Μένω σπίτι! Με τι ασχολούμαι;

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Τα πάντα όλα
Με τα χεράκια μου.
Εκτός από την πλάτη με τις μπάρες που με τη φέρανε έτοιμη (δεν έχω στρατζα , ας κάνει και κάποιος άλλος κάτι) υλικά και καλώδια μοναχός μου .
Και ο σοβάς δώρο έκπληξη
Πολυ καλη δουλεια, ηλεκτολογικα. Και ο παλιος ο πινακας καλη δουλεια ητανε. Αλλαξα και εγω τον δικο μου προσφατα (3-4 μηνες) μονος μου , μια και ο πατερας μου ηταν 60 χρονια ηλεκτρολογος σε βιομηχανιες και κατι ψιλο-εμαθα.

Ολα πηγαιναν καλα και σε μια δοκιμη στο τελος με χτυπησε ρευμα. Εμπειρια μιλαμε. Αντεδρασα γρηγορα, παρολα αυτα ενιωσα το αριστερο μου χερι να μουδιαζει μεχρι λιγο μετα τον ωμο και λιγο πριν φτασει στην καρδια. Αποτελεσματα χρονικα :

Επεσα κατω για τα πρωτα ενα δυο λεπτα , δε μπορουσε να ανοιξει το σαγονι μου να μιλησω. Επισης δεν ειχα δυναμη να σηκωσω τα χερια μου καλα. Μετα απο 4 λέπτα σηκωθηκα. Μετα απο μιση ωρα αρχισα να μιλαω καλα (πριν μπερδευα λιγο τα λογια μου σα μαστουρωμενος). Ολη την υπολοιπη μερα μεχρι το πρωι ειχα ζαλαδα. Πηγα σε 2 ωρες (ενω νομιζω πρεπει να πας μεσα σε μιση ωρα) να κανω καρδιογραφημα για σιγουρια. Ολα καλα.

Αυτο που ειναι αξιο αναφορας ειναι τα πρωτα 10-15 δευτερολεπτα οταν ημουν κατω πεσμενος. Δε ξερω εαν ηταν απο το ρευμα ή απο το φοβο μου (αλλα νομιζω ηταν το ρευμα γιατι θυμαμαι πως δε προλαβα καν να φοβηθω) ενω ειχα ψιλοπαραλυσει 1) δεν ενιωσα καθολου φοβο αντιθετα ευδεμονια 2) σκεφτομουν με ταχυτητα απιστευτη σαν να σταματησε ο χρονος λιγο 3) σκεφτομουν , σε πληρη ηρεμια, Α μπορει να πεθανω τωρα και δε με πειραξε. Ολα αυτα σε 10 δευτερολεπτα.

Φυσικα και εννοειται οτι συνιστω επαγγελματιες. Προς υπερασπιση μου ειχα την αδελφη μου λιγο παραδιπλα και με απασχολουσε μουρμουριζωντας και γκρινιαζοντας για ενα προβλημα στην δουλεια της χα χα.
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.010
Πολυ καλη δουλεια, ηλεκτολογικα. Και ο παλιος ο πινακας καλη δουλεια ητανε. Αλλαξα και εγω τον δικο μου προσφατα (3-4 μηνες) μονος μου , μια και ο πατερας μου ηταν 60 χρονια ηλεκτρολογος σε βιομηχανιες και κατι ψιλο-εμαθα.

Ολα πηγαιναν καλα και σε μια δοκιμη στο τελος με χτυπησε ρευμα. Εμπειρια μιλαμε. Αντεδρασα γρηγορα, παρολα αυτα ενιωσα το αριστερο μου χερι να μουδιαζει μεχρι λιγο μετα τον ωμο και λιγο πριν φτασει στην καρδια. Αποτελεσματα χρονικα :

Επεσα κατω για τα πρωτα ενα δυο λεπτα , δε μπορουσε να ανοιξει το σαγονι μου να μιλησω. Επισης δεν ειχα δυναμη να σηκωσω τα χερια μου καλα. Μετα απο 4 λέπτα σηκωθηκα. Μετα απο μιση ωρα αρχισα να μιλαω καλα (πριν μπερδευα λιγο τα λογια μου σα μαστουρωμενος). Ολη την υπολοιπη μερα μεχρι το πρωι ειχα ζαλαδα. Πηγα σε 2 ωρες (ενω νομιζω πρεπει να πας μεσα σε μιση ωρα) να κανω καρδιογραφημα για σιγουρια. Ολα καλα.

Αυτο που ειναι αξιο αναφορας ειναι τα πρωτα 10-15 δευτερολεπτα οταν ημουν κατω πεσμενος. Δε ξερω εαν ηταν απο το ρευμα ή απο το φοβο μου (αλλα νομιζω ηταν το ρευμα γιατι θυμαμαι πως δε προλαβα καν να φοβηθω) ενω ειχα ψιλοπαραλυσει 1) δεν ενιωσα καθολου φοβο αντιθετα ευδεμονια 2) σκεφτομουν με ταχυτητα απιστευτη σαν να σταματησε ο χρονος λιγο 3) σκεφτομουν , σε πληρη ηρεμια, Α μπορει να πεθανω τωρα και δε με πειραξε. Ολα αυτα σε 10 δευτερολεπτα.

Φυσικα και εννοειται οτι συνιστω επαγγελματιες. Προς υπερασπιση μου ειχα την αδελφη μου λιγο παραδιπλα και με απασχολουσε μουρμουριζωντας και γκρινιαζοντας για ενα προβλημα στην δουλεια της χα χα.
Πως φαίνεται ότι είσαι πρωτάρης?
Με έχει χτυπήσει ρεύμα , ουκ ολίγες φορές στην ζωή μου.
Από απλή πρίζα , μέχρι βιομηχανικό 90 Α.
Από τις απλές πρίζες δεν έπαθα ποτέ τίποτα , αλλά ούτε και από το βιομηχανικό.
Απλά από το τελευταίο , ήμουν κανά μισάωρο μουδιασμένος. Ε καλά και λίγα εκατοστά παραπέρα.
Σιγά τα ωα.
Την έχω φάει και από δύο φάσεις ταυτόχρονα σπίτι μου , έχω τριφασικό .
Αφασία μιλάμε. Για ενα- δυο λεπτά ήμουν σε αφασία . Πλάκα είχε.
τ ο πιο βαρβάτο ήταν το βιομηχανικό . Εντάξει εκεί την ψιλοάκουσα , αλλά εντάξει δεν έγινε και τίποτα. Κανά μισάωρο ήμουν εκτός , μουδιασμένος και τα σχετικά . Τίποτα ιδιαίτερο όμως.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Σχετικά είναι όλα αυτά , εξαρτάται που θα γειωσει τι φοράς τι πάτωμα έχει τι ακουμπας κλπ
Για να μην μάθω , έβγαλα τις ασφάλειες από το ρολόι.
Πάντως δε συμφέρει αυτό που έκανα , μου πήρε 6 ώρες στον πάγκο και 2 στο πεδίο γιατί όντως ήταν πολύ καλή η αρχική εγκατάσταση το 62 και δεν χρειάστηκε να ψάξω τίποτα.
Κανονικά έπρεπε να θέλω 2 με 3 ώρες πάγκο αλλιώς το κλείνεις το μαγαζί.
Βέβαια ήθελα προστασία απώλειας ουδέτερου οπότε τα πράγματα περιπλέκονται , χωρίς αυτήν χωρούσαν όλα σε δύο ράγες και η καλωδίωση πήγαινε αέρα , ούτε 2 ώρες δηλαδή στήσιμο
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.659
Έχω φάει ρεύμα πολλές φορές στην ζωή μου από μικρός που καταπιανόμουν με τα ηλεκτρολογικά και τα ηλεκτρονικά.
Πάντα όμως ένα στιγμιαίο σοκ και τίποτα παραπάνω.

Πριν μερικά χρόνια, ένα μαγαζί με τζάμια, μετακόμισε σε άλλον χώρο.
Εκεί που ήταν μια κολλητική μηχανή δεν έφτανε το ρεύμα και ζήτησε από τον ηλεκτρολόγο να τραβήξει ένα καλώδιο προέκταση 5 μέτρα με αρσενικό - θηλυκό φις βιομηχανικό τριφασικό.
Ήταν μεσημέρι, πείνασαν και πήραν κάτι πιτόγυρα για να φάνε, αλλά και μερικές μπύρες.
Ο ηλεκτρολόγος μετά την οινοποσία πήγε να συνεχίσει την δουλειά του, αλλά μπερδεύτηκε και έβαλε το αρσενικό φις στο θηλυκό.
Στην φωτο το αριστερό φις μπαίνει στην μηχανή και το δεξί στο ρεύμα, αλλά αυτός τα έβαλε ανάποδα.

fis.jpg


Όταν πήγα να του ρυθμίσω την μηχανή πάω να την συνδέσω και παρατηρώ ότι είναι ανάποδα.
Φωνάζω τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού και του το δείχνω, αλλά από απροσεξία ακουμπάω τα ποδαράκια στο αρσενικό φις που είχαν ρεύμα.
Έφαγα τα 380 Volt για πολύ λίγο και από το σοκ πετάχτηκα λίγο πιο πίσω κανένα μέτρο.
Όταν το είδε ο ηλεκτρολόγος σάστισε, γούρλωσε τα μάτια του και μου είπε ότι πρώτη φορά στη ζωή του έκανε τέτοιο λάθος.
Του είπα ότι θα μπορούσε να σκοτωθεί άνθρωπος και να μπει σε μεγάλους μπελάδες από μια απροσεξία.
Το κατάλαβε φυσικά και ζήτησε συγνώμη.

Συμπέρασμα: αν πιεις μην οδηγείς και μην κάνεις ηλεκτρολογική σύνδεση.
 





Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Πως φαίνεται ότι είσαι πρωτάρης?
Με έχει χτυπήσει ρεύμα , ουκ ολίγες φορές στην ζωή μου.
Από απλή πρίζα , μέχρι βιομηχανικό 90 Α.
Από τις απλές πρίζες δεν έπαθα ποτέ τίποτα , αλλά ούτε και από το βιομηχανικό.
Απλά από το τελευταίο , ήμουν κανά μισάωρο μουδιασμένος. Ε καλά και λίγα εκατοστά παραπέρα.
Σιγά τα ωα.
Την έχω φάει και από δύο φάσεις ταυτόχρονα σπίτι μου , έχω τριφασικό .
Αφασία μιλάμε. Για ενα- δυο λεπτά ήμουν σε αφασία . Πλάκα είχε.
τ ο πιο βαρβάτο ήταν το βιομηχανικό . Εντάξει εκεί την ψιλοάκουσα , αλλά εντάξει δεν έγινε και τίποτα. Κανά μισάωρο ήμουν εκτός , μουδιασμένος και τα σχετικά . Τίποτα ιδιαίτερο όμως.
Xa xa , αυτα ακριβως μου ελεγε και ο πατερας μου οταν το εμαθε και γελουσε. Παντως το περιεγραψα και στον ξαδελφο μου και αυτος χρονια ηλεκτρολογος που και αυτον τον εχει χτυπησει καποιες φορες και μου ειπε οτι για καποιο λογο ηταν σοβαρο το χτυπημα μου. Και οι δυο μου ειπαν οτι τους εχει χτυπησει οντως κατα καιρους, αλλα δεν ειχαν τοσο σοβαρα "συμπτωματα".
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Σχετικά είναι όλα αυτά , εξαρτάται που θα γειωσει τι φοράς τι πάτωμα έχει τι ακουμπας κλπ
Για να μην μάθω , έβγαλα τις ασφάλειες από το ρολόι.
Πάντως δε συμφέρει αυτό που έκανα , μου πήρε 6 ώρες στον πάγκο και 2 στο πεδίο γιατί όντως ήταν πολύ καλή η αρχική εγκατάσταση το 62 και δεν χρειάστηκε να ψάξω τίποτα.
Κανονικά έπρεπε να θέλω 2 με 3 ώρες πάγκο αλλιώς το κλείνεις το μαγαζί.
Βέβαια ήθελα προστασία απώλειας ουδέτερου οπότε τα πράγματα περιπλέκονται , χωρίς αυτήν χωρούσαν όλα σε δύο ράγες και η καλωδίωση πήγαινε αέρα , ούτε 2 ώρες δηλαδή στήσιμο
ΟΚ αλλα σε μενα η "ειρωνια" ειναι οτι το επαθα στο τελος οταν εκανα δοκιμες. Απο χαζομαρα δηλαδη, τζαμπα αλλα τι να κανουμε ας προσεχα.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Με έχει χτυπήσει κι εμένα, ειδικά όταν ο πατέρας μου είχε το μαγαζί. Εκεί τις πιο πολλές φορές. Ένα τίναγμα ένιωσα, χωρίς τα συμπτώματα που περιγράφει ο @thva.
Έχω διαβάσει ότι έχει να κάνει και με την αντίσταση του σώματος.
Επίσης με έχει τινάξει μετασχηματιστής υψηλής τάσης για οθόνη τηλεόρασης. Αυτοί έχουν καμιά 30αριά χιλιάδες βολτ, αλλά καθόλου ένταση, οπότε και εκεί απλά ένα τίναγμα ένιωσα.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.965
με έχει τινάξει μετασχηματιστής υψηλής τάσης για οθόνη τηλεόρασης. Αυτοί έχουν καμιά 30αριά χιλιάδες βολτ
Εεε... μάλιστα! :biggrin:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Σχετικά είναι όλα αυτά , εξαρτάται που θα γειωσει τι φοράς τι πάτωμα έχει τι ακουμπας κλπ
Για να μην μάθω , έβγαλα τις ασφάλειες από το ρολόι.
Πάντως δε συμφέρει αυτό που έκανα , μου πήρε 6 ώρες στον πάγκο και 2 στο πεδίο γιατί όντως ήταν πολύ καλή η αρχική εγκατάσταση το 62 και δεν χρειάστηκε να ψάξω τίποτα.
Κανονικά έπρεπε να θέλω 2 με 3 ώρες πάγκο αλλιώς το κλείνεις το μαγαζί.
Βέβαια ήθελα προστασία απώλειας ουδέτερου οπότε τα πράγματα περιπλέκονται , χωρίς αυτήν χωρούσαν όλα σε δύο ράγες και η καλωδίωση πήγαινε αέρα , ούτε 2 ώρες δηλαδή στήσιμο
Τι εννοεις με πραστασια απωλειας ουδετερου ? Οτι εβαλες και ραγα να πηγαινουν ολοι οι ουδετεροι εκει, δεν ειχε δηλαδη ο ετοιμος καινουργιος που πηρες και εφτιαξες εσυ ραγα (εξτρα μηκος) και καθυστερησες ? Δεν ειναι υποχρεωτικη η μπαρα ουδετερου ?

Οι παλιοι ΟΚ δεν εχουν συνηθως και φαινεαι και στη φωτο. Πανε ολα μαζι σε μια γερη επαφη.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Εγώ φτιάχνω αυτές τις μέρες, τον καινούριο μου υπολογιστή, με τα χεράκια μου! απο αρχής, βαρέθηκα τα μαύρα καταθλιπτικά κουτιά, πληκτρολόγια, μόνιτορ, και είπα να φτιάξω κάτι λίγο διαφορετικό, μια και είναι στο σαλόνι!
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Εγώ φτιάχνω αυτές τις μέρες, τον καινούριο μου υπολογιστή, με τα χεράκια μου! απο αρχής, βαρέθηκα τα μαύρα καταθλιπτικά κουτιά, πληκτρολόγια, μόνιτορ, και είπα να φτιάξω κάτι λίγο διαφορετικό, μια και είναι στο σαλόνι!
Τι φτιάχνεις;; Κουτί από plexiglass;;
 



Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.010
Τι εννοεις με πραστασια απωλειας ουδετερου ? Οτι εβαλες και ραγα να πηγαινουν ολοι οι ουδετεροι εκει, δεν ειχε δηλαδη ο ετοιμος καινουργιος που πηρες και εφτιαξες εσυ ραγα (εξτρα μηκος) και καθυστερησες ? Δεν ειναι υποχρεωτικη η μπαρα ουδετερου ?

Οι παλιοι ΟΚ δεν εχουν συνηθως και φαινεαι και στη φωτο. Πανε ολα μαζι σε μια γερη επαφη.
Οχι βρε άλλο λέει , προστασία απώλειας ουδετέρου.
Φυσικά υπάρχει μπάρα ουδετέρου.
Το θέμα είναι τι γίνεται , αν κοπεί ο ουδέτερος , από την ΔΕΗ και φας στο σπίτι κάτι 400άρες βόλτς.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.659
Πάντως στα βασανιστήρια με ηλεκτροσόκ χρησιμοποιούν μετασχηματιστές που δίνουν απ΄ότι ξέρω από 7 ως 65 Volt.
Δεν σε σκοτώνουν αυτά τα λίγα Volt εκτός αν επιμένουν για πολλά δευτερόλεπτα, οπότε δεν αντέχει η καρδιά και σταματάει.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top