Μήπως Klipsch La Scala DIY κάποιος?






Μηνύματα
22
Reaction score
66
Εχω χρησημοποιησει και τα δυο σχεδια με ιδιαιτερη επιτυχια. Μονο που τα σχεδια για το cerwin vega αν τα παρατηρησετε ειναι τα origina για18" και δεν ειναι για δεκαπενταιντσο μιας και η Cerwin vega δεν εχει δεκαπενταιντσο folded horn στην γκαμα της παρα μονο 18 και 21 ιντσες..Εγω το εκανα υπο κλιμακα για να ταιριαξει το δεκαπενταιντσο ...
 

Μηνύματα
275
Reaction score
494
Μπαίνεις στο σαλόνι σου και βλέπεις τα Klipsch,
λες θέλω AvantGarde-Acoustics Duo,
ανοίγεις το πορτοφόλι σου... άδειο!!!
σαν τα Klipsch δεν έχει...!!!

 

Μηνύματα
22
Reaction score
66
Χωρις να ειμαι ιεροσυλος για τα AvantGarde-Acoustics Duo οσο καλα κιαν ακουγονται αισθητικα και μονο δεν θα ηθελα δυο καραμουζες στο σαλονι μου..(μη με βρισετε πολυ) Ασε που ειναι υπερτιμημενα υπερβολικα για την ποιοτητα κατασκευης τους(ζητω ο πολυεστερας..)
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
Σας ευχαριστω ολους για τα λογια σας πραγματικα και περισσοτερο ευχαριστω τους δικους μου και τη γειτονια που με ανεχτηκαν τοσο καιρο με τη φασαρια και κυριως τα πριονιδια:lolsign: . Για το φιλο rose athens που ρωτησε για μοναδες να τονισω πως εινα το μονο ευκολο για το συγκεκριμενο ηχειο (εφ οοσων ξερεις καποια δεδομενα του Κ33 και της κεφαλης Κ55. Ας μη ξεχναμε οτι το 63 που τα κατασκευασε ο παππους Paul αρχικα προοριζονταν για PA χρηση που αυτο σημαινε υψηλο SPL με τους ασθενικους της εποχης ενισχυτες και οσο τω δυνατον σωστα τονικα και ηχητικα. Βεβαια δεν ηξερε οτι καταφερε να φταξει ενα ηχειο που θα εμπαινε σε χιλιαδες νοικοκυρια λογω των ηχητικων του επιδοσεων και οχι του SPL αφου τοτε δεν ηπηρχαν οι οροι Hi-Fi και κυριως Hi End. Το K33 της eminence το οποιο φορουσε και το klipsch horn αλλα και το hersey δεν ηταν τιποτα αλλο παρα μια μοναδα PA της εποχης που ταιριαξε με Qts και Qms αλλα λιγοτερο με Vas και Fs (ολοι ξερουν οτι λογω σχεδιασμου της χοανης και της μοναδας το Lascala δεν κατεβαινει χαμηλοτερα απο 40Hz ) Ετσι οι μοναδες 15g40 της BEYMA εδεσαν μια χαρα ισως και καλυτερα . Για την κεφαλη της κ55 θυμηθειτε οτι ειναι μια κεφαλη ανακοινωσεων 2 ιντσων και 16 ohm!!! παρακαλω, για φυσικη εξασθενιση σε ενα συνολο 8ohm και φυσικα για μεγαλυτερη ευκολια και ασφαλεια του οδηγου να κατεβαινει μεχρι και τα 400 hz που ηταν ο διαχωρισμος
του crossover οποτε κατι αντιστοιχο για αρχη δεν ακουγεται ασχημα αφου η electrovoice φτιαχνει ακομη τετοιες κεφαλες. Το k77 με εχει παιδεψει λιγο αφου ουτε βρηκα κατι αντιστοιχο .Ισως ημουν και τυχερος γιατι οι περισσοτεροι παραπονιουνται οτι δεν ανεβαινε πανω απο 17-18κ οποτε δεν ασχοληθηκα και εβαλα εξαρχης μεταλλικες και μεγαλυτερες χοανες με drivers B&C 1.75 inch τιτανιου.. crossover ειναι ολο ιδιοκατασκευη με πηνια αερος 1mm της VISATON , πυκνωτες MKT 5% (για αρχη) της VISATON 250V. To cross εγινε πιο απλο απο το θεμα σχεδιασμου γιατι δεν μπορεσα να βρω στην αγορα το μεταβλητο πηνιο (auto transformer).. οσο για καλωδιωση εγινε με KIMBER 8tc ..Ελπιζω να μη σας κουρασα :geek:
κ αφού στα είπα κατά πρόσωπο(που κόντεψα να σκάσω μέχρι να καταλάβω από που σε θυμάμαι)...πολλά συγχαρητήρια κ από εδώ για την κατασκευή!!!!
 

Μηνύματα
22
Reaction score
66
Γεια σου profi .. χαιρομαι που σου αρεσαν οι κατασκευες μου ... να περνας να τα λεμε και οχι μονο ως εξηπηρετηση οχι μονο εσυ αλλα και ολοι DIYΑαδες.(για ευνοητους λογους δεν λεω που για να μη φανει ως διαφημηση) Δυστυχως δεν ειναι πολοι που ασχολουνται με το diy
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.235
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top