ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ

Μηνύματα
120
Reaction score
3
Απάντηση: ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ

Ευχαριστω για τις απαντησεις ολους τους φιλους.Καταλαβα πως θα πρεπει να ακουσω πολλα ηχεια για να επιλεξω στο τελος και να αξιολογω καθε γνωμη και συμβουλη.Καταλαβα αρκετα και μου γενηθηκαν αρκετα αλλα ερωτηματα που ισως σας ρωτησω για αυτα στο μελλον.
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Re: ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ

Ανατρεπτική πρόταση.
Αυτά ξέρει κανείς σε τι τιμές παίζουν εδώ;
Όχι και τόσο ανατρεπτική. Τα Klipschorn και La Scala γεμίζουν άνετα ένα χώρο 40 τ.μ. και προσφέρουν πολύ πλούσιο, αν και χρωματισμένο, ήχο και εντυπωσιακή στερεοφωνική εικόνα, ενώ είναι και πολύ ευαίσθητα.
Από τιμές όμως... Νομίζω πως εδώ το Klipschorn "παίζει" στα 18000 Ευρώ...
Τα αντιπροσωπεύει η εταιρεία Ν. Ι. Λάιος και το τηλέφωνο είναι 210-8629513.
Όσοι πιστοί προσέλθετε...
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ

Πάντως, για να επανέλθουμε στο θέμα μας, νομίζω πως η καλύτερη λύση στο ζήτημα παθητικό ηχείο είναι τα Pioneer S1-EX
http://www.skroutz.gr/c/9/hxeia-hi-fi.html?keyphrase=pioneer+s+1+ex&page=3
ενώ και τα φτηνότερα αδερφάκια τους S3-EX
http://www.skroutz.gr/c/9/hxeia-hi-fi.html?keyphrase=pioneer+s+1+ex&page=2
αποτελούν πολύ καλές επιλογές.
Οπότε, με έναν ενισχυτή σαν κι αυτούς που πρότεινε ο Costas EAR στα link που παρέθεσα στο post #24, ή σαν κι αυτόν που πρότεινε ο Κώστας Κόγιας στο post #36 είμαστε πολύ καλά από πλευράς στάθμης αλλά και ποιότητας ενώ παραμένουμε well within budget.
Α, και μην ακούσω κανέναν να σνομπάρει τα Pioneer... την TAD πιστεύω να την έχετε ακουστά...
Έτσι λοιπόν, χωρίς πολλά λόγια φίλε Αντώνη, οι προτάσεις μου είναι οι εξής:
1. Αν σκοπεύεις να την "ψάξεις" τη δουλειά, η λύση ενεργά monitor είναι η βέλτιστη, με τα K+H να αποτελούν τον "πρωταθλητή" της κατηγορίας.
2. Αν απλά θέλεις να πάρεις ένα ζευγάρι ηχεία και έναν ενισχυτή που θα παίζουν όσο καλά δείχνουν, τότε τα Pioneer που σου πρότεινα παραπάνω ή ένα ζευγάρι μεταχειρισμένα B&W 802D σε καλή τιμή αποτελούν εξαιρετικές λύσεις.

Γνώμη μου είναι να μην μπλέξεις με ακροάσεις κι αυτό γιατί είναι αναξιόπιστες γενικά (όπως και η ακουστική μνήμη), ενώ στην περίπτωση ενός ανθρώπου με μικρή εμπειρία και το σημαντικότερο λίγες γνώσεις πάνω στο ζήτημα, μπορούν να καταλήξουν εως και παραπλανητικές.
Δες και τα παρακάτω threads πάνω στο ζήτημα των ακουστικών εκτιμήσεων
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=56219
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=51552
(Έλα, μη δυσανασχετείς, μόνο 8 σελιδούλες είναι...)
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Re: ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ

Το ήχειο θα παίζει, θέλουμε - δε θέλουμε, μας αρέσει - δε μας αρέσει.
...
Το θέμα είναι ότι αυτό δεν αρκεί, δυστυχώς ή ευτυχώς.
Το αν θα πάρει κάτι ο άλλος που θα του καταστρέψει τη μισή δισκοθήκη (ή, σωστότερα, θα του αποκαλύψει ότι η μισή του δισκοθήκη είναι άχρηστη) πρέπει να είναι δική του απόφαση.
...
Άρα συμφωνώ ότι ο φίλος μας πρέπει να προσπαθήσει να ακούσει τα K+H ή έστω αντίστοιχης φιλοσοφίας ηχεία, όχι για να δει αν το ηχείο είναι καλό - αυτό είναι δεδομένο - αλλά για να δει αν αντέχει την αλήθεια.
Αυτός θα ήταν ο μόνος ουσιαστικός λόγος να πας να ακούσεις ένα κορυφαίο monitor.
 

Μηνύματα
120
Reaction score
3
Απάντηση: ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ

Ωραια και τα Pioneer και τα B&W.Ειναι δυο προτασεις που θα σκεφτω πολυ σοβαρα.ενα αλλο ζευγαρι που μου αρεσει πολυ ειναι τα Acoustic Zen Adagio.Νομιζω πως ειναι κοντα και στην τιμη μου.Εχεις καποια γνωμη γιαυτα?Ειναι ευκολα σαν ηχεια?
 

Μηνύματα
120
Reaction score
3
Απάντηση: ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ

Παντως δεν μπορω να καταλαβω πως το να ακουσω ενα ηχειο μπορει να ειναι παραπλανητικο...Οπως ακουσα και επελεξα τα υπολοιπα (cd player,προ,τελικους,ακομα και τα heco) και ειμαι ευχαριστημενος απο τις επιλογες μου συμφωνα με αυτο που ακουω εγω(εστω με την μικρη μου εμπειρια) και συμφωνα παντα με το κοστος τους.
 

Μηνύματα
1.877
Reaction score
10
Re: Απάντηση: ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ

Παντως δεν μπορω να καταλαβω πως το να ακουσω ενα ηχειο μπορει να ειναι παραπλανητικο...Οπως ακουσα και επελεξα τα υπολοιπα (cd player,προ,τελικους,ακομα και τα heco) και ειμαι ευχαριστημενος απο τις επιλογες μου συμφωνα με αυτο που ακουω εγω(εστω με την μικρη μου εμπειρια) και συμφωνα παντα με το κοστος τους.
Αν τα πάρεις στο σπίτι σου, και τα βάλεις να παίξουν τη μουσική σου, στην ένταση που γουστάρεις, τότε δεν παραπλανείσαι (θεωρώ, αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος)

Πάντως για τα 802D, τα οποία τα απέκτησα τον Νοέμβρη, έχω να πω τα καλύτερα!! Βέβαια ο χώρος μου ήθελε και θέλει πολύ στρώσιμο (και τα ηχεία), αλλά ακόμα περιμένω τον ειδικό να έρθει να μετρήσει (και να σετάρει το σύστημα) όπως ακριβώς σου είπε σε προηγούμενο ποστ και ο Alex_Zapantis
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Σε σχέση με τα 802 D που αναφέρθηκαν πιο πάνω πιστεύω ότι υπάρχουν πολύ καλύτερα ηχεία σε αυτά τα λεφτά. Εγώ θα προτιμούσα κάτι σε hyperion 968, Audio Physic, κάποιο kharma μεταχειρισμένο.
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ

Ωραια και τα Pioneer και τα B&W.Ειναι δυο προτασεις που θα σκεφτω πολυ σοβαρα.ενα αλλο ζευγαρι που μου αρεσει πολυ ειναι τα Acoustic Zen Adagio.Νομιζω πως ειναι κοντα και στην τιμη μου.Εχεις καποια γνωμη γιαυτα?Ειναι ευκολα σαν ηχεια?
Δεν έχω υπόψιν μου τα Acoustic Zen Adagio.
Νομίζω πως από τη στιγμή που τείνεις προς τη λύση παθητικό ηχείο, το καλύτερο για σένα θα είναι να στραφείς σε μια εταιρεία με εγνωσμένη τεχνογνωσία όπως η B&W ή η Pioneer και να αφήσεις τις χαϊεντοεταιρειούλες απέξω.
Τέλος, σε ότι αφορά στο ζήτημα της ευκολίας οδήγησης, αν επιλέξεις έναν από τους ενισχυτές που παρατέθηκαν στα posts #24 και #36 , αποκλείεται να αντιμετωπίσεις το οποιοδήποτε ζήτημα.
Μην "ψαρώνεις" με την προπαγάνδα περί χαϊεντοενισχυτών.
Δεν αξίζουν τα λεφτά τους, δεν έχουν ούτε το γκάζι ούτε την αξιοπιστία των παραπάνω τίμιων συσκευών, ενώ πιθανότατα υστερούν σε σχέση με αυτές και στο ζήτημα της πιστότητας ήχου, όσο και αν κάτι τέτοιο σου φαίνεται περίεργο.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Φίλε Αντώνη, πολύ καλά και τα Acoustic Zen, προσπάθησε να τα ακούσεις και αυτά. Σε κάθε περίπτωση αυτιά έχεις, εδώ σου λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του, ο τελικός κριτής θα είσαι εσύ! Εσύ θα τα ακούς, όχι εμείς. if you know what I mean....;)
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.884
Reaction score
34.286
Φίλε Αντώνη, πολύ καλά και τα Acoustic Zen, προσπάθησε να τα ακούσεις και αυτά. Σε κάθε περίπτωση αυτιά έχεις, εδώ σου λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του, ο τελικός κριτής θα είσαι εσύ! Εσύ θα τα ακούς, όχι εμείς. if you know what I mean....;)


Συμφωνω απολυτα..περι ορεξεως .. κολοκυθοπιτα..ο καθενας εχει τις τασεις του, τις προτιμησεις του και φυσικα λεει κ υποστηριζει τη δικη του γνωμη.Φιλτραρισε τις ςπιλογες σου κ βγες στην αγορα η κ σε σπιτια φιλων ν ακουσεις για να εχεις ΙΔΙΑ γνωμη.Οσο για τα Acoustic Zen, επειδη προσφατα τα απεκτησα , μπορω να σου πω μετα απο πολλες πολλες ακροασεις διαφορων ηχειων στην κατηγορια τιμης πως ειναι ενα υπεροχο all-around ηχειο.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Απάντηση: ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ

Γνώμη μου είναι να μην μπλέξεις με ακροάσεις κι αυτό γιατί είναι αναξιόπιστες γενικά (όπως και η ακουστική μνήμη), ενώ στην περίπτωση ενός ανθρώπου με μικρή εμπειρία και το σημαντικότερο λίγες γνώσεις πάνω στο ζήτημα, μπορούν να καταλήξουν εως και παραπλανητικές.
...
(Έλα, μη δυσανασχετείς, μόνο 8 σελιδούλες είναι...)
Η δική μου συμβουλή είναι πάνω απ'όλα να μην προβεί σε βεβιασμένες ενέργειες...:612:

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=43923
http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=898169&postcount=75
Tα επιστημονικά λινκ είναι Ελληνικά:
http://users.hol.gr/~bpd/thesisgr.html
http://library.panteion.gr:8080/dspace/bitstream/123456789/644/1/avarkiotis.pdf
http://dspace.lib.uom.gr/bitstream/2159/3807/2/BakatsiPE2008.pdf
http://www.cosmoanelixis.gr/publications/DATA/pdf/3SPQHPL4C86RYWWOHOVH.pdf?LANG=EN
Ο υποσυνείδητος νούς είναι το μέρος του εγκεφάλου στο οποίο είναι αποθηκευμένες όλες οι εμπειρίες της ζωής μας.Οποιαδήποτε εμπειρία γίνετε αντιληπτή μέσω των αισθήσεων,αποθηκεύεται ως σημείον αναφοράς.Παρομοιάζεται με την τράπεζα μνήμης ενός σύγχρονου υπολογιστή.Ακριβώς όπως ο υπολογιστής χρησιμοποιεί τις πληροφορίες της τράπεζας μνήμης του για να επιλύσει κάποια προβλήματα,έτσι κι εμείς χρησιμοποιούμε τις πληροφορίες που αποθηκεύονται στο υποσυνείδητό μας για να επιλύσετε τα δικά μας.
Ο υπολογιστής δεν εξετάζει τις πληροφορίες που τοποθετούνται στη μνήμη του.Παρομοίως,το υποσυνείδητο δεν επιλέγει ποιές πληροφορίες θα συγκρατήσει.Δέχεται και αποθηκεύει όλες τις πληροφορίες άνευ διακρίσεως.Δεν καθορίζει τι είναι σωστό και τι λάθος,θετικό ή αρνητικό -απλώς αποθηκεύει ό,τι βιώνουμε.
Όταν ο συνειδητός νούς θέλει να λάβει μια απόφαση,βασίζεται στις πληροφορίες που είναι αποθηκευμένες στο υποσυνείδητο.Δεν είναι όμως όλο το αποθηκευμένο υλικό της αρεσκείας μας.Όλοι έχουμε εκτεθεί σε αρνητικές επιρροές άλλων ατόμων,ΜΜΕ,κτλ.Ακριβώς όπως ένας υπολογιστής μπορεί να ανταποκριθεί αποκλειστικά με τον τρόπο που έχει προγραμματιστεί,οι αποφάσεις μας περιορίζονται από τις πληροφορίες που είναι αποθηκευμένες στο υποσυνείδητό μας.Έτσι,οι αποθηκευμένες αρνητικές σκέψεις παράγουν αρνητικές αποφάσεις οι οποίες με τη σειρά τους διαμορφώνουν αρνητικές συνήθειες.Αντίθετα,εάν το υποσυνείδητο είναι γεμάτο με θετικές σκέψεις,λαμβάνονται θετικές αποφάσεις και διαμορφώνονται θετικές συνήθειες.
Οι επιστημονικές μελέτες έχουν αποδείξει ότι εάν το υποσυνείδητο προγραμματιστεί-σκόπιμα-με θετικές σκέψεις,σύντομα το συνειδητό θα αρχίσει να λειτουργεί βάσει αυτών των πληροφοριών και θα αρχίσουν να παρουσιάζονται θετικά αποτελέσματα.
Εκτενείς μελέτες που έχουν διεξαχθεί εδώ και δεκαετίες αποκαλύπτουν ότι ο υποσυνείδητος προγραμματισμός λειτουργεί στην ανθρώπινη συμπεριφορά με τουλάχιστον τρεις τρόπους:
1) Με την αναζωοπύρωση και την ενεργοποίηση των υγιών επιθυμιών και ενορμήσεων που ενυπάρχουν στο υποσυνείδητο.
2) Με τη μετάδοση νέων και χρήσιμων πληροφοριών στον υποσυνείδητο νού.
3)Με την αύξηση της ασυναίσθητης επιλεκτικής προσοχής του ατόμου-την ενδυνάμωση της επίγνωσης.
Ο βασικός λόγος που τα υποσυνείδητα μηνύματα έχουν τόση μεγάλη επίδραση,είναι επειδή παρακάμπτουν τα φίλτρα του συνειδητού νού.Οδεύουν άμεσα στα ρυθμιστικά αρχεία που έχουμε αποθηκευμένα για να κατευθύνουμε τη συμπεριφορά μας.
Τέλος ο υποσυνείδητος νούς είναι ανίκανος να προκαλέσει κάποια συμπεριφορά,η οποία να αντίκειται στον κώδικα ηθικών αξιών του ατόμου(όπως καθορίζεται από το ΄΄υπερεγώ΄΄).Με άλλα λόγια,τα υποσυνείδητα ΄΄μηνύματα΄΄ στερούνται της δυνάμεως να αναγκάσουν κάποιον άνθρωπο να υιοθετήσει κάποια αξία ή να πραγματοποιήσει κάποια ενέργεια που δεν την επιθυμεί κατά βάθος και ο ίδιος...

Κι ένα παιγνίδι ΄΄ακουστικής μνήμης΄΄:
http://gcompris.net/el-memory_sound
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.116
Reaction score
20.625
Απάντηση: ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ

Ωραια και τα Pioneer και τα B&W.Ειναι δυο προτασεις που θα σκεφτω πολυ σοβαρα.ενα αλλο ζευγαρι που μου αρεσει πολυ ειναι τα Acoustic Zen Adagio.Νομιζω πως ειναι κοντα και στην τιμη μου.Εχεις καποια γνωμη γιαυτα?Ειναι ευκολα σαν ηχεια?
Τα Adagio παίζουν με δύο 6,5άρια γούφερ. Είναι ανεπαρκή. Για να επαρκέσει ένα δίδρομο ηχείο με 2 6,5άρια γούφερ σε απόσταση ακρόασης κάτι περισσότερο από 3 μέτρα - και μόνο μέχρις εκεί, τα μεγάφωνά του πρέπει να έχουν ειδικά προσόντα, κάτι που αμφιβάλλω πως ισχύει για τα μεγάφωνα των Adagio.

Αν μπορείς -αν μπορείς, αν σου κάθεται ψυχολογικά- μη συνδέεις τόσο στενά την απόδοση με την τιμή.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.116
Reaction score
20.625
Απάντηση: ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ

Επίσης, αν δε σε χαλάει να παραμείνεις στην ίδια μάρκα, δες και το Celan XT901.
 

Μηνύματα
928
Reaction score
4
Απάντηση: ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ

η Χεκο βγαζει και τη ναυαρχιδα της παλι μεσα στα καθορισμενα οικονομικα ορια

http://www.heco-audio.de/index.php?id=heco_thestatement&L=1

παντως εχοντας audio physic (τα πιο ταπεινα floorstander τους βεβαια...) μπορω να πω οτι αξιζει να τσεκαρεις καποια ανωτερα μοντελα τους, ειναι και εξαιρετικα ομορφα και παιζουν παρα πολυ καλα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.419
Reaction score
125.646
Απάντηση: ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ

... το καλύτερο για σένα θα είναι να στραφείς σε μια εταιρεία με εγνωσμένη τεχνογνωσία όπως η B&W ή η Pioneer και να αφήσεις τις χαϊεντοεταιρειούλες απέξω.
Αν μπορείς -αν μπορείς, αν σου κάθεται ψυχολογικά- μη συνδέεις τόσο στενά την απόδοση με την τιμή.

δυο όψεις του ίδιου νομίσματος! Τόσο διαφορετικές κι όμως τόσο ίδιες...:145:

χαίρομαι πάντως που έστω κι αν είναι στο βρόντο, ακούγονται κι αυτές οι "απόψεις". Όλο και κάποιος έχει να κερδίσει κάτι από αυτές.:144:

Προσωπικά συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.
και επαυξάνω.:126:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
αυτα μου ελεγαν και εμενα εδω μεσα φιλε Αντωνη...
ετσι πηρα ενα ηχειο που να ειναι φλατ... αρκετα μονιτορατο και μετραει αριστα...


και τωρα?
ακουω την φωνη της Λυδιας Κονιορδου να χτυπαει στον τοιχο πισω της και μετα να "εξερχεται" απο το ηχειο...
η συλλογη μου απο CD αρχισε να μικραινει...
το αντεχεις αυτο?
(εγω ναι...)
Νικος
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Παντως με τοσο χωρο και χρημα εγω θα περιμενα τα καινουργια QUAD...
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Παντως με τοσο χωρο και χρημα εγω θα περιμενα τα καινουργια QUAD...
Κι εγώ αν και οι στάθμες είναι περιοριστικές για τα γούστα μου. Ελπίζω στο καινούργιο να υπάρχει μία κάποια βελτίωση.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Κι εγώ αν και οι στάθμες είναι περιοριστικές για τα γούστα μου. Ελπίζω στο καινούργιο να υπάρχει μία κάποια βελτίωση.
εγω που ακουω βραδυ τα λιμπιζομαι...
αν και θα εχουν σιγουρα βελτιωση...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.655
Μηνύματα
2.869.030
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top