Λογοκρισία στο AV Site

Μηνύματα
26
Reaction score
0
Με την πρόσφατη διαγραφή ενός κομματιού από το thread:
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=41893&goto=nextoldest

Αυτό το thread απευθύνεται στους διαχειριστές του AV και του συγκεκριμένου eshop από το οποίο έγινε η αγορά.

Η διαγραφή του συγκεκριμένου κομματιού έγινε μετά απο την απαίτηση του συγκεκριμένου eshop επειδή είχα περιγράψει τα γεγονότα και την συμπεριφόρα του πωλητή του ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ eshop.

Λογοκριμένα πλέον σας περιγράφω τι είχε γίνει.Η 37PF9731D/10 αγοράστηκε απο το σχετικά γνωστό ηλεκτρονικό κατάστημα ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ή ας πούμε λ.χ. www.anathema.gr ο οποίος πωλήτής με το ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ όνομα ας πούμε λ.χ. Άκης με επιβεβαίωσε ότι η συγκεκριμένη TV 37PF9731D/10 είναι 1080p όπως αναγράφεται και στον ιστότοπο του κατστήματος.Μάλιστα ανέφερε ότι τόσο καλή 1080p στη συγκεκριμένη τιμή δεν υπάρχει και ότι στην επόμενη ακύρωση θα πάρει μία για αυτόν...
Και οτί το νέο μοντέλο που θά έρθει ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ διαφορά με το υπάρχον και θα έχει διπλάσια τιμή...
Εχθές το μεσημέρι έλαβα ένα ευγενικό στην αρχή αλλά απειλιτικό στη συνέχεια τηλ. από τον κο ...Άκη του...www.anathema.gr... Στο ευγενικό από μέρους του μέρος της συζήτησης μου αναφέρθηκε ότι δε φέρει ΚΑΜΙΑ ευθύνη στο θέμα της πώλησης της Philips 37PF9731D/10 και έμμέσως πλην σαφώς σκιαγράφησε την Philips Ελλάς ώς υπεύθυνη διότι του έστειλε λάθος τα specs με email, τα οποία τα δημοσίευσε στον ιστότοπο του.Στο απειλιτικό μέρος της συζήτησης απαίτησε να απομακρύνω το thread απο το forum διότι το σχόλιο μου κατά την γνώμη του ήταν ψευδές...
Γιατί ήταν ψευδές΄ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ όνομα ή Κε Άκη??
Μήπως δεν ισχυριστήκατε ότι το συγκεκριμένο προϊόν ότι είναι 1080p ενώ ήταν 1080ι? Μήπως δεν την προτείνατε ως εξαιρετική 1080p ενώ ήταν 1080i?

Η ΑΓΝΟΙΑ σας ως πωλητής σας φέρει ως ΥΠΕΥΘΥΝΟ για την λάθος πώληση?

Εαν πηγαίνατε στη FORD και αγοράζατε ένα αυτοκίνητο 1600cc και διαπιστώσετε εκ των υστέρων ότι σας έχει παραδοθεί 1400cc δεν θα αντιδρούσατε? Δεν θα ζητούσατε τον λόγο απο των πωλητή που σας το πρότεινε ανεπιφλυλλακτα?? Δεν θα γράφατε μια αναφορά παραπόνων? Δεν θα γράφατε σε κάποιο φορουμ για αυτό??

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΤΕ ΜΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝΤΙ ΝΑ ΑΠΕΙΛΕΙΤΕ?
ΜΗΠΩΣ Η ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ ΣΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΘΕΙ ΣΤΗΝ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ ΣΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΙΑΦΥΓΕΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΔΙΑΚΑΤΕΧΕΙ??

Οι διαχειριστές...του AV Site ας πράξουν αναλόγως...ΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΣΤΗΡΙΧΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ και όχι σε φασιστικού τύπου απειλές και κάθε είδους λογικρισία.

Κ.Χίμος.
 

Μηνύματα
707
Reaction score
0
Μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις τι έλεγε το κομμάτι που αφαιρέθηκε?
Θεωρώ ότι εφόσον η καταγγελία σου γίνεται επώνυμα και παραθέτεις ονόματα και στοιχεία, δεν υπάρχει λόγος να λογοκρίνεται, ειδικά κατόπιν ΑΠΑΙΤΗΣΗΣ του καταστήματος. Που ακούστηκε κάποιος να καταγγέλει κάτι και να πηγαίνει ο καταγγελόμενος και αντί να αντιπαραβάλει την δική του πλευρά, να απαιτεί την φίμωση του καταγγέλοντος?
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Λογοκρισία στο AV Site

Από δικαιολογίες έχουμε ακούσει πάρα πολλές και είναι τόσες όσες και οι γνώμες οι οποίες με τη σειρά τους είναι όσες και οι Βολοτρυπίδες (συγγνώμη Κόγια και όποιος άλλος Βολιώτης διαβάσει, είναι προφανές τι θέλω να πω). Από την άλλη μπορείς να κάνεις θαύματα κινούμενος στο όριο της νομιμότητας και κρατώντας λίγο τη ψυχραιμία σου. Από τη μικρή επαφή που έχω με το avsite.gr, τη Διαχειριστική Ομάδα και κάποιους από τους διαχειριστές κατηγοριών, θεωρώ ότι οι περισσότεροι είναι δημοκρατικοί, αλλά και αυτοί οφείλουν να προστατέψουν το forum από πιθανές δικαστικές εμπλοκές.
Κατά καιρούς έχουμε γράψει και έχουμε κράξει όχι και λίγους.
Επειδή και έξυπνος φαίνεται ότι είσαι και καλά Ελληνικά μπορείς να γράψεις θεωρώ ότι έχεις τη δυνατότητα να δώσεις σε όλους να καταλάβουμε τι έχει συμβεί και ταυτόχρονα να προστατέψεις και τον χώρο που φιλοξενεί την άποψή σου.
Βέβαια αυτό που δεν κατάλαβα είναι για ποιο λόγο το συγκεκριμένο κατάστημα δεν απάντησε δημόσια όπως έχει τη δυνατότητα και όπως κατά καιρούς έχουν πράξει και άλλοι επαγγελματίες. Είναι αλήθεια ότι κάποια κομμάτια της ιστορίας είναι ολίγον γκρι και θα ήθελα να τα δω κάπως φωτεινότερα…
 

Μηνύματα
26
Reaction score
0
Αγαπητέ φίλε δεν θέλω να αναφέρω ονόματα γιατί τη προηγούμενη φορά που το έκανα το σχόλιο μου διαγράφηκε και έλαβα απειλτικά τηλέφωνα που μου χαλάσαν τη διάθεση.Δεν θέλω να πάρει άλλη έκταση το θέμα...Απλά το AVsite λογοκρίνεται απο τους εμπόρους και όσο αφορά το ηλ.κατάστημα η παροιμία με τον γάτος γ... γάτος σκούζει ταιριάζει ΤΕΛΕΙΑ στην περίπτωση...

Κ.Χίμος.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Εγω παλι δεν καταλαβα γιατι διαγραφηκε το κομματι,,ενω θα μπορουσε να ενημερωθει ο επαγγελματιας για τη''καταγγελια'' και αν θελει να την αντικρουσει οπως γινεται σε πολλα περιοδικα πχ με αντιστοιχες καταγγελιες...
Τελικα τι ελεγε το κομματι ?
Μηπως δεν ηταν ο φοβος για δικαστικη εμπλοκη ο λογος που διαγραφηκε ?
 

Μηνύματα
26
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Λογοκρισία στο AV Site

Αγαπητέ φίλε το ηλεκτρονικό κατάστημα δεν δημοσιεύει κάποια απάντηση για έχει 100% άδικο.Εαν θέλετε λεπτομέρειες στείλτε προσωπικό μήνυμα το email σας να σας γράψω τι έγινε.Ο σκοπός όπως πολύ σωστά είπες είναι να προστατέψω τον ιστότοπο που φιλοξενεί την άποψη μου.

Πάντως εαν μου είχει ζητηθεί απλά ένα συγγνώμη δεν θα είχα πρόβλημα να δεχθώ την άγνοια και το λάθος του συγκεκριμένου πωλητή.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας...
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Αγαπητέ φίλε δεν θέλω να αναφέρω ονόματα γιατί τη προηγούμενη φορά που το έκανα το σχόλιο μου διαγράφηκε και έλαβα απειλτικά τηλέφωνα που μου χαλάσαν τη διάθεση.Δεν θέλω να πάρει άλλη έκταση το θέμα...Απλά το AVsite λογοκρίνεται απο τους εμπόρους και όσο αφορά το ηλ.κατάστημα η παροιμία με τον γάτος γ... γάτος σκούζει ταιριάζει ΤΕΛΕΙΑ στην περίπτωση...

Κ.Χίμος.
Να μας πεις τι ελεγε και τι σου ειπαν..χωρις ονοματα..αλλιως εμεις που δεν το διαβασαμε πρεπει απλως να δεχτουμε τα λεγομενα σου ?Γιατι σε μας απευθυνεται το thread που ανοιξες...
 

Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
Απάντηση: Λογοκρισία στο AV Site

το μοντέλο 9731 είναι 1080p όπως ακριβώς το λέει η ιστοσελίδα της phlips ( δεν την βρίσκω τώρα ) άσχετα εαν δεν μπορεί να δεχθεί 1080p ... Σχεδόν σε όλους τους ιστότοπους e-shop θα διαβάσεις ότι τα χαρακτηριστικά του προϊόντος δεν είναι ευθύνη του ιδίου αλλά της εταιρίας του προϊόντος ... Αρα δεν έχεις δίκιο σε αυτή την περίπτωση , απλά ήσουν απρόσεχτος ... Μην κατηγορείς άλλους για δικά σου σφάλματα ... Το σφάλμα του e-shop είναι ότι δεν δέχτηκε να την αλλάξει ...

Κύριε Ακη , απαιτούμε σωστούς πωλητές και σωστά προιόντα και όχι να βρίσκετε κορόιδα για να πουλάτε στοκ ...
 

Μηνύματα
26
Reaction score
0
Οι διαχειριστές ας αποφασίσουν να το δημοσιεύσουν ξανά και θα δείς ότι δεν υπήρχε λόγος διαγραφής.Αυτό που έγγραφα ήταν ότι ο συγκεκριμένος πωλήτής με γέλασε επειδή μου πούλησε άλλο αντί για άλλο.Απλά ανέφερα πραγματικά ονόματα.Μετα δημοσιέυση (1 μήνα κοντά μετά) με πήραν τηλέφωνο από το κατάστημα και ο συγκεκριμένος κύριος μου είπε οτι αφού δεν αφαιρώ το σχόλιο θα ζτητήσω απο τους διαχειριστές να το κάνουν...(Αφού δήλωσε πλήρη άγνοια για το "λάθος" του).
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Re: Απάντηση: Λογοκρισία στο AV Site

το μοντέλο 9731 είναι 1080p όπως ακριβώς το λέει η ιστοσελίδα της phlips ( δεν την βρίσκω τώρα ) άσχετα εαν δεν μπορεί να δεχθεί 1080p ... Σχεδόν σε όλους τους ιστότοπους e-shop θα διαβάσεις ότι τα χαρακτηριστικά του προϊόντος δεν είναι ευθύνη του ιδίου αλλά της εταιρίας του προϊόντος ... Αρα δεν έχεις δίκιο σε αυτή την περίπτωση , απλά ήσουν απρόσεχτος ... Μην κατηγορείς άλλους για δικά σου σφάλματα ... Το σφάλμα του e-shop είναι ότι δεν δέχτηκε να την αλλάξει ...

Κύριε Ακη , απαιτούμε σωστούς πωλητές και σωστά προιόντα και όχι να βρίσκετε κορόιδα για να πουλάτε στοκ ...
+1

 

Μηνύματα
26
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Λογοκρισία στο AV Site

Δεν τον λένε Άκη - κοντά έπεσες πάντως.Φίλε εγώ έκανα λάθος επιλογή αλλά απλά περίμενα ότι οι ερωτήσεις στον πωλητή θα έιχαν αληθινή απάντηση ή έστω σωστή.Εαν δεν ξέρει κάποιος απλά λέει ότι ΔΕΝ ΞΕΡΩ δεν προτείνει κιόλας...

Κ.
 



Μηνύματα
26
Reaction score
0
Οπότε φίλε γιατί λ.χ. να ενημερώνομαι από ένα ιστότοπο ο οποίος δημοσιεύει επιλεκτικά απόψεις? Ο κάθε λογικός μπορεί να καταλάβει τι έχει συμβεί και απο ποιόν...
 


HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
Den kserw ti egine, den kserw an o en logo idiokthths exei filikes sxeseis me atomo apo edw mesa ( diolou api8ano lambanontas ypopsh to content tou sygekrimenou forum ) alla to oti kaneis apo thn diaxeiristikh omada den exei pei to paramikro mallon einai arnhtiko.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
0
Παιδιά όποιος θέλει να μάθει (εαν δεν έχει καταλάβει) εας μου κάνει pm και θα του στείλω αναλυτικό email.
Εγώ βγάινω απο τον ιστότοπο και δεν θα ξαναπώ ποτέ.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

Κ.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Παιδιά όποιος θέλει να μάθει (εαν δεν έχει καταλάβει) εας μου κάνει pm και θα του στείλω αναλυτικό email.
Εγώ βγάινω απο τον ιστότοπο και δεν θα ξαναπώ ποτέ.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

Κ.
Kοιτα καταλαβαινω οτι νιωθεις καπως αλλα σε ενα φορουμ η δυναμη του ειναι τα μελη του..και εδω υπαρχουν ατομα προθυμα να βοηθησουν..


Υ.Γ Καμμια απαντηση απο τους διαχειριστες ?Ετσι απο περιεργεια..
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Σε κάθε περίπτωση που ένα "user name" δημοσιοποιεί μια καταγγελία, το 100% της νομικής ευθύνης φέρει ο κατά νόμον υπεύθυνος του δικτυακού τόπου. Ακόμη κι αν μας πεις το πλήρες όνομά σου και τον αριθμό της ταυτότητάς σου, δεν έχει κανένα νόημα καθώς δεν είμαστε σε θέση να τα ελέγξουμε. Το internet είναι το άκρον άωτον της ελευθερίας λόγου. Όμως δεν νομίζω ότι πρέπει να είναι διατεθειμένος ο κάθε ιδιοκτήτης forum να πάει στα δικαστήρια επειδή εγώ αγόρασα λάθος τηλεόραση. Συνεπώς καλά κάνεις και ενημερώνεις τον κόσμο αλλά μέχρι στο σημείο που κάποιος ενοχλείται. Ως διαδικτυακό τόπο, εμάς δεν μας πέφτει κανένας λόγος...
Πάμε τώρα στα υπόλοιπα...
Απλά το AVsite λογοκρίνεται απο τους εμπόρους και όσο αφορά το ηλ.κατάστημα η παροιμία με τον γάτος γ... γάτος σκούζει ταιριάζει ΤΕΛΕΙΑ στην περίπτωση...
Εγώ λέω ότι είσαι ένας ανταγωνιστής του μαγαζιού για το οποίο μας περιγράφεις τις ιστορίες σου και χρησιμοποιείς τα forums για να του κάνεις δυσφήμιση.
Den einai h prwth fora pou logokrinetai kati to opoio exei na kanei me katasthmata kai proionta edw mesa......
Πότε ήταν η πρώτη?
Den kserw ti egine, den kserw an o en logo idiokthths exei filikes sxeseis me atomo apo edw mesa ( diolou api8ano lambanontas ypopsh to content tou sygekrimenou forum ) alla to oti kaneis apo thn diaxeiristikh omada den exei pei to paramikro mallon einai arnhtiko.
Νομίζω ότι δεν είναι διόλου απίθανο, να είσαι φίλος με τον κύριο himosk και να του κάνεις πλάτες λέγοντας ότι σου κατέβει για το site. Αν ήταν διαφορετικά τα πράγματα, θα συμφωνούσες με τις μερικές χιλιάδες μέλη μας που θεωρούν ότι είμαστε ένα από τα πιο δημοκρατικά site στην Ελλάδα.

:happy_4::happy_4:

...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Για τους υπόλοιπους:
Δεν ξέρω ούτε τι έγινε, ούτε ποιός το έκανε, ποιός έσβησε, τι έσβησε και γιατί το έσβησε. Όταν μάθω θα σας απαντήσω. Αν είναι κάποιος περισσότερο βιαστικός, συγνώμη αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω.

...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.663
Μηνύματα
2.869.210
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top