Μένω σπίτι! Με τι ασχολούμαι;

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Πάντως στα βασανιστήρια με ηλεκτροσόκ χρησιμοποιούν μετασχηματιστές που δίνουν απ΄ότι ξέρω από 7 ως 65 Volt.
Δεν σε σκοτώνουν αυτά τα λίγα Volt εκτός αν επιμένουν για πολλά δευτερόλεπτα, οπότε δεν αντέχει η καρδιά και σταματάει.
Και παραπανω τάση να έχει δε θα πάθει κάτι αν είναι λιγα τα αμπερ

Και μένα με εχει χτυπήσει ρεύμα 2 φορές.
Τη μια στο άσχετο καθώς τράβαγα ενα φορτιστή από τη πρίζα δε θυμάμαι να είχα βρεγμένα χέρια αλλα θυμάμαι βγήκε σπινθήρας από μέσα από τη πριζα(πως συνέχεια αυτο δε ξερω).απλά μούδιασμα λίγο τα δάχτυλα μου
Η δεύτερη φορά που ήταν και η καλή κάτι είχε πάθει η ηλεκτροβανα και δεν ανοιγε του καλοριφέρ. Την ανοιξα να δω αν μπορούσα να τη φτιάξω χωρις να την αποσυνδεσω. Καταλανός ακούμπησα σε μια επαφή και το χέρι μουδιασε μέχρι τον ώμο για κανένα λεπτο μετά όλα καλα
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Έχω φάει ρεύμα πολλές φορές στην ζωή μου από μικρός που καταπιανόμουν με τα ηλεκτρολογικά και τα ηλεκτρονικά.
Πάντα όμως ένα στιγμιαίο σοκ και τίποτα παραπάνω.

Πριν μερικά χρόνια, ένα μαγαζί με τζάμια, μετακόμισε σε άλλον χώρο.
Εκεί που ήταν μια κολλητική μηχανή δεν έφτανε το ρεύμα και ζήτησε από τον ηλεκτρολόγο να τραβήξει ένα καλώδιο προέκταση 5 μέτρα με αρσενικό - θηλυκό φις βιομηχανικό τριφασικό.
Ήταν μεσημέρι, πείνασαν και πήραν κάτι πιτόγυρα για να φάνε, αλλά και μερικές μπύρες.
Ο ηλεκτρολόγος μετά την οινοποσία πήγε να συνεχίσει την δουλειά του, αλλά μπερδεύτηκε και έβαλε το αρσενικό φις στο θηλυκό.
Στην φωτο το αριστερό φις μπαίνει στην μηχανή και το δεξί στο ρεύμα, αλλά αυτός τα έβαλε ανάποδα.

View attachment 184092

Όταν πήγα να του ρυθμίσω την μηχανή πάω να την συνδέσω και παρατηρώ ότι είναι ανάποδα.
Φωνάζω τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού και του το δείχνω, αλλά από απροσεξία ακουμπάω τα ποδαράκια στο αρσενικό φις που είχαν ρεύμα.
Έφαγα τα 380 Volt για πολύ λίγο και από το σοκ πετάχτηκα λίγο πιο πίσω κανένα μέτρο.
Όταν το είδε ο ηλεκτρολόγος σάστισε, γούρλωσε τα μάτια του και μου είπε ότι πρώτη φορά στη ζωή του έκανε τέτοιο λάθος.
Του είπα ότι θα μπορούσε να σκοτωθεί άνθρωπος και να μπει σε μεγάλους μπελάδες από μια απροσεξία.
Το κατάλαβε φυσικά και ζήτησε συγνώμη.

Συμπέρασμα: αν πιεις μην οδηγείς και μην κάνεις ηλεκτρολογική σύνδεση.
Το ακόμα χειρότερο από αυτό είναι οι αντιριδες στους στύλους της ΔΕΗ.
Έχουν διπλη απομόνωση με πορσελάνη , ωστόσο κάποιες φορές το τελευταίο κομμάτι σύρματος που πάει στη γη δεν είναι πιο μακρυά από τον τελευταίο αγωγό . Αν τύχει και κοπεί η αντιριδα και ακουμπήσει , οποίος είναι αρκετά άτυχος να ακουμπήσει γίνεται κάρβουνο.
Αυτό κανονικά θέλει καταγγελία στον δεδηε για να διορθωθεί καθώς είναι αβλεψια του εργολάβου.
Και παραπανω τάση να έχει δε θα πάθει κάτι αν είναι λιγα τα αμπερ

Και μένα με εχει χτυπήσει ρεύμα 2 φορές.
Τη μια στο άσχετο καθώς τράβαγα ενα φορτιστή από τη πρίζα δε θυμάμαι να είχα βρεγμένα χέρια αλλα θυμάμαι βγήκε σπινθήρας από μέσα από τη πριζα(πως συνέχεια αυτο δε ξερω).απλά μούδιασμα λίγο τα δάχτυλα μου
Η δεύτερη φορά που ήταν και η καλή κάτι είχε πάθει η ηλεκτροβανα και δεν ανοιγε του καλοριφέρ. Την ανοιξα να δω αν μπορούσα να τη φτιάξω χωρις να την αποσυνδεσω. Καταλανός ακούμπησα σε μια επαφή και το χέρι μουδιασε μέχρι τον ώμο για κανένα λεπτο μετά όλα καλα
Η καρδιά θέλει λίγα mA για να σταματήσει. Νομίζω 700mA . Είναι θέμα τύχης και κυκλώματος που κλείνεις όταν έρθεις σε επαφή με το ρεύμα , μπορεί να σε πετάξει 10 μέτρα μακρυά αλλά μπορεί να περάσει 1Α από την καρδιά και να χαιρετήσεις.
Επιπλέον πες και σε χτύπησε και ζαλίζεσαι , αν δεν είναι κάνεις δίπλα σου να σε συνεφέρει μπορεί να χαιρετησεις πάλι
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Για surge protection , το θεώρησα λιγότερο σημαντικό στους Αμπελόκηπους από την επιτήρηση τάσης ουδέτερου.
Στο χωριό που είναι σπίτι στην ερημιά έχει και τα δύο
Έχεις κάποιο λινκ να μου δώσεις;
Πριν 2 χρονια που ασχολήθηκα με το θέμα δε βρήκα κατι πέρα από επιτήρηση τάσης και απαγωγους κρουστικων υπερτασεων δηλ τα αντικεραυνικα.
Οποτε έβαλα σε συσκευές που ήθελα πολυπριζα της apc γι αυτο το λόγο.
Βέβαια οι συσκευές δεν παθαίνουν ευκολα κάτι από υπερταση μιας και δουλεύουν μέχρι 240v. Σε καταιγίδα με κεραυνούς εκει μπορεί.η χαμηλή ταση ειδικά στα μοτέρ ψυγεία κτλ τα σακατευει γιατι όταν πέφτει η τάση τραβάει παραπανω αμπερ για να δουλέψει και καίγεται
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
H μυγοσκοτώστρα ρακέτα πάντως που δουλεύει με 2 μπαταρίες του 1,5 Volt βγάζουν σπινθήρα που σκοτώνει ακαριαία τα κουνούπια και λίγο πιο αργά τις μύγες.
Μαζεύει ρεύμα σε πυκνωτή και γίνεται εκφόρτισή του μόλις γίνει επαφή.
Αν φας έναν σπινθήρα στο δάχτυλο είναι δυνατό το σοκ. Δεύτερο δεν θέλεις.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Πιο πίσω υπάρχει λινκ του schneider που έβαλα
Θέλει και ένα χρονικό για την επαναφορά για πρακτικούς λόγους , γιατί γενικά όταν επανέρχεται η τάση μπορεί να είναι 280+ οπότε καλό είναι ναην οπλίζει τον ρελέ αμέσως αλλα με καθυστέρηση κάποιων δευτερολέπτων
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.716
Γενικά το ρεύμα θελει προσοχή.
Κι εγώ μικρός είχα φάει κάμποσο ρευματάκι,δεκαετια 80,τότε δε ξερω τι σόι πίνακα και ασφάλειες είχε το πατρικό μου. Το νιωσα για τα καλά.Ειναι ιδιαίτερη αίσθηση.Ειχα βάλει στη Μπρίζα αν θυμάμαι κατσαβιδι.
 


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
είναι λάθος τα περισσότερα από αυτα που γράφεις όπως πχ και οι 3 υποθέσεις που κάνεις για τις γκαραζόπορτες.

όταν δεν έχεις φορτίο στον πίνακα σου , η απώλεια ουδετέρου πέρασε και δεν ακούμπησε.

άν έχεις πχ μια συσκευή σε λειτουργία στην φάση L1-N και άλλη μια στην L2-N , κατανοώντας οτι ο N είναι κοινός και συνδεδεμένος με το Ν του δικτύου , αν χάσεις το Ν το δικτύου οι δύο συσκευές θα βρεθούν ΣΕ ΣΕΙΡΑ υπό τάση L1-L2 δηλαδή 380V

επειδή δεν είναι συσκευές που έχουν την ίδια εμπέδηση , κάποια/ες θα βρεθούν σε κύκλωμα που η τάση που θα αντιστοιχεί στα άκρα τους θα είναι πχ 280+ και κάποιες πχ 100. οι πρώτες πχ θα κλάσουν αν δεν διακοπεί το κύκλωμα σε εύλογο χρονικό διάστημα, και η διακοπή είναι συνήθως η καταστροφή κάποιων συσκευών.
είναι κατανοητό οτι το θέμα περιπλέκεται όταν προσθέτεις συσκευές και στις 3 φάσεις που είναι σε κατάσταση λειτουργίας ή αναμονής ή ακόμα χειρότερα δεν έχουν διακόπτες να αντέχουν 380 στα άκρα τους και κάνουν σπινθήρα.
επίσης γίνεται κατανοητό ότι αν η διακοπή ουδετέρου γίνει πριν το σημείο που ενώνεται με τη γείωση και έχεις την ατυχία να μην διακοπεί το κύκλωμα από κατεστραμμένες συσκευές , θα υπάρξουν περιπτώσεις συσκευών με γειωμένο σασί που θα έχουν τάση σε αυτό και αν το ακουμπήσεις δεν σε προστατεύει ο ρελές διαφυγής.
υπάρχει φυσικά και σχετική βιβλιογραφία , αν και το θέμα στο θεωρητικό του κομμάτι είναι μια απλή άσκηση ηλεκτροτεχνίας.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Ευχαριστω τη διαχειρηση (ξερει αυτη) που εσβησε οτι ποσταρα για λιγα δευτερολεπτα. Το εκανα επεξεργασια και delete μου μονος μεσα σε λιγα δευτερολεπτα.
Δεν πιστεύω να θες απάντηση σε όλο αυτό το τρελό παραλήρημα ε?
Κατηγορηματικα οχι δε θελω απαντηση. Το διεγραψα αμεσως καθως θεωρησα οτι ασχετα εαν εχω δικιο ή αδικο ειναι λαθος να εκφερω την αποψη μου.
είναι λάθος τα περισσότερα από αυτα που γράφεις όπως πχ και οι 3 υποθέσεις που κάνεις για τις γκαραζόπορτες.

όταν δεν έχεις φορτίο στον πίνακα σου , η απώλεια ουδετέρου πέρασε και δεν ακούμπησε.

άν έχεις πχ μια συσκευή σε λειτουργία στην φάση L1-N και άλλη μια στην L2-N , κατανοώντας οτι ο N είναι κοινός και συνδεδεμένος με το Ν του δικτύου , αν χάσεις το Ν το δικτύου οι δύο συσκευές θα βρεθούν ΣΕ ΣΕΙΡΑ υπό τάση L1-L2 δηλαδή 380V

επειδή δεν είναι συσκευές που έχουν την ίδια εμπέδηση , κάποια/ες θα βρεθούν σε κύκλωμα που η τάση που θα αντιστοιχεί στα άκρα τους θα είναι πχ 280+ και κάποιες πχ 100. οι πρώτες πχ θα κλάσουν αν δεν διακοπεί το κύκλωμα σε εύλογο χρονικό διάστημα, και η διακοπή είναι συνήθως η καταστροφή κάποιων συσκευών.

υπάρχει φυσικά και σχετική βιβλιογραφία , αν και το θέμα στο θεωρητικό του κομμάτι είναι μια απλή άσκηση ηλεκτροτεχνίας.
ΟΚ δε θελω να μου απαντησεις καθως οπως εγραψα και μπορεις να δεις εγω ο ιδιος σε δευτερολεπτα το απεσυρα καθως θεωρησα οτι κακως εξεφρασα αποψη. Δε ξερω εαν προλαβε καποιος να το διαβασει αλλα το εκανα dlete οσο πιο γρηγορα μπορουσε και μετα η διαχειρηση και την ευχαριστω το "εξαφανισε" και καλα εκανε. Κατα λαβε τη προθεση μου.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414

δεν είναι ότι καλύτερο στην διατύπωση αλλά εξηγεί κάποια πράγματα απλοικά
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Ευχαριστω για τα λινκ, επειδη θεωρω ομως οτι οντως ειναι λιγο ελλειπες και μιλαει επιλεκτικα, (οχι τοσο η διατυπωση) και επειδη επισης το θεμα της ασφαλειας ειναι σημαντικο, και δε μπορει να αναλυθει με γενικους κανονες και προτροπες και εξεταζοντας το μονο κατα περιπτωση μπορει καποιος να εχει πραγματικη εκτιμηση της καταστασης της εγκαταστασης του και παντα φυσικα τις εργασιες τις αναθετουμε σε ηλεκτρολογο (και καλο), παραθετω καποιο θεωρητικο υποβαθρο για να διαβασει καποιος. Και να μην καταλαβει απολυτα, θα καταλαβει τουλαχιστον τη σοβαροτητα της καταστασης και αυτο θα τον βαλει και σε μια κατασταση συναγερμου και μελλοντικης αναβαθμισης της ηλεκτρολογικης του εγκαταστασης , καταλαβαινοντας τουλαχιστον σε θεωρητικο επιπεδο την αναλυση που θα του κανει ο ηλεκτρολογος του για τις συγκεκριμενες αδυναμιες της εγκαταστασης.

Παραθετω δυο λινκ, που ειχα διαβασει παλια και τα θεωρησα καλα στο να κατανοησει καποιος καποια πραγματα. Το πρωτο πιο σημαντικο ενω το δευτερο παραθετεται σε περιπτωση που καποιος θελει να ανατρεξει στα διαφορα συστημα τροφοδοσιας της ΔΕΗ καθως καθε συστημα τροφοδοσιας κρυβει αλλους κινδυνους. Η σωστη γειωση ειναι το παν, ειτε για προστασια ανθρωπων η/και συσκευων. Καθε αλλα διαταξη, βοηθητικη ειναι ευπροσδεκτη και αναλογα και την τροφοδοσια της ΔΕΗ.

1) https://oaedhlectrologoi.blogspot.com/2016/04/blog-post_17.html

2) http://mixanikos365.blogspot.com/2019/10/blog-post_60.html

Εγω το ειχα βρει κατανοητο και απλο σχετικα κειμενο για τη ποσοτητα της γνωσης που προσφερει και για αυτο εψαξα , το βρηκα και το παραθετω. Προτεινω την αναγνωση του που δινει συνολικη εικονα και οχι αποσπασματικη. (μη εξαιρουμενου του εαυτου μου).

Ευχαριστω
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top