Μεμβρανες παραθυρων

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Ηχομόνωση κάνει καμιά "μεμβράνη";

Φαίνεται περίεργο, αλλά υπάρχουν κάποιες επιστρώσεις (μπαίνουν εργοστασιακά σε κάποια αυτοκίνητα) που προσφέρουν έξτρα ηχομόνωση.

Πχ κρύσταλλο παρμπρίζ με "ακουστική μεμβράνη PVB"
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173

Πέρυσι τέτοια εποχή πήγα ένα αυτοκίνητο στο Νίκο. Μίλησα μαζί του στο τηλέφωνο ορμώμενος από το post που έκανε εδώ στο site. Δεν το μετάνιωσα στιγμή. Πολύ καλός επαγγελματίας.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Να πω κι εγώ την εμπειρία μου.

Έχω βάλει κεραμικές Madico και στα 2 αυτοκίνητα. Τις έβαλα σε ένα κατάστημα στον Αγ. Στέφανο (Αττικής) που κάνει αποκλειστικά αυτή τη δουλειά, όχι "παρεμπιπτόντως". Η εγκατάσταση και στα 2 αυτοκίνητα τέλεια, δεν υπάρχει ψεγάδι ούτε για δείγμα.

Αυτές που έβαλα δεν είναι νόμιμες για τα μπροστινά παράθυρα καθότι 35άρες. Τις έβαλα όμως γιατί ήθελα μεγάλη μείωση του glare πίσω (λόγω των παιδιών) και μετά δεν ήθελα να έχω διχρωμία. Οπότε είπα άντε, ας το ρισκάρω, αφού κερδίζω και σε απόδοση και σε αισθητική. Αν και γενικά δεν είμαι οπαδός της παρανομίας, έστω και τέτοιου επιπέδου.

Από εκεί και πέρα, γενικά για τις μεμβράνες, το θετικό είναι ότι όντως κόβουν 2 πράγματα καλά:
- Τις υπεριώδεις ακτίνες, οι οποίες κάνουν διπλή ζημιά. Αφενός στο δέρμα μας, αφετέρου στο ίδιο το αυτοκίνητο.
- Την αντανάκλαση (glare) η οποία όπως είπα ειδικά για τα παιδιά (που είναι "εγκλωβισμένα" στα καθισματάκια τους και όλο βγάζουν και τα γυαλιά τους κάθε τόσο) είναι αρκετά σημαντικό πρόβλημα. Το πόσο κόβουν το glare βέβαια εξαρτάται και από τη σκουρότητα.

Όσον αφορά τις υπέρυθρες τώρα, εκεί είμαι λίγο διχασμένος. Ναι μεν οι κεραμικές τις κόβουν (τις απορροφούν) σε μεγάλο ποσοστό, αλλά γεγονός παραμένει ότι οι μεμβράνες τοποθετούνται από μέσα. Δεδομένου λοιπόν πως κατά βάση δεν τις αντανακλούν αλλά τις απορροφούν, η θερμότητα και πάλι εγκλωβίζεται μέσα στο αυτοκίνητο. Όταν αυτό κινείται, ο αέρας φυσάει τα παράθυρα και κάνει απαγωγή (και δεν νιώθεις και κάψιμο στο δέρμα). Όταν όμως δεν κινείται, πάλι ζεσταίνεται.

Το ιδανικό θα ήταν μεμβράνες που να αντανακλούν, χωρίς όμως να καθρεφτίζουν γιατί απαγορεύεται. Κάτι διάβασα πρόσφατα για μια νέα τεχνολογία που το κάνει. Για να δούμε, ίσως βελτιωθούν στο μέλλον!
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
εγώ με αυτήν την κεραμική της madico μπροστά (την διάφανη) σώθηκα .
από απρίλη και μετά ήθελα αντηλιακό λόγω μεγάλου μεγέθους (1.25μ ύψος) και έντονης κλίσης υαλοπίνακα στο cx7 .
είναι εντυπωσιακή η διαφορά.
αλλά δεν μπαίνει από τον καθένα , εξαιρετικά δύσκολη στην τοποθέτηση μεμβράνη και πανάκριβη σαν πρώτη ύλη (όσο έχει το υλικό για 5 τζάμια σε πόρτες και πίσω έχει το μπροστά μόνο του)
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
εγώ με αυτήν την κεραμική της madico μπροστά (την διάφανη) σώθηκα .
από απρίλη και μετά ήθελα αντηλιακό λόγω μεγάλου μεγέθους (1.25μ ύψος) και έντονης κλίσης υαλοπίνακα στο cx7 .
είναι εντυπωσιακή η διαφορά.
αλλά δεν μπαίνει από τον καθένα , εξαιρετικά δύσκολη στην τοποθέτηση μεμβράνη και πανάκριβη σαν πρώτη ύλη (όσο έχει το υλικό για 5 τζάμια σε πόρτες και πίσω έχει το μπροστά μόνο του)
Είσαι και ασπρουλιάρης παναθεμάσε, τσάμπα τα μπάνια που κάνεις....
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
εγώ με αυτήν την κεραμική της madico μπροστά (την διάφανη) σώθηκα .
από απρίλη και μετά ήθελα αντηλιακό λόγω μεγάλου μεγέθους (1.25μ ύψος) και έντονης κλίσης υαλοπίνακα στο cx7 .
είναι εντυπωσιακή η διαφορά.
αλλά δεν μπαίνει από τον καθένα , εξαιρετικά δύσκολη στην τοποθέτηση μεμβράνη και πανάκριβη σαν πρώτη ύλη (όσο έχει το υλικό για 5 τζάμια σε πόρτες και πίσω έχει το μπροστά μόνο του)
Με e-pass,τηλεκοντρόλ γκαραζόπορτων,gps τηλεφώνων και άλλα τέτοια έχεις πρόβλημα με την μεμβράνη μπροστά?

Δώσε λινκ και εγκαταστάτη
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Δώσε λινκ και εγκαταστάτη
Πού την έβαλες;
Το ξέρω ότι άλλον ρωτάτε, αλλά επειδή ρωτάτε για Madico που έχω βάλει κι εγώ και η δουλειά ήταν άψογη, ενημερωτικά τις έβαλα εδώ:
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Με e-pass,τηλεκοντρόλ γκαραζόπορτων,gps τηλεφώνων και άλλα τέτοια έχεις πρόβλημα με την μεμβράνη μπροστά?

Δώσε λινκ και εγκαταστάτη
Κανένα θέμα με οτιδήποτε εκπέμπει και λαμβάνει.

Πού την έβαλες;
www.dragiotis.gr αλλά επειδή είναι πολύ δύσκολη στην εφαρμογή (=τα λάθη κοστίζουν) και δεν είναι αποκλειστική του η ενασχόληση με μεμβράνες , τις μπροστινές τις βάζει κατά περίπτωση.

για την συγκεκριμένη καλό είναι να αποταθεί κανείς σε εξειδικευμένο κατάστημα που εμπορεύεται madico.
για την ιστορία, όταν αντικατέστησα τον ανεμοθώρακα από θραύση στον Φίλη (που εμπορεύεται κάτι άλλα φιλμ) και ενω επέμενα να την τοποθετήσει πριν μπεί το τζάμι στο αυτοκίνητο (καθότι είχα δει τι αγγούρι είναι από πρώτο χέρι), πέταξε 2 φίλμ γιατί απλά το παιδί που έφερε να την τοποθετήσει δεν είχε ξαναδουλέψει τη συγκεκριμένη μεμβράνη και του τσάκισε. περιττό να πω οτί για 120 που μου ζήτησε (και τελικά τον λυπήθηκα και του έδωσα 150) ξόδεψε 3 φιλμ των 68 ευρώ έκαστο (όχι τα έξοδα , έβαλε και από την τσέπη του).
οπότε μεγάλη προσοχή στον εγκαταστάτη , να ξέρει το συγκεκριμένο υλικό και να έχει εμπειρία.
Αν πας με τη λογική "εγώ πλήρωσα για σωστή δουλειά και θα το κάνεις όσες φορές χρειαστεί να γίνει σωστό" να είσαι σίγουρος οτι αυτό δε θα συμβεί γιατί το κόστος είναι πολύ μεγάλο - θα φύγεις τσακωμένος και θα έχεις πληρώσει δεχόμενος μια κακοτεχνία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Σαλόνικα Μπιτς ρε..

Τα μαγαζιά Αθήνα δεν μου είναι χρήσιμα..
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
μπα γιατί; δεν σου φτάνει η μπαταρία μέχρι δω;
Όχι, θέλει μια στάση, ένα τεταρτάκι φτάνει. :)

Εκεί, ΣΕΑ Αταλάντης:

Screenshot_20210514_162626_com.xatori.Plugshare.jpg


Και μια σε ανζουμ

Screenshot_20210514_162651_com.xatori.Plugshare.jpg


Αλλά μάλλον θα παίξει στάση Βόλο, να φάμε κάνα ψάρι με κογια και Ιατρού, οπότε εκεί θα φορτίσει.
 
Last edited:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.116
Reaction score
30.058
Δεν θυμάμαι τι έβαλα, νομίζω 3Μ? Πάντως από αυτές χαρακτήρισε -ποιός άλλος, ο @Μελίδης Μιχάλης- την E39 μου ως "το βαρώνικο", κι εμένα ως εκ τούτου ως Βαρώνο, εξ ου και ο χαρακτηρισμός που μου κόλλησαν κάτω από το άβαταρ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
(λίγο off-topic, αλλά) Στα τζάμια των παραθύρων του σπιτιού σας, θα βάζατε μεμβράνες;
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
έχω.
αλλά είναι προεγκατεστημένη από το εργοστάσιο (planitherm ultra N , saint gobain) , οπότε δεν ξέρω να σου πω για το τι θα έμπαινε εκ των υστέρων
(πάντως δουλεύει , είναι αισθητή η διαφορά)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
έχω.
αλλά είναι προεγκατεστημένη από το εργοστάσιο (planitherm ultra N , saint gobain) , οπότε δεν ξέρω να σου πω για το τι θα έμπαινε εκ των υστέρων
(πάντως δουλεύει , είναι αισθητή η διαφορά)
Good to know. Θα ρωτήσω τον τύπο με τις μεμβράνες αυτοκινήτου εάν κάνει αυτός ή εάν ξέρει κάποιον που να κάνει εγκατάσταση σε παράθυρα σπιτιών.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
(λίγο off-topic, αλλά) Στα τζάμια των παραθύρων του σπιτιού σας, θα βάζατε μεμβράνες;
Εγώ θα βάλω, τώρα το ψάχνω. Όχι σε όλα, αλλά είναι μια συγκεκριμένη μπαλκονόπορτα με παράθυρο (κουζίνα) που δεν μπορεί να μπει τέντα και την βαράει ο ήλιος όλο το απογευμα.

Το καλό με αυτή την περίπτωση είναι πως μπορείς να κάνεις αυτό που έλεγα παραπάνω. Δηλαδή να βάλεις μεμβράνες αφενός απ'έξω, αφετέρου που καθρεφτίζουν και αντανακλούν τη ζέστη, αντί να την απορροφούν.

Όταν τις βάλω θα σου πω εντυπώσεις.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Περιμετρικά έχω βγάλει συμβατικές 3Μ στο Χουλιάρα (Glass drive, πρέπει να είναι ο καλύτερος στη Χαλκίδα) και είμαι ευχαριστημένος από τη δουλειά που μου έκαναν και από την αντοχή τους στα περίπου οχτώ χρόνια που τις έχω. Γνωρίζετε κάτι για τις κεραμικές Johnson Window Films που μου προτείνουν για το μπροστινό παρμπρίζ;
 




Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top