορα πρέπει πρέπει να μπουν διπλές βάνες και αναμονες για να κουμπώσει η αντλία ανάμεσα από αυτές....και να μην χρειαστεί να ξεσυνδεσετε το λέβητα από την εγκατάσταση.....η αντλία είναι αυτό
View attachment 189288 View attachment 189289
Παλι δεν καταλαβαινω. Πρωτα απ ολα δεν εχω μπαλκονι. Μονοκατοικια ειμαι. Θεωρουσα αυτονοητο οτι το επιτοιχιο θα μπει μεσ στο σπιτι. Στο σαλονι πχ η στο διαδρομο του σαλονιου. Καπου εντος τελος παντων. Αλλιως τι σοι επιτοιχιος ειναι.
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
Στο σαλονι πχ η στο διαδρομο του σαλονιου
κουζίνα ή μπάνιο , σε τοίχο σε επαφή με εξωτερικό χώρο ώστε να βγει ο καπναγωγός.
και εκεί που λες γίνεται αλλά δεν συνηθιζεται.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Παλι δεν καταλαβαινω. Πρωτα απ ολα δεν εχω μπαλκονι. Μονοκατοικια ειμαι. Θεωρουσα αυτονοητο οτι το επιτοιχιο θα μπει μεσ στο σπιτι. Στο σαλονι πχ η στο διαδρομο του σαλονιου. Καπου εντος τελος παντων. Αλλιως τι σοι επιτοιχιος ειναι.
Αυτά θα είναι καλύτερα να τα πούμε από το τηλέφωνο να μου εξηγήσετε πώς ακριβώς είναι το σπίτι και που είναι οι συλλέκτες
Από εδώ μπερδεύεται το πράγμα... μπορεί και η καλύτερη λύση να είναι το μπαλκόνι ή κάποιο εξωτερικό σημείο...
Έχω στείλει τηλ σε πμ
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
ήρθε και η δικιά μου ώρα για Φ.Α .έλαβα προσφορές για RADIANT R2K24. WOLF FGB-K-28. ARISTON CLAS ONE 24.
BAXI PRIME 26KW.
ποιό αξίζει περισσότερο ανεξάρτητα κόστους ?
το μαγνητικό φίλτρο ειναι vortex ,συστήνεται ?
η δική μου πρώτη επιλογή ειναι ο radiant αλλά υπάρχει λίγος χρόνος μέχρι να το αποφασίσω.
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
radiant 2k24 rain (για εξωτερικό χώρο)
10 χρόνια εγγύηση , 45 ευρώ τακτική συντήρηση και διαβάθμιση ισχύος εξαιρετική.
πολύ σοβαρό εργαλείο
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλησπέρα, για διαμέρισμα 105τμ με εννιά σώματα φέτες, χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα απωλειών άλλος λέει 28kw λέβητα και άλλος 24. Εκεί που έχω χαθεί εντελώς όμως είναι στην επιλογή λέβητα, ο οποίος θα μπει στο μπαλκόνι αλλά χωρίς να είναι εκτεθειμένος στα καιρικά φαινόμενα. Οποιαδήποτε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη, οι μάρκες λεβητών που προτείνουν είναι με σειρά αξιοπιστιας: Kiturami, Vaillant, Wolf, Intergas, Immergas, Baxi, Ariston. Κι έχω σχεδόν καταλήξει σε Wolf ή Intergas σαν ακριβές λύσεις και immergas η Ariston στις πιο φθηνές.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Καλησπέρα, για διαμέρισμα 105τμ με εννιά σώματα φέτες, χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα απωλειών άλλος λέει 28kw λέβητα και άλλος 24. Εκεί που έχω χαθεί εντελώς όμως είναι στην επιλογή λέβητα, ο οποίος θα μπει στο μπαλκόνι αλλά χωρίς να είναι εκτεθειμένος στα καιρικά φαινόμενα. Οποιαδήποτε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη, οι μάρκες λεβητών που προτείνουν είναι με σειρά αξιοπιστιας: Kiturami, Vaillant, Wolf, Intergas, Immergas, Baxi, Ariston. Κι έχω σχεδόν καταλήξει σε Wolf ή Intergas σαν ακριβές λύσεις και immergas η Ariston στις πιο φθηνές.
Οι σύγχρονοι λέβητες αερίου δεν έχουν την ίδια φιλοσοφία με τους πετρέλαιου,
Παλιότερα μετραγαμε τις θερμίδες των σωμάτων αν για παράδειγμα στο σύνολο τους ήταν περίπου 20 χιλιάδες θερμίδες πρόσθεταμε άλλες δέκα χιλιάδες θερμίδες και βάζαμε έναν λέβητα περίπου στις 30 χιλιάδες.. αυτά δεν ισχύουν στους σύγχρονους λέβητες κ αυτό γιατί δεν υπάρχει αποθήκευση νερού.

Μερικές εταιρείες το μικρότερο μοντέλο τους είναι στα 24 kw και άλλες στα 28 kw.
Οι διαφορές στους είναι απειροελάχιστες.

Σε ένα σεμινάριο της de diedrich ο μικρότερος λέβητας που βγάζει στα 24kw
προτείνετε για 200- 240 τετραγωνικά και περίπου 12 -14 σώματα.

Μην επιλέξετε λέβητα μόνο κ μόνο επειδή είναι 4 kw μεγαλύτερος.

Όλοι οι λέβητες πλέον είναι καλοί εννοώ δεν βγάζουν βλάβες κ πάνω κάτω έχουν τον ίδιο βαθμό απόδοσης αυτές οι αποδόσεις βέβαια είναι μετρημένες σε ενδοδαπεδια θέρμανση όπου εκεί δουλεύει σωστά η λειτουργία της συμπύκνωσης κ ο λόγος είναι ότι ζητάμε χαμηλή θερμοκρασία όχι μεγαλύτερη από 40 βαθμούς.....ενώ στα σώματα 70 περίπου.

Να επιλέξετε λέβητα όπου θα υπάρχει εξουσιοδοτημένο σέρβις στην περιοχή σάς.

Στην ουσία είναι προτιμότερο να επιλέξετε καυστηρατζη και να αγοράσετε λέβητα που εκπροσωπεί ο συγκεκριμένος .....παρά λέβητα εκεί πονάει το πράγμα. Ο υδραυλικός ποτέ δεν θα ασχοληθεί σε μελλοντικά προβλήματα κ βλάβες του λέβητα εκτός κ αν παριστάνει κ τον καυστηρατζη όπου είναι κακό αυτό γιατί τον παριστάνει....δεν είναι......τον καυστηρατζη θα ενοχλείται για βλάβες κ συντήρηση.

Εγώ για παράδειγμα δουλεύω σχεδόν αποκλειστικά τους baxi γιατί στην περιοχή μου διαθέτει δύο συνεργεία και είναι καταπληκτικά κ έντιμα παιδιά...... μετράει πολύ αυτό.....σε βαρύ χειμώνα με έχουν εξυπηρετήσει Κυριακή μεσημέρι κ χωρίς χρέωση.....δεν ξέρω αν με πιάνεις.....
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Μια επιλογή είναι και αυτός εδώ.....
luna-duo-tec-space_baxi2.jpg
IMG_20211121_084212.jpg
Έχει και εξτραδακια.... μαγνητικό φίλτρο καλή εταιρείας και θερμοστάτη δικό του που είναι κ κοντρόλ...
Αντέχει μέχρι μείον 16 βαθμούς κελσίου ίσως κ παραπάνω......
Από τιμές έχει περίπου 1350 ο 25kw και 1450 ο 30 kw.
Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα κ από κανέναν λέβητα...... ίσα ίσα..... επειδή είναι και στεγανός πρέπει να πας δίπλα του για να ακούσεις ότι δουλεύει
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Μια επιλογή είναι και αυτός εδώ..... Έχει και εξτραδακια.... μαγνητικό φίλτρο καλή εταιρείας και θερμοστάτη δικό του που είναι κ κοντρόλ...
Αντέχει μέχρι μείον 16 βαθμούς κελσίου ίσως κ παραπάνω......
Από τιμές έχει περίπου 1350 ο 25kw και 1450 ο 30 kw.
Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα κ από κανέναν λέβητα...... ίσα ίσα..... επειδή είναι και στεγανός πρέπει να πας δίπλα του για να ακούσεις ότι δουλεύει
Μια επιλογή είναι και αυτός εδώ..... Έχει και εξτραδακια.... μαγνητικό φίλτρο καλή εταιρείας και θερμοστάτη δικό του που είναι κ κοντρόλ...
Αντέχει μέχρι μείον 16 βαθμούς κελσίου ίσως κ παραπάνω......
Από τιμές έχει περίπου 1350 ο 25kw και 1450 ο 30 kw.
Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα κ από κανέναν λέβητα...... ίσα ίσα..... επειδή είναι και στεγανός πρέπει να πας δίπλα του για να ακούσεις ότι δουλεύει
Μια επιλογή είναι και αυτός εδώ..... Έχει και εξτραδακια.... μαγνητικό φίλτρο καλή εταιρείας και θερμοστάτη δικό του που είναι κ κοντρόλ...
Αντέχει μέχρι μείον 16 βαθμούς κελσίου ίσως κ παραπάνω......
Από τιμές έχει περίπου 1350 ο 25kw και 1450 ο 30 kw.
Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα κ από κανέναν λέβητα...... ίσα ίσα..... επειδή είναι και στεγανός πρέπει να πας δίπλα του για να ακούσεις ότι δουλεύει
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, ακριβώς για την υποστήριξη after market και επειδή στην περιοχή που μένω δουλεύουν πολύ immergas σκέφτομαι τον συγκεκριμένο λέβητα. Κάποιοι όμως είναι και μονόδρομος γιατί όταν κανονίζεις με κάποιον να σου κάνει την εγκατάσταση, δεν μπορείς να αγοράσεις από άλλον το μηχάνημα επειδή πάνε όλα πακέτο.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Αν η περιοχή δουλεύει με immergas και η γειτονιά είναι αυχαριστημενη.....ναι αμέ γιατί όχι πολύ καλός κ ο immergas.....
Το είπα εξ αρχής είναι όλοι καλοί πλέον κ ο immergas ενας από αυτούς.

Αν βγάζει κ μοντέλο εξωτερικού χώρου να το προτιμήσεις...... όταν βάζουμε λέβητα εσωτερικού χώρου στο μπαλκόνι του κόβουμε 5 χρόνια ζωής.

Πλακέτες, οθόνες και κουμπιά δεν αντέχουν..... λογικό πιστεύω ε;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.039
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top