Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Αυτό το τρέξιμο εγώ το έκανα για να μην δώσω πολλά μετά απο δεκάδες αλλαγές που βλέπω ότι κάνετε εσείς οι "γνώστες" για να βρείτε αυτό που θέλετε. Αντίθετα εγώ έκανα μόνο μια και μάλιστα απο πρότερο φθηνο σύστημα. Και έχετε και πολύ μέλλον ακόμη απο ότι βλέπω με το πως και πόσο ασχολείστε με νέα προιόντα και τα γνωρίζετε όλα. Εγώ δεν ξέρω τίποτε απο αυτά που λέτε χα χα. Την πορεία ανθρώπων σαν εσάς στα φόρουμ την έχω δεί. Σας έβλεπα και στα μαγαζιά όταν πήγαινα για να κάνω ακρόαση. Εκτός βέβαια εάν είστε τίποτε του επαγγέλματος. Γαιτί καλά εγώ κάνω πλάκα, εσείς το έχετε πάρει σοβαρά το "χόμπι". Και όταν τσατίζομαι, τσατίζομαι για άλλα πράγματα, όχι για μηχανήματα και συστήματα και επιλογές του καθένα. Το ¨χόμπι" το δικό μου είναι άλλο.
🙂
Η αλλαγή δεν είναι απαραίτητα κάτι κακό όπως στην ουσία υπονοείς
το ερώτημα είναι πόσο ουσιαστική είναι αυτή,αν προήλθε δλδ κατόπιν ουσιαστικής μελέτης και τριβής με το αντικείμενο.
Το ότι άλλαξες μια μόνον φορά το ηχοσυστημά δεν αποτελεί από μόνον του ούτε πλεονέκτημα ούτε μειονέκτημα.
Ούτε σημαίνει βεβαια απαραίτητα μια οποιαδήποτε μεταβολη, αλλαγή προς το καλύτερο.
Στο ερώτημα μου πάντως απεφυγες να απαντήσεις. :p 😀
 
Last edited:

D

Deleted member 50795

Guest
Συμπάθειες (διαδυκτιακές) είναι λογικό να δημιουργούνται και οφείλονται σε πτυχές του χαρακτήρα, του σεβασμού, και άλλων στοιχείων που έστω και με το γραπτό λόγο είναι εμφανείς μεταξύ των ανθρώπων που έχουν μια κάποια εμπειρία στην ζωή. Εγώ δεν είμαι κατά της επιλογής κάποιου να διατηρήσει την ανωνυμία του (το αντίθετο μάλιστα) σε ένα τέτοο ετερόκλητο περιβάλλον επικοινωνίας και κυρίως για να μπορεί να εκφράσει την γνώμη του ελεύθερα και χωρίς κάποιες γνωριμίες στον χώρο π.χ. του audio που πιθανόν θα τον περιόριζαν. Ή λόγω προσωπικών επιθέσεων να επιδιώκεται ο περιορισμός στην έκφραση του. ¨ασχέτως των παραοπάνω η ανωνυμία δεν μπορεί να αποτελεί δικαιολογία ώστε κάποιος να μη φερθεί όπως θα φερόταν εαν θα είχε προσωπική επαφή.

Εδιτ στο εδιτ σου : Εγώ Bhutia δεν έχω εμμονές (τουλάχιστον εκφρασμένες εδώ ποτέ εκτός απο κάποια θέματα επιστήμης και πόσο εύκολα την πιάνουν στο στόμα τους μερικοί και την επικαλούνται). Όλες οι άλλες μου "εμμονές" που πιθανόν έχεις διαπιστώσει να έχω εκφράσει εδω μέσα σε διαβεβαιώ ότι είναι ψευτικές, κατσκευασμένες απο εμένα ... για να περάσω άλλα μηνύματα. Κάποιοι έξυπνοι άνθρωποι το (με) καταλαβαίνουν. Κάποιοι όχι και για αυτό τους εκνευρίζω. 😃

Α, ξέχασα και την απαξιωτική γνώμη που έχω για τους γιατρούς και τον ρόλο τους στην ελληνική κοινωνία. χα χα. Αυτό είναι αλήθεια και όποιος θα χρειαστεί να τρέξει για τον εαυτό του ή συγγενικό του άτομο ... θα με θυμηθεί.
..εσύ πρέπει να άλλαξες μάρκα καφέ τελευταία, …εε..?:geek:
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
@thva στην ουσία ψεγονται όλες αυτές οι αλλαγές που δεν πραγματοποιούνται κατόπιν μελέτης και ουσιαστικής τριβής, οι μη σώφρονες που υποκινουνται από άλλους παράγοντες και δεν φέρνουν ουσιαστική αλλαγή ή οδηγούν σε υποβάθμιση ή ακόμη και σε κάποια αναβαθμιση αλλά με δυσανάλογο κοστος.
 





Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
βαλε κανενα "καυσοξυλο" μεσα να φτιαξουν φωλια, και καμια λαμπατη υλοποιηση για διακοσμητικο.. 🐒
αν και τα λυπαμαι τα ψαρια, ισως αν πεταξουμε κανενα χαλιεντα μεσα...και του κλεισουμε το καπακι .. 8-)
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
να φτιαξουν φωλια
Φωλιά έχει πολλά σημεία να φτιάξουν στο μεγάλο, με αποτέλεσμα να βγάζω και γεννητούρια μέσα σε ένα ενυδρείο 3 μέτρων μήκους, με ένα σωρό μεγάλα ψάρια να κυκλοφορούν.

PXL_20230228_203455858~2.jpg


Και το ένα πιτσιρίκι εδώ:

PXL_20230228_203636274.jpg


Αγαπημένος πλεκο

PXL_20230228_203621788.jpg
 



Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Η αλλαγή δεν είναι απαραίτητα κάτι κακό όπως στην ουσία υπονοείς
το ερώτημα είναι πόσο ουσιαστική είναι αυτή,αν προήλθε δλδ κατόπιν ουσιαστικής μελέτης και τριβής με το αντικείμενο.
Το ότι άλλαξες μια μόνον φορά το ηχοσυστημά δεν αποτελεί από μόνον του ούτε πλεονέκτημα ούτε μειονέκτημα.
Ούτε σημαίνει βεβαια απαραίτητα μια οποιαδήποτε μεταβολη, αλλαγή προς το καλύτερο.
Στο ερώτημα μου πάντως απεφυγες να απαντήσεις. :p 😀
Η αλλαγή με την έννοια ότι κάποιος δεν είναι ευχαριστημένος συνεχώς απο το αποτέλεσμα σημαίνει ότι δεν ξέρει τι κάνει, τι ακούει, τι διαλέγει, τι ήθελε να επιτύχει.

Άλλες αλλαγές για καλύτερο αποτέλεσμα είναι δικαιολογημένες αλλά και αυτές μέχρι έναν βαθμό, δεν μπορεί να είναι πολλές. Χάνεις και χρήματα. Εδώ βλέπω υπάρχουν άνθρωποι που ασχολούνται δεκαετίες και θα συνεχίσουν και για δεκαετίες.

Ως πρός την απάντηση δεν καταλαβαίνω γιατί περίμενες να σου απαντήσω, γιατί δεν ρωτήσες ποτέ άλλον, γιατί σε νοιάζει ... εκτός εαν θες να πεις και να καταδείξεις ότι είμαι κάποιου είδους κορόιδο που πλήρωσα πολλά χρήματα και εσυ ο έξυπνος που ακούς πχιότητα με λιγότερα έως κλάσματος του ποσού αυτού που έδωσα εγώ. Σε τέτοιες κακής πρόθεσης ερωτήσεις, δεν απαντάω. Πες πόσα έδωσες εσύ συγκριτικά με έναν που ακούει απο ένα compact σύστημα των 250 ευρώ απο το Media Markt. Απάντα εσύ πρώτα εάν είσαι επαγγελματίας του χώρου και ασχολείσαι τόσο πολύ, γιατί εάν δεν είσαι στα δικά μου μάτια είσαι εξωγήινος.
 
Last edited:


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
..εσύ πρέπει να άλλαξες μάρκα καφέ τελευταία, …εε..?:geek:
Εσύ με έγραψες σε μια ερώτηση μου για jet engines, και εγώ όποιος με γράφει έτσι και δεν μου απαντάει κάν ενώ του κάνω την τιμή να τον ρωτήσω κάτι (όπως και όταν μου κάνουν την τιμή εμένα να με ρωτήσουν κάτι) δημόσια ... δεν απαντάω.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Η αλλαγή με την έννοια ότι κάποιος δεν είναι ευχαριστημένος συνεχώς απο το αποτέλεσμα σημαίνει ότι δεν ξέρει τι κάνει, τι ακούει, τι διαλέγει, τι ήθελε να επιτύχει.

Άλλες αλλαγές για καλύτερο αποτέλεσμα είναι δικαιολογημένες αλλά και αυτές μέχρι έναν βαθμό, δεν μπορεί να είναι πολλές. Χάνεις και χρήματα. Εδώ βλέπω υπάρχουν άνθρωποι που ασχολούνται δεκαετίες και θα συνεχίσουν και για δεκαετίες.

Ως πρός την απάντηση δεν καταλαβαίνω γιατί περίμενες να σου απαντήσω, γιατί δεν ρωτήσες ποτέ άλλον, γιατί σε νοιάζει ... εκτός εαν θες να πεις και να καταδείξεις ότι είμαι κάποιου είδους κορόιδο που πλήρωσα πολλά χρήματα και εσυ ο έξυπνος που ακούς πχιότητα με λιγότερα έως κλάσματος του ποσού αυτού που έδωσα εγώ. Σε τέτοιες κακής πρόθεσης ερωτήσεις, δεν απαντάω. Πες πόσα έδωσες εσύ συγκριτικά με έναν που ακούει απο ένα compact σύστημα των 250 ευρώ απο το Media Markt. Απάντα εσύ πρώτα εάν είσαι επαγγελματίας του χώρου και ασχολείσαι τόσο πολύ, γιατί εάν δεν είσαι στα δικά μου μάτια είσαι εξωγήινος.
H δια βίου εκπαίδευση πάνω σε ουσιαστικές και καθολικής ισχύος παραμέτρους στην υψηλή πιστότητα - δηλαδή αλλότριες προς εναλλαγές λυχνιών, κεφαλοβραχίονες , καλώδια , αντικραδασμικά και τα συναφή - υπακούει σ'ένα λογοπαίγνιο στα αγγλικά : It takes what it takes and it gives...what gives. :wink:

Οι δε λιγότερο ουσιαστικές παράμετροι είναι κάθε άλλο παρά κατακριτέες από μέρους μου, αφού όπως υποστηρίχθηκε στο νήμα με τη σημασία της Κλασσικής Μουσικής η αποζήτηση του αναπάντεχου ενεργοποιεί εγκεφαλικά κέντρα ανταμοιβής.
Ένας λόγος που ο υποφαινόμενος δεν θα υπέκυπτε σε immersive setup είναι ακριβώς ότι άπαξ και στηνόταν με όλες τις απαραίτητες διατυπώσεις δεν θα υπήρχαν μεγάλα περιθώρια γι αναπάντεχα φαινόμενα κρατώντας απαράλλακτη τη διαρρύθμιση. Κάθε άλλο παρά τυχαίο είναι που βλέπουμε τους ιμερσιβίτες ν'αδημονούν για περισσότερα περιφερικά κανάλια κι επεξεργαστές να τα διαχειρίζονταν.
Για σένα ειδικά ως χρήστη δεν θα θεωρούσα ότι ανήκεις στην κατηγορία των ΄΄κορόϊδων΄΄, αντιθέτως είμαι υποχρεωμένος να δεχθώ ότι είσαι κάποιος υπερφυσικός χαρακτήρας ο οποίος σύμφωνα με τα δικά του λεγόμενα δεν θα βαριόταν σε βάθος χρόνου ακούγοντας διαρκώς υπό τις ίδιες συνθήκες ένα setup που θα έμενε απαράλλακτο...:wink:
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
στην υψηλή πιστότητα - δηλαδή αλλότριες προς εναλλαγές λυχνιών, κεφαλοβραχίονες , καλώδια , αντικραδασμικά και τα συναφή
Αυτά που λέω ισχύουν για τα πάντα.

Υ.Γ.:
Η "εξέλιξη" που ευαγγελίζεσαι(στε) στον χώρο του audio εξάλλου δεν έχει ούτε τον ρυθμό, ούτε την αξία που ισχυρίζεστε κατά την γνώμη μου.
δεν θα βαριόσουν σε βάθος χρόνου
Εάν έχεις ένα καλό σύστημα (παλιό ή νέο καμία σημασία) δεν βαριέσαι. Εάν "βαριέσαι" έχεις κάνει λάθος επιλογές. Εξαιρώ μόνο την ακουστική που όντως η ενημέρωση ήταν ένα σημείο εξέλιξης , περισσότερο όσον αφορά την ενημέρωση του audio κοινού. Αλλίως και αυτά είναι γνωστά δεκαετίες τώρα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αυτά που λέω ισχύουν για τα πάντα.

Υ.Γ.:
Η "εξέλιξη" που ευαγγελίζεσαι(στε) στον χώρο του audio εξάλλου δεν έχει ούτε τον ρυθμό, ούτε την αξία που ισχυρίζεστε κατά την γνώμη μου.

Εάν έχεις ένα καλό σύστημα (παλιό ή νέο καμία σημασία) δεν βαριέσαι. Εάν "βαριέσαι" έχεις κάνει λάθος επιλογές. Εξαιρώ μόνο την ακουστική που όντως η ενημέρωση ήταν ένα σημείο εξέλιξης , περισσότερο όσον αφορά την ενημέρωση του audio κοινού. Αλλίως και αυτά είναι γνωστά δεκαετίες τώρα.
Δεν έχει σχέση με την αρτιότητα σε δεδομένο setup αλλά με τον τρόπο που διεγείρεται το σύστημα ανταμοιβής και τη σταδιακή προσαρμογή του σε διάφορα ερεθίσματα. Μέχρι και η λαϊκή σοφία έχει γνωμοδοτήσει πως και το νοστιμότερο πιάτο φαγητού να τρώγαμε συνεχώς, με την πάροδο αρκετού χρόνου θα μας έδινε φθίνουσα ευχαρίστηση.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Δεν έχει σχέση με την αρτιότητα σε δεδομένο setup αλλά με τον τρόπο που διεγείρεται το σύστημα ανταμοιβής και τη σταδιακή προσαρμογή του σε διάφορα ερεθίσματα. Ακόμα και η λαϊκή σοφία έχει γνωμοδοτήσει πως ακόμα και το νοστιμότερο πιάτο φαγητού να τρώγαμε συνεχώς, αργά ή γρήγορα θα μας έδινε φθίνουσα ευχαρίστηση.
. Τελεία γιατί πάλι λαθος κατάλαβα. Ε΄χω συγχιστεί με το ατύχημα σε αυτήν την χώρα σίχαμα που τα βλέπω τώρα και δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω καλά.

Τώρα που το ξαναδιάβασα, δεν συμφωνώ με την αναλογία σου. Η μουσική (και η αναπαραγωγή της) δεν είναι το ίδιο και όταν το σ΄συτημα είναι καλό και ισρροπημένο ... δεν είναι το ίδιο, κάθε εγγραφή έχει το ενδιαφέρον της το ίδιο και το μουσικό έργο που ακούς. Εάν ομογενοποιεί τότε , έχεις τέτοια αίσθηματα.

Η ακρόαση πάντως μουσικής θέλει διαλείμματα. Δεν είναι για χόρταση και σίγουρα όχι για backround μουσική, όπως κάνεις και εσύ απο ότι έχεις πεί. Ελεγξε εάν φταίει αυτό.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top