Μάλλον καλύτερα να το ανέβαζα στο Pinterest

Μηνύματα
335
Reaction score
209
Εδώ όμως θα δει (εκτός από κολακειες) και καμία συμβουλή για ουσιαστική βελτίωση.
ένα, δυο like δεν βλάπτουν. αλλά δεν το ανέβασα για να πάρω κολακείες.
περισσότερο έμπνευση για άλλους (στέρεο / fidelity / χώρος).
ευχαριστώ πάντως. όλα μετράνε....

(άλλη μια, λίγο παλιότερη)
system_3-1.jpg


__________
τα ηχεία στις συγκεκριμένες βάσεις δείχνουν σαν να αιωρούνται όταν είσαι στο χώρο.
__________
τα καλώδια είναι όντως λίγο off (αισθητικά), αλλά δεν έχω βρει καλύτερα (στην τιμή).
__________
το Devialet υποστηρίζει Sub με ρυθμιση crossover.
αρχικά το είχα στην μέση από την απέναντι πλευρά του δωμάτιου. Αλλά ήταν σε άλλη μπριζα και βομβιζε κάθε που έκλεινα τον ενισχυτή. Μικρή η διαφορά όμως, αφού σε τόσο χαμηλες δεν καταλαβαίνω από που έρχετε ο ήχος.
 
Last edited:

Μηνύματα
335
Reaction score
209
απουσία βινυλίων
χμ.,
πούλησα 2000+ δίσκους το 1990/91 σε 3 ογκώδεις κουτες (και το Lynn πικάπ). Δεν μου έλειψαν ποτέ, αφού, δεν ήμουνα ποτέ επιμελης με το σκουπάκι!!! σκόνη, θόρυβος, σκέβρωμα. δε βαριέσαι!
.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
ένα, δυο like δεν βλάπτουν. αλλά δεν το ανέβασα για να πάρω κολακείες.
περισσότερο έμπνευση για άλλους (στέρεο / fidelity / χώρος).
ευχαριστώ πάντως. όλα μετράνε....

(άλλη μια, λίγο παλιότερη)
View attachment 214765

__________
τα ηχεία στις συγκεκριμένες βάσεις δείχνουν σαν να αιωρούνται όταν είσαι στο χώρο.
__________
τα καλώδια είναι όντως λίγο off (αισθητικά), αλλά δεν έχω βρει καλύτερα (στην τιμή).
__________
το Devialet υποστηρίζει Sub με ρυθμιση crossover.
αρχικά το είχα στην μέση από την απέναντι πλευρά του δωμάτιου. Αλλά ήταν σε άλλη μπριζα και βομβιζε κάθε που έκλεινα τον ενισχυτή. Μικρή η διαφορά όμως, αφού σε τόσο χαμηλες δεν καταλαβαίνω από που έρχετε ο ήχος.
Υπάρχουν διαθέσιμες μετρήσεις ως προς την απόκριση συχνότητας ;
Θα γινόταν να έμπαινε το μονό sub ανάμεσα στα ηχεία από την εικονιζόμενη όμως πλευρά;
Επίσης,ποια είναι η απόσταση καθενός εκ των main από το κοντινότερο προς εκείνο (δεξί-αριστερό αντιστοίχως ) πλευρικό τοίχωμα;
 

Μηνύματα
335
Reaction score
209
Υπάρχουν διαθέσιμες μετρήσεις ως προς την απόκριση συχνότητας ;
Θα γινόταν να έμπαινε το μονό sub ανάμεσα στα ηχεία από την εικονιζόμενη όμως πλευρά;
Επίσης,ποια είναι η απόσταση καθενός εκ των main από το κοντινότερο προς εκείνο (δεξί-αριστερό αντιστοίχως ) πλευρικό τοίχωμα;
είχα κάνει παλιότερα μετρησεις όταν είχα τα W8 και το πρόβλημα στα χαμηλά, και το Devialet πρόσθεσε την τεχνολογία devialet sweet room σε ενα firmware update.
Επιφανειακά τις καταλαβαινω, και ο τρόπος που τις εκανα ήταν λίγο ερασιτεχνικός (μικρόφωνο γενικών ηχογραφήσεων κτλ.)

δεν χρειάστηκε κάτι από τότε που άλλαξα τα ηχεία .

Screenshot 2021-06-05 at 2.45.05 PM.png

το Sub θα το βαλω στη μεση στο επιπλο. (thnx 🙏!)
βολευει και με την καλωδιωση απο πισω. το μόνο πρόβλημα ότι δεν έχει remote, και το volume knob ειναι απο πισω.
νομίζω όντως είναι ιδανική θέση...

_________
το αριστερό είναι λίγο ξέμπαρκο αφού δεν υπάρχει τοίχος αριστερά! (για αυτό και έβαλα εκεί το sub)το δεξί ηχείο είναι 1μ + 1μ απόσταση πίσω και δεξι τοίχο.
επίσης ο χώρος δεξιά έχει ένα ξύλινο μεσοταβανο πάνω που τον κάνει "δυσκολο" για hi-fi.
 


Μηνύματα
782
Reaction score
990
ένα, δυο like δεν βλάπτουν. αλλά δεν το ανέβασα για να πάρω κολακείες.
περισσότερο έμπνευση για άλλους (στέρεο / fidelity / χώρος).
ευχαριστώ πάντως. όλα μετράνε....

(άλλη μια, λίγο παλιότερη)
View attachment 214765

__________
τα ηχεία στις συγκεκριμένες βάσεις δείχνουν σαν να αιωρούνται όταν είσαι στο χώρο.
__________
τα καλώδια είναι όντως λίγο off (αισθητικά), αλλά δεν έχω βρει καλύτερα (στην τιμή).
__________
το Devialet υποστηρίζει Sub με ρυθμιση crossover.
αρχικά το είχα στην μέση από την απέναντι πλευρά του δωμάτιου. Αλλά ήταν σε άλλη μπριζα και βομβιζε κάθε που έκλεινα τον ενισχυτή. Μικρή η διαφορά όμως, αφού σε τόσο χαμηλες δεν καταλαβαίνω από που έρχετε ο ήχος.
Ωραιος χωρος! Τα φυτα δεξια στο ηχειο ειναι μπουκαρνεες;
 

Μηνύματα
335
Reaction score
209
Ναι μπουκαρνεες :)

Re: Μετρήσεις
Βασικά, δεν κάνω μετρήσεις, λόγω του ότι ο χώρος που είναι το σύστημα δεν είναι studio.
Έτσι παίζουν 2 εναλλακτικές:
(1) το κανείς σα studio, panels, absorbers, diffusers, etc.
(2) διαλέγεις ένα ηχείο που είναι συμβατό με τον χώρο σου.

Είμαι στο 2 (γιατί θεωρώ το 1 ένα τριπάκι που δεν έχει νόημα, για τον τρόπο που ακούω). Παρότι ομολογούμενος έχω κάνει λάθη σε επιλογές, πιστεύοντας ότι ένα ηχείο που ακουγόταν τέλεια στον πωλητή θα ακούγεται και τέλεια στον χώρο.

____
Υ.Γ..
έχω κάνει ένα προγραμματάκι (SineTone, το είχα κάνει share εδώ πριν λίγους μήνες), που μου επιτρέπει να "ακούσω" την απόκριση των ηχείων σε διαφορετικές συχνότητες.
Aς πούμε ένα ένα βήμα (1Hz) από 45Hz μέχρι 300.

Είναι εύκολο να εντοπιστούν τα highs και drops στην ένταση σε σχέση με το που κάθομαι, όπως επίσης και προβλήματικες περιοχές που το ηχείο μπορεί να κάνει rattle. (απαραίτητο το κατσαβίδι για λάσκα βίδες στο woofer η στην βάση).
 

Μηνύματα
5
Reaction score
2
Το σύστημα είναι πολύ καλό και ταιριασμένο! Το μόνο πράγμα που χρειάζεται βελτίωση είναι το digital front end. Εάν δεν θέλεις να κινηθείς προς ένα dedicated server (Innuos, κλπ.) για να αντικαταστήσει το mac, ακόμη και ένα απλό SOtM sms-200 σε συνδυασμό με το mac (σαν server μόνο), μαζί με κάποιο καλύτερο πρόγραμμα για player (Audirvana, Roon, κλπ.) θα έκανε μεγάλη διαφορά.
 

Μηνύματα
335
Reaction score
209
Το σύστημα είναι πολύ καλό και ταιριασμένο! Το μόνο πράγμα που χρειάζεται βελτίωση είναι το digital front end. Εάν δεν θέλεις να κινηθείς προς ένα dedicated server (Innuos, κλπ.) για να αντικαταστήσει το mac, ακόμη και ένα απλό SOtM sms-200 σε συνδυασμό με το mac (σαν server μόνο), μαζί με κάποιο καλύτερο πρόγραμμα για player (Audirvana, Roon, κλπ.) θα έκανε μεγάλη διαφορά.
ευχαριστώ.

Βασικά το πρόβλημα που έχω με τους streamers ειναι το software. Το ιδιο και με Audirvana, jRiver etc.
Έχω πάνω από 3κ+ αλμπουμς στο mac mini, και χρησιμοποιώ ένα αρχαίο βερσιον του iTunes (10.8), γιατί είναι το μονο app που έχω υπόψη μου που κάνει grouped sorting.

Δλδ, τα αλμπουμς των Beatles δεν είναι δίπλα στον Beethoven, στους Badun στον Bernhard Günter η τον Baden Powel. Kατι τελείως απαραίτητο γιατί η δισκοθήκη μου έχει μεγάλο εύρος σε Genres και Styles. Με τα χρόνια ζήτημα να θυμάμαι τα ονόματα σε 50% απο μουσικούς που έχω μαζέψει (ιδιαίτερα Γερμανούς και Ιάπωνες).

Όλα τα αλλά προγράμματα που έχω δοκιμάσει τα καταφέρνουν καλά με αλλά με πολύ περιορισμένη γκάμα μουσικής (συνήθως Pop/Rock). Αρκεί να δει κανείς τα screenshots.
Τα νεότερα βερσιον του iTunes (που τώρα λέγετε Music), είναι επιεικώς απαράδεκτα.

Το Roon ερχετε κάπως κοντά στο τι θέλω, αλλά η συνδρομή είναι πολύ απαιτητική (ούτε το Photoshop δεν κοστίζει τόσο!!!).

___
Επίσης έχω κάνει publish ένα app που κάνει την οργάνωση ευκολότερη ...
http://smarttoolboxideas.com/Smart_Toolbox_Ideas/index.html
 
Last edited:

Μηνύματα
5
Reaction score
2
Αντιλαμβάνομαι πήρως αυτό που λες, μια που είναι κάτι βασικό για όλους όσους είναι πρώτα μουσικόφιλοι και μετά φίλοι των μηχανημάτων αναπαραγωγής ήχου.
Πλέον, πολλά εναλλακτικά του Roon apps από κατασκευαστές servers/streamers (Auralic, Aurender, Lumin, κλπ.) δίνουν αυτή τη δυνατότητα.
H πιο προσιτή λύση φαίνεται να είναι η Innuos, που έχει το δικό της app, το Innuos 2.0, που κάνει ακριβώς αυτό και είναι "δωρεάν" (εάν φυσικά διαθέτεις streamer της εταρείας...).
Δηλαδή, μπορείς να κατηγοριοποιήσεις τους φακέλους σου ανά genre/style και έτσι να βλέπεις ή να κάνεις αναζήτηση μόνο στους καλλιτέχνες/συγκροτήματα του εκάστοτε είδους και μάλιστα ενσωματώνοντας και τα τυχόν streaming services (προς το παρόν Quobuz και σύντομα Tidal και Amazon HD). Και φυσικά μπορείς να δημιουργήσεις τα δικά σου genre, κάτι που επίσης είναι βασικό εάν τα μουσικά σου γούστα είτε δεν εμπίπτουν στο mainstream, είτε θέλεις να είσαι ακριβής (π.χ. το πρώτο album των Pink Floyd είναι British Psychedelia και μπορείς να το κατηγοριοποιήσεις αντίστοιχα, ενώ το The Wall θα ανήκε κάπου αλλού...), είτε απλά έχεις άποψη και θέλεις να έχεις τη δυνατότητα επιλογής.
Το ζητούμενο σε κάθε περίπτωση είναι ο συνδυασμός της λειτουργικότητας με τον καλό ήχο (βλ. χαμηλότερο θόρυβο), κάτι που δυστυχώς (YMMV) ένας απλός υπολογιστής δεν μπορεί να παρέχει. Ακόμη και το entry model της Innuos, το ZENmini mk3, απέχει ηχητικά παρασάγγας από έναν mac ή άλλον τυπικό υπολογιστή.
Μια άλλη λύση είναι το JRiver (πολύ οικονομικό και με άπειρες δυνατότητες διαχείρισης βιβλιοθήκης) στον mac και σύνδεση μέσω DLNA σε ένα καλό streamer, αλλά ο διαχωρισμός server - streamer δεν αποτελεί πάντοτε πανάκεια για τη μείωση του θορύβου, μια που υπεισέρχονται έτσι και άλλοι κρίκοι στην αλυσίδα (βλ. switch, καλώδια ethernet, κλπ.) που ενδέχεται και αυτοί με τη σειρά τους να επηρεάσουν το συνολικό αποτέλεσμα.
Σημειωτέον δε, πως το JRiver, αν και πρόγραμμα με αξαίρετη διαχείριση, παίζει μόνο local files και δεν ενσωματώνει καθόλου streaming services (τηρεί μάλιστα μια σχετικά "εχθρική" στάση απέναντί τους).
Γενικά, ανεξάρτητα από τη λύση που θα επιλέξεις, μια που οι ισσορροπίες σε κάθε σύστημα καθορίζονται απολειστικά και μόνο από αυτόν που το φτιάχνει, μια λιγότερο θορυβώδης πηγή, τόσο σε επίπεδο hardware όσο και σε επίπεδο software, θα επηρεάσει δραματικά το σύστημα (βλ. σχετικά αντίστοιχα θέματα στο Devialet forum).
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top