Μένω σπίτι! Με τι ασχολούμαι;

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Τι εννοεις με πραστασια απωλειας ουδετερου ?



Δεν θέλεις να σου τύχει απώλεια ουδέτερου.... Μου έτυχε, αποζημιώθηκα 400€ από την ΔΕΗ για ζημιές πάνω από 900€. Από τότε άλλαξα πίνακα και, φυσικά, πρόσθεσα επιτηρητή φάσεων και ουδέτερου.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Πάντως στα βασανιστήρια με ηλεκτροσόκ χρησιμοποιούν μετασχηματιστές που δίνουν απ΄ότι ξέρω από 7 ως 65 Volt.
Δεν σε σκοτώνουν αυτά τα λίγα Volt εκτός αν επιμένουν για πολλά δευτερόλεπτα, οπότε δεν αντέχει η καρδιά και σταματάει.
Εσύ μοιάζεις με γνώστη. Για πες, για πες...
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Οχι βρε άλλο λέει , προστασία απώλειας ουδετέρου.
Φυσικά υπάρχει μπάρα ουδετέρου.
Το θέμα είναι τι γίνεται , αν κοπεί ο ουδέτερος , από την ΔΕΗ και φας στο σπίτι κάτι 400άρες βόλτς.
Οχι βρε άλλο λέει , προστασία απώλειας ουδετέρου.
Φυσικά υπάρχει μπάρα ουδετέρου.
Το θέμα είναι τι γίνεται , αν κοπεί ο ουδέτερος , από την ΔΕΗ και φας στο σπίτι κάτι 400άρες βόλτς.
Και με ποιο πρακρικο τροπο (διαταξη) δηλαδη αποφευγεται αυτο (προστασια) , ιδιως μαλιστα σε επεμβαση σε πινακα ? και προκαλει και καθυστερηση ? Η ΔΕΗ κανει ουδετεροποιηση αλλα οχι εμεις μεσα δεν επιτρεπεται.

Και να κοπει ο ουδετρος (σε μονοφασικο αλλα και τριφασικο που μεσα στο σπιτι σου -τρεις φασεις ειναι μαζι μονο πριν το σπιτι σου απο ΔΕΗ - που θα τη βρεις τη δευτερη φαση, μια θα βρισκεις παντα απο τις τρεις μεσα στο σπιτι) πως θα εχεις 400 volt. 230 θα εχεις παντα μεταξυ φασης και ουδετερου.

Επσιης εαν κοπει ο ουδετερος της ΔΕΗ δε θα εχεις ρευμα. Εαν κοπει μεσα στο σπιτι σου , στο σημειο εκει ναι θα εχεις (εαν ανοιξεις καποια συσκευη). Αλλα για αυτο τι προστασια υπαρχει δηλαδη ?
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Εσύ μοιάζεις με γνώστη. Για πες, για πες...
Κάτι ξέρω. Είχα κάνει μαθήματα στον στρατό.
Πως να "πείσεις" κάποιον να σου δώσει ζωτικές πληροφορίες που είναι απαραίτητες για την ασφάλεια της χώρας.
Αν δεν μιλάει, εφαρμόζεις μεθόδους που δεν συνάδουν με την συνθήκη της Γενεύης και δεν πρέπει να μάθει η διεθνής αμνηστία. :biggrin:
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513



Δεν θέλεις να σου τύχει απώλεια ουδέτερου.... Μου έτυχε, αποζημιώθηκα 400€ από την ΔΕΗ για ζημιές πάνω από 900€. Από τότε άλλαξα πίνακα και, φυσικά, πρόσθεσα επιτηρητή φάσεων και ουδέτερου.
Α, μαλιστα προστασια συσκευων, νομιζα ζωης.

Αλλα και αυτο το μηχανηματακι ειναι για μεγαλα προβληματα .... ασε ας μη πω τη γνωμη μου ... ΟΚ καλα κανει καποιος να προστατευεται οσο μπορει.
Δες πιο πάνω.
Αν κοπεί ο ουδέτερος και έχεις τριφασικό θα φας 400.
Γιατι ? Αφου μεσα στο σπιτι σου παντα μια φαση θε εχεις σε καθε συγκεκριμενο μερος.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Οχι βρε άλλο λέει , προστασία απώλειας ουδετέρου.
Φυσικά υπάρχει μπάρα ουδετέρου.
Το θέμα είναι τι γίνεται , αν κοπεί ο ουδέτερος , από την ΔΕΗ και φας στο σπίτι κάτι 400άρες βόλτς.
Αυτό ακριβώς
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Αυτό ακριβώς
Α, εχεις κανει δηλαδη και καλωδιωση τριφασικη ? π.χ. για τη κουζινα μονο που μπορει να δεχτει τρεις φασεις ή και σε καποια αλλα σημεια για να λειτουργεις τριφασικο κινητηρα ή καποια αλλη συσκευη που της δουλευεις με τρεις φασεις ?
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Δεν έχει να κάνει με τριφασικούς καταναλωτές.
Αν λείψει ο ουδέτερος στη θέση του μέσω συσκευών που είναι ήδη στην πρίζα μπορεί να προκύψει μια άλλη φάση , δηλαδή 380v
Το χειρότερο είναι ότι αν σκεφτείς ότι μπορεί σε κάποια συσκευή να είναι γειωμένος ο ουδέτερος το αποτέλεσμα θα είναι να δεις σε άλλες συσκευές 220 στο σασί .
Εκεί δε σε σώζει ο ρελες διαφυγής είναι σίγουρο μπαμ αν όχι ηλεκτροπληξία
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Μα ο ουδέτερος είναι γειωμένος ούτως ή άλλως απο την ΔΕΗ.
Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουν πολλοί κατασκευαστές , να γειώνουν το σασί των μηχανημάτων τους.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Ναι αλλά στην περίπτωση απώλειας ουδέτερου μπορεί η διακοπή να είναι μετά την ουδετερογειωση
Μπορεί να γίνει πχ διακοπή ουδέτερου στο ρολόι οπότε την ψευτογλυτωνεις αλλά μπορεί να γίνει και πιο μακρυά οπότε ήρθαν τα 220 στο σασί της τοστιερας - άμα ακουμπήσεις έγινες τοστ
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Τι φτιάχνεις;; Κουτί από plexiglass;;
Όχι, απλά λευκά όλα, και με ''διαφορετικό σχήμα'', βαρέθηκα τα τετράγωνα τεράστια μαύρα κουτιά! το κουτί που ξεκινώ είναι αυτό.........
 

Attachments


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Ναι αλλά στην περίπτωση απώλειας ουδέτερου μπορεί η διακοπή να είναι μετά την ουδετερογειωση
Μπορεί να γίνει πχ διακοπή ουδέτερου στο ρολόι οπότε την ψευτογλυτωνεις αλλά μπορεί να γίνει και πιο μακρυά οπότε ήρθαν τα 220 στο σασί της τοστιερας - άμα ακουμπήσεις έγινες τοστ
Δεν εννοώ τις τοστιέρες ρε Πανάγο.
Τα audio , μηχανήματα , λέω , πχ ενισχυτές.
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Η ΔΕΗ γειώνει τον ουδέτερο κατ ευθείαν στον μετ/στή.
Στο ρολόϊ είναι δύσκολο να συμβεί . Μόνο αν κάνουν κάποιες εργασίες συντήρησης και τον παίξουν.
Και εκεί για τοστακι πας
Δεν υπάρχουν σοβαροί ενισχυτές με γειωμένα σασί.
Δεν χρειάζεται .
Αυτά είναι κατάλοιπα των γερμανών και αμερικάνων του ΒΠΠ.
Εχεις δεί σοβαρό γιαπωνέζο γειωμένο?
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Δε θέλω να μάθω.
Στο χωριό έσκασαν οι τηλεχειρισμοι της γκαραζοπορτας από απώλεια ουδέτερου. Όλες οι εγκαταστάσεις μου έχουν πλέον επιτήρηση . Δε θα ξανασχοληθώ
Είπα να βάλω και προστασία από απότομες αιχμές τάσης αλλά δεν χωρούσαν με τίποτα. Πιστεύω ότι σε τόσο πυκνοκατοικημενη περιοχή δε θα είναι τόσο σημαντικές
 



Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Δε θέλω να μάθω.
Στο χωριό έσκασαν οι τηλεχειρισμοι της γκαραζοπορτας από απώλεια ουδέτερου. Όλες οι εγκαταστάσεις μου έχουν πλέον επιτήρηση . Δε θα ξανασχοληθώ
Είπα να βάλω και προστασία από απότομες αιχμές τάσης αλλά δεν χωρούσαν με τίποτα. Πιστεύω ότι σε τόσο πυκνοκατοικημενη περιοχή δε θα είναι τόσο σημαντικές
Για επιτήρηση τάσης μιλάς η κατι αλλο;
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Για surge protection , το θεώρησα λιγότερο σημαντικό στους Αμπελόκηπους από την επιτήρηση τάσης ουδέτερου.
Στο χωριό που είναι σπίτι στην ερημιά έχει και τα δύο
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top