Μετάβαση σε apple

Μηνύματα
634
Reaction score
236
Επειδή ΠΑΛΙ λες ********* (τη περίεργο πράγμα), μάθε ότι η θύρα Thunderbolt είναι δημιουργία της APPLE σε συνεργασία με την INTEL. Οπότε για να φτιάξει γκατζετακια με Thunderbold σημαίνει οτι εχει πληρώσει την Apple, που σημαίνει ότι εχει ολα τα πρωτόκολλα για να είναι 100% λειτουργικό.
Δινεις συνεχεις τροφη για πειραγματα και εκτιθεσαι και αλλο...

Γραφε πιο κοσμια ομως..

Δεν χρειαζετε να πετας τετοιους χαρακτηρισμους, επειδη εισαι ButtHurt για τον α ή β λογο..


Στο θεμα μας τωρα..

Δεν τα λεω εγω αγαπητε φωστηρα alexis, ουτε με ενδιαφερει ιδιαιτερα εαν καποιος (οπως εσυ) σπαταλησει τα λεφτα σου σε προβληματικα dongles..

Αλλοι τα γραφουν.
Και ουσιαστικα προειδοποιουν να προσεχετε οταν αγοραζετε 3rd party adapters για το MacBook Pro, εαν δεν θελετε να εχετε προβληματα με τις συσκευες σας.
Αν καταλαβαινεις αγγλικα λοιπον, ανοιγεις τα ματακια σου και διαβαζεις:

"Poorly constructed USB-C cables can sometimes allow connected devices to draw too much power and damage your gadgets (it happened to me). And even when that’s not the case, poorly constructed USB-C cables can cause weird bugs that you wouldn’t expect when it comes to inter-device communication (this, too, happened to me!)...

...I’ve also tried a bunch of different USB-C docks and hubs — my Amazon purchase history is a gallery of sorrow and misspent dollars. To a one, these multi-port hubs have been flaky and unreliable — usually when it comes to their SD card slots. Others have had better luck, but a year after the release of the MacBook we’re still waiting for the One True Hub that will really cover the bases for most people."

Απο το αρθρο:
http://www.theverge.com/2016/11/5/13523372/usb-c-macbook-adapter-donglelife-problems-thunderbolt

Επισης, ενα αναλυτικο video σχετικα με τα dongle προβληματα ειναι αυτο:




Αλλο ενα καλο guide, για το ποια 3rd party adapters να προσεξετε, ειναι αυτο:

http://blog.fosketts.net/2016/10/30/2016-macbook-pro-usb-cthunderbolt-survival-guide/






 
Last edited by a moderator:

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Η κάθε εταιρια έχει τα καλά της και τα κακά της.
Διαλέγεις πια καλά σε ενδιαφέρουν και πια κακά δε σε νοιάζουν και κάνεις την επιλογή σου
σκεπτόμενος τις ανάγκες σου.:)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.792
Reaction score
83.739
Κατ' αρχάς 5 ετών μηχάνημα απλά το πετάτε και παίρνετε καινούριο. Λήξις. Βασικά στον 4ο χρόνο πρέπει να το ξεφορτωθείτε.
Αυτή είναι η πιο σημαντική συμβουλή ανεξαρτήτως εταιρείας.

Μπορεί μετά την πενταετία να συνεχίσει να δουλεύει αλλά δεν μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις και παράπονα όταν γίνει η πρώτη στραβή.

Έχω ακόμα ένα MacBook Pro του 2009 που δουλεύει άψογα και το έχω πλέον για το εξοχικό το καλοκαίρι και για κάποια κείμενα που επεξεργάζεται η σύζυγος.
Πριν 4 χρόνια του έβλα ένα SSD και ξανάνιωσε και πέρσι του άλλαξα (μόνος μου) το πληκτρολόγιο επειδή έπεσε καφές και κόλλησαν μερικά πλήκτρα. Το μόνο πρόβλημα που έχει είναι η μπαταρία που βγάζει πια μόνο ένα δίωρο από τις 8+ ώρες παλιότερα.

Η υποστήριξη από την Apple τελείωσε το 2016 αφού δεν μπορεί να πάρει το macOS Sierra. Θα συνεχίσω να το χρησιμοποιώ μέχρι να χαλάσει και να το πετάξω. Ο μόνος λόγος που δεν έχω πάρει καινούργιο είναι επειδή δεν μου είναι αναγκαίο πια το laptop.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.792
Reaction score
83.739
Επισης, ενα αναλυτικο video σχετικα με τα dongle προβληματα ειναι αυτο:

Εντάξει τώρα... Το να παραθέτεις τον Louis Rossmann για σχολιασμό των προϊόντων της Apple είναι σαν να βάζεις τον Κουτσούμπα να σου μιλήσει για τον φιλελευθερισμό.
 

Μηνύματα
634
Reaction score
236
Εντάξει τώρα... Το να παραθέτεις τον Louis Rossmann για σχολιασμό των προϊόντων της Apple είναι σαν να βάζεις τον Κουτσούμπα να σου μιλήσει για τον φιλελευθερισμό.
Για τα θεματα που προκυπτουν σχετικα με 3rd party dongles, ειναι καλο eye-opener.

Τι ηθελες να παραθεσω.. ?
Να μιλησει για αυτα τα προβληματα, ο Phil Schiller?? :lolsign:

Για οποιον θελει να καταλαβει, ...τα λεει πολυ καλα και αναλυτικα. 8-)
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Εντάξει τώρα... Το να παραθέτεις τον Louis Rossmann για σχολιασμό των προϊόντων της Apple είναι σαν να βάζεις τον Κουτσούμπα να σου μιλήσει για τον φιλελευθερισμό.
Εγω που δεν τον ξερω τον τυπο να υποθεσω οτι ειναι ταχυδακτυλουργος και αυτα που ειδα στο βιντεο ηταν τρυκ?
 

Μηνύματα
868
Reaction score
3.004
Και στο μισό βίντεο προσπαθεί να δείξει κάτι που δεν δουλεύει... και δουλεύει! :lol:
Δυο φορές το προχώρησα να δω τι λέει και τις δυο έπεσα σε τέτοιο σημείο. :p
(στην αρχή με το δίσκο και στο 44-45' με πιάσαν τα γέλια)
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.792
Reaction score
83.739
Εγω που δεν τον ξερω τον τυπο να υποθεσω οτι ειναι ταχυδακτυλουργος και αυτα που ειδα στο βιντεο ηταν τρυκ?
Όχι, δεν λέω αυτό. Τη λέω στον evonimos που έχει γράψει 10 φορές για τα dongles και την αφαίρεση του jack στο iPhone. Καταλάβαμε ότι δεν συμπαθεί την Apple.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Όχι, δεν λέω αυτό. Τη λέω στον evonimos που έχει γράψει 10 φορές για τα dongles και την αφαίρεση του jack στο iPhone. Καταλάβαμε ότι δεν συμπαθεί την Apple.
Εγω παντως που δεν ειχα ασχοληθει καθολου με τα macbook (τα οποια σημειωτεον τα ειχα σε υποληψη μεχρι προτινος παρ ολο που δεν συμπαθω την Apple) απο τα λιγα που ειδα καταλαβα οτι οντως υπαρχει θεμα με τα dongles και δεν ειναι η φαντασια του evonimos η θεμα αντιπαθειας προς την συγκεκριμενη εταιρια.
Και το βιντεο δειχνει ενα σωρο θεματα (αν το δεις φυσικα κανονικα και δεν πεταγεσαι σε τυχαια σημεια και βγαλεις συμπερασμα ετσι)
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Να ρωτήσω κάτι?

Το samsung galaxy s8 έχει usb-c. Να φανταστώ οτι και εκεί θα πρέπει να πλερώσουμε στην μαμά samsung ένα κάρο λεφτά για το δικό της. Ε?

---------

Με τους αντάπτορες τα πράγματα είναι απλά. Μπαίνουμε στο amazon και διαβάζομε τα reviews. Ή στο ebay. Αν έχει 5 αστέρια και 3000 θετικά review τότε πολύ απλά το αγοράζουμε. Και αν χαλάσει κλαίμε τα 4 ευρώ που δώσαμε.

Κλάιν.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Επισης, ενα αναλυτικο video σχετικα με τα dongle προβληματα ειναι αυτο:

Μου θύμισε λίγο τον θρασύ, αλλα γεμάτο άγχος, Μπάλμερ όταν του έδειξαν το macbook air. Μάλλον κάτι καταλάβαινε για τον Αρμαγεδόνα που έρχεται.


Δεδομένου οτι μέχρι τότε είχαμε συνηθίσει κάτι σαν το παρακάτω.


Προσωπικά θα κοιτούσα καχύποπτα άνθρωπο που ξοδεύει χρόνο για τέτοια βίντεο.

 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Τί είναι πιο εύκολο να βρεί κανείς?

Αντάπτορες usb-c ή thunderbolt?

Γιατί μου φαίνεται οτι οτ usb-c θα διαδοθεί καλύτερα?
 

Μηνύματα
634
Reaction score
236
Εγω που δεν τον ξερω τον τυπο να υποθεσω οτι ειναι ταχυδακτυλουργος και αυτα που ειδα στο βιντεο ηταν τρυκ?
Αυτα που συμβαινουν στο video με το 3rd party USB-C to USB adapter και το 3rd party USB-C to HDMI+USB adapter, ειναι καλα παραδειγματα των προβληματων με unofficial dongles.

Εαν καποιος μπορει (και θελει!) να καταλαβει, ειναι χρησιμα.

Εαν βεβαια ειναι κολλημενος Apple fanboy, τοτε δεν τον βοηθαει τιποτα.. :idk:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.792
Reaction score
83.739
Εγω παντως που δεν ειχα ασχοληθει καθολου με τα macbook (τα οποια σημειωτεον τα ειχα σε υποληψη μεχρι προτινος παρ ολο που δεν συμπαθω την Apple) απο τα λιγα που ειδα καταλαβα οτι οντως υπαρχει θεμα με τα dongles και δεν ειναι η φαντασια του evonimos η θεμα αντιπαθειας προς την συγκεκριμενη εταιρια.
Και το βιντεο δειχνει ενα σωρο θεματα (αν το δεις φυσικα κανονικα και δεν πεταγεσαι σε τυχαια σημεια και βγαλεις συμπερασμα ετσι)
Από την αρχή του νήματος ο evonimos ήταν εριστικός με το βαρετό κλισέ ότι η επιτυχία της Apple οφείλεται στο marketing και τους αδαείς fanboys της,τα προϊόντα της δεν είναι vfm, τα dongles, τα jacks...

Προβλήματα υπάρχουν σε όλους τους κατασκευαστές και κανείς δεν το αρνείται. Ναι, το MacBook Pro του 2016 χρειάζεται adapters. Η πλειονότητα των αγοραστών θα χρειαστεί ένα ή δύο κι όχι κάποιο πολύπριζο dock. Πάει στη σελίδα της Apple και επιλέγει ή αγοράζει από αξιόπιστο τρίτο κατασκευαστή. Κάποια bugs που πιθανώς υπάρχουν διορθώνονται με τα συχνά updates που βγάζει η Apple.

Τα reviews των τελευταίων MacBook αναφέρουν και τα αρνητικά αλλά η συνολική βαθμολογία δείχνει το πόσο καλά είναι. Engadget, TheVerge, TechRadar, c|net .

Εδώ είναι μαζεμένα όλα τα νέα και οι φήμες για τα μοντέλα του 2017.


Υ.Γ. Προσωπικά είχα στην κατοχή μου 4 MacBook και πάνω από 10 Windows laptops (τα περισσότερα hiend :D ). Αν δεν χρειαζόμουν κάποιες εφαρμογές ήχου και διάφορα VST plugins που τρέχουν μόνο σε Windows, θα είχα αποκλειστικά τα MacBook. Δεν μπορώ να θυμηθώ ούτε μία φορά που προβληματίστηκα. Με τα Windows laptops είχα διάφορα θέματα , άλλοτε σοβαρά κι άλλοτε απλά σπ@σαρχίδικα, τα μισά των οποίων οφείλονταν στο hardware και τα άλλα μισά στα Windows.
 

Μηνύματα
634
Reaction score
236
Από την αρχή του νήματος ο evonimos ήταν εριστικός με το βαρετό κλισέ ότι η επιτυχία της Apple οφείλεται στο marketing και τους αδαείς fanboys της,τα προϊόντα της δεν είναι vfm, τα dongles, τα jacks...

Προβλήματα υπάρχουν σε όλους τους κατασκευαστές και κανείς δεν το αρνείται. Ναι, το MacBook Pro του 2016 χρειάζεται adapters. Η πλειονότητα των αγοραστών θα χρειαστεί ένα ή δύο κι όχι κάποιο πολύπριζο dock.
Αυτο λεγεται διαστρευλωση της πραγματικοτητας, κατ'ελαχιστον...


1. Που και ποτε ημουν εριστικος?? Αλλοι εδω μεσα τραβανε τα βυζια τους και βριζουν, οταν καποιος τους παρουσιαζει τα αρνητικα των συσκευων Apple.
2. Ποτε δεν ειπα οτι ολοι οι users ειναι fanboys.. Για εμενα προσωπικα ειπα οτι δεν κανουν. Για αλλους μπορει να ειναι η καλυτερη λυση στις αναγκες τους.
3. Ποτε δεν παρουσιασα (οπως εκαναν αλλοι) τα πολυπριζα-multi-dongles ως λυση. Απλως επεσημανα, πως εαν καποιος θελει να κανει δουλεια με USB, HDMI και SDcard στο νεο MacBook Pro θα χρειαστει ενα απο τα πολλα dongles της Apple.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
χωρις να θελω να υπερασπιστω κανεναν θα περιμενα να σχολιαστει οτι σε μια κουβεντα για το οτιδηποτε εδω μεσα δεν επιτρεπονται οι χαρακτηρισμοι οπως τι μαλακιες λες που χρησιμοπιησε ο αλεξης ακομα κι αν το πηρε πισω και σωστα εκανε ειδικα μαλιστα απο καποιον που εχει κ εναν θεσμικο ρολο οπως εσυ του διαχειριστη
αντ'αυτου συνεχιζετε με εναν ακομα χαρακτηρισμο εριστικος κτλ
μα γιατι σε ενα ωραιο θεμα στο οποιο ανταλασσονατι αποψεις οπαδων δυο λογισμικων να υπαρχει μανια του ενος η του αλλου να πεισει και αντι να παρατηρονται και οι δυο απο τον διαχειριστη αυτος να παιρνει θεση υπερ του ενος η του αλλου?
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Απ’ολα τα “ωραία” που διάβασα εδώ μέσα, εγώ θέλω να σχολιάσω το ότι επιτέλους μας αποκαλύφθηκε ότι η Apple, αφαιρώντας πχ το phone jack ή την ethernet, στοχεύει στο κέρδος.
Σώωωωπα.

Θα σας πω κι εγώ ένα μυστικό, αλλά να μείνει μεταξύ μας.
Όλες οι επιχειρήσεις σε αυτό στοχεύουν, απλά δεν τα καταφέρνουν πάντα εξίσου καλά.

Δλδ, για να το πω αλλιώς, αν προτείνει ένας στον Nadella κάτι αντίστοιχο, αλήθεια σου λέω, αποκλείεται να του πει “Ξέχνα το, αυτό θα μας φέρει εκατομμύρια κέρδη, αλλά δεν είναι τίμιο, δεν είναι ηθικό, δεν πρέπει να το κάνουμε”. :)


Προσωπικά, δουλεύω τώρα επαγγελματικά με το τελευταίο mbp15.
Έχω το πανάλαφρο macΟs για όλα, και το εργαλείο της δουλειάς μου (Visual Studio) με Parallels σε coherence mode.
Best of both worlds :bigboss: !!

Όσο για την αφαίρεση των ports, εντάξει, δίκιο έχετε ναούμ.
Αλλά εγώ πήρα 2 usb-a adapters (0.60ευρώ έκαστο) και ένα minidisplay adapter (15ευρώ) και τα έχω πάντα στην τσάντα.
Έχω στο σπίτι κι ένα για ethernet, αλλά δεν το χρειάζομαι καθημερινά.
Προτίμησα να κουβαλάω 1.8kg, να δουλεύω σε ένα στιβαρό μεταλλικό laptop με εκπληκτική οθόνη και μεγάλη αυτονομία, και να μη δώσω άλλη σημασία στις τρύπες.
Προχώρησα παρακάτω, η ζωή είναι μικρή.

(Είχα και ένα mbp του 2009 μέχρι πρόσφατα. Το έδωσα στην αδερφή μου, του είχα βάλει κι εγώ ssd. Μάλλον θα το έχει κι αυτή άλλα τόσα χρόνια)

Για το φίλο που ψάχνεται, αν μπορεί να πάει σε mbp με retina οθόνη, του το προτείνω, θα το ευχαριστηθεί για πολλά χρόνια.
(Κι όχι για 2-3. Τόσο αλλάζαμε κάποτε τα πλαστικά laptop του 500άρικου, που έτρεχαν windows (s)vista - παναγιά μου ανατρίχιασα, τα θυμήθηκα).
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.671
Μηνύματα
2.869.617
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top