Μεμακρυσμένη ενεργοποίηση Η/Υ.

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Καλησπέρα παιδιά.

Διαθέτω δύο Η/Υ Nuc i7 gen 8 με λειτουργικό Windows 10 και θα ήθελα να τους ενεργοποιώ από το ασύρματο πληκτρολόγιο με ένα, ή συνδυασμό πλήκτρων.

Ρωτώ: Υπάρχει τέτοια δυνατότητα; Το έχει κάνει κάποιος;
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Αν δε σε πειράζει να τους ανοιγεις με κινητό ή ταμπλετ, μπορείς να δοκιμάσεις κάποιο
app τύπου wake on lan

π.χ. ένα στην τυχη

 

Μηνύματα
625
Reaction score
1.966
Καλησπέρα. Αν δεν σας χαλάω τη συζήτηση μπορώ να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό?

Πέρα από το ON-OFF του PC (windows 10), μπορούμε να καταργήσουμε τελείως οθόνη και πληκτρολόγιο κατά την έναρξη? Συγκεκριμένα εισαγωγή κωδικού χρήστη και τρέξιμο του Foobar για πρώτη φορά από iPad? Η χρήση του Foobar από iPad ξέρω ότι γίνεται. Ευχαριστώ!
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Καλησπέρα. Αν δεν σας χαλάω τη συζήτηση μπορώ να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό?

Πέρα από το ON-OFF του PC (windows 10), μπορούμε να καταργήσουμε τελείως οθόνη και πληκτρολόγιο κατά την έναρξη? Συγκεκριμένα εισαγωγή κωδικού χρήστη και τρέξιμο του Foobar για πρώτη φορά από iPad? Η χρήση του Foobar από iPad ξέρω ότι γίνεται. Ευχαριστώ!
Γειά σου ssim. Δε χαλάς καμιά συζήτηση, κανένα πρόβλημα! Δυστυχώς εγώ δε μπορώ να σε βοηθήσω..
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.525
Reaction score
5.711
Καλησπέρα. Αν δεν σας χαλάω τη συζήτηση μπορώ να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό?

Πέρα από το ON-OFF του PC (windows 10), μπορούμε να καταργήσουμε τελείως οθόνη και πληκτρολόγιο κατά την έναρξη? Συγκεκριμένα εισαγωγή κωδικού χρήστη και τρέξιμο του Foobar για πρώτη φορά από iPad? Η χρήση του Foobar από iPad ξέρω ότι γίνεται. Ευχαριστώ!
Φυσικά.
Στο start ή σε Run ( εκτέλεση ) γράφεις netplwiz και πατάς enter.
Στο παράθυρο που βγαίνει κάνεις κλίκ ( επιλέγεις ) το username που θες να μπαίνει αυτόματα, και έπειτα ξετικάρεις το "Users must enter a user name and password..." που έχει ακριβώς από πάνω.
Πατάς Apply και βάζεις τον κωδικό του χρήστη αυτού έπειτα.

Έτσι πλέον θα bootάρει αυτόματα στον χρήση αυτό δίχως να βάλεις κωδικό.

Βάζεις το Foobar να τρέχει αυτόματα με το άνοιγμα των Windows.
Μπορείς να το κάνεις με πολλούς τρόπους αυτό, ο πιο εύκολος είναι να κάνεις copy paste το shortcut του Foobar στον startup folder ( πατάς Winkey + R γράφεις shell:Startup και πατάς enter/ok, στον φάκελο αυτό κάνεις paste το shortcut των εφαρμογών που θες να ανοίγουν αυτόματα με τα windows )
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Γειά σου Νίκο!

Για να δούμε, θα βγάλουμε άκρη?
...ελπίζω! Είδα ότι στα χαρ/κά του nuc ότι υποστηρίζει τη λειτουργία ir, την οποία για να βρω πρέπει να μπω στο bios. Δε μπορώ όμως να πάω εκεί διότι δεν έχω ενσύρματο πληκτρολόγιο, καθώς το ασύρματο και με f2 δεν απαντά. Τέλος πάντων, πιστεύω ότι θα βρω κάπου.

Εάν πραγματικά υπάρχει infrared θα μπορούσα ενδεχομένως να την ενσωματώσω στο τηλ/ριο logitech harmony elite. Tέλεια!
 

Μηνύματα
625
Reaction score
1.966
Φυσικά.
Στο start ή σε Run ( εκτέλεση ) γράφεις netplwiz και πατάς enter.
Στο παράθυρο που βγαίνει κάνεις κλίκ ( επιλέγεις ) το username που θες να μπαίνει αυτόματα, και έπειτα ξετικάρεις το "Users must enter a user name and password..." που έχει ακριβώς από πάνω.
Πατάς Apply και βάζεις τον κωδικό του χρήστη αυτού έπειτα.

Έτσι πλέον θα bootάρει αυτόματα στον χρήση αυτό δίχως να βάλεις κωδικό.

Βάζεις το Foobar να τρέχει αυτόματα με το άνοιγμα των Windows.
Μπορείς να το κάνεις με πολλούς τρόπους αυτό, ο πιο εύκολος είναι να κάνεις copy paste το shortcut του Foobar στον startup folder ( πατάς Winkey + R γράφεις shell:Startup και πατάς enter/ok, στον φάκελο αυτό κάνεις paste το shortcut των εφαρμογών που θες να ανοίγουν αυτόματα με τα windows )
Θα το δοκιμάσω, ευχαριστώ!!!
 

Μηνύματα
625
Reaction score
1.966
So far so good! Ακριβώς όπως τα είπες φίλε Βασίλη. Με το “ΟΝ” στο PC case, σε λίγα δευτερόλεπτα ανοίγει με τον Foobar σε λειτουργία. Και το “OFF” από το ίδιο κουμπί του PC. Ευχαριστώ για την άμεση και αποτελεσματική βοήθεια!
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.525
Reaction score
5.711
Χαίρομαι φίλε ssim :)
Enjoy ( φαντάζομαι έχεις ήδη το FoobarCon στο κινητό για remote έλεγχο ).

Για να σου δουλέψει το Wake on LAN θα πρέπει να το υποστηρίζει το BIOS, η κάρτα δικτύου σου καθώς και να κάνεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις στα Windows.
Στο BIOS θες ενεργοποίηση το Wake on LAN, Wake on PME αν έχει τέτοια επιλογή, και φυσικά το Wake on PCIE ( γιατί και οι ενσωματωμένες δικτύου πάνω στον δίαυλο PCI-Express είναι συνδεδεμένες ).
Στα Windows στα properties του network adapter, ενεργοποίηση το Wake On LAN, Wake On PME, Wake on Magic Packet, και disable οτιδήποτε έχει να κάνει με power saving ( "Green Ethernet", Power Efficient Gigabit, κλπ ).

Και έπειτα με μια εφαρμογή από το κινητό όπως το Wake On Lan... το βάζεις να ξυπνήσει :D

( κάποιες φορές στα Windows 10 κολλάει το Wake on LAN λόγω του Fast Startup, αν δεν σου παίζει κοίταξε αν είναι ενεργό το Fast Startup, το οποίο θα πρέπει να κάνεις disable )
 

Μηνύματα
625
Reaction score
1.966
O Music server που έστησα πρόσφατα DIY αποτελείται από τα εξης:

Case: Streacom F1C Evo Chassis

PSU: Streacom Nano160 Fanless

Mobo: Asrock Fatal1ty Z270 Gaming-ITXac

CPU: Intel i5 7400

CPU cooler: Noctua NH-L9i chromax

Ram: Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4-2400MHz

HDD: Samsung 860 Evo M.2 250GB

Soundcard: Lynx studio aes16e pci express

OS Windows 10

Ευτυχώς τα περισσότερα και ακριβότερα εξαρτήματα προϋπήρχαν από προηγούμενο PC.

Έχω εγκαταστήσει και σετάρει τον Foobar με τις γνωστές οδηγίες από το γειτονικό Forum. Tον FB τον χρησιμοποιώ σχεδόν μια δεκαετία «ασετάριστο» (μόνο ASIO) με ποιότητα αναπαραγωγής τουλάχιστον εξαιρετική.

Τώρα βρίσκομαι στο στάδιο του τηλεχειρισμού από iPad. Έχω κατεβάσει τα αρχεία και εφαρμογές για τον τηλεχειρισμό αλλά δεν μπορώ να το τρέξω ακόμα λόγω του Router. Είναι παλιό, έχω χάσει το administration λόγω κωδικού και έτσι το mobo συνδέεται στο δίκτυο του σπιτιού μόνο με Ethernet και όχι με Wifi. Το πρόβλημα θα λυθεί μετά την καραντίνα.

Εν τω μεταξύ ακολουθώ τις οδηγίες σου, το Bios από ότι είδα έχει «Boot From Onboard LAN
(Allow the system to be waked up by the onboard LAN)», « PCIE Devices Power On
(Allow the system to be waked up by a PCIE device and enable wake on LAN)», USB Keyboard/Remote Power On(Allow the system to be waked up by an USB keyboard or remote controller)»

Θα κάνω ότι μπορώ για την ώρα με τις υποδείξεις σου, φίλε Βασίλη, αλλά από ότι βλέπω μάλλον θα χρειαστώ πάλι «σπρώξιμο» όταν το mobo συνδεθεί στο WIFI του καινούριου Router. Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

Υ.Γ. (για τον φίλο Νίκο) Και πάλι συγνώμη για την παρέμβασή μου στο Thread σου. Εγώ μέχρι τώρα έχω γλυτώσει τουλάχιστον από το πληκτρολόγιο και την οθόνη!
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.525
Reaction score
5.711
ότι θες, όποτε θες :) ( pm αν έχω εξαφανιστεί από το forum, παίζει πολύ μόλις χαλαρώσει η καραντίνα )
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.114
Reaction score
20.618
Άρα είναι "εσωτερικός", απ' αυτούς τους δωρεάν, και επομένως είναι σχεδόν σίγουρο πως ο πάροχος μπορεί να τον ξεκλειδώσει εξ αποστάσεως και να σου πει το κλειδί. Μετά, βάζεις το κλειδί που θέλεις στο interface, καθώς και στο wi-fi.

Αν αρνηθούν, πράγμα εξόχως απίθανο, πάτα του το reset με το άκρο ενός συνδετήρα, (έχοντάς τον σε λειτουργία φυσικά), ώστε τα διαπιστευτήρια του interface να γίνουν τα προκαθορισμένα που αναγράφει η ετικέτα στην πλάτη του.

reset-78211[1].jpg
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Υ.Γ. (για τον φίλο Νίκο) Και πάλι συγνώμη για την παρέμβασή μου στο Thread σου. Εγώ μέχρι τώρα έχω γλυτώσει τουλάχιστον από το πληκτρολόγιο και την οθόνη
..κανένα πρόβλημα ssim, τι λες τώρα.

Χαίρομαι που πέτυχες αυτό που επιθυμούσες..
 

Μηνύματα
635
Reaction score
575
Χαίρομαι φίλε ssim :)
Enjoy ( φαντάζομαι έχεις ήδη το FoobarCon στο κινητό για remote έλεγχο ).

Για να σου δουλέψει το Wake on LAN θα πρέπει να το υποστηρίζει το BIOS, η κάρτα δικτύου σου καθώς και να κάνεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις στα Windows.
Στο BIOS θες ενεργοποίηση το Wake on LAN, Wake on PME αν έχει τέτοια επιλογή, και φυσικά το Wake on PCIE ( γιατί και οι ενσωματωμένες δικτύου πάνω στον δίαυλο PCI-Express είναι συνδεδεμένες ).
Στα Windows στα properties του network adapter, ενεργοποίηση το Wake On LAN, Wake On PME, Wake on Magic Packet, και disable οτιδήποτε έχει να κάνει με power saving ( "Green Ethernet", Power Efficient Gigabit, κλπ ).

Και έπειτα με μια εφαρμογή από το κινητό όπως το Wake On Lan... το βάζεις να ξυπνήσει :D

( κάποιες φορές στα Windows 10 κολλάει το Wake on LAN λόγω του Fast Startup, αν δεν σου παίζει κοίταξε αν είναι ενεργό το Fast Startup, το οποίο θα πρέπει να κάνεις disable )

Τελειες οδηγιες! Ευχαριστω κι εγω... :)
Το εκανα, το δοκιμασα και δουλεψε αλλα την επομενη φορα δεν ξυπνησε και το fast boot ειναι απενεργοποιημενο.

Καμια αλλη ιδεα ? Επισης το προγραμμα που εγκατεστησα (WolOn) δεν εχει επιλογη για shutdown. Ισως καποιο αλλο εχει?
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.525
Reaction score
5.711
Πιθανόν κάποιο από τα σαχλά power saving features σε μπλοκάρει.
Ποιά μητρική έχεις ?
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Εγώ έχω εγκαταστήσει στο κινητό μου την εφαρμογή fing που δείχνει όλες τις συνδεδεμένες συσκευές στο δίκτυο και έχει δυνατότητα να στέλνει wake on Lan στο nuc. Πρέπει να έχεις ορίσει σταθερή ip στο nuc μέσω των ρυθμίσεων προσαρμογέα δικτύου (tcpip v4). Φαντάσου Νίκο ότι ξυπνάω το nuc από τη δουλειά μου και του βάζω... εργασίες να κάνει.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.627
Μηνύματα
2.868.480
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top