Μήπως ονειρεύομαι; CHAOS hypercar

TGD

Μηνύματα
7.205
Reaction score
7.232
Το Cubicle πάντως θυμίζει πάρα πολύ μια ελληνική πατέντα για τριθέσιο αυτοκίνητο που κατατέθηκε πριν... -πόσα χρόνια δεν θυμάμαι, πάνω από 20- με το τρίτο κάθισμα στο πλάι του πορτμαγκάζ.
 





Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
1635795389974.png

ΕΝΑΣ-ΕΝΑΣ ΛΕΜΕ ...

Άρθρο τώρα στο
 




gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.653
Καλή φάση... σκαλώνει το χρυσό μανικετόκουμπο κάπου στο τιμόνι και το στουκάρεις το εργαλείο σε καμιά μάντρα....
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.691
Υπάρχει περίπτωση με αυτά τα σχεδιάκια και τις υποσχέσεις , ο κ. Σπύρος , να μπει στο χρηματιστήριο αύριο ;

Ρωτάω δεν ξέρω .

-
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.469
Υπάρχει περίπτωση με αυτά τα σχεδιάκια και τις υποσχέσεις , ο κ. Σπύρος , να μπει στο χρηματιστήριο αύριο ;

Ρωτάω δεν ξέρω .

-
Ούτε σε ανταλλακτήριο με shit coins μπαίνει.... :biggrin:
 



symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Δεν ξέρω τι να πιστέψω.

Από τη μία, όσοι θεωρούν ότι για να παραχθούν αυτά τα "renders" όπως τα αποκαλούν, δεν έχουν ξοδεφτεί ήδη εκατομμύρια ευρώ και χιλιάδες εργατοώρες, το μόνο που αποδεικνύουν είναι ότι δεν έχουν φτιάξει ποτέ στη ζωή τους τίποτα πιο σημαντικό από τυρόπιτα με έτοιμο φύλλο.

Όπως ο τουιτεράς κ. Erripis παραπάνω, που μας βάζει ένα CAD από ένα front wing το οποίο μοιάζει (αλλά ΔΕΝ είναι ίδιο) με αυτό του CHAOS και πιστεύει ότι απέδειξε πέραν πάσης αμφιβολίας πως το CHAOS είναι προΪόν αντιγραφής. Με αυτή τη λογική όλοι οι σχεδιαστές της Formula 1 είναι άχρηστοι και αντιγραφείς, αφού όλα τα μονοθέσια μοιάζουν μεταξύ τους. Τι κι αν μπορεί να φας άπειρες ώρες σε R&D για να αλλάξεις μια απειροελάχιστη (στο μάτι) λεπτομέρεια, η οποία μπορεί όμως να βελτιώσει την απόδοση.

Ή λες και το να χρησιμοποιήσει κάποιος μικρός κατασκευαστής ένα έτοιμο μέρος (ακόμη κι αν ήταν ακριβώς ίδιο) σε κάτι τόσο περίπλοκο όσο ένα αυτοκίνητο είναι αθέμιτο, ή το κάνει ξαφνικά απλό να το εντάξεις σε ένα ολοκληρωμένο αρμονικό σύνολο. Εκτός βέβαια αν πιστεύει ότι και το σύνολο είναι προϊόν αντιγραφής, εφόσον έχει 4 ρόδες και πόρτες.

Πέραν αυτού, δεν έχουμε δει μόνο designs (τα οποία από μόνα τους δεν είναι ασήμαντα ή φθηνό να παραχθούν) αλλά και τουλάχιστον ένα πραγματικό (έστω στατικό) πρωτότυπο. Για να φτιαχτεί αυτό, ακόμα και χωρίς καθόλου μηχανικά μέρη, μόνο φθηνό δεν είναι. Συν τα διάφορα άλλα που έχει παρουσιάσει (μηχανήματα κλπ.).

Από την άλλη βέβαια, έχουμε τα υπερβολικά claims που ανέφερα πριν λίγες μέρες, κάποια από τα οποία ρεαλιστικά δεν πρόκειται να υλοποιηθούν. Θέλετε να σας βάλω και κάνα δυο άλλες αστοχίες (π.χ. τα λάθη στα Αγγλικά, τα 1 Έλληνας=100 ξένοι κλπ.) που μειώνουν την διαφαινόμενη σοβαρότητα του ιδρυτή του project κι ας μην είναι τόσο σημαντικές; Να σας τις βάλω κι αυτές.

Συνολικά τέλος πάντων, δεν ξέρω προς τα που γέρνει η πλάστιγγα. Δική μου εκτίμηση είναι πως μιλάμε για "σοβαρή" προσπάθεια, με την έννοια πως πρόκειται για έναν άνθρωπο που πραγματικά αγαπάει αυτό που κάνει και βάζει (πολλά) λεφτά από την τσέπη του για να το προχωρήσει, όχι για κάποιον απατεώνα με κάποιο "ύπουλο" σχέδιο. Απλώς αμφιβάλλω αν θα το καταφέρει μέχρι τέλους, γιατί δεν φαίνεται σε κάποια άλλα πράγματα (π.χ. business, software κλπ.) να έχει το απαραίτητο υπόβαθρο.

Καλά να'μαστε, θα δούμε που θα καταλήξει. Αν ισχύει πάντως η παραπάνω εκτίμηση, παρ'όλες τις αστοχίες, το σωστό θα ήταν να τον στηρίζουμε και όχι να τον κράζουμε. Αν δεν ισχύει, κράξτε εμένα όταν και αν αποδειχτεί :p
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Πολύ ευγενικός είσαι...

Επί οκτώ σελίδες διαβάζουμε ευφυέστατα δείγματα υπανθρώπων, όχι απλά της κατηγορίας "να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα", αλλά της "να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα, κι' ας μην έχω κατσίκα".

Και κανέναν απολύτως να μην πετύχει από τους στόχους του, ο τύπος είναι ΑΞΙΕΠΑΙΝΟΣ.
Επειδή προσπαθεί να κάνει πράξη το όνειρό του, αντί να κάθεται με τις ώρες και το τάμπλετ στον καναπέ, ποστάροντας μαλακοκριτικές.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.691
ρε ,
toulou .......δε μπα να δεις αν έρχομαι , που θα μας πεις και υπάνθρωπους εδω μέσα !
...... ποστάροντας μαλακοκριτικές. ....όπως λές ,
αδελφός σου είναι ο Πανοπουλος και θίχτηκες !
περίμενες 15 χρόνια να περάσουν για να καταλάβεις οτι εχεις να κάνεις με υπανθρώπους εδω μέσα ;

- ΜαΖεΨτΕτΟν ....είναι πιο έξυπνος απο εμάς .


-

υπάνθρωπος αρσενικό


  1. (μειωτικό), ο διανοητικά, φυσιολογικά-σωματικά ή γενετικά κατώτερος από άνθρωπος
    1. ο χαζός, καθυστερημένος
    2. ο μη άριος
    3. (αδόκιμος επιστημονικός ρατσισμός) όλα τα Ανθρωπoειδή (Υπεροικογένεια της συστηματικής ταξινόμησης) πλην του ανθρώπου (Homo sapiens sapiens)
  2. (μεταφορικά) ο άξεστος, ο απολίτιστος, άσχημος, επικίνδυνος κι αντικοινωνικός

-
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Ένα μπράβο, ένα συγχαρητήρια ή ένα προχώρα είναι αρκετό.

Τα υπόλοιπα δεν προσφέρουν τίποτα και δεν ενδιαφέρουν κανέναν.
 

Μηνύματα
239
Reaction score
260
Ένα μπράβο, ένα συγχαρητήρια ή ένα προχώρα είναι αρκετό.

Τα υπόλοιπα δεν προσφέρουν τίποτα και δεν ενδιαφέρουν κανέναν.
Δεν έχω συμμετάσχει καθόλου στο θέμα και απλά παρακολουθώ, αλλά δεν συμφωνώ. Εφόσον ο οποιοσδήποτε κομπάζει στο καφενείο του internet θα πρέπει να είναι διατεθειμένος να δεχθεί την επιβράβευση ή το γιούχα του καφενείου.
Δεν κράζουν εξάλλου τόσο για αυτά που παρουσίασε αλλά για αυτά που έλεγε και δεν τα είδαμε.
Μακάρι να πάει καλά στο τέλος, καλό σε όλους κάνει. Αλλά καλύτερα να μιλάμε λίγο και να μιλάει η δουλειά μας ή οι άλλοι για εμάς. ;)
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top