Μένω σπίτι! Με τι ασχολούμαι;

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Και επειδή με βάλατε στην πρίζα, όλη τη βδομάδα δεν έφτιαξα λόγω υποχρεώσεων, από το τελευταίο ποστ μέχρι τώρα που κάθομαι και περιμενω τη μηχανή να κάνει τη δουλειά της έφτιαξα ένα παγωτό κεράσι.

C4E13FB5-1ADB-4806-BF72-7E4FECA4C983.jpeg


C04E4BD0-41EE-4D1B-949C-0556F2CA5940.jpeg


F54718E8-17E2-4E2A-9623-281F66D5071B.jpeg
 




melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Και για να ολοκληρωθεί το εισαγωγικό μάθημα, η βασική συνταγή που έδωσα είναι για παγωτά ιταλικού τύπου, gelato, και όχι ice cream αμερικάνικου τύπου. Τα τελευταία η βασική συνταγή περιλαμβάνει την παρασκευή creme anglaise όπου χρησιμοποιείται αυγό (κρόκοι) ως πηκτικός παράγοντας, το κάνει πιο βαρύ σαν γεύση, είναι σαφώς πιο δύσκολη να πετύχει, μόνο με θερμόμετρο θα πετύχει τις πρώτες φορές και θέλει πολύ λιγότερη ποσότητα στη μηχανή και περισσότερο δούλεμα ώστε να πάρει πολύ αέρα μέσα, να φουσκώσει να γίνει αφρός...το οποίο όμως τελικά εξασθενεί τη γεύση. Κάποιες άλλες συνταγές χρησιμοποιύν άμυλο για το δέσιμο (πχ κρον φλαουερ) δεν τις έχω δοκιμάσει.
Το gelato δεν έχει αυγά, κανονικά ούτε κρέμα γάλακτος αλλά εδώ χρησιμοποιώ λίγη για να γίνει πιο βελούδινο το αποτέλεσμα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ξαναδεγκρατήθηκα και την έκανα τη μ@λακία...

Εδώ και χρόνια τρώγομαι να πάρω scarifier* (αεριστήρι; ), ή να βρω κάποιον να το κάνει για να μη μπλέκω μα τίποτα. >:(


*Συσκευή με λεπίδες για αφαίρεση thatch** (ξερών ριζών και παλιών φύλλων) και σαβούρας που πέφτει κυρίως τον χειμώνα χωρίς να σαπίζει.
**Δημιουργείται μη βιοδιασπώμενο στρώμα που εμποδίζει τον αερισμό του χώματος, την απορρόφηση του νερού και τις νέες ρίζες των περιπατητικών ριζωμάτων που σε κανονικές συνθήκες απλώνονται πυκνώνοντας τα περισσότερα είδη γκαζόν. Μειώνει και την αποτελεσματικότητα των λιπασμάτων.



Με παίρνει τηλέφωνο το Κοράκι (έτσι τον φωνάζω, και όταν περνάω μπροστά απ' το μαγαζί) την περασμένη εβδομάδα οτι έχουν ένα demo προσφορά, λέω όχι για 2 λεπτά και μετά λέω θα δούμε, με ξαναπαίρνει την επομένη "ήρθε", "έρχομαι ΤΩΡΑ" εγώ.

Τη φέρνω, βρέχει, την επομένη κάνω δοκιμή και κλαίω απο το πόσο αφαιρεί (βουνά). Άπειρο χαμαλίκι υπο ψιλόβροχο.
Αυτό το κομματάκι των 100τ.μ. έβγαλε 9 γεμάτα καρότσια! :o

20200602_170015.jpg


Πάει το γκαζονάκι για 15 μέρες αφού φυσικά δεν μπορώ να κρατηθώ μέχρι το Μάρτιο και πρέπει να το κάνω όλο τώρα. :rolleyes:
Αύριο αρχίζω ανα τμήμα. Δεν έχει κίνηση, θα σπρώχνω.

Μπιούτυ σοτς πάλι.

20200603_144931.jpg


20200603_145021.jpg
 







Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Τελείωσα τα ρημαδο ράφια
Δηλαδή το σιδερικό
Δηλαδή πρέπει να μπω αποθήκη να ξηλώσω dexion ,να βάλω τα καινούρια ,να κόψω τα κόντρα πλακέ μου και να ξαναφορτώσω.
Δηλαδή τι τελείωσα κλαιν μαιν , πες αρχίσαμε και έχουμε δρόμο
IMG_20200608_203928.jpg
IMG_20200608_203916.jpg
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Όταν έρθει η ώρα να βάψεις τα κάγκελα πες να έρθω να βοηθήσω.

Έχω μια τάση μαζοχισμού τελευταία.
Πριν σου περάσει, έλα κι από 'δώ... :biggrin:
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Με το συμπάθειο αλλά
α) εσένα σε σκιάζομαι λιγουλάκι :idk:
β) ο @pankrok είναι ο κουμπαρούλης μου. 🥰
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Όταν έρθει η ώρα να βάψεις τα κάγκελα πες να έρθω να βοηθήσω.

Έχω μια τάση μαζοχισμού τελευταία.

Καλέ κι εδώ, θα πω του S να φέρει να σε κεράσουμε πουτ@νες. :p

Σιχαίνομαι τα κάγκελα, πάντα κάτι ξεχνάς και λερώνονται τα πάντα.
 


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Όταν έρθει η ώρα να βάψεις τα κάγκελα πες να έρθω να βοηθήσω.

αυτά κάγκελα είναι κοινόχρηστα - παναγαμηθουνβαψουναλλοι

Έχω μια τάση μαζοχισμού τελευταία.
Εσύ τα κόλλησες; Με inverter ή κανονική;
το ινβερτεράκι μου το κινέζικο που έχει την ηλικία του honda μου (20 ετών , σε δραχμές) που αχνοφαίνεται σε κόκκινο χρώμα ακουμπισμένο στο πάσο
είναι zx7 ακόμα φτιάχνουν με την ίδια επωνυμία. Βέβαια αμφιβάλλω ότι θα περιμένανε να βγάλει τόσα χρόνια ερασιτεχνικής χρήσης.
ηλεκτρόδια erlikon belinox 308 2.5αρια (βρήκα και 1.6 τελικά δεν βολεύει)
προς το τέλος βιαζόμουνα και πέσανε κάτι γαζια μονοκόμματα και φυσικά στράβωσε το στρατζαριστό, άλλα είναι από την πλευρά που θα βιδωθούν στον τοίχο οπότε θα ισιώσουν με το ζόρι.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top