Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα




Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
χμ, περιεργως, λειπουν (απο το συμπαν της ταινιας) τα παρασημα : βγιετναμ,περσικος,κουβγιειτ,και το αντιτρομοκρατικο -οχι ομως του β'παγκοζμιου.8-)
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.979
Reaction score
2.914
Καλησπέρα σε όλους. Πάντα ήμουν fun της λαμπίτσας για buffer από το αγαπημένο μου MF X10-D αλλά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί να πάρει κάποιος τελικούς με λάμπες και όχι κάποια ncoria που και energy efficient είναι και απόδίδουν άψογα και βγάζουν και αβιάστα watts. Τελικά τι δίνει ποιότητα στον κόσμο της λάμπας η προενίσχυση ή ενίσχυση ή και τα δύο;
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Τελικά τι δίνει ποιότητα στον κόσμο της μουσικής, η προενίσχυση ή ενίσχυση ή και τα δύο;
Fixed.
 



christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Πρεπει να ρωτηξουμε και τον χερ ντοκτορ μια που εχει μεγαλη εμπειρια με τον ΤΡΙΝΟΒ και ΕΝΕΡΓΑ ηχεια να τον πουμε ποιος διαμορφωνει τον ηχο ο ΤΡΙΝΟΒ η Τα ΕΝΕΡΓΑ ;)
 


Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.690
Τελικά τι δίνει ποιότητα στον κόσμο της μουσικής, η προενίσχυση ή ενίσχυση ή και τα δύο;
Fixed.
Η αισθητική χα χα.

Να σου πω σοβαρά τώρα. Στις λάμπες η ενίσχυση και στους τρανζιστοράτους η προενίσχυση. Ακριβώς αντίθετα απο ότι πιστεύει το 97 % των απανταχού audio people. Επίσης για αυτό είναι δύσκολο να επιτευχθεί με αυτές τις λάθος εκτιμήσεις και δογματα ο καλός ήχος και απο τα δύο "στρατόπεδα". Και μάλιστα ενίσχυση όχι μόνο τα watt και όλοι να λένε α, ενίσχυση .... είναι το πιο απλό. Διαφωνώ δηλαδή με τον Κο Χρήστο και ανησυχώ λίγο για αυτό (όχι για το υπολοιπο 97 % με το οποίο διαφωνώ) χα χα.

Υ.Γ. : Η κεραία κατασκευή μου ήταν τέλεια. Τόσο τέλεια λήψη που φτιάχνω (την τελείωσα) άλλη μεγαλύτερη. Balun της έφτιαξα, choke για τα RF που κατεβάζει το coax της έφτιαξα, έβαλα και 4 φερρίτες για σιγουριά στο feefline με 350 Ohm στα 100 MHZ κεντραρισμένα. Έβαλα και ένα στο tuner. Όλα προστατευμένα απο βροχή - ήλιο ακόμη και UV tie wraps χρησιμοποίησα. Με την έτοιμη που την πλήρωσα κιόλας συγκριτικά δεν έπιανα τίποτε εκτός απο το snr swr φυσιματάκια και κάτι στατικά που λόγω καλού συστήματος τα ακούω και όλα ρε γαμώτο χα χα. Τώρα είναι ήσυχο σαν cd. Τρομερό !
 
Last edited:

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Να σου πω σοβαρά τώρα. Στις λάμπες η ενίσχυση και στους τρανζιστοράτους η προενίσχυση. Ακριβώς αντίθετα απο ότι πιστεύει το 97 % των απανταχού audio people. Επίσης για αυτό είναι δύσκολο να επιτευχθεί με αυτές τις λάθος εκτιμήσεις και δογματα ο καλός ήχος και απο τα δύο "στρατόπεδα". Και μάλιστα ενίσχυση όχι μόνο τα watt και όλοι να λένε α, ενίσχυση .... είναι το πιο απλό. Διαφωνώ δηλαδή με τον Κο Χρήστο και ανησυχώ λίγο για αυτό (όχι για το υπολοιπο 97 % με το οποίο διαφωνώ) χα χα.
Τι σόι ενίσχυση να σου παράσχουν οι λάμπες ?
Πόσα ma να σου δώκουν? αηντε και κανά Α.
Πόσες λάμπες θες για να πείς οδηγώ δύσκολο φορτίο ? Οχι με Μ/Σ εξόδου έτσι ? OTL σχεδίαση , για να μην χανόμαστε στη μετάφραση. Με Μ/Σ εξόδου χάνονται τα όποια προτερήματα της λάμπας σε μεγάλο ποσοστό.
 

Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.690
@JOHN MARKOU Φαντάσου να είχα και το Sansui tuner σου. !! Αρχίζω να με τρώει για καμιά τρελή αγορά για κανένα Sansui αλλά είναι ακριβό το καλό (παλιό) το 9000 δε θυμάμαι. Δεν επένδυσα ποτέ σοβαρά στο tuner γιατί λέω οι ανόητοι θα γυρίσουν σε κάνα DAB μια ωραία νύχτα και θα τις καταργήσουν κιόλας τις συχνότητες δίνοντας τες αλλού. Το 3D που κάνει το tuner είναι πρωτοφανές (στα live ιδίως). Δεν ξέρω πως το κάνει. Καλύτερο και απο το βινύλιο. Κανένας στο audio δεν το σχολιάζει. Τόσο πολύ τους κόβει και τόσο καλά ξέρουν να κρίνουν και να ακούνε.
Τι σόι ενίσχυση να σου παράσχουν οι λάμπες ?
Πόσα ma να σου δώκουν? αηντε και κανά Α.
Πόσες λάμπες θες για να πείς οδηγώ δύσκολο φορτίο ? Οχι με Μ/Σ εξόδου έτσι ? OTL σχεδίαση , για να μην χανόμαστε στη μετάφραση. Με Μ/Σ εξόδου χάνονται τα όποια προτερήματα της λάμπας σε μεγάλο ποσοστό.
Ο Μ/Σ είναι όλος ο ήχος. Αυτό το ελαττωματικό. Δεν μιλάμε για δύσκολα (πάρα πολύ ηχεία) αλλά και κυρίως για σταθερή εμπέδηση. Οι OTL δεν μου αρέσανε (αρέσουνε). Ξέρω τι λέει η θεωρία. Μην νομίζεις δεν ήνουν biased και εγώ πρός αυτήν και έπρεπε (ζορίστηκα πολύ να πείσω τον εαυτό μου) να μου αρέσουν.
 
Last edited:

Μηνύματα
160
Reaction score
206
Για να τις βλέπει.
Είσαι Άδικος
Τα τελευταια 10-15 χρόνια κάποιοι κατασκευαστές, τους οποίους για ευνόητους λόγους δεν θ αναφέρω, έχουν καταφέρει κάποια θεματάκια του παρελθόντος να τα ¨περιορίσουν¨ σε τέτοιο βαθμό που η ακρόαση από θέμα φυσικότητας και ρεαλισμού να είναι σχεδόν σοκαριστική.
Οποίος πήγε εκεί δεν γύρισε πίσω.
 


Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.690
Άντε πάλι χα χα με την φυσικότητα και τον ρεαλισμό. Τι σχέση έχει με το audio ; Μην πω το αντίθετο μια επίπλαστη πραγματικότητα πρέπει να είναι ο στόχος. Για αυτό και οι λάμπες είναι καλύτερες χα χα.
 

Μηνύματα
160
Reaction score
206
Μόνο η ζωντανή μουσική είναι τόσο ρεαλιστικά σοκαριστική. Τα άλλα όλα είναι νάχαμε να λέγαμε.
Η ζωντανή μουσικη δεν είναι σοκαριστική γιατι είναι η καθημερινότητα μας, από ηχητικής άποψης, όταν όμως μηχανήματα κατά την αναπαραγωγη της, έχουν την ικανότητα να την πλησιάζουν … αυτό σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις είναι σοκαριστικό
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Είσαι Άδικος
Τα τελευταια 10-15 χρόνια κάποιοι κατασκευαστές, τους οποίους για ευνόητους λόγους δεν θ αναφέρω, έχουν καταφέρει κάποια θεματάκια του παρελθόντος να τα ¨περιορίσουν¨ σε τέτοιο βαθμό που η ακρόαση από θέμα φυσικότητας και ρεαλισμού να είναι σχεδόν σοκαριστική.
Οποίος πήγε εκεί δεν γύρισε πίσω.
Γι' αυτούς τους ανθρώπους, η κρίση της φυσικότητας και του ρεαλισμού δια της ακοής, και όχι αποκλειστικά διά της ακοής, είναι λύση. Για εμένα είναι πρόβλημα.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
@JOHN MARKOU Φαντάσου να είχα και το Sansui tuner σου. !! Το 3D που κάνει το tuner είναι πρωτοφανές (στα live ιδίως). Δεν ξέρω πως το κάνει. Καλύτερο και απο το βινύλιο. Κανένας στο audio δεν το σχολιάζει. Τόσο πολύ τους κόβει και τόσο καλά ξέρουν να κρίνουν και να ακούνε.
Έχεις ζήσει στην επαρχία; Για να δεις ότι ό,τι tuner και ό,τι κεραία και να έχεις στο τέλος θα ακούς μαλ.....ες από τα FM: κλαρινογυφτοτσιφτιτελοδιαφημίσεις χα χα.... ευτυχώς σωθήκαμε από το internet radio!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.428
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top