Λ.Ε.Α.

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω στο εξής:
Φυσικά και μπορούμε να πάρουμε καλά που τα βλέπουμε μπροστά μας, είναι δοκιμασμένα από χρόνια και δουλεύουν σωστότερα.
Το αντίθετο θα ήταν σαν να έλεγες ότι ποτέ κανείς δεν μπορεί να βελτιωθεί και 'ραγιάς κι αν γεννήθηκες, ραγιάς θα πεθάνεις'.
Το ίδιο ισχύει και για τους π.χ. Γερμανούς. Έρχονται και μένουν στην Κρήτη και παίρνουν κάτι από το έξω-καρδιά του Κρητικού, και ας φορούν άσπρη κάλτσα καλοκαιριάτικα.
Η Ελλάδα, και κάθε χώρα σε ημιανάπτυξη, έχει επιτακτική ανάγκη να εισάγει κάποια παραδείγματα οργάνωσης και νοοτροπίας που δουλεύουν αλλού. Όταν μια άλλη χώρα με εξαπλάσιο πληθυσμό έχει υποδεκαπλάσιο αριθμό ατυχημάτων στους δρόμους, άρα και νεκρούς, ε, κάτι κάνουν καλύτερα ρε γμτ!!!
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: Λ.Ε.Α.

Φυσικα.Αυστηρη εφαρμογη των νομων,αστυνομευση κλπ κλπ. Μονο που επειδη κανεις δεν θελει να παραδεχθει οτι φοβαται τον δασκαλο ,ειδικα τωρα που μεγαλωσε ( κατα το παλιο..τον σεβομαι γιατι κραταει βεργα ) τον ριχνει στην ..παιδεια (των ξενων)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.857
Reaction score
83.972
Απάντηση: Re: Λ.Ε.Α.

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω στο εξής:
Φυσικά και μπορούμε να πάρουμε καλά που τα βλέπουμε μπροστά μας, είναι δοκιμασμένα από χρόνια και δουλεύουν σωστότερα.
Το αντίθετο θα ήταν σαν να έλεγες ότι ποτέ κανείς δεν μπορεί να βελτιωθεί και 'ραγιάς κι αν γεννήθηκες, ραγιάς θα πεθάνεις'.
Το ίδιο ισχύει και για τους π.χ. Γερμανούς. Έρχονται και μένουν στην Κρήτη και παίρνουν κάτι από το έξω-καρδιά του Κρητικού, και ας φορούν άσπρη κάλτσα καλοκαιριάτικα.
Η Ελλάδα, και κάθε χώρα σε ημιανάπτυξη, έχει επιτακτική ανάγκη να εισάγει κάποια παραδείγματα οργάνωσης και νοοτροπίας που δουλεύουν αλλού. Όταν μια άλλη χώρα με εξαπλάσιο πληθυσμό έχει υποδεκαπλάσιο αριθμό ατυχημάτων στους δρόμους, άρα και νεκρούς, ε, κάτι κάνουν καλύτερα ρε γμτ!!!
Άκη, καταλαβαίνω τι εννοείς. Όμως δεν είμαι σίγουρος αν μπορούν κάποια πράγματα να εφαρμοστούν και να έχουν καθολικά αποτελέσματα.

Η οδηγική συμπεριφορά των Γερμανών είναι μέρος του χαρακτήρα τους και δεν απομονώνεται, ούτε μπορεί να εφαρμοστεί επιτυχώς από άλλους λαούς, όχι μόνο Έλληνες.
Ο Έλληνας οδηγεί όπως συμπεριφέρεται και στην υπόλοιπη ζωή του.

Μεμονωμένες αλλαγές μικρού βεληνεκούς είναι εφικτές. Για περισσότερα δεν είμαι αισιόδοξος.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.857
Reaction score
83.972
Απάντηση: Λ.Ε.Α.

Πες εντυπωσεις και σχολια.....:144: :114:
Είσαι εκτός θέματος! :137:

Εν συντομία να πω πως το ταξίδι είχε χαρακτήρα αναψυχής/εξερεύνησης. Οι εντυπώσεις μου είναι παγιωμένες από χρόνια, μιας και έχω επισκεφτεί αρκετές φορές τις χώρες αυτές. Σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια πάντως σε πολλά θέματα θαυμάζω αυτούς τους ανθρώπους, αλλά και σε αρκετά τους "βαριέμαι". :109:
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: Λ.Ε.Α.

Είσαι εκτός θέματος! :137:
Παρεξηγησις....:138:

Εντυπωσεις απο τους δρομους και την συμπεριφορα των αλλων οδηγων εννουσα....:137: (τη μιση Ευρωπη γυρισες :136:)
Αλλα και απο την αστυνομευση των δρομων
 

Μηνύματα
1.575
Reaction score
69
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Λ.Ε.Α.

Δηλαδή πόσες πιθανότητες έχει να συμβεί κάτι τέτοιο μέσα στο ένα λεπτό που θα έκανα να πάω στην ταράτσα??? :121:

Τυπική αντίδραση που το πας στο άλλο άκρο. Ξέρω γω βρε παιδάκι μου... και οι Γαλάτες δεν ήταν σίγουροι πότε θα τους έπεφτε ο ουρανός στο κεφάλι... :142::143:
Ο νομος οφειλει να καλυπτει ολες τις παραμετρους, πολλες φορες σκεφτομενος και μελλοντικα (και ακομα περισσοτερες πεφτοντας εξω καταντωντας αναχρονιστικος ή αχρηστος) αλλα...

...ποσες φορες εσκασε βομβα στα χερια καποιου που ψαχνει ή μαζευει σκουπιδια?

...ποσες φορες προσπερασε παρανομα αυτος που σκοτωθηκε σε μετωπικη (προσπερνωντας παρανομα) πριν...σκοτωθει?

...ποσες φορες σου "καηκε το βιντεο" λογω διακοπης της ΔΕΗ τη μοναδικη στιγμη που ειχες αποσυνδεσει το UPS?

...ποσες φορες κοπηκε το νερο ενω ειχες μπει για μπανιο?

κτλ κτλ

οι πιθανοτητες ειναι ατιμο πραγμα και οσοι "τζογαρουν" 9 στις 10 πεθαινουν φτωχοι... ο ενας, ειναι η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα...
 

Μηνύματα
10.380
Reaction score
6
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Λ.Ε.Α.

Ο νομος οφειλει να καλυπτει ολες τις παραμετρους, πολλες φορες σκεφτομενος και μελλοντικα (και ακομα περισσοτερες πεφτοντας εξω καταντωντας αναχρονιστικος ή αχρηστος) αλλα...

...ποσες φορες εσκασε βομβα στα χερια καποιου που ψαχνει ή μαζευει σκουπιδια?

...ποσες φορες προσπερασε παρανομα αυτος που σκοτωθηκε σε μετωπικη (προσπερνωντας παρανομα) πριν...σκοτωθει?

...ποσες φορες σου "καηκε το βιντεο" λογω διακοπης της ΔΕΗ τη μοναδικη στιγμη που ειχες αποσυνδεσει το UPS?

...ποσες φορες κοπηκε το νερο ενω ειχες μπει για μπανιο?

κτλ κτλ

οι πιθανοτητες ειναι ατιμο πραγμα και οσοι "τζογαρουν" 9 στις 10 πεθαινουν φτωχοι... ο ενας, ειναι η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα...
Όχι δεν κατάλαβες. Θα μου απαντήσεις ακριβώς στην περίπτωση και δε θα γλυτώσεις τόσο εύκολα.

Πόσες πιθανότητες έχει να συμβεί μέσα σε ένα λεπτό να μπαζώσει κάποιος τη θάλασσα όπως το περιέγραψες μέχρι εγώ να ανέβω στην ταράτσα?

Αν θες να μιλήσουμε σοβαρά, τα άλλα παραδείγματα που λες είναι τελείως διαφορετικά από αυτό που με ρώτησες. Δεν είναι το ίδιο σταθμισμένα.

Λοιπόν?
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Απάντηση: Λ.Ε.Α.

Γενικα πιστευω ειναι τετοια η νοοτροπια των περισσοτερων ελληνων οδηγων!Δεν νομιζω οτι κανενα μα κανενα μετρο θα τους αλλαξει..Οσο αυστηρο και τσουχτερο οικονομικα και αν ειναι...
 

Μηνύματα
2.769
Reaction score
1.191
Εγώ το έχω δεί Live στον αυτοκινητόδρομο Μονάχου Πράγας ...
Δείτε εδώ πως αντιδρά ένας λαός που έχει οδηγική παιδεία , ξέρει να συμμορφώνεται αλλά και να ΑΠΑΙΤΕΙ από το κράτος του το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ....


 

Μηνύματα
29.337
Reaction score
23.422
ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΠΕΜΠΤΗ ΕΡΧΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΚΟΡΙΝΘΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΡΙΨΩ ΔΕΞΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΧΗ ΕΝΑΣ ΠΑΝΥΒΛΑΞ ΗΤΑΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΔΕΞΙΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΛΕΑ ΕΠΙ 1 ΧΛΜ ΕΠΕΙΔΗ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΔΕΞΙΑ!!!
ΚΑΙ ΘΕΩΡΟΥΣΕ ΔΙΚΑΙΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ Ο ΗΛΙΘΙΟΣ!!!!
ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΣΤΕΙΛΩ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΗΜΟΥΝ ΑΛΛΑ ΕΚΟΨΕ......
ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΛΛΕΙΜΜΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΚΑΤΟΒΛΑΧΙΑ (ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ) ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ ΛΕΜΕ.....
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Γιατί αργούν Μαμά ? ? ? ?
----------------------------------------
Απόγευμα στην Εθνική οδό Αθηνών Λαμίας στο ρεύμα προς Πειραιά.
Όλα τα αυτοκίνητα σταματημένα .
Σοβαρό τροχαίο .
Νταλίκα δίπλωσε και έπεσε πάνω σε ένα Ι,Χ.
Στο ΙΧ είναι τρεις άνθρωποι παγιδευμένοι μέσα στις λαμαρίνες.
Ο Πατέρας πολύ βαρυά αιμόφυρτος ίσα που αναπνέει .
Η μάνα προσπαθεί να κοιτάξει πίσω προς την κόρη τους .
Βλέπει μόνο το ποδαράκι της μικρής .

Το 7άχρονο κοριτσάκι τους στο πίσω κάθισμα εγκλωβισμένο αιμορραγεί.

Κάποιοι προσπαθούν να τους βγάλουν από τα συντρίμμια αλλά είναι αδύνατον.
Χρειάζονται κοπτικά εργαλεία που μόνο οι διασώστες πυροσβέστες διαθέτουν.
Ξάφνου η Μητέρα ακούει την τρεμάμενη φωνή της μικρής Μαρίας : Μαμά πονάω . . . . . .
Η Μητέρα κλαίγοντας προσπαθεί να δώσει κουράγιο στο κοριτσάκι της .
Κάνε λίγο υπομονή Μαράκι μου σε λίγο θα φθάσει η Πυροσβεστική και το ασθενοφόρο και θα μας βγάλουν.

Η ώρα περνάει ........
Μαμά ψελλίζει γιατί δεν ακούω τον Μπαμπά ?
Κοιμάται Μαράκι μου γιαυτό .

Πως να πει στην κορούλα της ότι ο Μπαμπάς της δεν άντεξε και έσβησε....
Μαμά πονάω πολύ λέει με ακόμη πιο αδύνατη φωνή....
Ξέρω Μωράκι μου κάνε λίγο υπομονή ακούω τις σειρήνες έρχονται.
Γιατί Μαμά αργούν ?
Είναι πολύ ώρα που τις ακούμε Μαμά ....
Γιατί αργούν Μαμά ? ? ? ?
Πως να πει στην Μαρία ότι δεν μπορούν να περάσουν το ασθενοφόρο και η πυροσβεστική επειδή κάποιοι ηλίθιοι έχουν κλείσει την Λ.Ε.Α. ?
Η ώρα περνάει . . . .
Η Μαμά ακούει για τελευταία φορά την τρεμάμενη πλέον πολύ αδύνατη φωνή της μικρής Μαρίας από το πίσω κάθισμα που αιμορραγεί ....
Μαμά κρυώνω σκέπασε με κρυώνω Μαμά . . . . .

Ύστερα δεν την ακούει πια . . .

Πέρασαν άλλα 10 λεπτά . . . ..
Το πυροσβεστικό όχημα επιτέλους φτάνει........
Η Μητέρα φωνάζει απελπισμένη : Βγάλτε πρώτα το παιδί μου .

Οι πυροσβέστες κόβουν πυρετωδώς τις λαμαρίνες και απελευθερώνουν το κοριτσάκι.....
Όμως η μικρή Μαρία δεν αναπνέει πια .......

Δεν άντεξε να περιμένει άλλο ........
Έφυγε μαζί με τον Μπαμπά της .....

Η μόνη που σώθηκε ήταν η Μητέρα απαρηγόρητη να ρωτάει ενώ την μετέφεραν στο ασθενοφόρο : Γιατί αργήσατε τόσο Γιατί?????

Προσπαθήσαμε Κυρία μου αλλά είχαν κλείσει ως συνήθως
την Λ.Ε.Α. και δεν μπορούσαμε να περάσουμε . . . . .

Σήμερα ήταν η Μαρία ........
Αύριο θα είναι το δικό σου παιδί . . . .

Μην κλείνεις την Λωρίδα απόγνωσης
Μην κλείνεις την Λωρίδα Εκτάκτου Ανάγκης .

Η Λ.Ε.Α. είναι για ασθενοφόρα για πυροσβεστικά οχήματα . ....

Hovespian Kallergis
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.002
Reaction score
41.334
Οσοι οδηγούν στη ΛΕΑ δεν είναι απλά μαλάκες. Είναι αλήτες δολοφόνοι.

Μιας και προχθές έκανα το σεμινάριο ασφαλούς οδήγησης του Ιαβέρη (με 30 χρόνια στο τιμόνι...) ας σας δώσω μερικά tips.

Πρώτη αιτία θανάτου στις ηλικίες 18-44 τα τροχαία ατυχήματα.
3.500 νεκροί, 10.000 παραπληγικοί, 45.000 τραυματίες και 2.500 μικρά παιδιά με μόνιμες αναπηρίες κάθε χρόνο από τα τροχαία.
Το ~80% των σοβαρών τροχαίων ατυχημάτων γίνονται με ταχύτητα μικρότερη των 60 Km/h μέσα στην πόλη.
Υπό ιδανικές συνθήκες ένα αυτοκίνητο χρειάζεται περίπου 15 μέτρα (πάνω από 3 παρκαρισμένα αυτοκίνητα) μέχρι να ακινητοποιηθεί από τη στιγμή που ο οδηγός θα αντιληφθεί τον κίνδυνο και ενώ πηγαίνει με ταχύτητα 30 Km/h. Στα 60 Km/h αυτό γίνεται 25 μέτρα (6 παρκαρισμένα αυτοκίνητα).

Δεν θέλω να σας γράψω άλλα, θέλω όμως πάρα πολύ όσοι διαβάζετε αυτό το μήνυμα (και τουλάχιστον όσοι με γνωρίζετε και ξέρετε ποιος είμαι και καταλαβαίνετε ότι δεν θα το έγραφα ποτέ για πλάκα) να βάλετε στόχο και να κάνετε δώρο στον εαυτό σας το σεμινάριο. Οσο πιο γρήγορα μπορέσετε με όσους ανθρώπους έχετε δίπλα σας και αγαπάτε και πιάνουν τιμόνιο στα χέρια σας.

Ειναι ώρα να αλλάξω και την υπογραφή μου.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
το παραπανω κειμενο ειναι φιλου φιλου, συγνωμη δεν μπορουσα να βρω πως να κανω αντιγραφη το Link απο το fb

αφιερωμενο σε καποιον που ειχε γραψει σε αυτο το νημα πριν χρονια οτι μπαινει στη ΛΕΑ, χαλαρα , το θυμαμαι σαν τωρα για αυτο και εψαξα ξανα το θεμα
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.002
Reaction score
41.334
το παραπανω κειμενο ειναι φιλου φιλου, συγνωμη δεν μπορουσα να βρω πως να κανω αντιγραφη το Link απο το fb

αφιερωμενο σε καποιον που ειχε γραψει σε αυτο το νημα πριν χρονια οτι μπαινει στη ΛΕΑ, χαλαρα , το θυμαμαι σαν τωρα για αυτο και εψαξα ξανα το θεμα

Και εγώ στο παρελθόν έχω οδηγήσει στη ΛΕΑ, έχω οδηγήσει από ελάχιστα ως πολύ μεθυσμένος, έχω τρέξει μέσα στην πολη γιατί βιάζομαι για το ραντεβού μου, έχω τρέξει στον αυτοκινητόδρομο με απαγορευτικές ταχύτητες για οποιοδήποτε υποκειμενικό όριο.
Πολλά από τα προηγούμενα τα είχα κόψει και πριν το σεμινάριο που ανέφερα, απλά και μόνο λόγω "ωρίμανσης", όποτε βγω έξω θα πάρω ταξί, μέσα στην πόλη πάω σαν κότα και ας με βρίζουν οι κάφροι από πίσω και στην εθνική μέχρι 140.
Παρόλα αυτά είναι άλλο πράγμα να καταλαβαίνεις κάποια πράγματα από μόνος σου και άλλο να στα πουν, να στα δείξουν, να τα κάνεις στην πίστα.
 

Μηνύματα
15.106
Reaction score
20.954
Είναι στιγμές που θα θελα να έχω ένα φωτοσπαθο και να εξαφανίζω οχήματα και οδηγούς.

Πχ αυτό με τη λεα η το άλλο με το κουτσομπολιό που ντε και καλά να κόψουν όλοι να δουν τι έγινε αντί να τσακιστουν να φύγουν μπας και έρθει το περιπολικό.

Η βλακεια σε αυτή τη χώρα είναι όντως εγκληματική.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.256
Reaction score
27.922
Eπειδή τα καλοκαίρια εμείς οι Θεσσαλονικείς πάμε στην Χαλκιδική, η οποία μαζεύει πάρα πολύ κόσμο, έχουμε δει σημεία και τέρατα.
Εγώ προσωπικά μιλώντας, πάω εκεί από πιτσιρικάς, από 16 χρονών με την παρέα μου, με τις μηχανές μας τότε και μετά με αυτοκίνητα.

Έχω δει τροχαίο ατύχημα, λίγο μετά την Καλλικράτεια, που έγινε μόλις 2 λεπτά πριν περάσουμε.
Είχε συνολικά 4 νεκρούς και πάνω από 10 τραυματίες, κάποιοι απ΄αυτούς σακατεύτηκαν για το υπόλοιπο της ζωής τους.
Επειδή ένας κάγκουρας προσπέρασε και μπήκε στο αντίθετο ρεύμα. Ο ίδιος σκοτώθηκε και καλά έπαθε.
Οι εικόνες που είδα με σημάδεψαν. Ο φίλος μου που ήταν μαζί μου στο αυτοκίνητο έπαθε ένα σοκ και δεν μπορούσε γοα μερικές ώρες να μιλήσει.

Είμαστε πολύ ατίθασος λαός και το μόνο που μας βάζει λίγο σε τάξη είναι η αστυνόμευση και κυρίως η τιμωρία.
Όλοι φοβόμαστε την τιμωρία αν είναι αυστηρή.

Επειδή όμως δεν υπάρχει αστυνόμευση παντού, νομίζω ότι θα ήταν καλό να το κάνουμε θεσμό, όταν βλέπουμε κάποιον να παρανομεί και τον τραβήξουμε μια φωτογραφία ή βίντεο να μπορεί με αυτά τα στοιχεία να τιμωρηθεί από την αρμόδια υπηρεσία, αστυνομία ή τροχαία.
Χωρίς να εμπλέκεται ο πολίτης όμως, αλλιώς δεν θα το κάνουμε.
Να είναι ο καθένας μας αστυνόμος όπως αισθάνονται και κάνουν και στις άλλες χώρες που συμπεριφέρονται πιο πολιτισμένα.
Να ξέρεις ότι αν δεν υπάρχει αστυνομία δεν μπορείς να κάνεις ότι γουστάρεις στον δρόμο.
Να ξέρεις ότι κάποιος μπορεί να σε δει και να σε καταγράψει και απλά να δώσει την φωτο ή το βίντεο στην τροχαία.
Ποιος δεν έχει πλέον φωτογραφική στο κινητό του.
Αυτό το κάνουν π.χ. στην Γερμανία και την Αυστρία, αλλά δεν θεωρούνται καταδότες, αλλά υπεύθυνοι πολίτες που προστατεύουν τη χώρα τους και την περιουσία τους.
 

Μηνύματα
15.106
Reaction score
20.954
Περί ατιμωρησίας

Στον δήμο Αθηναίων πχ σε όλη την έκταση από Κολωνάκι μέχρι Αμπελόκηπους και κυψέλη είναι σχεδόν αδιανόητο να παρκάρεις παράνομα . Οι περιπτώσεις των παράνομα σταθμευμένων είναι λίγες κάθε μέρα και σχεδόν στο σύνολο τους τιμωρούνται.

6 χλμ παρακάτω στον δήμο Πειραιά θα βρεις παράνομα και διπλό παρκαρισμένα παντού.
Όπου χωράει όπου βολεύει όπου γουστάρουμε. Σε 2χλμ διαδρομή σε κεντρικοτατους δρόμους μετράς πάνω από 100 παράνομα παρκαρισμενα για να μην πω 200 και δεν τρέχει κάστανο. Απέναντι από την ασφάλεια πείραια είναι μονίμως 5 αυτοκίνητα πχ. Η αντιστοιχία με τον Δήμο Αθηναίων είναι σαν να περνάς από πανεπιστημίου και να έχεις αριστερά δεξιά παρκαρισμένα συν τα διπλά - αδιανόητο.

Ο ίδιος λαός σε δύο μεγάλου μεγέθους δήμους 6 χλμ απόσταση ο ένας από τον άλλο.

Αν λοιπόν σε μια μεγάλη έξοδο βγάλεις 40 ανθρώπους να γράφουν και να τιμωρούνται όλα τα αυτοκίνητα στην Λεα και το προβάλεις ότι προτίμησες να αφήσεις την διαχείριση της κίνησης στην τύχη της και να τιμωρησεις αυτούς του ηλιθιους δε θα ξαναγίνει πότε.

Το να τους σταματήσεις είναι αστείο.
Με 10 χλμ που θα κινούνται σταματάς τον πρωτο και απλά με άλλους 30 φροντίζεις να μην φύγει κανένας από πίσω και όση ώρα πάρει. Έτσι και αλλιώς κλεισμένη ήταν η λωρίδα. Θα βλέπουν και οι δίπλανοι και θα γουστάρουν . Αλλιώς φωτογραφία και αποστολή στο σπίτι μετά από κάνα μήνα για να μην μπορούν να πληρώσουν και έγκαιρα.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.256
Reaction score
27.922
Έχω την πεποίθηση ότι ακόμη και στους πιο πολιτισμένους λαούς που αποτελούν υπόδειγμα πειθαρχίας και τήρησης των νόμων, αν τυχόν τους αφήσεις ελεύθερους να κάνουν ότι θέλουν ατιμωρητί, θα τα κάνουν κι αυτοί όλα πουτ@να.
Απλώς φοβούνται το βαρύ χέρι του νόμου, ο οποίος μάλιστα εφαρμόζεται σε όλους το ίδιο.
Κι εμείς έχουμε τους νόμους που πρέπει, απλά δεν τους εφαρμόζουμε όταν πρέπει.
Ο σεβασμός πηγάζει από τον φόβο και αυτό είναι ένα από τα σοφά γνωμικά του λαού μας.

Εδώ έφτασαν στο σημείο οι λαθρο-αφγανο-πακιστανοί να σταματάνε ασθενοφόρα που έχουν ήδη μέσα ασθενείς και να επιτίθενται στο πλήρωμα.
Μιλάω για τότε που έκλειναν την σιδηροδρομική γραμμή των συνόρων για πολλές μέρες.
Δεν φοβούνταν τίποτα, ενώ ήταν σε ξένη χώρα.
 


Y

Yiannis_B

Guest
Εδώ έφτασαν στο σημείο οι λαθρο-αφγανο-πακιστανοί να σταματάνε ασθενοφόρα που έχουν ήδη μέσα ασθενείς και να επιτίθενται στο πλήρωμα.
Μιλάω για τότε που έκλειναν την σιδηροδρομική γραμμή των συνόρων για πολλές μέρες.
Δεν φοβούνταν τίποτα, ενώ ήταν σε ξένη χώρα.
Το πήγες εκεί που ήθελες να το πας.

Ατυχές παράδειγμα, χαρακτηριστική νοοτροπία (- η δική σου, και άλλων).

Πάρε και like, να ξέρουμε ποιοι είμαστε και ποιοι είστε.

Τόσα ζώα με αυτοκίνητα, και αυτοί οι άνθρωποι που κάναν χιλιάδες χιλιόμετρα με τα πόδια, στα πρόθυρα της απόγνωσης, πάλι καραγκιόζηδες....:rolleyes:

Με συγχωρείς εκ μέρους τους, που περπατούσαν και στην άκρη της Εθνικής.
 
Last edited by a moderator:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.670
Μηνύματα
2.871.622
Members
37.930
Νεότερο μέλος
axil
Top