Μετά κόπων και βασάνων η δική μου προσπάθεια.

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
Εδώ ήδη εμένα μ ενοχλεί ο εξαερισμός του προτζέκτορα κι είναι ένας απ τους λόγους που σκέφτομαι σοβαρά την απόκτηση 82άρας τηλεόρασης,
Και εγω μαζί σου, για τον ίδιο ακριβώς λόγο, μόλις βγουν 92+ ίντσες κάτω απο τα 10000€.
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Φιλε @K. ROMPOTIS ωραιος ο χωρος σου αλλα πολυ αδειος.Σιγουρα παιζουν ευχαριστα τοσα πολλα ηχεια εκει μεσα;Θα γινεται καταιγισμος ανεπιθυμητων ανακλασεων απο παντου.Δεν σκεφτεσαι να επεμβεις με ακουστικη περιποιηση;
Δεν είναι καθόλου άδειος, μπορεί να φαίνεται έτσι απ τις φωτό αλλά όχι, συν τοις άλλοις τα ηχεία είναι μακριά από τοίχους εκτός του δεξιού περιφερειακού, Τα κυρίως ηχεία απ τους πλαινούς τοίχουν απέχουν ενάμιση μέτρο, μπροστά στρώνω χαλιά, τώρα καλοκαίρι είπα το σύστημα μένει κλειστό, μην ξεχνάμε ότι είναι σαλόνι δεν είναι dedicated, ήδη το χω κάνει ψιλοσινεμά, μη το παρακάνουμε, μια χαρά παίζει αν θες έλα να τ ακούσεις να το διαπιστώσεις.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
σκέφτομαι σοβαρά την απόκτηση 82άρας τηλεόρασης
Μαζί σου, το ίδιο με προβληματίζει. Τον άλλο μήνα θα φτιάξω ταβάνι και μαζί με τα atmos έχω το δίλημμα να τραβήξω γραμμές για προβόλι ή να πάω σε 85 tv?
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Μαζί σου, το ίδιο με προβληματίζει. Τον άλλο μήνα θα φτιάξω ταβάνι και μαζί με τα atmos έχω το δίλημμα να τραβήξω γραμμές για προβόλι ή να πάω σε 85 tv?
Εγώ θ αργήσω για μεγάλη τηλεόραση Νάσο, το βλέπω για μετά από τρία χρόνια.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Μαζί σου, το ίδιο με προβληματίζει. Τον άλλο μήνα θα φτιάξω ταβάνι και μαζί με τα atmos έχω το δίλημμα να τραβήξω γραμμές για προβόλι ή να πάω σε 85 tv?

βαλε γραμμη να υπαρχει .....μην κανεις το λαθος και δεν βαλεις.
......και πισω, αρκετα πισω απο την θεση ακροασης...
με ευκολια στο να μπορεις να αλλαξεις καβλωδιο...
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Εγώ θ αργήσω για μεγάλη τηλεόραση Νάσο, το βλέπω για μετά από τρία χρόνια.
Πιστεύω μέχρι τα Χριστούγεννα αυτά τα μεγέθη 80+ να είναι σχετικά προσιτά.

Δε μιλάω για oled. Τις έχω φοβηθεί.

Για καλό μοντέλο qled.
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Πιστεύω μέχρι τα Χριστούγεννα αυτά τα μεγέθη 80+ να είναι σχετικά προσιτά.

Δε μιλάω για oled. Τις έχω φοβηθεί.

Για καλό μοντέλο qled.
Τα τρία χρόνια που έβαλα δεν είναι τυχαία, ξεχρεώνω Marantz και κλιματιστικό, είπαμε "μετά κόπων και βασάνων".
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
βαλε γραμμη να υπαρχει .....μην κανεις το λαθος και δεν βαλεις.
......και πισω, αρκετα πισω απο την θεση ακροασης...
με ευκολια στο να μπορεις να αλλαξεις καβλωδιο...
Θα το μελετήσω να είναι εύκολα προσβάσιμο κάποιο σημείο πίσω.

Καλά σωλήνες θα υπάρχουν δεν θα μπουν έτσι τα καλώδια και των ηχείων.

Πόσα είπαμε? 7 ηχεία? 3.2.2
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
εχει απολα και συνδιασμους για ολα τα format....
.....και θα ειναι και συμβατο με το φρεσκο dts-x pro

το auro3d παιζει αυτα το οποιο θα παιζει στην ιδια μορφη και το dts-x pro μιας και υποστηριζει τις ιδιες θεσεις ηχειων.

auro3d setup.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Τον άλλο μήνα θα φτιάξω ταβάνι και μαζί με τα atmos έχω το δίλημμα να τραβήξω γραμμές για προβόλι ή να πάω σε 85 tv?
Πήρες atmos??
Cdt 5650ii??

Μιλά βρε..
Ακόμα περιμένω ένα Mail που είχα ζητήσει.. :p ;)
 

I

iason

Guest
Μιλάς για 120" πράγμα δύσκολο για μένα, μη ξεχνάς ότι δεν έχω δικό μου σπίτι και τα σπίτια στο ενοίκιο τ αλλάζω σαν τα πουκάμισα, τα δύο προηγούμενα σπίτια είχαν χώρο οριακά για 92" γι αυτό έχω κρατήσει αυτή τη διάσταση, δεν αλλάζω γιατί άμα φύγω και πάω σε μικρότερο θα μου κακοφανεί να πέσω απ τις 120 στις 90 και το χειρότερο πράγμα είναι η συνήθεια.
Επίσης αν τελικά καταλήξω κάποια στιγμή να πάρω τηλεόραση, θα είναι στα 2.70μ απόσταση γιατί θα πάει στο έπιπλο με τα μηχανήματα, δεν θα είναι στα 3.2μ όπως σωστά υπολόγισες, οπότε πάνω κάτω στην ίδια διάσταση θα είμαι.
Έχεις σκεφτεί να αγοράσεις σπίτι?? :thumbsup:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.694
Αρα για να καταλάβω, καλύτερα να κοιτάνε τον ακροατή ώστε λόγω μικρής απόστασης να "προλαβαίνει" τη διασπορά, σωστά;
Όχι.

Θα πρέπει τα ηχεία να έχουν toe in, δηλαδή ας πούμε τα κυρίως ηχεία να εστιάζουν 1μ μπροστά από σένα, ώστε αν πας προς τα δεξιά, να έρχεται περισσότερο οφ αξις το ηχείο που πλησιάζεις, ώστε να πέφτει η αντιληπτή στάθμη, και ταυτόχρονα να γίνεται περισσότερο ον αξις το απέναντι ηχείο, ώστε να κερδίζεις κανένα ντεσιμπέλ.

Για τα πίσω ηχεία, ομοίως. Θα πρέπει να έχουν τέτοια κλίση, ώστε όταν πλησιάζεις το ένα από αυτά, να είναι περισσότερο οφ αξις προς τη θέση σου, ώστε να πέφτει η αντιληπτή στάθμη, και ταυτόχρονα το απέναντι ηχείο από το οποίο απομακρύνεσαι, να γίνεται περισσότερο ον αξις, ώστε να κερδίζεις κανένα ντεσιμπέλ.

Χρήσιμο σε κάθε περίπτωση είναι να βρίσκεται το ύψος του Τουίτερ λίγο πιο πάνω από το ύψος του αυτιού, ώστε να μπορείς να εκμεταλλευτείς το να πας οφ αξις όταν το πλησιάζεις.

Ελπίζω να κατάλαβες τη λογική.



ΥΓ.

Όσον αφορά τη "διασπορά" που λες, εννοώντας την έμμεση ενέργεια από ανακλάσεις σε τοιχωματικά όρια, είναι βέβαιο πως αυτές οι κλίσεις των ηχείων, ενισχύουν την ενέργεια της πρώτης ανάκλασης του απέναντι ηχείου στον τοίχο που πλησιάζεις όταν απομακρύνεσαι από αυτό το ηχείο, κάνοντας μικρότερη την αναμενόμενη πτώση στάθμης λόγω αύξησης της απόστασης ακρόασης, λόγω άθροισης αυτής με την πρώτη ανάκλαση από το πλησιέστερο τοιχωματικό όριο. Ταυτόχρονα, η προσέγγιση του ον αξις όταν απομακρύνεσαι από το απέναντι ηχείο, προσθέτει κι άλλο κέρδος στην αντιληπτή άμεση, παρότι απομακρύνεσαι.

Οκ?


Γενικώς, μην ακούς τυφλά ο,τι σου λένε εδώ μέσα, είναι σημαντικό πρώτα να κατανοήσεις το γιατί, και μετά να το εφαρμόσεις.


Όσο για την ηχητική περιποίηση του χώρου, θα έλεγα να δοκιμάσεις λευκές διαχυτικες διατάξεις στο ταβάνι, στον ευρύτερο χώρο ακρόασης, σε μια έκταση περί τα 9τμ, που δεν θα αλλοιώσει την αισθητική του χώρου, ίσα ίσα μπορεί να δείξει και πιο ενδιαφέρουσα.
 
Last edited:

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Καταχρωμαι το νήμα του νηματοθετη, ωστόσο ear θέλω να ρωτήσω εάν η ίδια λογική για το toe in (να συγκλίνουν δηλαδή οι άξονες των ηχειων εμπρός από τον ακροατή) θα ήταν χρήσιμη και στην περίπτωση δικαναλου σεταπ ηχείων όπως τα atc 45 η adam s3h;
Thanks
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Πήρες atmos??
Cdt 5650ii??

Μιλά βρε..
Ακόμα περιμένω ένα Mail που είχα ζητήσει.. :p ;)
Δεν έχω καταλήξει σε ηχεία γιατί τα άτιμα τα klipsch είναι ακριβούτσικα και δεν τα βρίσκω ούτε έξω σε ποιο λογική τιμή.

Ο δικός μου έχει πάρει απόσπαση και δεν τον βρίσκω ( email )
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
μην παρεις οτι ναναι, δεν τα αλλαζεις αυτα...

.......και καλα δεσιματα επανω μην τριζουν ολα... :lolsign:
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Δεν έχω καταλήξει σε ηχεία γιατί τα άτιμα τα klipsch είναι ακριβούτσικα και δεν τα βρίσκω ούτε έξω σε ποιο λογική τιμή.

Ο δικός μου έχει πάρει απόσπαση και δεν τον βρίσκω ( email )
Άστο, μόνο ακριβούτσικα??
Από Αμερικα με κονε συμφέρει μόνο..

Πριν ένα μήνα είχαν 50% έκπτωση σε όλα...
Christmas in July το λέει η klipsch... :cry:
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
μην παρεις οτι ναναι, δεν τα αλλαζεις αυτα...

.......και καλα δεσιματα επανω μην τριζουν ολα... :lolsign:
Οτι ναναι όχι αλλά και τα klipsch για 6αδα + ενισχυτικά θές 3500€ στη καλύτερη.

Και τα τσιγκουνευομαι για ηχεία ταβανιού.

Και δεν αγοράζω άλλα 2 sub
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.528
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top