Μετά κόπων και βασάνων η δική μου προσπάθεια.

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Τα εγχειρίδια δυστυχώς τα χω κάτω αποθήκη και βαριέμαι να πάω να ξεσυσκευάζω, μάλλον όμως έχουν δίκιο αυτοί που υποστηρίζουν ότι κόβει στα 80 γιατί μου το πε και άνθρωπος εκτός φόρουμ που τα αντιπροσωπεύει οπότε δυστυχώς θα περιμένω την κούριερ, απλά ξεσύνδεσα το εμπρός αριστερό και σύνδεσα το πίσω να παίζει παρέα με το εμπρός δεξί ώστε να χω διαγώνια κάλυψη τρόπον τινά, ευχαριστώ όπως και να χει παίδες.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Καλο-μπουμπούνιστο!! :drinks:

Κάποιος που έχει rca male σε Υ female και βρίσκεται κοντά βρε παιδιά, να του το δανείσει έως έρθει το δικό του...
Να δει το φως του ο άνθρωπος.. :)
 




wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Θα πηδηχτω απτό παράθυρο τι ντειζι τσειν σε διαφορετικές θέσεις;
Από τις δοκιμές δεν έπαθε ποτέ τίποτα κανένας... αντίθετα σύγκρινε, έμαθε, απέκτησε εμπειρίες και ενίοτε ...του κάθισε και η δοκιμή έγινε μόνιμη. :p
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.935
Aκυρο το daisy chain, να δούμε τώρα αν μπορεί να γίνει μίκυ μάους τσέιν. :roflmao:



View attachment 191039
Γιατί δεν ακούς απο την αρχή; :biggrin:

minidsp χρειάζεσαι. Στο εχω γραψει σελίδες πίσω.
Εκτός αν έχει άλλη γνώμη ο Κώστας ο Καρφίτσας (ξάδερφος του Μπάμπη του Σουγιά-γνωστός και ως Καρφιτσοχέρης)
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Γιατί δεν ακούς απο την αρχή; :biggrin:

minidsp χρειάζεσαι. Στο εχω γραψει σελίδες πίσω.
Εκτός αν έχει άλλη γνώμη ο Κώστας ο καρφίτσας. (Γνωστός και ως Καρφιτσοχέρης)
Γιατι ειναι εξοδο σεβαστο, μπηκε στο προγραμμα παντως (οχι πλυντηριου) και θα ναι η επομενη αγορα οταν ξανα πεσει χρημα.

Μπράβο σου πάντως που το βρήκες και το σκέφτηκες το θέμα. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.115
Reaction score
124.692
Αν είναι ακριβώς ίδια σαμπ και έχεις ακριβώς ίδια απόσταση ακρόασης και από τα δύο, τότε θα μπορούσες να τα χειριστείς ως ένα.

Σε αυτήν την περίπτωση, δουλεύει κανονικά το daisy chain, αρκεί να έχει μια δυνατότητα μικρής καθυστέρησης το πρώτο συνδεδεμένο σαμπ, σε σχέση με το δεύτερο.

Αν δεν υπάρχει δυνατότητα καθυστέρησης, τότε χρησιμοποιείται είτε δεύτερη έξοδος σαμπ από τον av, είτε με βύσμα Υ.
 




Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Εντάξει το ηχητικό αποτέλεσμα αναμενόμενο, το χα δοκιμάσει ούτως ή άλλως με το ένα πίσω απ τον καναπέ πριν πάρω το τρίτο κι αυτό ήταν η αιτία που τ αποφάσισα, άλλη αίσθηση, αμεσότητα, το νιώθω στον καναπέ κι αυτός ήταν ο στόχος μου.

Στον αντίποδα, η ισοστάθμιση μου βγάζει περίεργα αποτελέσματα, παλιότερα με τα δύο απ τα 20hz έδειχνε ίσια γραμμή η πρόβλεψη, τώρα εντελώς ανεξήγητα και ενώ στο πριν δείχνει να μετράει στα 20 και 30hz στην πρόβλεψη δείχνει τα 20 να ξεκινάνε απ το -6 και σιγά σιγά να ανεβαίνει προς το 0.

Screenshot_2020-12-05-15-47-38-894_com.dmholdings.AudysseyMultEq.jpg
Screenshot_2020-12-13-11-53-16-373_com.dmholdings.AudysseyMultEq.jpg
 


Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Dimifoot για πες μου κάτι, αυτό το dsp πως ακριβώς δουλεύει; Εχει δικό του μικρόφωνο για μέτρηση και ρύθμιση;
δεν χρειαζεται βρε...audyssey
......τραβα μια μετρηση να δουμε ...
Τι εννοείς; Για κάντο πιο λιανά γέροντα.
 


Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
βαλε και το παλιο
Η πάνω εικόνα είναι η παλιότερη ισοστάθμιση με τα δύο υπογούφερ μπροστά και δίπλα απ τα κυρίως ηχεία, η κάτω εικόνα είναι η χθεσινή και η πρωινή σήμερα, έξι ιοσταθμίσεις έκανα με διάφορες μικροαλλαγές αλλά πάντα βγάζει το αποτέλεσμα που βλέπεις.
Βέβαια να σημειώσω πως παλιότερα μετά την ισοστάθμιση τσίμπαγα λίγο τα υπογούφερ γύρω στα +3-4db τώρα δεν το κανα και τ άφησα όπως τα βγαλε η ισοστάθμιση.
 


Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
το gain των sub που το εχεις στα 3 sub ;
Εννοείς το master volume; Κοίτα, όταν ξεκίνησα ισοστάθμιση, μου βγαλε την κόκκινη μπάρα με το πράσινο στη μέση και μου έγραψε ότι είναι πολύ δυνατά, οπότε τα χαμήλωσα από πίσω, μην ξεχνάμε τα δύο μπροστά παίζουν ως ένα απ τη μία έξοδο του av παράλληλα, οπότε τα χαμήλωσα ισόποσα να πάει το μεγαφωνάκι στην πράσινη περιοχή και κοιτάνε και τα δύο 9 η ώρα, το τρίτο κοιτάει 10 η ώρα θα έλεγα. Στην ισοστάθμιση μου τα βγαλε -5 και τα δύο.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Dimifoot για πες μου κάτι, αυτό το dsp πως ακριβώς δουλεύει; Εχει δικό του μικρόφωνο για μέτρηση και ρύθμιση;
Όχι δεν έχει δικο του μικρόφωνο μέσα στο πακέτο.
Παρεμβαίνει ανάμεσα στον AVR και τα sub και ρυθμίζει ξεχωριστά για το καθένα τις αποστάσεις, delay, cross κτλ.
Ρυθμίζονται πλέον τα sub ενα προς ενα manual .

Σε αυτή την περίπτωση θα πας σε επαγγελματία να στο φτιάξει, εκτός κι αν κάποιος απο εδώ μπορεί και θέλει..

Μπορείς να το αγοράσεις και πακέτο με dirac αλλά άστο καλύτερα, θα φας σίγουρα ξύλο αν μάθεις τιμή... :p
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.512
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top