Featured Λόγοι να μη χρειαζόμασταν sub και κατά πόσον θα ίσχυαν...

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.337
Reaction score
13.307
¨Εχεις και αυτό το κόλλημα με το σίνεμα εσυ (καλά λέει μου φαίνεται ο Κος Χρηστος χα χα), αλλιώς θα έκανες εντελώς θαύματα με αυτά που έχεις και τον χώρο .... μουσικά μόνο όμως. Και τώρα τέλεια είααι βέβαια.
Ειναι σινεματζης;) και ολιγον τι ακουει και μουσικη;)
Μουσικφεράιν έχει ο Μάρκου ... δεν το ήξερα.
Ε ΟΧΙ και μουζικφεραιν ΟΧΙ:):p:rofl:
 

Μηνύματα
13.924
Reaction score
15.796
Ειναι σινεματζης;) και ολιγον τι ακουει και μουσικη;)

Ε ΟΧΙ και μουζικφεραιν ΟΧΙ:):p:rofl:
Κοίτα ρε γμτ που πάει η γνώση, ο τέλειος χώρος και τα βροχή 15 ιντζα σε δορυφόρους και σάμπ και όλα τα καλά του Θεού .... σε σινεμά. Τι να πες ; :)

Να μαζευτούμε τέσσερεις απο την Επερεσία (όλοι δηλαδή :D) να κουβαλήσουμε τα 60 kg του λαμπάτου μου να τον πάμε εκεί να δούμε τι θα ακούσουμε. :D :D ¨Εστω και χωρίς τα subs ακόμη ακόμη.

Δυναμικό Μουσικφεράιν. Εντάξει το δικό σου είναι άλλο πράγμα. χα χα

Αρχισα να ζηλεύω τώρα λίγο και σπάνια μου συμβαίνει εμένα αυτό (no joke). Τι ήθελα και ρώτησα ; χα χα
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Σε ειχα ξαναρωτήσει. Σίγουρα δεν υπάρχει άλλος τρόπος ; Με είχες ειρωνευτεί. Οπότε ξαναρωτάω τώρα μπορεί να σε πετύχω σε καλύτερη διάθεση εάν και δεν το βλέπω. :D
Ακόμα και να μη θυμάμαι τη στιχομυθία , αποκλείεται να σε ειρωνευόμουν.
Δεν γίνεται να σκεφτώ κάποιον τρόπο που να μην... απεχθανόσουν.
Τα δε sub στο βίντεο με τα mbl είναι ομόσταυλα αυτής της εταιρείας .

Τα μεγάλα woofer που ενσωματώνονται σε main ηχεία συνήθως δεν είναι ισοδύναμα προς τα ενσωματωμένα αποκλειστικά σε sub αφού το ηχειακό σύστημα που είναι χτισμένο γύρω από τα δεύτερα είναι εξειδικευμένο για στενότερη ζώνη του φάσματος μαζί με την κατασκευή των αντίστοιχων μεγαφώνων των οποίων τα διαφράγματα είθισται να έχουν όχι μόνο ανώτερη μάζα και ακαμψία αλλά και στιβαρότερο μαγνητικό σύστημα.
Ειναι σινεματζης;) και ολιγον τι ακουει και μουσικη;)

Ε ΟΧΙ και μουζικφεραιν ΟΧΙ:):p:rofl:
Οπωσδήποτε όχι... Στη Musikverein αποκλείεται να σερβίρονται παστουρμαδόπιτες.
Τότε που λέγαμε για τους παλιούς επεξεργαστές και τον άλλο τον Αμερικάνο (Μπρούκλιν ?) δημοσιογράφο με τα περίεργα χαβανεζικα πουκάμισα που μοιάζει σαν γιαγιά. Αλλά θα υπάρχει και άλλος τρόπος ... δεν μπορεί. Δεν θέλουμε να είναι και τέλειος.
Πιθανόν να ήμουν σαρκαστικός έναντι του Guttenberg.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.924
Reaction score
15.796
ακόμα και να μη θυμάμαι τη στιχομυθία , αποκλείεται να σε ειρωνευόμουν.
Δεν γίνεται να σκεφτώ κάποιον τρόπο που να μην... απεχθανόσουν.
Τα δε sub στο βίντεο με τα mbl είναι ομόσταυλα αυτής της εταιρείας .

Οπωσδήποτε όχι... Στη Musikverein αποκλείεται να σερβίρονται παστουρμαδόπιτες.
Τότε που λέγαμε για τους παλιούς επεξεργαστές και τον άλλο τον Αμερικάνο (Μπρούκλιν ?) δημοσιογράφο με τα περίεργα χαβανεζικα πουκάμισα που μοιάζει σαν γιαγιά. Αλλά θα υπάρχει και άλλος τρόπος ... δεν μπορεί. Δεν θέλουμε να είναι και τέλειος.
 

Μηνύματα
13.924
Reaction score
15.796
Τα μεγάλα woofer που ενσωματώνονται σε main ηχεία συνήθως δεν είναι ισοδύναμα προς τα ενσωματωμένα αποκλειστικά σε sub αφού το ηχειακό σύστημα που είναι χτισμένο γύρω από τα δεύτερα είναι εξειδικευμένο για στενότερη ζώνη του φάσματος μαζί με την κατασκευή των αντίστοιχων μεγαφώνων των οποίων τα διαφράγματα είθισται να έχουν όχι μόνο ανώτερη μάζα και ακαμψία αλλά και στιβαρότερο μαγνητικό σύστημα.
Γιατι και τα sub δεν έχουν το ίδιο πρόβλημα για πιο ψηλά ;

Δε ξέρω να κόψεις το λαιμό σου 😍 να μας βρείς λύση να έχουμε sub που να κροσσαρονται πιο χαμηλά και να χρησιμοποιούμε και τα woofer μας. Δεν μας ενδιαφέρει το τέλειο αποτέλεσμα ή FR. Όχι επειδή είμαστε μειοψηφία να αγνοούμαστε, φτάνει η κοροιδία. :D Ούτε τα πολλά ντίμπια μας ενδιαφέρουν.
Πιθανόν να ήμουν σαρκαστικός έναντι του Guttenberg.
Ναι βρε συ πλάκα κάνω. Κάτι είχες πει δηλαδή και άλλο και να είπες δεν περιάζει, μπορεί να είχες και δίκιο. Εξάλλου δεν είχες καταλάβει τι "ζητούσα". Ούτε και εγω είχα καταλάβει τι ζητούσα γιατί είμαι άσχετος με αυτά. Να τώρα στα λέω παραπάνω.
 
Last edited:


Μηνύματα
1.906
Reaction score
4.520
Θα σταθω λιγο στην παρουσιαση των Τζενελεκ G3 απο τον Χερμπ Ραιχαρτ στο Stereophile
γιατι ειναι ενα μικρο περιβολι αλλα και χαρακτηριστικη
των αλλαγων και των τασεων που εχουν ενσκηψει στη hifi σκηνη.

Η εταιρεια αντι μετρησεων εσωκλειει ενα ποιημα του 19ου αιωνα!
και ο κατεξοχην εκπροσωπος της υποκειμενικης σχολης απομενει εκστασιασμενος
απο την καθαροτητα και την αναλυση,
αφου πρωτα εχει ενταξει ηχεια των χιλιων πεντακοσιων
σε ενα συστημα συνολικης αξιας εικοσι χιλιαδων δολαριων,
διατηρωντας φυσικα καποιες επιφυλαξεις.
Η εκπληξη; Η αποκριση συχνοτητας ειναι ταυτοσημη με αυτη των Χαρμπεθ Μ30.2 Ανιβερσαρυ.
Ο Ραιχαρτ λεει οτι και τα δυο εχουν αυτον τον μονιτορ ηχο που του αρεσει(!)
Αλλα παλι βρισκει οτι "When I switched from the Genelecs to the Falcons,
I noticed their surprising weight and natural tone. "
Ημαρτον...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.334
Reaction score
128.487
Για τα the ones, έχετε βρει κάνα ριβιού από χαϊεντάδικη περιβολιά τύπου στερεοφιλ;
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.611
Reaction score
20.197
Αλλα παλι βρισκει οτι "When I switched from the Genelecs to the Falcons,
I noticed their surprising weight and natural tone. "
Ημαρτον...
Μα όλοι και όλα (πρέπει να) πουλάνε καλά.. 8-)





Κατά τ' άλλα κάπου σ' ένα κλαμπάκι κάποιοι σκοτεινοί τύποι μάλλον περνούν καλύτερα.. :whistling:

 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Σίγουρα όχι . Μην ειρωνεύεσαι .
Θα ειρωνευόμουν άμα δεν προτιμούσα τις παστουρμαδόπιτες αντί της Musikverein.
Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δε πιθανότερον είναι να ... ονειρευόμουν.
Γιατι και τα sub δεν έχουν το ίδιο πρόβλημα για πιο ψηλά ;

Δε ξέρω να κόψεις το λαιμό σου 😍 να μας βρείς λύση να έχουμε sub που να κροσσαρονται πιο χαμηλά και να χρησιμοποιούμε και τα woofer μας. Δεν μας ενδιαφέρει το τέλειο αποτέλεσμα ή FR. Όχι επειδή είμαστε μειοψηφία να αγνοούμαστε, φτάνει η κοροιδία. :D Ούτε τα πολλά ντίμπια μας ενδιαφέρουν.

Ναι βρε συ πλάκα κάνω. Κάτι είχες πει δηλαδή και άλλο και να είπες δεν περιάζει, μπορεί να είχες και δίκιο. Εξάλλου δεν είχες καταλάβει τι "ζητούσα". Ούτε και εγω είχα καταλάβει τι ζητούσα γιατί είμαι άσχετος με αυτά. Να τώρα στα λέω παραπάνω.
Καλέ μας thva είναι απλά τα πράγματα... Άμα έχεις εμπιστοσύνη στα woofer των main ηχείων σου καθώς και στις συνθήκες οδήγησής των τότε βάζεις ένα τουλάχιστον μεγάλο REL ανά κανάλι ακουστικά κροσαρισμένο - έστω και με το αυτί χωρίς λήψεις - να συμπληρώνει το κάτω όριο στο ακουστό φάσμα.
Η ίδια η REL έχει επιδείξει στην πράξη και με αφιερωμένα βίντεο την προαγωγή που επιφέρει κατά την ακροαματική απόδοση τέτοια μέθοδος.
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.481
Reaction score
28.111
ένα τουλάχιστον μεγάλο REL ανά κανάλι ακουστικά κροσαρισμένο - έστω και με το αυτί χωρίς λήψεις - να συμπληρώνει το κάτω όριο στο ακουστό φάσμα.
Η ίδια η REL έχει επιδείξει στην πράξη και με αφιερωμένα βίντεο την προαγωγή που επιφέρει κατά την ακροαματική απόδοση τέτοια μέθοδος.
Τι να τα κάνεις τα ρέλια? :laugh:
6 τέτοια τοναπανωστάλλο χωράνε καθ' ύψος. Μπορεί και 7. :)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.611
Reaction score
20.197

Μηνύματα
13.924
Reaction score
15.796
Τι να τα κάνεις τα ρέλια? :laugh:
6 τέτοια τοναπανωστάλλο χωράνε καθ' ύψος. Μπορεί και 7. :)
Αυτά είναι μικρότερα απο τα woofer μου βρε συ. :D (και λιγότερα και ας βάλω και πολλά που λές χα χα)

Οι άλλοι εκεί στα ρέλια προτείνουν τοποθέτηση σε γωνία. Εγω να βάλω subs σε γωνία ; Τι είμαι κανένας άσχετος ; Είπαμε άσχετος άσχετος, αλλά όχι και έτσι. :D

Υ.Γ : ¨Ασε μπλέξιμο μεγάλο οι χαμηλές συχνότητες και η ακουστική οικιακών χώρων γενικότερα και το audio ακόμη περισσότερο. Εγώ ακόμη εξετάζω απο που και κάτω οι χαμηλές γίνονται κύμα. Διαβάζω κάτι κουφά ακόμη και σε αυτό (άσε που ούτε αυτό ξέρουν ή λένε). Εχω και άλλη γνώμη το τι αποτελεί στο φάσμα sub frequencies. Δεν καταλαβαίνω ούτε τι diffusers λένε όλοι, αφού ο ήχος δεν περνάει απο κάποιο άλλο μέσο για να διαχυθεί. Και πολλά άλλα. Το audio είναι πολύ απογοήτευση γενικά έτσι όπως εγώ θα ήθελα να έχω τα απαραίτητα στοιχεία για να προχωρήσω. Δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν και σε τίποτε. :D Βαριέμαι και να διαβάσω σοβαρά πράγματα αλλά και έχω την διαίσθηση απο πρότερη εμπειρία στο θέμα audio ότι ότι και να διαβάσω .... μηδέν λύσεις, χαμένος κόπος.
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.611
Reaction score
20.197
Το audio είναι πολύ απογοήτευση γενικά έτσι όπως εγώ θα ήθελα να έχω τα απαραίτητα στοιχεία για να προχωρήσω. Δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν και σε τίποτε. :D
Περίεργο πράμα η ζωή.. :whistling:

383348593_703777668458263_9178595586124883677_n.jpg
 

Μηνύματα
13.924
Reaction score
15.796
Μα όλοι και όλα (πρέπει να) πουλάνε καλά.. 8-)





Κατά τ' άλλα κάπου σ' ένα κλαμπάκι κάποιοι σκοτεινοί τύποι μάλλον περνούν καλύτερα.. :whistling:

Ωραίο κομμάτι.

(Καλά για το βίντεο δεν το συζητάμε κάν, φοβερό).
 
Last edited:

Μηνύματα
13.924
Reaction score
15.796
Περίεργο πράμα η ζωή.. :whistling:

Διαβάζω (ακούω) που λές, έναν αποδεδειγμένα ειδικό (πραγματικά τώρα σου λέω ειδικό, όχι αστεία, με πτυχία, master στη ακουστική , εμπειρία σε στήσιμο subs, studio, cinema 40 χρόνια και τα πάντα όλα μικρών χώρων όμως ειδικός) ... και λέει : Σε οικιακούς χώρους και μικρότερα δωμάτια ... το χαμηλό μετατρέπεται σε κύμα σε (απο) άλλες συχνότητες του χαμηλού (υψηλότερα εννοούσε σε Hz) και κατω.

¨Όλοι οι άλλοι εν τω μεταξύ που κοιτάω στο ίντερνετ οι πιο πολλοί συμφωνούν κιόλας και αυτό κυκλοφορεί στην πιάτσα σαν κοινή σύμφωνη γνώμη (επιστημονική κιόλας χα χα). Ταμπλάς ο thva :D Special acoustic laws of physics. :D
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.611
Reaction score
20.197
Σε οικιακούς χώρους και μικρότερα δωμάτια ... το χαμηλό μετατρέπεται σε κύμα σε (απο) άλλες συχνότητες του χαμηλού (υψηλότερα εννοούσε σε Hz) και κατω

Δεν το 'πιασα αλλά δεν έχει σημασία.. :cry:
Αυτό θέλουμε ρέυ.. :party:
 

Μηνύματα
13.924
Reaction score
15.796
Δεν το 'πιασα αλλά δεν έχει σημασία.. :cry:
Αυτό θέλουμε ρέυ.. :party:
Εννοεί βρε συ ότι στο δικό μου π.χ. το δωμάτιο επειδή είναι π.χ. πιο μικρό απο το δικό σου ... εμένα το χαμηλό θα μετατραπεί σε κυματική μορφή απο τα 120 Hz π.χ. και κάτω , ενώ στο δικό σου απο π.χ. 90 Hz και κάτω.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.318
Μηνύματα
2.897.073
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top