Μεγαλη καμπινα και πολλα μικρα ηχεια.

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.929
Όσο πιο πολλά και πιο μεγάλα μεγάφωνα, τόσο μεγαλύτερο το δυναμικό εύρος και η μέγιστη απόσταση ακρόασης, στην οποία συντελεί και η διάταξη σε αρεϊ.

Όλα είναι δυναμικό εύρος, αυτό είναι το ακριβό πράμα στο οντιο.

Δυναμικό εύρος σημαίνει (άνευ εξαιρέσεων) υψηλές στάθμες.

Οι ασυμπίεστες υψηλές στάθμες, αρέσουν. Γενικά και αδιακρίτως.

Νομίζω πως τα έχω εξηγήσει επαρκώς στα όρια του hi-fi..
Αυτο θα ηθελα να αναλυθει περισσοτερο.
Ξερω οτι εχεις γραψει και στο παρελθον σχετικα.

Ομως μια μεγαλη καμπινα και μεγαλες μοναδες καλοσχεδιασμενες που βρισκονται σε μεγαλα ηχεια που εχουν προσεξει κι ενα σωρο ακομη παραγοντες εντος του ηχειου και δεν εχουν κολησει πουθενα στο οικονομικο, σε σχεση με ηχεια οπως ακριβως περιγραφω στο εισαγωγικο σημειωμα, εξ ορισμου λοιπον τα πολλα (και ποιοτικα) μικρα ενεργα ηχεια θα εχουν μεγαλυτερο ευρος απο τα θηρια δικαναλα?

Νομιζω οτι η υποθεση μου που κανω στην εισαγωγη ειναι αρκετα διευκρινιστικη για να παρω και απαντηση οσο το δυνατο πιο σαφη.

Οπως γραφεις Κωστα οι ασυμπιεστες υψηλες σταθμες αρεσουν. Αυτο ομως δεν υπαρχει και στα πολυ μεγαλα ηχεια? Τι διαφορετικα θα δωσουν οι δυο υλοποιησεις?
 

Μηνύματα
12.388
Reaction score
14.586
Ολα βοηθάνε αλά χρειάζεται υπόβαθρο τεράστιας γνώσης για να ασχοληθείς .
Τα προγράμματα , εγώ δεν τα πολυεμπιστεύομαι. Την πατήσαμε μία φορά με τις καμπίνες που έφιαξα εδώ και 4 χρόνια και βγήκαν μικρές . Δεν ξαναασχολούμαι με προγράμματα και προσωμειώσεις.
ΟΚ περισσοτερο το εβαλα για το γενικο κανονα του τι μεγαφωνο μπαινει σε τι καμπινα. Το EBS το διορθωσα , ειναι Fs /Oes (to Q μπροστα στο Fs γραφτηκε κατα λαθος)
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.929
Ενα θα πω .. δεν ειναι μονο το αθροισμα του εμβαδου της μεμβρανης των μεγαφωνων απολυτο κριτήριο για καποιο συμπερασμα.
Νομιζω οτι κανεις δεν διαφωνει σ αυτο. Ομως οταν εχεις καλοσχεδιασμενες μοναδες και στις δυο περιπτωσεις, τοτε στην ουσια οι διαφορες θα ειναι ακριβως στην διαφορα φιλοσοφιας των σχεδιασμων. Αρα ζητουμε αυτες.
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.929
Όσο πιο πολλά και πιο μεγάλα μεγάφωνα, τόσο μεγαλύτερο το δυναμικό εύρος και η μέγιστη απόσταση ακρόασης, στην οποία συντελεί και η διάταξη σε αρεϊ.
Ας μεινουμε λιγο και σ αυτο. Πρωτα απ ολα την μεγαλυτερη αποσταση. Σιγουρα ειναι κατι που εξ ορισμου το παθητικο ηχειο εχει πλεονεκτημα. Καθεσαι στα 4-5 μετρα με οτι αυτο συνεπαγεται.

Κατα κανονα τα ενεργα βασης ειναι για κοντινες αποστασεις. Δηλαδη χονδρικα στα περιπου δυο μετρα με μικρη σχετικα αποκλιση απ αυτο. Σε συνδιασμο με το γεγονος που περιβαλεσαι κι απο ενα σωρο ηχεια εχεις ενα αισθητικο περιβαλον καπως πιο αποπνικτικο.

Τα line array δεν τα επιασα μεχρι τωρα. Ειμαι φανατικος της εν λογω φιλοσοφιας, ομως στο φορουμ ειναι πρακτικα αγνωστα. Εννοω δεν εχει που να τ ακουσεις, πρεπει να πας Αμερικη!

Επομενως τελικα στο δυναμικο ευρος ποιος υπερεχει?
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Διάβασα τι έγραψες , και γνωρίζω πολύ καλά τι θέλουν για να παίξουν , και τι τελικό και πάει λέγοντας.
Κατ αρχήν , δεν κατεβαίνουν κάτω από 40hz. Δεν είπα ποτέ ότι έχουν το απύθμενο χαμηλό.
Για χρήση με σαμπ τα δίνει ο danley.
Τώρα για ASR και λαμπάτα φυσικά θα με βρείς αντίθετο.
Ολες αυτές οι πρακτικές του high end μου είναι αδιάφορες.
Αλλά μην μου πείς ότι το 802 είχε καλύτερο χαμηλό. !!
Το ότι σου παίρνουν τ¨αυτιά είναι θέμα ευαισθησίας και μόνο. Φυσικά αφού είναι 100 κάτι db φυσικά και θα σου πάρουν τ¨αυτιά.
50hz εννοείς.
Χαμηλό εννοείται ότι τα 802 έχουν περισσότερο.
Midbass όχι .
Εντελώς αλλά ηχεία .
Και μιας έχω ζήσει και με τα 2 ηχεία πλέον επέτρεψε μου να ξέρω κάτι παραπάνω .
Όσο για το hiend χέστηκα τι πιστεύετε .
Έχω περάσει από όλα τα στάδια .
Άλλο δεν πιστεύω άλλο δεν γουστάρω να πιστεύω .
Και τα danley ακούν τρομερά στα καλώδια .
Παίζουν διαφορετικά .
Συγνώμη εεεε
Τι να κάνουμε ....
 
  • Like
Reactions: PMC



Μηνύματα
12.388
Reaction score
14.586
50hz εννοείς.
Χαμηλό εννοείται ότι τα 802 έχουν περισσότερο.
Midbass όχι .
Εντελώς αλλά ηχεία .
Και μιας έχω ζήσει και με τα 2 ηχεία πλέον επέτρεψε μου να ξέρω κάτι παραπάνω .
Όσο για το hiend χέστηκα τι πιστεύετε .
Έχω περάσει από όλα τα στάδια .
Άλλο δεν πιστεύω άλλο δεν γουστάρω να πιστεύω .
Και τα danley ακούν τρομερά στα καλώδια .
Παίζουν διαφορετικά .
Συγνώμη εεεε
Τι να κάνουμε ....
Το πιο ενδιαφερον για γενικη αλλα ουσιατστικη συζητηση που εχει ακουστει :

+ Άλλο δεν πιστεύω άλλο δεν γουστάρω να πιστεύω +.

ή + πιστευω οτι δε πιστυεω +

ή + κανω επιλογη να μη πιστευω +

ή +δεν ειναι αναγκαια συνθηκη να πιστευω (το πιο δυσκολο ειναι αυτο)+

Μεγαλο εωτημα στη φιλοσοφια της επιστημης και στη θεολογια /φιλοσοφια.

Ο "συγχρονος" επιστημονας θα απαντησει δε ειναι θεμα πιστης αλλα στοιχειων.

Ο φιλοσοφος θα πει δηλαδη δε πιστευεις στα στοιχεια που παραθετεις ?

Ο επιστημονας θα αντεπιτεθει λεγοντας οτι δεν ειναι θεμα πιστης αλλα στοιχειων που παρατιθενται και τα οποια καλουνται να διαψευσθουν απο τον επομενο επιστημονα (παλι με στοιχεια). Ετσι λειτουργει η επιστημη.

Ο φιλοσοφος θα πει και τα στοιχεια που βασιζεσαι για να τα βγαλεις και με ποια λογικη.

Ο επιστημονας θα απαντησει με το μυαλο μου.

Ο φιλοσοφος θα πει και τι ειναι το μυαλο, το πνευμα ?

Ο επιστημονας θα πει οχι φυσικα , δεν υπαρχει πνευμα, ειναι ο εγκεφαλος ο οποιος ειναι αποτελεσμα της βιολογικης εξελιξης των ειδων και το οποιο ειναι αποτελεσμα τυχαιων και μη κατευθυνομενων διεργασιων.

Ο φιλσοφος θα πει και το εμπιστευεσαι.?

Φαινομενικο αδιεξοδο οποτε απο εδω και περα ψαχνουμε εαν το firing των νευρωνων και σε ποια κυτταρα ανα περιοχες εγκεφαλου ακολοθουν τη κβαντικη θεωρια.

Το ερωτημα για το δυναμικο ευρος αλλα και την ανωτεροτητα των πολλων ηχειων εναντι των δυο (εαν καταλαβα καλα) το εχει απαντησει ο Costas ear πολλες φορες γενικα αλλα και συγκεκριμενα οπως τιθεται , εγω εχω πεσει στην εξηγηση του 2-3 φορες. Μη μου πειτε που , δεν ειμαι καλος στο ψαξιμο (τεραστιο το σαιτ και εγω νεος στην αναγνωση του), αλλα η αποψη του ηταν ξεκαθαρη και τεκμηριωμενη. Ο λαος απο οτι καταλαβαινω, απαιτει να ξαναειπωθει για να δεχτει και αλλο πιο βαθυτερo scrutinize (ελεγχο). Φατε τον , ξεζουμιστε τον χα χα ....... Αφηστε τον βεβαια τον ανθρωπο να γεμισει και λιγο μπαταριες ..... χα χα .

Ω , ρε με χτυπησε η καραντινα στο κεφαλι. Και ακομα δεν αρχισαμε ... Σωτηρια η μουσικουλα που ακουω .....
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.929
Το ερωτημα για το δυναμικο ευρος αλλα και την ανωτεροτητα των πολλων ηχειων εναντι των δυο (εαν καταλαβα καλα) το εχει απαντησει ο Costas ear πολλες φορες γενικα αλλα και συγκεκριμενα οπως τιθεται , εγω εχω πεσει στην εξηγηση του 2-3 φορες. Μη μου πειτε που , δεν ειμαι καλος στο ψαξιμο (τεραστιο το σαιτ και εγω νεος στην αναγνωση του), αλλα η αποψη του ηταν ξεκαθαρη και τεκμηριωμενη. Ο λαος απο οτι καταλαβαινω, απαιτει να ξαναειπωθει για να δεχτει και αλλο πιο βαθυτερo scrutinize (ελεγχο). Φατε τον , ξεζουμιστε τον χα χα ....... Αφηστε τον βεβαια τον ανθρωπο να γεμισει και λιγο μπαταριες ..... χα χα .
Εδω δεν μιλαμε για οποιαδηποτε ηχεια δαπεδου. Αλλα για μεγαλα ηχεια με πολυ μεγαλη εικονα, και φυσικα τεραστιο δυναμικο ευρος.

Μπορουμε για παραδειγμα ν αναλογιστουμε τα μεγαλα ηλεκτροστατικα της SOUNDLAB με τα δυο μετρα υψος καλυπτουν ανετα ενα πολυ μεγαλο σαλονι πχ 50 τ.μ. και πανω (αλλωστε για τετοιους χωρους προοριζονται). Σαφως εχουν μια πολυδιαστατη εικονα. Το καθε οργανο σε ολιγομελη συνολα ειτε προκειται για τζαζ ειτε κλασικης μουσικης ακουγονται με εξαιρετικη διαφανεια. Φυσικα βουτηρο στο ψωμι τετοιων ηχειων οι μεγαλες ορχηστρες (πχ κλασικη μουσικη)

Αν μαλιστα προσθεσεις και σαμπγουφερς στα ηχεια τοτε πραγματικα εχεις ενα εξωπραγματικο συστημα.
Το κοστος των ηχειων? Αν παμε στο κορυφαιο το ULTIMATE 745 κοντα στις 40.000 και φυσικα θα χρειαστεις ενα σημαντικο ποσο σε ενισχυτες που να υποστηριξουν τα ηχεια. Ωστοσο τα ηλεκτροστατικα αν μη τι αλλω δεν χρειαζονται τα βατ των μαγνητοστατικων.

Απο την αλλη παμε στα ενεργα. Ξεκινοντας απο την εικονα μαλλον βαζουν γκολ απο τα αποδυτηρια. Εδω τα ενεργα θα σου δωσουν μια πιο 3D εικονα οργανων. Πολυ πιο σαφη τοποθετηση στο χωρο. Ενω οσο ικανο κι αν ειναι ενα ηχειο δαπεδου η τοποθετηση θα εχει μια συσκεκριμενη ακτινα εμπρος απο τον ακροατη.

Ομως οσο αφορα τα ιδια τα οργανα και την καθαροτητα αυτων τα πραγματα ποσο ξεκαθαρα ειναι? Πως μπορεις ν αποδειξεις την υπεροχη καποιου συστηματος? Σαφως η ακροαση θα βοηθησει γιατι ενδεχομενως οι διαφορες μπορει να ειναι πολυ ξεκαθαρες υπερ καποιου συστηματος. Αν μαλιστα παμε σε μεγαλες στουντιακες εταιριες και σε ακριβες σειρες αυτων τοτε πραγματικα δεν ξερω προς τα που θα γειρει η ζυγαρια.

Τα ενεργα κατα κυριο λογο ειναι για ακροασεις κοντινης αποστασης με οτι συνεπαγεται απ αυτο.

Αντιπαρερχομαι το ζητημα ποσοι εχουν χωρους αποκλειστικα για ηχο - εικονα κι αυτος ο χωρος ειναι τεραστιος και ικανος για να μπουν τετοιου ειδους ηχεια σαν τα SOUNDLAB.

Αλλωστε και στα ενεργα αν πας σε καποιο μπατζετ οχι εξωπραγματικο αλλα πχ στα ADAM A77 την αποσταση 2,60 μ. απο τα ηχεια δεν την λες και τοσο κοντινη.

Αν απο την αλλη παμε σε μπατζετ αντιστοιχα του SOUNDLAB και βαλουμε εδω ενα συστημα ενεργων οπως πχ τα NEUMANN ΚΗ 420 τοτε πιανεις αποστασεις τριων μετρων κι εχεις τρομερο δυναμικο ευρος. Με εντεκα τετοια ηχεια και 4 σαμπ της ιδιας εταιριας τα KH 870 πας την βαλιτσα πολυ μακρια. Ομως παλι τα παθητικα ηχεια εχουν πλεονεκτημα μιας κι ανετα καθεσαι σε μια αποσταση 5 μετρων απ αυτα.

Εβαλα σαν παραδειγμα σκοπιμα τα Soundlab μιας κι εδω στη Θεσσαλονικη καποιοι μπορεσαν να τ ακουσουν κι εχουν μια προσωπικη αποψη (και ο υποφαινομενος).

Τα Ψηλα ηχεια σου δινουν μια αισθηση line array μιας και γεμιζουν ολο το χωρο και σε αρκετες περιπτωσεις καλυπτουν και καποιες ατελειες του χωρου (με μέτρο αυτο)

Γνωριζω οτι ο πολυς κοσμος εδω στο φορουμ δεν εχει ακουσει πολυκαναλο μουσικο συστημα ποσο μαλιστα και σωστα στημενο σε χωρο αποκλειστικα για ηχο, κι επομενως ισως του φαινοται δυσκολα να πιστεψει το τι δυνατοτητες εχουν αυτα τα ηχεια σε αντιπαραθεση με κορυφαια ηχεια μεγαλων εταιριων. Ωστοσο σταδιακα αυξανονται οι ιδιοκτητες αυτων των συστηματων και αν μη τι αλλω προς το παρων τα σχολια ειναι ενθουσιωδη. Βεβαια οι περιπτωσεις ακριβων σεταπ ειναι εξαιρετικα σπανιες ωστοσο συζητησεις και ικασιες εχουμε δικαιωμα να κανουμε.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.798
Νομιζω οτι κανεις δεν διαφωνει σ αυτο. Ομως οταν εχεις καλοσχεδιασμενες μοναδες και στις δυο περιπτωσεις, τοτε στην ουσια οι διαφορες θα ειναι ακριβως στην διαφορα φιλοσοφιας των σχεδιασμων. Αρα ζητουμε αυτες.
Ερχομαι κατευθειαν στις διαφορες φιλοσοφιας:
..ο προσανατολισμος των μεγαλων ηχειων σε σχεση με τα μονιτορ ειναι διαφορετικος, ο πρωτος ειναι για εντυπωσιασμο(εντυπωσιακο δυναμικο ευρος και εντυπωσιακη ενεργεια->"εικονα"(αρα και δικαναλη χρηση) κτλ) ο δευτερος για πιστη αναπαραγωγη.
-
... η ισοσταθμιση καπου γεφυρωνει το χασμα αναμεσα στους 2 προσανατολισμους.
///
.. ειναι υποκειμενη η προσωπικη προτιμηση του καθενα στις προσωπικες αντιληψεις και προκαταληψεις τοσο ως προς τα συστηματα αναπαραγωγης αλλα και προς τη μουσικη-και-τον-ηχο. Επισης ειναι και ο σκοπος ο οποιος προοριζεται το εκαστοτε προσωπικο συστημα να καλυψει.
-
Ενα παραδειγμα παντως στον προβληματισμο σου, ειναι η τοποθετηση υπογουφερ, οπως εχει γραφτει στο παρων φορουμ, θελουμε τουλαχιστων 4 σε ενα χωρο, ενα για καθε γωνια ... ή 2 αντικριστα... ή ακομα καλητερα 4 διπλα ..... ή ακομα 4 διπλα και αλλα 4 σε aray πανω απο τα 4... ;)
Τα μικροτερα ηχεια αλλα περισσοτερα σε αριθμο προσφερουν καλητερο ελεγχο και μικροτερη παραμορφωση. Αυτο που λεει ο @costas EAR με μια λεξη "απαραμορφωτα".
(τεσπα, εγω αυτα εχω καταλαβει)
 
Last edited:



Μηνύματα
12.388
Reaction score
14.586
Ερχομαι κατευθειαν στις διαφορες φιλοσοφιας:
..ο προσανατολισμος των μεγαλων ηχειων σε σχεση με τα μονιτορ ειναι διαφορετικος, ο πρωτος ειναι για εντυπωσιασμο(εντυπωσιακο δυναμικο ευρος και εντυπωσιακη ενεργεια->"εικονα"(αρα και δικαναλη χρηση) κτλ) ο δευτερος για πιστη αναπαραγωγη.
-
... η ισοσταθμιση καπου γεφυρωνει το χασμα αναμεσα στους 2 προσανατολισμους.
///
.. ειναι υποκειμενη η προσωπικη προτιμηση του καθενα στις προσωπικες αντιληψεις και προκαταληψεις τοσο ως προς τα συστηματα αναπαραγωγης αλλα και προς τη μουσικη-και-τον-ηχο. Επισης ειναι και ο σκοπος ο οποιος προοριζεται το εκαστοτε προσωπικο συστημα να καλυψει.
-
Ενα παραδειγμα παντως στον προβληματισμο σου, ειναι η τοποθετηση υπογουφερ, οπως εχει γραφτει στο παρων φορουμ, θελουμε τουλαχιστων 4 σε ενα χωρο, ενα για καθε γωνια ... ή 2 αντικριστα... ή ακομα καλητερα 4 διπλα ..... ή ακομα 4 διπλα και αλλα 4 σε aray πανω απο τα 4... ;)
Τα μικροτερα ηχεια αλλα περισσοτερα σε αριθμο προσφερουν καλητερο ελεγχο και μικροτερη παραμορφωση. Αυτο που λεει ο @costas EAR με μια λεξη "απαραμορφωτα".
(τεσπα, εγω αυτα εχω καταλαβει)
Ετσι ακριβως οπως τα λεει ο Decembered εχω καταλαβει και εγω (περιληπτικα παντα) οτι λεει ο Costa Ear. Εαν μου επιτερεπεται μονο να προσθεσω , με κινδυνο παρερμηνειας, οτι και με τα πολλα ηχεια (και φροντισμενο χωρο που ολοι λογικα πρεπει να εχουμε, ετσι κι αλλιως , δε μπορει να βγει εκτος συζητησης ο χωρος) θα εχουμε πιο μεγαλο ποσοστο αμεσης ακτινοβολιας στο χωρο.

Επισης ολα υπο το πρισμα του σκοπου τον οποιο υπηρετει ενα συστημα που στηνεται. Δεν υπαρχει μια μονη οδος. Αναλογα τι θες να πετυχεις και για τι προοριζεις τη χρηση του. Εξαρταται απο πολλα πραγματα. Μαλιστα η θεση του Decembered οπως αναλυθηκε στο ποστ του ειναι η πιο ισορροπημενη, περιλιπτικη και λογιικη που εχω ακουσει , προσωπικα.

Τα Line arrays αποτελουν θεωρητικα σημειακο πεδιο εκπομπης και εξαφανιζουν και το ταβανι. Θα εχουν και μειονεκτηματα (?) αλλα ας μιλησουν οι γνωστες για αυτα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.323
Εβαλα σαν παραδειγμα σκοπιμα τα Soundlab μιας κι εδω στη Θεσσαλονικη καποιοι μπορεσαν να τ ακουσουν κι εχουν μια προσωπικη αποψη (και ο υποφαινομενος).

Τα Ψηλα ηχεια σου δινουν μια αισθηση line array μιας και γεμιζουν ολο το χωρο και σε αρκετες περιπτωσεις καλυπτουν και καποιες ατελειες του χωρου (με μέτρο αυτο)
Τα συγκεκριμένα ηχεία που αναφέρεις, είναι μηχανολογικά εκτρώματα για μήνυση.

Πρέπει να είναι πολύ μάστορας ο βαρεμενοσαδομαζοχισμένος χαϊενδοκατασκευαστής για να φτιάξει τέτοια ανοσιουργήματα που χρειάζονται κιλοβάτ για να βγάλουν στάθμες που βγάζει με 1 βατ το Μ2, το παιδί του Τουλ με την ουγια της JBL.

Ταυτόχρονα, το ανοσιούργημα που λες, αδυνατεί υπό οποιεσδήποτε συνθήκες να αναπαράγει στάθμες αναφοράς στην τρίτη οκταβα, στην προβλεπόμενη θέση ακρόασης, η οποία δεν μπορεί και δεν επιτρέπεται να είναι μικρή.

Τα εν λόγω σκατά που πωλούνται ως μεταξωτές κορδέλες, είναι για γέρους χαϊεντάδες για να βγάζουν τα γούστα τους σύμφωνα με την ηλικία τους σε όλα τα επίπεδα.

Ίσως να είναι υπερβολικά όλα αυτά, και να είναι μόνο για μαθουσάλες κι όχι απλούς γέρους. Δε ξέρω. Δε τα ξέρω όλα.

Ξέρω όμως, πως αν θες μεγάλες στάθμες και μεγάλο δυναμικό εύρος και μεγάλη απόσταση ακρόασης και δεν αγοράζεις Μ2 (είτε στην προ μορφή του είτε στην καλογυαλισμένη του έκδοση για πιο "παραδοσιακούς" αγοραστές) είσαι στην κατηγορία του γέρου του φαφούτη του κουφού μισότρελου.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Τα συγκεκριμένα ηχεία που αναφέρεις, είναι μηχανολογικά εκτρώματα για μήνυση.

Πρέπει να είναι πολύ μάστορας ο βαρεμενοσαδομαζοχισμένος χαϊενδοκατασκευαστής για να φτιάξει τέτοια ανοσιουργήματα που χρειάζονται κιλοβάτ για να βγάλουν στάθμες που βγάζει με 1 βατ το Μ2, το παιδί του Τουλ με την ουγια της JBL.

Ταυτόχρονα, το ανοσιούργημα που λες, αδυνατεί υπό οποιεσδήποτε συνθήκες να αναπαράγει στάθμες αναφοράς στην τρίτη οκταβα, στην προβλεπόμενη θέση ακρόασης, η οποία δεν μπορεί και δεν επιτρέπεται να είναι μικρή.

Τα εν λόγω σκατά που πωλούνται ως μεταξωτές κορδέλες, είναι για γέρους χαϊεντάδες για να βγάζουν τα γούστα τους σύμφωνα με την ηλικία τους σε όλα τα επίπεδα.

Ίσως να είναι υπερβολικά όλα αυτά, και να είναι μόνο για μαθουσάλες κι όχι απλούς γέρους. Δε ξέρω. Δε τα ξέρω όλα.

Ξέρω όμως, πως αν θες μεγάλες στάθμες και μεγάλο δυναμικό εύρος και μεγάλη απόσταση ακρόασης και δεν αγοράζεις Μ2 (είτε στην προ μορφή του είτε στην καλογυαλισμένη του έκδοση για πιο "παραδοσιακούς" αγοραστές) είσαι στην κατηγορία του γέρου του φαφούτη του κουφού μισότρελου.
Εχεις σκεφτεί ποτέ να ζωγραφίσεις - σχεδιάσεις κόμικς? θα ήσουν πολύ καλός. :lolsign:
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.798
@thva τα λεγομενα του EAR, βασιζονται στο παρακατω βιβλιο (γνωστο και ως Βιβλο) αλλα και αρκετων ακομα επιστημωνικων βιβλιων και γραπτων, περα απο την οποια εμπειρικη.


Το πνευμα των γραφομενων EAR, μου αρεσει και ως εικονοκλαστικο ...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.323
Επίσης, όταν μιλάμε για γνωστά επιτεύγματα του παλαιού καλού Χάι Ενδ, μη ξεχνάτε και άλλα σημαντικά πράγματα γύρω μας, πχ:

 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.544
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top