ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ. ΕΝΑ μικρό ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΦΙΕΡΩΜΑ!!!



Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Νόμιζα πως ήξερα όλα τα έργα του!!

Κατ΄αρχάς μένω πράγματι έκπληκτος για την τεράστια συλλογή που έκανες, Γιώργο.

Όπως λέει και ο τίτλος του μηνύματος, νόμιζα πως ήξερα όλα τα έργα του. Όχι ότι ισχυρίζομαι πως τα έχω ακούσει ή τραγουδήσει όλα, αλλά νόμιζα πως τουλάχιστον ήξερα τους τίτλους τους.

Χωρίς να θέλω θα στενοχωρήσω το φίλο μου τον Αντρέα και τον xfader, θα πω ότι λόγω συγκεκριμένης κοινωνικής και ιδεολογικής πορείας και βίου, παρακολουθώ τον συνθέτη από το 1958 (ίσως και νωρίτερα, αλλά οι έντονες αναμνήσεις μου είναι τότε), τότε που η Ελλάδα συγκλονίστηκε με τον "Επιτάφιο" και εγώ μπήκα στην 1η Γυμνασίου. Παρενθετικά, να αναφέρω πως ο "Επιτάφιος" έγινε για πρώτη φορά δίσκος (δισκάκια των 45 στροφών) το 1957 ή '58 με τη φωνή της Νάνας Μούσχουρη και σε ενορχήστρωση (και συνοδεία πιάνου) του Μ. Χατζηδάκι.

Είχα, λοιπόν την εντύπωση πως δεν θα υπήρχε έργο του που να μην το γνωρίζω, να μην έχω κάτι ακούσει γι αυτό. Η παρουσίαση του Γιώργου ήταν για μένα μεγάλη, ευχάριστη όσο και ιδιαίτερα συγκινητική έκπληξη.

Συλλέγω έργα του, σε όλες τις διαθέσιμες μορφές, από πολύ παλιά. Κάποτε είχα τουλάχιστον 6 μαγνητοταινίες 8-ιντσες, μιας και τέτοιο μέγεθος έπαιρνε το Akai M-9 μου, στις οποίες είχα περασμένα από βινύλιο όλα τα μέχρι τότε γνωστά έργα του (έτσι νομίζω τουλάχιστον). Δυστυχώς, όπως ήδη έχω πει σε άλλο thread (Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ ΠΗΓΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ !!!) το Akai χάθηκε και μαζί του και οι ταινίες.

Και εφ' όσον ήδη εξέφρασαν και άλλοι ενδιαφέρον, ναι, είμαι κι εγώ ένας από αυτούς που θα ήθελα να έχω ΟΛΟΚΛΗΡΟ το έργο του, τουλάχιστον αυτό που αφορούσε στην ελληνική έντεχνη λαϊκή μουσική, μαζί βέβαια με τα άλλα έργα (ορατόρια κλπ.), που δεν είναι αμιγώς ελληνικής ταυτότητας, όπως το Canto General, το Romancero Gitano κλπ.

Παρακαλώ αυτούς που έχουν δηλώσει ότι υπάρχει τρόπος πρόσβασης σε αυτό και δυνατότητα απόκτησης, να μας δώσουν λεπτομέρειες και διαδικασία.

Α, και κάτι άλλο.

Το thread αναφέρεται στον Μ. Θεοδωράκη σαν τον μεγαλύτερο συνθέτη της μεταπολεμικής Ελλάδας. Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω καθόλου τον χαρακτηρισμό, θα προσθέσω τα εξής:

- Νομίζω πως ο όγκος - τόσο σε ποσότητα όσο και σε βάθος χρόνου, η ποιότητα, η ποικιλία και η πολυπλοκότητα καθώς και η διαχρονικότητα του έργου του, μαζί με την τεράστια διεθνή αναγνώριση του, καθιστούν τον Θεοδωράκη όχι μόνο τον μεγαλύτερο συνθέτη της Ελλάδας αλλά και έναν από τους μεγαλύτερους παγκοσμίως.

- Κοντά του, ισάξια, αλλά σε άλλο επίπεδο παράλληλο με το του Θεοδωράκη, βρίσκεται ο μεγάλος Χατζηδάκις. Μολονότι και τα δύο σαν μεγέθη είναι εξ ίσου μεγάλα, δεν είναι συγκρίσιμα. Και θα ήταν άδικο και για τους δύο να επιχειρηθεί κάποια σύγκριση. Άλλωστε η καλλιτεχνική - και όχι μόνο, συνεργασία των δύο ανδρών υπήρξε συνεχής και διαχρονική.

- Τέλος, θέλω να πω πως ο άνθρωπος Θεοδωράκης, παρ' όλες τις κοινωνικές και πολιτικές παλινωδίες και μεταστροφές του, δεν εγκατέλειψε ποτέ την ιδεολογική του ταυτότητα και όπου κι αν βρέθηκε, προσπάθησε να διοχετεύσει την δική του θεώρηση των πραγμάτων, ακόμα και σαν Υπουργός Α.Χ. της Ν.Δ. (γι αυτό άλλωστε και παραιτήθηκε).
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Νόμιζα πως ήξερα όλα τα έργα του!!

Χωρίς να θέλω θα στενοχωρήσω το φίλο μου τον Αντρέα και τον xfader, θα πω ότι λόγω συγκεκριμένης κοινωνικής και ιδεολογικής πορείας και βίου,.
Και γιατι να με στεναχωρησεις Παναγιωτη μου?
Ποσες φορες πρεπει να σας πω πως η μητερα μου με αποκαλουσε
"κομμουνιστη"-απαξιωτικα βεβαια-επειδη οι πραξεις μου ειναι ακρως
αντιθετες απο τις ιδεες μου(τουλαχιστον στα θεματα ισοτητας κατανομης πλουτου)?:126:
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ. ΕΝΑ μικρό ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΦΙΕΡΩΜΑ!!!

Γεια σου Παναγιωτη - οταν εγω λεω οτι οι...παλιοσειρες ειναι αλλο πραγμα, να με ακουτε:114:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.634
Reaction score
83.124
Απάντηση: ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ. ΕΝΑ μικρό ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΦΙΕΡΩΜΑ!!!

Χωρίς να θέλω θα στενοχωρήσω το φίλο μου τον Αντρέα και τον xfader,
Παναγιώτη, αν ήταν να χαλάμε τις καρδιές μας για τέτοια θέματα τότε θα ήμασταν για κλάματα! :107:


Και γιατι να με στεναχωρησεις Παναγιωτη μου?
Ποσες φορες πρεπει να σας πω πως η μητερα μου με αποκαλουσε
"κομμουνιστη"-απαξιωτικα βεβαια-επειδη οι πραξεις μου ειναι ακρως
αντιθετες απο τις ιδεες μου(τουλαχιστον στα θεματα ισοτητας κατανομης πλουτου)?:126:
Ήθελα να ήξερα σε ποιον έμοιασες... :137:
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Αναζητώ πλήρη συλλογή των έργων

.......
Και εφ' όσον ήδη εξέφρασαν και άλλοι ενδιαφέρον, ναι, είμαι κι εγώ ένας από αυτούς που θα ήθελα να έχω ΟΛΟΚΛΗΡΟ το έργο του, τουλάχιστον αυτό που αφορούσε στην ελληνική έντεχνη λαϊκή μουσική, μαζί βέβαια με τα άλλα έργα (ορατόρια κλπ.), που δεν είναι αμιγώς ελληνικής ταυτότητας, όπως το Canto General, το Romancero Gitano κλπ.

Παρακαλώ αυτούς που έχουν δηλώσει ότι υπάρχει τρόπος πρόσβασης σε αυτό και δυνατότητα απόκτησης, να μας δώσουν λεπτομέρειες και διαδικασία.......
Επαναλαμβάνω εδώ το προηγούμενο αίτημά μου, διότι ίσως να μην έγινε αντιληπτό μέσα σε όλο εκείνο το κατεβατό του προηγούμενου μηνύματός μου.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Αναζητώ πλήρη συλλογή των έργων

Επαναλαμβάνω εδώ το προηγούμενο αίτημά μου, διότι ίσως να μην έγινε αντιληπτό μέσα σε όλο εκείνο το κατεβατό του προηγούμενου μηνύματός μου.
Εχεις πμ
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Αναζητώ πλήρη συλλογή των έργων

Επαναλαμβάνω εδώ το προηγούμενο αίτημά μου, διότι ίσως να μην έγινε αντιληπτό μέσα σε όλο εκείνο το κατεβατό του προηγούμενου μηνύματός μου.
Παναγιωτη δυο (δηλ εναμιση!) καλοψημενα dvd με mp3 σε περιμενουν για...δουλεια:114:
 

Μηνύματα
28.176
Reaction score
50


1960-2000: Μουσική αναδρομή

Τη διαδρομή του Μίκη Θεοδωράκη ξετυλίγει το Βήμα της Κυριακής

Την πληρέστερη αναδρομή στο έργο του κορυφαίου μας συνθέτη Μίκη Θεοδωράκη, από τον «Επιτάφιο», τους «Λιποτάκτες» και το «Αρχιπέλαγος» ώς τις «Σερενάτες» και τον «Καρυωτάκη», παρουσιάζει από την Κυριακή, 8 Νοεμβρίου, το Βήμα της Κυριακής.

Πρόκειται για την έκδοση Μίκης Θεοδωράκης. 1960-2000, που αποτελείται από οκτώ CD και μία συλλεκτική κασετίνα στην οποία παρέχονται πληροφορίες για κάθε κύκλο τραγουδιών, αλλά και αδημοσίευτες φωτογραφίες του συνθέτη.

Η έκδοση αφενός «επαναφέρει» στις πρώτες εκτελέσεις και στις πρώτες φωνές που τραγούδησαν τα τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη και, αφετέρου, συμπληρώνει το έργο του συνθέτη μέσα από ηχογραφήσεις που εκδόθηκαν όλα αυτά τα χρόνια από τη Μinos ΕΜΙ, όπου βρίσκεται το κύριο μέρος της δισκογραφικής του δραστηριότητας.

Από κάθε κύκλο έχουν επιλεγεί τα πιο γνωστά και αντιπροσωπευτικά τραγούδια: το Μέρα Μαγιού και το Πού πέταξε τ'αγόρι μου από τον Επιτάφιο, το Είχα φυτέψει μια καρδιά και το Μαργαρίτα, Μαργαρώ από το Αρχιπέλαγος, το Βράχο-Βράχο και τη Δραπετσώνα από την Πολιτεία, τη Μαρίνα και του Μικρού Βοριά από τις Μικρές Κυκλάδες και πολλά άλλα.

Μόλις συμπληρωθεί η οκταπλή κασετίνα, οι αναγνώστες θα έχουν αποκτήσει όλα τα τραγούδια-σταθμούς που έγραψαν ιστορία στο ελληνικό τραγούδι.

Το πρώτο CD, μαζί με την κασετίνα, κυκλοφορεί την Κυριακή 8 Νοεμβρίου. Περιλαμβάνει 12 τραγούδα από τους κύκλους Επιτάφιος, Επιφάνια, Λιποτάκτες και Αρχιπέλαγος.

 

Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Απάντηση: ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ. ΕΝΑ μικρό ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΦΙΕΡΩΜΑ!!!

EYXARISTO
Όπως αναφέρεται και σε ανακοινώσεις σε διάφορα σημεία του forum, δεν υπάρχουν links για το κατέβασμα ταινιών ή μουσικής.
Παρακαλώ να ληφθή σοβαρά υπόψη σας......
 



Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Απάντηση: ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ. ΕΝΑ μικρό ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΦΙΕΡΩΜΑ!!!


1. Ενα δειλινό
2. Αρνηση
3. Είσουν καλός κι είσουν γλυκός
4. Προδομένη αγάπη
5. Δόξα το θεώ
6. Γωνιά γωνιά
7. Τον Παύλο και τον Νικόλα
8. Καημός
9. Στα περβόλια
10. Ο ήλιος κοίταξε τη γή
11. Μοιρολόι

"Η Ειρήνη Παππά είναι γνωστή στο κοινό σαν ηθοποιός, αλλά ακριβώς γι΄ αυτό το λόγο, τραγουδώντας με ένταση, η ίδια η μορφή της με τα μαύρα κορακίσια μαλλιά είναι ένας εξίσου δυναμικός τρόπος έκφρασης... Στη φωνή της μπορείς να ακούσεις το θρήνο του ελληνικού χορικού, το βασανιστήριο μιας τραγικής ηρωίδας ή το κλάμα μιας χαροκαμένης μητέρας", έγραψε ο Clive Barnes, ένας έγκριτος κριτικός Τέχνης των New York Times.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: Re: ΕΝΑ μικρό ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΜΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ!!!!


-ΟΜΟΡΦΗ ΠΟΛΗ - ΜΑΓΙΚΗ ΠΟΛΗ!
Στιχουργός:ΕΡΡΙΚΟΣ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΣ, Μ ΜΠΟΣΤΑΝΤΖΟΓΛΟΥ, ΔΗΜΗΤΡΗΣ XΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ, ΑΚΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ, ΝΟΤΗΣ ΠΕΡΓΙΑΛΗΣ, ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΤΣΑΡΟΣ, ΙΑΚΩΒΟΣ ΚΑΜΠΑΝΕΛΗΣ
Συμμετοχές: ΝΤΟΡΑ ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ, ΑΝΝΑ & ΜΑΡΙΑ ΚΑΛΟΥΤΑ, ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ, ΑΝΔΡΕΑΣ ΝΤΟΥΖΟΣ, ΚΩΣΤΑΣ ΧΑΤΖΗΣ, ΜΑΙΡΗ ΛΙΝΤΑ.
Επανέκδοση του Θεατρικου ΟΜΟΡΦΗ ΠΟΛΗ έχουν ενσωματωθεί και τα 8 τραγούδια του Θεατρικού ΜΑΓΙΚΗ ΠΟΛΗ που δεν κυκλοφόρησαν ποτέ σε CD. Εχει γίνει ειδική ηχητική επεξεργασία. Υπάρχουν κείμενα στην Ελληνική και στην Αγγλική γλώσσα, όλοι οι στίχοι, βιογραφικά, κείμενα του ίδιου του Μίκη Θεοδωράκη για την εποχή και την κυκλοφορία. 1961-1962!!
1.ΕΙΣΑΓΩΓΗ - ορχήστρα
2.ΣΕΡΕΝΑΤΑ - Ανδρέας Ντούζος
3.ΟΤΑΝ ΜΕ ΔΕΙΤΕ ΝΑ ΜΙΛΩ - Ντ.Γιαννακοπούλου
4.ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ - χορωδία
5.ΤΗΣ ΞΕΝΙΤΙΑΣ - Γρ.Μπιθικώτσης
6.ΝΑΝΟΥΡΙΣΜΑ - Ντ.Γιαννακοπούλου
7.ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΜΑΥΡΑ ΣΟΥ ΜΑΛΙΑ - Γρ.Μπιθικώτσης & χορωδία
8.ΚΑΗΜΟΣ - Γρ.Μπιθικώτσης & χορωδία
9.ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΑΘΗΚΕ - Ντ.Γιαννακοπούλου
10.ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ - Αννα & Μαρία Καλουτά
11.ΤΟΥ ΧΑΡΟΥ - Γρ.Μπιθικώτσης & χορωδία
12.ΘΛΙΜΜΕΝΗ ΜΑΤΙΑ - Ντ.Γιαννακοπούλου
13.ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ - χορωδία
14.ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΧΟΡΟΣ - ορχήστρα
15.ΒΑΡΚΑ ΣΤΟ ΓΙΑΛΟ - Γρ.Μπιθικώτσης
16.ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΝΕΙ ΒΟΛΤΑ - Γρ.Μπιθικώτσης
17.ΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΤΗ ΧΑΡΑ - Γρ.Μπιθικώτσης & χορωδία
18.ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ - Γρ.Μπιθικώτσης
19.Ο ΜΙΜΗΣ Ο ΤΣΙΓΓΑΝΟΣ - Κώστας Χατζής
20.ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ ΜΑΓΙΟΠΟΥΛΑ - Μαίρη Λίντα
21.Ο ΚΑΒΑΛΑΡΗΣ Τ' ΟΥΡΑΝΟΥ - Γρ.Μπιθικώτσης & χορωδία
22.ΠΕΝΤΕ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ - χορωδία.


-ΕΝΑΣ ΟΜΗΡΟΣ!
Ερμηνευτής: ΜΑΡΙΑ ΦΑΡΑΝΤΟΥΡΗ
Στιχουργός:ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ
Κυκλοφορία:02/02/1966.
1.ΗΤΑΝ 18 ΝΟΕΜΒΡΗ
2.ΤΟ ΓΕΛΑΣΤΟ ΠΑΙΔΙ
3.ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ
4.ΑΚΟΥΣΛΑ, ΤΑΙΡΙ ΜΟΥ
5.ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΘΥΜΑΜΑΙ
6.ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ
7.ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΜΑΝΝΑ
8.ΤΗ ΜΑΝΝΑ ΣΟΥ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΕΤΡΟΒΟΛΑΣ
9.ΕΙΜΑΙ ΑΓΓΛΟΣ ΝΙΟΣ ΚΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ
10.ΘΕΣ ΝΑ ΖΗΣ ΑΠ' ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ
11.ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΈΝΑ ΤΟΠΙ ΧΡΥΣΟ
12.ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟ ΣΩΤΗΡΑ ΜΟΥ
13.ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΕΔΩ ΚΑΝΕΙΣ
14.ΤΟ ΓΕΛΑΣΤΟ ΠΑΙΔΙ
15.ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΠΡΗ
16.ΤΗΣ ΚΟΛΑΣΗΣ ΚΑΜΠΑΝΕΣ.


-ΧΡΥΣΟΠΡΑΣΙΝΟ ΦΥΛΛΟ
Ερμηνευτής:ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ
Στιχουργός:ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΜΑΛΕΝΗΣ, ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ, ΝΙΚΟΣ ΓΚΑΤΣΟΣ, ΑΝΤΗ ΠΕΡΝΑΡΗ.
Συμμετοχές:ΜΑΡΙΑ ΦΑΡΑΝΤΟΥΡΗ
Κυκλοφορία:01/10/1966!
1.ΧΕΛΙΔΟΝΑΚΙ (ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΟ)
2.ΜΑΝΝΟΥΛΑ ΜΟΥ Ο ΓΙΟΚΑΣ ΣΟΥ
3.ΜΑΤΩΜΕΝΟ ΦΕΓΓΑΡΙ (ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΟ)
4.ΜΑΡΩΝΑΣ (ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΟ)
5.ΘΡΗΝΟΣ (ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΟ)
6.ΜΑΤΩΜΕΝΟ ΦΕΓΓΑΡΙ
7.ΜΑΝΝΟΥΛΑ ΜΟΥ Ο ΓΙΟΚΑΣ ΣΟΥ (ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΟ)
8.ΑΡΟΔΑΦΝΟΥΣΑ (ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΟ)
9.ΧΕΛΙΔΟΝΑΚΙ
10.ΤΡΟΟΔΟΣ (ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΟ)
11.ΥΜΝΟΣ ΤΗΣ ΕΘΝΟΦΡΟΥΡΑΣ
12.ΧΡΥΣΟΠΡΑΣΙΝΟ ΦΥΛΛΟ.


-ΜΑΟΥΤΧΑΟΥΖΕΝ.
Ερμηνευτής:ΜΑΡΙΑ ΦΑΡΑΝΤΟΥΡΗ
Στιχουργός:ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ, ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΣΤΑΥΡΟΥ, ΤΑΣΟΣ ΛΕΙΒΑΔΙΤΗΣ, ΝΙΚΟΣ ΓΚΑΤΣΟΣ, ΙΑΚΩΒΟΣ ΚΑΜΠΑΝΕΛΗΣ.
Κυκλοφορία:04/06/1966.
1.ΑΣΜΑ ΑΣΜΑΤΩΝ
2.Ο ΑΝΤΩΝΗΣ
3.Ο ΔΡΑΠΕΤΗΣ
4.ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Ο ΠΟΛΕΜΟΣ
5.ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΣΕ ΚΡΑΤΩ
6.Ο ΙΣΚΙΟΣ ΕΠΕΣΕ ΒΑΡΥΣ
7.ΠΗΡΑ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ
8.ΣΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΗΝ ΑΝΗΦΟΡΙΑ
9.ΤΟ ΕΚΚΡΕΜΕΣ
10.Τ' ΟΝΕΙΡΟ ΚΑΠΝΟΣ.


-ΡΩΜΙΟΣΥΝΗ
Ερμηνευτής:ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ
Στιχουργός: ΓΙΑΝΝΗΣ ΡΙΤΣΟΣ
Κυκλοφορία:04/08/1966!
ΡΩΜΙΟΣΥΝ: Σύνθεση 1966, Αθήνα. Κύκλος τραγουδιών σε ποίηση Γιάννη Ρίτσου (από τον κύκλο ποιημάτων ΑΓΡΥΠΝΙΑ). Τραγουδά ο Γρ. Μπιθικώτσης. Η Ρωμιοσύνη έγινε ιδιαίτερα γνωστή και τραγουδήθηκε από τον ελληνικό λαό σ' όλη τη διάρκεια της δικτατορίας 1967-1974.
1.ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΕΝΔΡΑ
2.ΟΛΟΙ ΔΙΨΑΝΕ
3.ΟΤΑΝ ΣΦΙΓΓΟΥΝ ΤΟ ΧΕΡΙ
4.ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ
5.ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΑ ΣΙΔΕΡΑ
6.ΔΕΝΤΡΟ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ
7.ΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙ
8.ΘΑ ΣΗΜΑΝΟΥΝ ΟΙ ΚΑΜΠΑΝΕΣ
9.ΤΡΑΒΗΞΑΝΕ ΨΗΛΑ


-ΜΙΚΡΕΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ - ΛΙΠΟΤΑΚΤΕΣ!!!
Ερμηνευτής:NΤΟΡΑ ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ
Στιχουργός:ΓΙΑΝΝΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ
Κυκλοφορία: 02/04/1966!
1.ΜΑΡΙΝΑ
2.H ΜΑΓΙΑ
3.ΤΟ ΤΡΙΖΟΝΙ
4.ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΒΟΡΙΑ
5.ΤΑ ΕΛΛΗΝΑΚΙΑ
6.ΤΑΔΑΤΕ ΤΑ ΜΑΘΑΤΕ
7.Ο ΚΗΠΟΣ ΕΜΠΑΙΝΕ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ
8.ΘΑ ΓΙΝΗΣ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ
9.ΔΑΚΡΥΣΜΕΝΑ ΜΑΤΙΑ
10.ΣΚΕΠΑΣΕ ΑΤΜΟΣ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΜΑΣ
11.ΧΑΘΗΚΑ!!!!
:111:
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Απάντηση: ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ. ΕΝΑ μικρό ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΦΙΕΡΩΜΑ!!!

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΝΕΤΕ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Απάντηση: Re: ΕΝΑ μικρό ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΜΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ!!!!

Κυριώτερα έργα του Μίκη Θεοδωράκη

α) Κύκλοι τραγουδιών: Τα Παιδικά, Επιτάφιος, Επιφάνια, Πολιτεία Α΄,Β΄,Γ΄και Δ΄, Λιποτάκτες, Μικρές Κυκλάδες, Μαουτχάουζεν, Romancero Gitano, Θαλασσινά Φεγγάρια, Ο Ήλιος και ο Χρόνος, 12 Λαϊκά, Νύχτα Θανάτου, Αρκαδίες, Τα τραγούδια του Αγώνα, Τα τραγούδια του Ανδρέα, 18 Λιανοτράγουδα, Μπαλλάντες, Στην Ανατολή, Τα Λυρικά, Χαιρετισμοί, Επιβάτης, Ραντάρ, Διόνυσος, Φαίδρα, Καρυωτάκης, Τα πρόσωπα του ήλιου, Μνήμη της πέτρας, Ως αρχαίος άνεμος, Μήπως ζούμε σ΄άλλη χώρα;, Μια θάλασσα γεμάτη μουσική, Η Βεατρίκη στην οδό μηδέν, Ασίκικο Πουλάκη, Λυρικώτερα, Λυρικώτατα, Σερενάτες.

β) Μουσική για θέατρο: Το τραγούδι του νεκρού αδελφού, Ένας Όμηρος, Εχθρός Λαός, Προδομένος Λαός, Καποδίστριας, Χριστόφορος Κολόμβος, Περικλής, Αυτό το δέντρο δεν το λέγανε υπομονή, Το θεριό του Ταύρου, Μάκβεθ.

γ) Μουσική για Αρχαίο Δράμα: Ορέστεια (Αγαμέμνων, Χοηφόροι, Ευμενίδες), Αντιγόνη, Ιππής, Λυσιστράτη, Προμηθεύς Δεσμώτης, Οιδίπους Τύραννος, Εκάβη, Ικέτιδες, Τρωάδες, Φοίνισσες, Αίας.

δ) Μουσική για κινηματογράφο: Ζορμπάς, Ζ, Σέρπικο, Ιφιγένεια, Ηλέκτρα, Όταν τα ψάρια βγήκαν στη στεριά, Σουτιέσκα (Τίτο), Μπιριμπί, Φαίδρα, Κατάσταση Πολιορκίας, Actas de Marusia.

ε) Ορατόρια: 'Αξιον Εστί, Μαργαρίτα, Επιφάνια Αβέρωφ, Κατάσταση Πολιορκίας, Πνευματικό Εμβατήριο, Requiem, Canto General, Θεία Λειτουργία, Λειτουργία για τα παιδιά που σκοτώνονται στον πόλεμο.

στ) Συμφωνικά και Μουσική Δωματίου: 1η, 2η, 3η 4η, 7η Συμφωνία, Κατά Σαδδουκαίων, Canto Olympico, Τρίο, Σεξτέτο, Το Πανηγύρι της Αση-Γωνιάς, Ελληνική Αποκριά, Κύκλος, Σονατίνα για πιάνο, Σουίτα αρ. 1, 2 και 3, Σονατίνα αρ. 1 και αρ. 2 για βιολί και πιάνο, Οιδίπους Τύραννος, Κοντσέρτο για πιάνο, Ραψωδία για τσέλλο και ορχήστρα, Sinfonietta, Adagio.

ζ) Μπαλέτα: Οι Εραστές του Τερουέλ, Αντιγόνη, Ζορμπάς.

η) Όπερες: Καρυωτάκης (Οι μεταμορφώσεις του Διονύσου), Μήδεια, Ηλέκτρα, Αντιγόνη, Λυσιστράτη.


-ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ. ΕΝΑ μικρό ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΦΙΕΡΩΜΑ!!!

ευχαριστω
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ. ΕΝΑ μικρό ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΦΙΕΡΩΜΑ!!!

Κακώς ευχαριστείς γιατί δεν υπάρχουν links...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.497
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top