Μέτρηση dB με εφαρμογή κινητού

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Χθες παρακολούθησα ένα Jazz trio (όρθιο μπάσο, σαξόφωνο άλτο και drums)
_DSC7709a.jpg
Μικρόφωνα και ενισχυτές δεν υπήρχαν, πλην του ακουστικού μπάσου. Σαξόφωνο και τύμπανα έπαιζαν φυσικά.
Ήμουνα σε απόσταση 1,5 -2 μέτρα από τους μουσικούς (για να βγάζω καμιά φωτό). Ο ήχος ήταν πολύ καλός, δεμένος, στιβαρός.
Έκανα μια μέτρηση με το ντεσιμπελόμετρο του κινητού και μου έκανε εντύπωση ότι παρ' όλο που ακούγονταν αρκετά δυνατά, δεν έγραψε peak πάνω από 103dB με μέση στάθμη γύρω στα 90dB.
Διερωτώμαι λοιπόν αν χάνουν και πόσο χάνουν αυτές οι εφαρμογές των κινητών; Το έχει συγκρίνει κανείς με κανονικό ντεσιμπελόμετρο;
Γιατί αν δεν χάνουν τότε και στο σπίτι αν πιάνουμε max 100dB κορυφές, μια χαρά είμαστε!
 

Μηνύματα
4.846
Reaction score
25.672
εγώ είχα απόκλιση 8-9 db όταν μετρούσα στο κινητό σε σχέση με ένα καλιμπραρισμένο ντεσιμπελόμετρο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Ωραία.

Αφού μετρησες το λάιβ, με το ίδιο κινητό, βάλε στο ηχοσύστημα να παίζει ένα παρόμοιο μουσικό αρχείο, και μέτρα να δεις τι θα δείξει.

Γενικώς, το κινητό δε ξέρεις πόσο λάθος μετράει. Σίγουρα μετράει λάθος, αυτό το ξέρεις.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Απο εφαρμογή σε εφαρμογή εχω δει σημαντικές αποκλίσεις.
Πρέπει να ελέγξεις το κινητό δίπλα δίπλα με umik
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Σημερα , στο τερματογκαζι

σχεδον 130 πιασαμε στα 2.3 περιπου μετρα, Αν κάνω λάθος με διορθώνει κάποιος για την απόσταση.

νομιζα κι εγω Πως δεν Δεν είναι αξιόπιστο αλλά τελικά σε ένα μεγάλο βαθμό είναι

1D0AADB4-7327-48C8-B53E-54EE2965C356.png


Σ εμενα πιασαμε περ 118 db
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
ειναι αναξιοπιστα, εχουν φτιαχτει να ειναι κινητα, μετρα με αυτα που ειναι φτιαγμενα να μετρανε, db meter.
το κινητο εχει μικροφωνο για συνομηλιες, οποτε δεν μπορει μετρησει χαμηλες και εντασεις μεγαλες, μονο στο περιπου
 


Μηνύματα
427
Reaction score
425
Ειναι τελείως άχρηστη η οποιαδήποτε εφαρμογή κινητού. Χρησιμοποιούσα την εφαρμογή της JBL στο κινητό και είχε πάντα την ίδια ένδειξη 90-93 db. Όταν αρχισα να κουβαλάω το mastech διαπίστωσα οτι οι διαφορές ήταν τοσο τραγικές της τάξης εως και 20 db.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Ειναι τελείως άχρηστη η οποιαδήποτε εφαρμογή κινητού. Χρησιμοποιούσα την εφαρμογή της JBL στο κινητό και είχε πάντα την ίδια ένδειξη 90-93 db. Όταν αρχισα να κουβαλάω το mastech διαπίστωσα οτι οι διαφορές ήταν τοσο τραγικές της τάξης εως και 20 db.

Υπάρχουν και κάποιες πιο "ακριβείας" αλλά με το μικροφωνάκι του κινητού μην έχουμε απαιτήσεις, θα υπάρχουν αποκλίσεις μεγάλες η μικρότερες, εγώ θα ήθελα να ρωτήσω στην μέτρηση από θέση ακρόασης το μικρόφωνο του κινητού είναι στραμμένο προς τα ηχεία η προς εμάς (ίσως είναι χαζό αυτό που ρωτάω αλλά μήπως παίζει ρόλο);

*Χρησιμοποιώ ηχόμετρο και spectroid.
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Σαφως στραμμένο το μικρόφωνο προς την πηγή του ήχου.
Αυτό που δεν έχω ψάξει καθόλου περαν απο το οτι΄το μικροφωνο που έχουν τα κινητά είναι απλο είναι το αν έχουν κάποιο κύκλωμα που αποκόπτει πέραν απο κάποια στάθμη και αν είναι κομμένα και ραμμένα μόνο για φωνή οπότε εχουν κάποιον εγγενή περιορισμό.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Την εφαρμογή που ανέβασε ο Κοτσιδης την εχω ελέγξει και ειναι σχετικά αξιόπιστη.

Υπάρχουν τρόποι να συνδεθεί calibrated μικρόφωνο στο smartphone για καλυτερα αποτελέσματα.

Επίσης, ολα αυτα εχουν μελετηθεί επιστημονικά, πάρτε μια για την όρεξη
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Αν θέλει κάποιος να κάνει κάτι ας πάρει αυτό, και με αυτό το RTA free app θα βλέπει και τη γίνεται στη θέση του.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.098
Reaction score
30.053
Την εφαρμογή που ανέβασε ο Κοτσιδης την εχω ελέγξει και ειναι σχετικά αξιόπιστη.

Υπάρχουν τρόποι να συνδεθεί calibrated μικρόφωνο στο smartphone για καλυτερα αποτελέσματα.

Επίσης, ολα αυτα εχουν μελετηθεί επιστημονικά, πάρτε μια για την όρεξη

Λέει όμως, ακριβή στην περιοχή μεταξύ 50-100 db.
Αυτοί μετρούσαν 130!

Εδώ, αν δεν κάνω λάθος, και αρκετά "κανονικά" μικρόφωνα ή προενισχυτές μικροφώνων αρχίζουν και κλιπάρουν πάνω από τα 120db. Δεν θυμάμαι ποιες προδιαγραφές διάβαζα πρόσφατα, μήπως σε focusrite; Ότι εγγυημένα φτάνει 120db χωρίς να κλιπάρει. Άρα...
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
To αυτό υπάρχουν εφαρμογές που είναι αξιόπιστες (ως ένα βαθμό) όπως της studiosixdigital για όσους έχουν iPhone ΑΛΛΑ μόνο με εξωτερικό μικρόφωνο.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
3
Ειχα ασχοληθει με το αυτο θεμα πριν 3-4 χρονια μιας και χρειαζομουν μια εφαρμογη οσο πιο σοβαρη γινεται.
Τοτε ειχα android και ειχα δοκιμασει ό,τι κυκλοφορουσε αλλα ηταν ολα αχρηστα...

Στην απελπισια μου, εψαξα να βρω reviews και βρηκα οτι το SPLnFFT για iphone ηταν ιδιαιτερα ακριβες.
Τα εβαζε με κανονικα ντεσιμπελομετρα...
Θα φανει υπερβολικο αλλα στην επομενη αγορα κινητου, πηρα apple κυριως γι'αυτο το λογο χαχα!

Το χρησιμοποιω λοιπον 3-4 χρονια τωρα και το θεωρω διαμαντακι.
Ειναι πιο ακριβες απο ενα ντεσιμπελομετρο του 20ρικου που επισης ειχα παρει και επειδη δεν μπορουσα να διαθεσω παραπανω, βολευτηκα με αυτο που δεν δειχνει οτι 'ναναι. Με εξωτερικο μικροφωνακι λογικα γινεται ακομα καλυτερο.

Αν λοιπον εχετε ios δοκιμαστε το SPLnFFT. Δεν ειναι free, 4$ εχει.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Ειχα ασχοληθει με το αυτο θεμα πριν 3-4 χρονια μιας και χρειαζομουν μια εφαρμογη οσο πιο σοβαρη γινεται.
Τοτε ειχα android και ειχα δοκιμασει ό,τι κυκλοφορουσε αλλα ηταν ολα αχρηστα...

Στην απελπισια μου, εψαξα να βρω reviews και βρηκα οτι το SPLnFFT για iphone ηταν ιδιαιτερα ακριβες.
Τα εβαζε με κανονικα ντεσιμπελομετρα...
Θα φανει υπερβολικο αλλα στην επομενη αγορα κινητου, πηρα apple κυριως γι'αυτο το λογο χαχα!

Το χρησιμοποιω λοιπον 3-4 χρονια τωρα και το θεωρω διαμαντακι.
Ειναι πιο ακριβες απο ενα ντεσιμπελομετρο του 20ρικου που επισης ειχα παρει και επειδη δεν μπορουσα να διαθεσω παραπανω, βολευτηκα με αυτο που δεν δειχνει οτι 'ναναι. Με εξωτερικο μικροφωνακι λογικα γινεται ακομα καλυτερο.

Αν λοιπον εχετε ios δοκιμαστε το SPLnFFT. Δεν ειναι free, 4$ εχει.
Όπως έχω αναφέρει τα κινητά ταμπλετ κτλ αδυνατούν να μετρήσουν χαμηλές συχνότητες, είμαι σύμφωνος με τα iPhone οτι μετράνε πόλυ Καλύτερα Από όλα τα άλλα android κτλ, αλλά μετράνε σχετικά σωστά μέχρι ένα σημείο , π.χ μέχρι τα 90 db μετραγε 1 με 2 db πιο κάτω , ντεσιμελομτρο (ακριβείας) 85 και το iPhone (τάμπλετ) 83 μετά τα 90 η αποκλείσει ήταν μεγάλη, ενώ μετά τα 118 db δεν ανέβαζε ενώ το db μετρ έφτασε 125+
Και επίσης τα ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΆ ντεσιμπελομετρα και 300 να έχουν, έχουν αποκλείσει 1,5 έως 4db αν το παρατήρηση στις πληροφορίες γράφουν αποκλείσει 1 έως 3db, και αφού το έχεις ψάξεις έπρεπε να το γνωρίζεις ότι ΜΌΝΟ τα αναλογικά ντεσιμπελομετρα μετράνε σωστά
 

Μηνύματα
23
Reaction score
3
Δε λεμε κατι διαφορετικο.
Ειχα ψαξει μονο τις εφαρμογες κινητων, δεν ειχα κανει ερευνα γενικα σε κανονικα μηχανακια. Και δεν ειπα πουθενα οτι ειχαν απολυτες ενδειξεις/μετρησεις αναφορας...
Αποκλιση 0,5-2db καπου τοση ηταν η αποκλιση και στα reviews. Βαριεμαι να ψαχνω παλι...

Αυτη η αποκλιση ειναι υπερβολικα καλη αν αναλογιστεις τα μικροφωνακια που εχουν πανω και ειμαι φουλ ευχαριστημενος για κατι που μπορω να εχω παντα μαζι μου!
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Ειχα ασχοληθει με το αυτο θεμα πριν 3-4 χρονια μιας και χρειαζομουν μια εφαρμογη οσο πιο σοβαρη γινεται.
Τοτε ειχα android και ειχα δοκιμασει ό,τι κυκλοφορουσε αλλα ηταν ολα αχρηστα...

Στην απελπισια μου, εψαξα να βρω reviews και βρηκα οτι το SPLnFFT για iphone ηταν ιδιαιτερα ακριβες.
Τα εβαζε με κανονικα ντεσιμπελομετρα...
Θα φανει υπερβολικο αλλα στην επομενη αγορα κινητου, πηρα apple κυριως γι'αυτο το λογο χαχα!

Το χρησιμοποιω λοιπον 3-4 χρονια τωρα και το θεωρω διαμαντακι.
Ειναι πιο ακριβες απο ενα ντεσιμπελομετρο του 20ρικου που επισης ειχα παρει και επειδη δεν μπορουσα να διαθεσω παραπανω, βολευτηκα με αυτο που δεν δειχνει οτι 'ναναι. Με εξωτερικο μικροφωνακι λογικα γινεται ακομα καλυτερο.

Αν λοιπον εχετε ios δοκιμαστε το SPLnFFT. Δεν ειναι free, 4$ εχει.
Για κάνε μια σύγκριση με ένα android κινητό με αντίστοιχη εφαρμογή να δούμε ποια απόκλιση υπάρχει μεταξύ των δύο. Θα είχε ενδιαφέρον. π.χ ας πούμε πραγματική τιμή με σουπερ αξιόπιστο εργαλείο: 90dB. Τι μετράει την ίδια στιγμή το iphone και τι μετράει το (αντίστοιχης φυσικά ποιότητας) Android τηλέφωνο και κυρίως αν υπάρχει επαναληψιμότητα στις μετρήσεις (και τις μεταξύ τους διαφορές).
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.064
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top