Μεμβρανες παραθυρων

Μηνύματα
8
Reaction score
23
Οι περισσότεροι τα τοποθετούν για ......φιγούρα και όχι για πρακτικούς λόγους. Για να πουλήσουν μούρη δηλαδή.
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Οι περισσότεροι τα τοποθετούν για ......φιγούρα και όχι για πρακτικούς λόγους. Για να πουλήσουν μούρη δηλαδή.
Δεν έχεις άδικο.
Το καλοκαίρι κάνουν δουλειά πάντως. Βοηθούν πολύ το air condition.
Επίσης καλή φάση οι κεραμικές. Δεν το ήξερα. Thanks για την πληροφορία @Nikos_s3
 

Μηνύματα
1.815
Reaction score
339
Προσοχή επίσης στο εξής:
Δεν είναι η προστασία από τις UV ακτίνες που κάνει την διαφορά στην θερμοκρασία που αναπτύσσεται στο εσωτερικό του αυτοκινήτου (σχεδόν όλες είναι πλέον στο 99%), αλλά η προστασία από την IR ακτινοβολία.
Στις συμβατικές μεμβράνες, σπάνια αναφέρεται IR προστασία (συνήθως είναι κοντά στο 60%), ενώ αντίστοιχα στις κεραμικές κυμαίνεται από 75% και πάνω με τις κορυφαίες να είναι πλέον στο 90-99%.

XPEL Prime XR Plus

Nexgard Nano Ceramic

Να σημειώσω ακόμα ότι το καλοκαίρι του 18, και μετά από επικοινωνία με την nexfil europe, ήρθα σε επαφή με τον αντιπρόσωπο της nexgard (βρίσκεται Θεσσαλονίκη), αλλά δεν έδειξε ιδιαίτερο ενδιαφέρον να εξυπηρετήσει, προφανώς λόγω κόστους, αν και έφτασα σε σημείο να του παραγγέλνω ολόκληρο ρολό 30μ (βγάζει περίπου 10 αυτοκίνητα). Μα-σου-του-ξαναπάρε-ξαναδείξε κτλ κτλ δουλειά δεν κάναμε...και μάλιστα κάποια στιγμή πήγε να μου πλασάρει και υποδεέστερο μοντέλο (το 3590 αντί του 3599....90% το ένα , 99% το άλλο σε IR)
Αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί δίνω παρακάτω τα στοιχεία του αντιπροσώπου, ο οποίος είναι και της XPEL!

Georgios Alymaras

General Manager

FILMORAMA S.A.

Ionias str.

Thessaloniki

57009, Greece

Tel +30 2310 755161

Fax +30 2310 755183

E-mail: [email protected]

Website:www.filmorama.gr
 
Last edited:

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Madico και μετά το χάος
Απελπισία πραγματικά.
Έβαλα σε όλο το αμάξι σε "καλό εγκατάστατη",μετά από μια εβδομάδα έβλεπα κάποια στίγματα στα παράθυρα.
Πάω στον "μάστορα" και μου λέει είναι των τζαμιών το πρόβλημα.
Δεν το χωνεύω με τίποτα .
Πάω στον αντιπρόσωπο.Μου λέει θα μιλήσω να σου αλλαξει αυτές με το πρόβλημα.
Κανονίζω ραντεβού.
Βάζω καινούργιες.
Βγαίνω από το μαγαζί και με το που έρχομαι κόντρα στον ήλιο βλέπω χαρακιές σε όλες τις μεμβράνες που μου άλλαξαν.
Ξανά πίσω .Το βλέπει και ξανα τα ίδια .
Ξεκόλλημα και κόλλημα καινούργια.
Με την Τρίτη το πετύχαμε αλλά στο πίσω παρμπρίζ δεν πήρα το ρίσκο γιατί μπορεί να ξηλωναν την αντίσταση και δεν ήθελα να αλλάξω τζαμί ολόκληρο.
Οπότε με πικρή γεύση από την ποιότητά τους αν και στο ταξίδι το καλοκαίρι δεν κατάλαβα τίποτα 8 ώρες με τον ήλιο πάνω μου.
 


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Απελπισία πραγματικά.
Έβαλα σε όλο το αμάξι σε "καλό εγκατάστατη",μετά από μια εβδομάδα έβλεπα κάποια στίγματα στα παράθυρα.
Πάω στον "μάστορα" και μου λέει είναι των τζαμιών το πρόβλημα.
Δεν το χωνεύω με τίποτα .
Πάω στον αντιπρόσωπο.Μου λέει θα μιλήσω να σου αλλαξει αυτές με το πρόβλημα.
Κανονίζω ραντεβού.
Βάζω καινούργιες.
Βγαίνω από το μαγαζί και με το που έρχομαι κόντρα στον ήλιο βλέπω χαρακιές σε όλες τις μεμβράνες που μου άλλαξαν.
Ξανά πίσω .Το βλέπει και ξανα τα ίδια .
Ξεκόλλημα και κόλλημα καινούργια.
Με την Τρίτη το πετύχαμε αλλά στο πίσω παρμπρίζ δεν πήρα το ρίσκο γιατί μπορεί να ξηλωναν την αντίσταση και δεν ήθελα να αλλάξω τζαμί ολόκληρο.
Οπότε με πικρή γεύση από την ποιότητά τους αν και στο ταξίδι το καλοκαίρι δεν κατάλαβα τίποτα 8 ώρες με τον ήλιο πάνω μου.
αν επεσες σε κακο εγκαταστατη δεν φταιει η μεμβρανη. εγω ειχα foliatec (=madico) στο φιεστακι 15 χρονια , παρκαρισμενο εξω . δεν επαθαν ουτε την ελαχιστη φθορα στην αποχρωση τους. η ποιοτητα της κολλας κορυφαια, ο καγκουρας γκομενος της κοπελιας που αγορασε το φιεστακι περσυ την εβαλε να βαλει πιο σκουρες (εμενα ηταν πολυ ανοικτες και εκοβαν ir κυριως) και ο μαστορας εβριζε για 2 βδομαδες για να τις ξεκολλησει.

στο μαζδακι εχω κεραμικες madico μπροστα και οδηγο/συνοδηγο για να κοβει ir , απο το 2008 με μηδενικη φθορα και εξαιρετικο αποτελεσμα (το καταλαβαινεις ευκολα σε ενα αυτοκινητο που εχει 1.2 μετρα υψος παρμπριζ και το καλοκαιρι χρειαζεσαι αντιηλιακο για να οδηγησεις).

οι κεραμικες ειδικα θελουν εξαιρετικο μαστορα , να ειναι μεμβρανας με καθημερινη ενασχοληση. τσακιζουν για πλακα στο πατημα και ειναι πανακριβες. Στην θραυση κρυσταλλων στο παρμπριζ που αλλαξα πριν 4 χρονια, ο φιλης (που εμπορευεται κρυσταλλα και φερνει γυρολογο μεμβρανα για καμια δουλεια οταν και αν) μπηκε μεσα ενα 50αρικο για να μου βαλει ξανα μεμβρανη μπροστα και μαλιστα με το παρμπριζ εξω στο παγκο. Κατεστρεψε 3 φυλλα μεχρι να το πετυχει (3χ65 το υλικο + 20 ο μαστορας για να παρει 150 απο μενα)

αν πατε για παρμπριζ μονο σε εξειδικευμενο καταστημα με καθημερινη ενασχοληση.
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
αν επεσες σε κακο εγκαταστατη δεν φταιει η μεμβρανη. εγω ειχα foliatec (=madico) στο φιεστακι 15 χρονια , παρκαρισμενο εξω . δεν επαθαν ουτε την ελαχιστη φθορα στην αποχρωση τους. η ποιοτητα της κολλας κορυφαια, ο καγκουρας γκομενος της κοπελιας που αγορασε το φιεστακι περσυ την εβαλε να βαλει πιο σκουρες (εμενα ηταν πολυ ανοικτες και εκοβαν ir κυριως) και ο μαστορας εβριζε για 2 βδομαδες για να τις ξεκολλησει.

στο μαζδακι εχω κεραμικες madico μπροστα και οδηγο/συνοδηγο για να κοβει ir , απο το 2008 με μηδενικη φθορα και εξαιρετικο αποτελεσμα (το καταλαβαινεις ευκολα σε ενα αυτοκινητο που εχει 1.2 μετρα υψος παρμπριζ και το καλοκαιρι χρειαζεσαι αντιηλιακο για να οδηγησεις).

οι κεραμικες ειδικα θελουν εξαιρετικο μαστορα , να ειναι μεμβρανας με καθημερινη ενασχοληση. τσακιζουν για πλακα στο πατημα και ειναι πανακριβες. Στην θραυση κρυσταλλων στο παρμπριζ που αλλαξα πριν 4 χρονια, ο φιλης (που εμπορευεται κρυσταλλα και φερνει γυρολογο μεμβρανα για καμια δουλεια οταν και αν) μπηκε μεσα ενα 50αρικο για να μου βαλει ξανα μεμβρανη μπροστα και μαλιστα με το παρμπριζ εξω στο παγκο. Κατεστρεψε 3 φυλλα μεχρι να το πετυχει (3χ65 το υλικο + 20 ο μαστορας για να παρει 150 απο μενα)

αν πατε για παρμπριζ μονο σε εξειδικευμενο καταστημα με καθημερινη ενασχοληση.
Την δεύτερη φορά ήρθε ο εγκαταστατης του αντιπροσώπου και τελικά αποδείχθηκε ότι οι μεμβράνες είχαν το πρόβλημα και όχι ο εγκαταστατης.
Δεν διαφωνώ ούτε αμφισβητω την δικιά σου περίπτωση απλά καταθέτω την δικιά μου εμπειρία με τις συγκεκριμένες μεμβρανες.
Απλά η επιλογή που έκανα εγκαταστάτη και εταιρείας μεμβρανών εμένα δεν μου βγήκε σε καλό.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
αν εχει συμβει κατι τετοιο πασο. Γενικα ειναι πολυ σοβαρη εταιρια με εξειδικευση στην μεμβρανη οχι μονο αυτοκινητων αλλα γενικοτερα που πουλαει φασον σε διαφορες εταιριες που φτιαχνουν τα παντα.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
αν εχει συμβει κατι τετοιο πασο. Γενικα ειναι πολυ σοβαρη εταιρια με εξειδικευση στην μεμβρανη οχι μονο αυτοκινητων αλλα γενικοτερα που πουλαει φασον σε διαφορες εταιριες που φτιαχνουν τα παντα.
Εχεις να προτεινεις καποιον καλο εγκαταστατη για τη συγκεκριμενη μεμβρανη?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Θα βάλω την επόμενη εβδομάδα ήπιο "νόμιμο" Avery Dennison στα 4 πίσω πλαϊνά. Αν έχεις υπομονή θα ενημερώσω.

EDIT:
https://graphics.averydennison.eu/c...automotive-window-films/AWF-Shield-75-TDS.pdf
Άριστη εμπειρία, ανέχθηκαν κάθε παραξενιά μου (αν και είμαι ο πιό εύκολος άνθρωπος στον κόσμο) και η εφαρμογή δείχνει ήδη τέλεια. Έβαλα στα 6 πλαϊνά και είναι σχεδόν αόρατες.
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Άριστη εμπειρία, ανέχθηκαν κάθε παραξενιά μου (αν και είμαι ο πιό εύκολος άνθρωπος στον κόσμο) και η εφαρμογή δείχνει ήδη τέλεια. Έβαλα στα 6 πλαϊνά και είναι σχεδόν αόρατες.
Που,ποιος,πόσο?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447

Μηνύματα
2
Reaction score
11
Είμαι σε αυτόν τον χώρο πάνω από 20 χρόνια.Η τοποθέτηση αντηλιακών μεμβρανών είναι κάτι παραπάνω από δουλειά για μένα.Μέσα από την εμπειρία μου και την τεχνογνωσία μου έκατσα και έγραψα ένα ολοκληρωμένο άρθρο για τις αντηλιακές μεμβράνες,θέλοντας να μοιραστώ τις γνώσεις μου στο αντικείμενο αυτό. Εδώ θα βρείτε τα πάντα -τεχνικά,ποιότητες,νομοθεσία και άλλα πολλά.

Μπορείτε να ρίξετε μια μάτια στο

 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Είμαι σε αυτόν τον χώρο πάνω από 20 χρόνια.Η τοποθέτηση αντηλιακών μεμβρανών είναι κάτι παραπάνω από δουλειά για μένα.Μέσα από την εμπειρία μου και την τεχνογνωσία μου έκατσα και έγραψα ένα ολοκληρωμένο άρθρο για τις αντηλιακές μεμβράνες,θέλοντας να μοιραστώ τις γνώσεις μου στο αντικείμενο αυτό. Εδώ θα βρείτε τα πάντα -τεχνικά,ποιότητες,νομοθεσία και άλλα πολλά.

Μπορείτε να ρίξετε μια μάτια στο

Εξαιρετικό!
Κάτι που -από ίδια πείρα- νομίζω ότι πρέπει να προστεθεί, είναι ότι οι τυπικές μεμβράνες με φωτοδιαπερατότητα γύρω στο 35% μειώνουν ενοχλητικά την ορατότητα προς τα πίσω τη νύχτα, κυρίως από τους πλευρικούς καθρέφτες. Ειδικά όταν πχ τα τζάμια είναι βρεγμένα από τη βροχή, αναγκάζομαι να τα ανοίγω λίγο για να βλέπω από τους καθρέφτες κατά τις μανούβρες με όπισθεν.
Πιθανολογώ ότι ακόμα πιο σκούρες μεμβράνες θα δημιουργούν θέμα ασφάλειας από τη μείωση της άμεσης ορατότητας διαμέσου των εμπρός πλευρικών παραθύρων (δε συζητάμε βέβαια για το εμπρός παρμπρίζ).
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Θα βάλω την επόμενη εβδομάδα ήπιο "νόμιμο" Avery Dennison στα 4 πίσω πλαϊνά. Αν έχεις υπομονή θα ενημερώσω.

EDIT:
Έβαλα κι εγώ κεραμικές παντού (και στο πίσω παρμπρίζ και στο εμπρός) με την μικρότερη διαθέσιμη σκίαση. Οπτικά φαίνεται σαν να μην υπάρχουν μεμβράνες.

Ενώ κατά την τοποθέτηση η εφαρμογή φαίνεται τέλεια, το τελικό αποτέλεσμα φαίνεται από 1-3 εβδομάδες μετά, λόγω του ότι μπορεί να έχουν μείνει σημεία με νερό εσωτερικά. Κάποιες μικροατέλειες διορθώθηκαν χθες και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την τοποθέτηση. Περιμένω να δω το αποτέλεσμα στην μείωση της θερμοκρασίας του εσωτερικού του αυτοκινήτου το καλοκαίρι.

Το -μοναδικό μέχρι στιγμής- μείον: Οι συγκεκριμένες μεμβράνες (πιθανότατα και πολλές άλλες) δεν ενδείκνυνται με ταυτόχρονη χρήση πολωτικών γυαλιών ή με σχεδόν όλα τα γυαλιά ηλίου, καθώς -κυρίως όταν βλέπουμε το γαλάζιο του ουρανού- εμφανίζονται περιοχές με έντονη εμφάνιση ουράνιων τόξων. Το αποτέλεσμα για μένα είναι από αντιπαθητικό, κουραστικό έως εμετικό. Ευτυχώς δεν φοράω γυαλιά ηλίου σχεδόν ποτέ, και για τους υπόλοιπους το φαινόμενο είναι ανεκτό. Ρωτήστε πριν αποφασίσετε να βάλετε ειδικά στο εμπρός παρμπρίζ.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Προσοχή επίσης στο εξής:
Δεν είναι η προστασία από τις UV ακτίνες που κάνει την διαφορά στην θερμοκρασία που αναπτύσσεται στο εσωτερικό του αυτοκινήτου (σχεδόν όλες είναι πλέον στο 99%), αλλά η προστασία από την IR ακτινοβολία.
Στις συμβατικές μεμβράνες, σπάνια αναφέρεται IR προστασία (συνήθως είναι κοντά στο 60%), ενώ αντίστοιχα στις κεραμικές κυμαίνεται από 75% και πάνω με τις κορυφαίες να είναι πλέον στο 90-99%.
Πολύ σωστά. Ως γνωστόν από την φυσική του Λυκείου, το απλό γυαλί απορροφά σχεδόν 100% την υπεριώδη (UV) ακτινοβολία (η οποία αποτελεί μόνο το 5% του συνόλου της ηλιακής ακτινοβολίας!!! Το υπόλοιπο είναι το ορατό φάσμα 50% και η υπέρυθρη ακτινοβολία 45%). Δηλαδή αρκούν τα τζάμια του αυτοκινήτου όσον αφορά την UV. Ως εκ τούτου διαφημίσεις ότι τάχα οι μεμβράνες απορροφούν το 99% της UV είναι άνευ ουσίας.
Όπως είπε και ο φίλος, ψάχνουμε για μείωση της υπέρυθρης ακτινοβολίας ή οποία είναι αυτή που κυρίως θερμαίνει το εσωτερικό.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Ναι και όχι
Οι uv ευθύνονται για την γήρανση και το ξεθωριασμα υλικών και χρωμάτων.
Υπάρχει διαφορά σε αυτό το θέμα όταν έχεις μεμβράνη και όταν δεν έχεις.
Βέβαια (άσχετο) θα πάθετε πλάκα όταν δείτε τι κάνουν οι uv που εκπέμπουν οι λάμπες φθορισμού.
Στα πλοία είθισται ορισμένα σημαντικά σχέδια να βρίσκονται αναρτημένα στους διαδρόμους. Στους διαδρόμους αυτούς ανάβουν πάντα τα φωτιστικά της οροφής μέρα νύχτα ασταμάτητα για χρόνια. Μετά από 10+ χρόνια βλέπεις ξεκάθαρα τα σημεία των σχεδίων που εκτίθενται άμεσα και σε μικρή απόσταση από το φωτιστικό να έχουν ξεθωριάσει ενώ λίγο δίπλα είναι ακόμα σε καλή κατάσταση.
Φαντάσου τι παθαίνουν τα μάτια μας από τις λάμπες φθορισμού
 

D

Deleted member 23222

Guest
Έβαλα κι εγώ κεραμικές παντού (και στο πίσω παρμπρίζ και στο εμπρός) με την μικρότερη διαθέσιμη σκίαση. Οπτικά φαίνεται σαν να μην υπάρχουν μεμβράνες.

Ενώ κατά την τοποθέτηση η εφαρμογή φαίνεται τέλεια, το τελικό αποτέλεσμα φαίνεται από 1-3 εβδομάδες μετά, λόγω του ότι μπορεί να έχουν μείνει σημεία με νερό εσωτερικά. Κάποιες μικροατέλειες διορθώθηκαν χθες και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την τοποθέτηση. Περιμένω να δω το αποτέλεσμα στην μείωση της θερμοκρασίας του εσωτερικού του αυτοκινήτου το καλοκαίρι.

Το -μοναδικό μέχρι στιγμής- μείον: Οι συγκεκριμένες μεμβράνες (πιθανότατα και πολλές άλλες) δεν ενδείκνυνται με ταυτόχρονη χρήση πολωτικών γυαλιών ή με σχεδόν όλα τα γυαλιά ηλίου, καθώς -κυρίως όταν βλέπουμε το γαλάζιο του ουρανού- εμφανίζονται περιοχές με έντονη εμφάνιση ουράνιων τόξων. Το αποτέλεσμα για μένα είναι από αντιπαθητικό, κουραστικό έως εμετικό. Ευτυχώς δεν φοράω γυαλιά ηλίου σχεδόν ποτέ, και για τους υπόλοιπους το φαινόμενο είναι ανεκτό. Ρωτήστε πριν αποφασίσετε να βάλετε ειδικά στο εμπρός παρμπρίζ.
Επειδή είμαι...ρομαντικός, μου αρέσει το ουράνιο τόξο, ακόμα και το fake...
Φοράω σχεδόν πάντα γυαλιά ηλίου, χειμώνα-καλοκαίρι, εκτός από τις (πολύ) βροχερές ημέρες...

ΥΓ. Νομίζω ότι οι μεμβράνες προσφέρουν και μια extra αντιδιαρρηκτική προστασία.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Ναι και όχι
Οι uv ευθύνονται για την γήρανση και το ξεθωριασμα υλικών και χρωμάτων.
Υπάρχει διαφορά σε αυτό το θέμα όταν έχεις μεμβράνη και όταν δεν έχεις.
Βέβαια (άσχετο) θα πάθετε πλάκα όταν δείτε τι κάνουν οι uv που εκπέμπουν οι λάμπες φθορισμού.
Στα πλοία είθισται ορισμένα σημαντικά σχέδια να βρίσκονται αναρτημένα στους διαδρόμους. Στους διαδρόμους αυτούς ανάβουν πάντα τα φωτιστικά της οροφής μέρα νύχτα ασταμάτητα για χρόνια. Μετά από 10+ χρόνια βλέπεις ξεκάθαρα τα σημεία των σχεδίων που εκτίθενται άμεσα και σε μικρή απόσταση από το φωτιστικό να έχουν ξεθωριάσει ενώ λίγο δίπλα είναι ακόμα σε καλή κατάσταση.
Φαντάσου τι παθαίνουν τα μάτια μας από τις λάμπες φθορισμού
Δεν περνάει UV ακτινοβολία στο εσωτερικό (ή αν περνάει είναι το 1%) ακόμη και από το απλό τζάμι. Φυσική.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top