Featured Λόγοι να μη χρειαζόμασταν sub και κατά πόσον θα ίσχυαν...

Reaction score
5.164
To εμφανιζόμενο υπνοδωμάτιο ανήκει σε εκείνα των... επισκεπτών. Ο ίδιος κοιμάμαι σε άλλο...
Σαν εμένα που σε κάθε σπίτι ονοματίζω ένα δωμάτιο με το όνομα της πεθεράς, που έρχεται μια φορά τον χρόνο για 2-3 μέρες.
Κι έτσι δεν ακούγεται άσχημα που έχω προσωπικό υπνοδωμάτιο. :)

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Reaction score
54.808
...
Κι έτσι δεν ακούγεται άσχημα που έχω προσωπικό υπνοδωμάτιο. :)
Χρειάζεται εκτός του προσωπικού και... υπνοδωμάτιο με θέα (από τα παράθυρα).
DSC03602.JPG

...
Το χειρότερο όμως είναι ότι όλοι αυτοί νομίζουν ότι ακούν σωστά. Γιατί ποτέ δεν άκουσαν ένα σοβαρό σύστημα το οποίο με έξυπνες επιλογές δε χρειάζεται να φτάσει στρατόσφαιρα σε τιμή!

Εδώ υπάρχουν μέλη που έχουν χώσει πολύ χρήμα αλλά ακούν στέρεο με τεράστια sub γιατί τα ηχεία τους βολοδέρνουν στα χαμηλά και ορκίζονται ότι ακούν σωστά! :gamer:
Οπότε δεν είναι θέμα "προ και κουστωδίας" όπως αναφέρεις, πρότιστα είναι θέμα να ξέρεις να ακούς. Και αυτό είναι που λείπει πλέον από τις νέες γενιές που μεγάλωσαν με ακουστικό στο αυτί!
Για να υπάρχει συνέπεια Λόγου και νόησης οφείλεις ν'αναφέρεις αφενός μεν μοντέλο main ηχείων με ΄΄λογική΄΄ για τον μέσο καταναλωτή τιμή - ελέω έξυπνης επιλογής - που να μη βολόδερνε στις δύο πρώτες οκτάβες καθώς και μέθοδο τοποθέτησης σε τυπικό οικιακό χώρο - με απαιτούμενη τη μετρητική τεκμηρίωση - που να μην ακύρωνε τις ανηχοϊκές αποκρίσεις ηχείων με συμβατική αρχιτεκτονική στις τρεις πρώτες οκτάβες

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Reaction score
54.808
Γενικά μιλώντας πάντως Bhutia δεν είναι "λάθος" να ισχυρίζεται κάποιος ότι όταν έβαλε subs - και να θεωρήσουμε και με αρκετά καλό integration - ότι είδαν τεράστια διαφορά και πρίν δεν μπορούσαν καν να ακούσουν ή να ακούνε όπως είναι η περιγραφή του 95 % των audio people που ακούω και γράφουν ;

Κανονικά τα ηχεία σου πρέπει να ακούγονται μια χαρά και να είσαι ευχαριστημένος και χωρίς sub άσχετα με το εάν και απλώς σου λείπουν οι ανάλογες συχνότητες.

Με λίγα λόγια τα ηχεία σου πρέπει να σου δίνουν ευχαρίστηση πρώτα και πρωτίστως και απο μόνα τους και μετά να ασχοληθείς με τa sub εάν επιθυμείς. Μήπως τελικά και η προσθήκη sub τελικά κρύβουν κάποια ελαττώματα απο πολλά ηχεία και ποια ελαττώματα μπορεί να είναι αυτά ; Έχει ασχοληθεί κανένας να διερευνήσει ένα τέτοιο ενδεχόμενο ; ή η "θεοποίησή" τους δεν επιτρέπει μια τέτοια διερεύνηση ούτε καν σαν αναρώτηση. Πάντως εγώ όταν ακούω κάποιος να λέει ότι η διαφορά είναι τρομερή και χωρίς αυτά δεν μπορεί καν να ακούσει ή απορεί σε υπερθετικό βαθμό πως ήταν δυνατόν να άκουγε έτσι τόσα χρόνια κλπ κλπ ... το βρίσκω υπερβολή. Και η υπερβολή πάντα πρέπει να μας κάνει να αναρωτιόμαστε και να είμαστε προσεκτικοί.
Γενικώς πρέπει να προσέχουμε τόσο τις υπερβολές όσο και τις... υποβολές. :sneaky:
Ειδικώς όμως για τα sub αυτό που μοιάζει τόσο δύσκολο να κατανοηθεί - αλλιώτικα δεν θα γίνονταν τακτικές επαναφορές σε ανάλογα ζητήματα - είναι ότι η τονική πληρότητα από καλώς ενσωματωμένα sub βελτιώνει προς το καλύτερο το πως θα μας ακούγονταν και οι ανώτερες οκτάβες, εκεί όπου τα ίδια τα sub δεν θα είχαν ενεργειακή συμμετοχή..

Reaction score
14.575
Γενικώς πρέπει να προσέχουμε τόσο τις υπερβολές όσο και τις... υποβολές. :sneaky:
Ειδικώς όμως για τα sub αυτό που μοιάζει τόσο δύσκολο να κατανοηθεί - αλλιώτικα δεν θα γίνονταν τακτικές επαναφορές σε ανάλογα ζητήματα - είναι ότι η τονική πληρότητα από καλώς ενσωματωμένα sub βελτιώνει προς το καλύτερο το πως θα μας ακούγονταν και οι ανώτερες οκτάβες, εκεί όπου τα ίδια τα sub δεν θα είχαν ενεργειακή συμμετοχή..
Ναι σίγουρα αλλά που αφείλεται ; Μήπως είναι ένα είδος masking of some short. Εγω βασικά δεν έχω πρόβλημα και να συνέτρεχε κάτι τέτοιο. Αρκεί να μην είναι κάτι που μετά ο ακροατής το "μετανοιώνει" και δεν το καταλαβαίνει λόγω πρότερης έλλειψης κάποιοιυ είδους εμπειρίας σε (απο) κάτι πιθανόν καλύτερο. Να εσείς που είστε υπέρ της τεχνικής "αλήθειας". χα χα

Reaction score
14.575
από καλώς ενσωματωμένα sub βελτιώνει προς το καλύτερο το πως θα μας ακούγονταν και οι ανώτερες οκτάβες
Σίγουρα ; Τόσο πολύ ώστε να δικαιολογούνται οι αναφορές που έλεγα και χαρακτήρισα ώς υπερβολικές ; (και όντως είναι). Τεχνικά αλλά και λογικά (πρακτικά) δεν το θεωρώ πιθανό με τόσο μεγάλο diversity που υπάρχει ακόμη στα γούστα και expectations απο την audio κοινότητα όπως την παρακολουθώ .

Σε λογικά πλαίσια που απαντάς για το θέμα εσύ, όποτε απαντάς, διαβάζω προσεκτικα χα χα, είναι απόλυτα αποδεκτό. Αλλά οι αναφορές άλλων είναι over the top. Τόσο που κάτι περιέργο πιθανόν να συμβαίνει. Και το λέω γιατί με την λογική μου και απο εκπαίδευση εγω τον κόσμο τον πιστεύω όταν λέει κάτι. Το παίρνω σαν δεδομένο και ας μην το πίστευω και μετά διερευνώ τα ενδεχόμενα.

Last edited:

Staff online

• Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.511
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Vangelis_P