Μένω σπίτι! Με τι ασχολούμαι;



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Πέρσι τον Ιούνιο πήρα μια ξύλινη ζαρντινιέρα διαστάσεων 100x50cm με ύψος 50cm, κι έβαλα 6 ρίζες φράουλες.

Έβγαζαν 3-4 φράουλες την εβδομάδα, μέχρι τέλη Αυγούστου.

Φέτος ξεκίνησαν πολύ δυνατά, είναι πλέον μεγάλες φραουλιές.

Βγάζουν 3 τέτοια πιάτα τη βδομάδα, μπορεί και περισσότερα, αυτά μόλις τα μάζεψα, έφαγα και 4-5 επιτόπου..

IMG_20200529_123154.jpg


Το άρωμα της φρεσκοκομμένης φράουλας, είναι αλλού...

Αν σας αρέσουν, βάλτε σε μια ζαρντινιέρα, θα με θυμηθείτε. ;)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Σήμερα πήγα ίσαμε το γεωπόνο να πάρω λιπάσματα για το γκαζονάκι και τα φυτά γιατί είχα μείνει απο πέρσι.
2 σακιά NovaTec, 1 Complesal. Πάω σπίτι, με πιάνει τρέλλα να το ρίξω ΤΩΡΑ, κάνω ένα τμήμα, αρχίζει να ψιχαλίζει, κάνω κι άλλο, βρέχει, κάνω τρίτο, γίνομαι πάπια μέχρι σούφερ (t-shirt, shorts, σαγιονάρες φυσικά) τελειώνει το πρώτο σακί με καταρρακτώδη βροχή και έχω κάνει κάτι λιγότερο απο τα ¾ του συνόλου. >:(
Σταμάτησε! μου λέω αφού δε βλέπεις πού πέφτει, πλένω τον λιπασματοκουβά, βλέπω το ένα αυτοκίνητο να ξεπλένεται, παίρνω το λάστιχο, πλένω θόλους, ζάντες, τζάμια...
Αφού έχω ξετυλίξει τόσο λάστιχο, πλένω και βεράντες.
Μαζεύω λάστιχο, μπαίνω μέσα τουρτουρίζοντας, κάνω ντους μια ώρα μπας και ζεσταθώ, τίποτα. Τρέμω ακόμα.

Reminder: Με 14 βαθμούς και βροχή μεγάλε, βάλε αδιάβροχο τουλάχιστον. :biggrin:
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Ηντα στα κομαθια δα γενει με τονα ντο καιρο ?
Εντακαρε παλι να βρεχει - ηπηρε ο δι@ολος τσ΄ ελιες ...

>:(
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Κεραυνούς είχε ? ή τους φάγαμε όλους εμείς?
Λίγους σήμερα. Χθες έγινε ο κεραυνοπόλεμος.


EDIT: Βγήκα το σούρουπο στα τυφλά και το τελείωσα λίγο πριν αρχίσει η επόμενη μπόρα! :party: :party:
Ελπίζω να μη βγει λωρίδες το φούντωμα... :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Κι ένα πιάτο κεράσια μάζεψα, μισό κιλό να ήταν όλα κι όλα, από περσινοφυτεμένα δέντρα, πολύ μικρά ακόμα, αλλά γεμάτα καρπούς.
Χοντρόσαρκα, γλυκά και μυρωδάτα, σιγά μη προλάβαιναν να βγουν φωτογραφίες...

Ξαναθυμήθηκα το άρωμα των κερασιών..

Έχω βάλει 4 κερασιές, διαφορετικές ποικιλίες. Τίγκα στα κερασάκια είναι όλες, άγουρα ακόμα τα περισσότερα.

Τελικά είναι εντελώς άλλο πράμα ο καρπός απ'ευθειας από το δέντρο, δε παλεύεται με τα φρούτα σε σουπερμάρκετ και μανάβηδες..
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Τελικά είναι εντελώς άλλο πράμα ο καρπός απ'ευθειας από το δέντρο,
Έτσι είναι !
Σε ενα σπίτι που έμενα παλιά στον Άγιο Στέφανο , είχα στον κήπο μια κερασιά και μια πετροκερασιά.
Υπέροχη γεύση , χωρίς περιποίηση στα δέντρα.
Μόνο που ωρίμαζαν όλα μαζί και δεν προλαβαίναμε να τα φάμε.
Όποιος φίλος ερχόταν έπαιρνε και μια τσάντα κεράσια δώρο.

:drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Παιζε ρολο και το δεντρο. Απο που τα πηρες? Προφανως βρηκες καλο φυτωριο.
Ιδέαν δεν έχω, υποθέτω πως όλα αυτά είναι μπολιασμενα, έχει δω στην περιοχή μου πολλά φυτώρια, γίνεται χαμός.

Εκεί που τα πήρα, είχε ταμπελακι σε όλα με ονομασία του είδους σε λατινικά και ελληνικά, έχουν κάτι μυστήρια ονόματα ούτε που τα ξέρω, απλώς είχε 4 διαφορετικά είδη σε κερασιές και πήρα ένα από το καθένα...

Πήρα πολλά δέντρα κι έβαλα, όλα καρποφόρα, από αχλαδιές και ροδακινιές μέχρι ότι μπορείς να φανταστείς, πολλές δεκάδες δέντρα έχωσα, αυτά από τα φυτώρια είναι πολύ φτηνά, άμα πάρεις και πολλά σου κάνουν και καλύτερη τιμή χωρίς να το ζητήσεις, νομίζω είχα δώσει 7-9€ στο δέντρο και ήρθαν και τα έβαλαν κιόλας, ήταν μέσα στην τιμή, απίστευτο μου φάνηκε..

Πρέπει να έχω σύνολο σχεδόν 100 δέντρα, δε τα έβαλα όλα εγώ, είχε καμιά 10-αρια, έβαλα διάφορα, ότι είχαν το πήρα. Όλα ζουν, όλα μεγαλώνουν, δε χάλασε κανένα τους, ακόμα κι η λεμονιά που ήταν το μόνο που με προειδοποίησαν ότι μπορεί να μην αντέξει τις συνθήκες εδώ..
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
Πέρσι τον Ιούνιο πήρα μια ξύλινη ζαρντινιέρα διαστάσεων 100x50cm με ύψος 50cm, κι έβαλα 6 ρίζες φράουλες.

Έβγαζαν 3-4 φράουλες την εβδομάδα, μέχρι τέλη Αυγούστου.

Φέτος ξεκίνησαν πολύ δυνατά, είναι πλέον μεγάλες φραουλιές.

Βγάζουν 3 τέτοια πιάτα τη βδομάδα, μπορεί και περισσότερα, αυτά μόλις τα μάζεψα, έφαγα και 4-5 επιτόπου..

View attachment 167619

Το άρωμα της φρεσκοκομμένης φράουλας, είναι αλλού...

Αν σας αρέσουν, βάλτε σε μια ζαρντινιέρα, θα με θυμηθείτε. ;)
Συμφωνώ, έχω και εγώ φραουλιές 🍓.
Θα σου γεμίσει η ζαρντινιέρα από τα σπόρια. Θα τις βγάζεις γιατί δεν θα χωράνε.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Κι ένα πιάτο κεράσια μάζεψα, μισό κιλό να ήταν όλα κι όλα, από περσινοφυτεμένα δέντρα, πολύ μικρά ακόμα, αλλά γεμάτα καρπούς.
Χοντρόσαρκα, γλυκά και μυρωδάτα, σιγά μη προλάβαιναν να βγουν φωτογραφίες...

Ξαναθυμήθηκα το άρωμα των κερασιών..

Έχω βάλει 4 κερασιές, διαφορετικές ποικιλίες. Τίγκα στα κερασάκια είναι όλες, άγουρα ακόμα τα περισσότερα.

Τελικά είναι εντελώς άλλο πράμα ο καρπός απ'ευθειας από το δέντρο, δε παλεύεται με τα φρούτα σε σουπερμάρκετ και μανάβηδες..
Να σου στειλω τη μικρη?
Χρειαζεται 1Kgr/εβδομαδα ντοματακια και 1,5kgr/εβδομαδα φραουλες (μολις τελειωσουν οι φραουλες αρχιζει τα κερασια).
Δυο φορες τη βδομαδα τα ψωνιζω, εχω βαρεθει.
Μεχρι και τα διανυκτερευοντα μαναβικα της περιοχης εχω μαθει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Να σου στειλω τη μικρη?
Χρειαζεται 1Kgr/εβδομαδα ντοματακια και 1,5kgr/εβδομαδα φραουλες (
3-4 ρίζες ντοματίνια, βγάζουν στην περίοδο παραγωγής (Ιούλιο Αύγουστο) πάνω από 5 κιλά τη βδομάδα, είναι πραγματικά ατελείωτα.

Για τις φράουλες που λες, φτάνουν 6 ρίζες, άντε βάλε 8 να τρως κι εσύ. Δεν έχεις χώρο στο σπίτι; Αφράτο χώμα θέλουν, τύρφης, και νεράκι ένα αυτόματο πότισμα μέρα παρά μέρα, θα σκάσετε στις φράουλες θα σταματήσεις τα ψώνια στο είδος!
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Τα έξτρα φρούτα πλύντε τα, στεγνώστε τα, ξεκουκουτσώστε τα (αν έχουν), κόψτε τα σε πιο μικρά κομμάτια, βάλτε τα στην κατάψυξη σε δόσεις του 0,5kg και φτιάχτε παγωτό όποτε σας έρθει η όρεξη.
0,5 Kg κατεψυγμένο φρούτο, με 100-200 γρ ζάχαρη αναλόγως το φρούτο και τα γούστα, 190-200 γρ γάλα πλήρες, μισό λεμόνι χυμό, όλα στο μπλέντερ να γίνει κρέμα. Χτυπάτε με ένα σύρμα 120γρ κρέμα γάλακτος να σφίξει λίγο και τα κάνετε όλα ένα μείγμα, το βάζετε στον κάδο της παγωτομηχανής και μετά από 15-20 λεπτά είναι ημιέτοιμο. Μοιάζει με λιωμένο παγωτό, τρώγεται κι έτσι, αν το αφήσετε κατάψυξη 3-4 ώρες θα είναι κανονικό, παγωμένο (~1 λίτρο).
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Πες μας τώρα και τι παγωτομηχανή έχεις.
να και ένας άνθρωπος που ασχολείται σοβαρά με αυτά που γράφω :p

έχω αυτή, από αθήνα την είχα πάρει πριν 10 χρόνια περίπου, 50-70 ευρώ όχι παραπάνω, δεν την είχα χρησιμοποιήσει ΠΟΤΕ μέχρι πρόσφατα :laugh:

σε αυτή την κλίμακα τιμής νομίζω όλες ίδιες είναι λίγο πολύ, βασικά πρόκειται για έναν κάδο με διπλά τοιχώματα και κάποιο υγρό μέσα στο τοίχωμα υψηλής θερμοχωρητικότητας. Βάζεις τον κάδο στην κατάψυξη να είναι "τούμπανο" στην ψύξη και όταν είναι η ώρα τον τοποθετείς στο μηχάνημα όπου ένα μοτέρ περιστρέφει τον κάδο ενώ ένα άλλο εξάρτημα μένει στο σταθερό στο κέντρο του για να γίνεται η ανάδευση και έτσι να εγκλωβίζεται λίγο αέρας στη μάζα του μείγματος ενώ παράλληλα στερεοποιείται ενώ παγώνει.
Αυτό που έχει σημασία είναι η χωρητικότητα του κάδου, αυτό να προσέξετε. Η παραπάνω έχει 1 λίτρο (και λίγο παραπάνω). Το 1 λίτρο όταν πέφτουμε με τα μούτρα εγώ και οι κόρες τη βγάζει για μια μέρα, πρακτικά μέχρι να γίνει το επόμενο batch. Πιο λίγο νομίζω δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς καν. Θα ήθελα να ήταν λίγο μεγαλύτερος, μέχρι 1.5 λίτρο το πολύ για να μπορεί να ανταποκριθεί και το μπλέντερ που έχω στην ποσότητα και να τα κάνω όλα μια και έξω και όχι σε δόσεις.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.307
Μηνύματα
2.858.044
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top