Μετά κόπων και βασάνων η δική μου προσπάθεια.

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Τι παίζει με την καρφίτσα και καρφιτσοχέρης και δεν το χω πιάσει;
Ο ειδήμων, αυτός με τα μισόλογα και τις τελίτσες που κάνει κακεντρεχή υποτιμητικά σχόλια κυρίως προς τους βόρειους, μετέτρεψε σε “ηχοπερατή” μια κλασική οθόνη προβολέα κάνοντας τρυπίτσες με καρφίτσα στο ύψος του τουίτερ του κεντρικού του. :headbang::roflmao:

Απίστευτο;:o:lolsign:

Εγώ ακόμα δεν το εχω χωνέψει, πιστεύω πως αυτοί που μου το είπαν μου κάνουν πλάκα.

Δείχνει πλήρη ασχετοσύνη, όσο δεν παίρνει. Το τερμάτισε. Και τολμάει και δίνει και συμβουλές.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.702
Τς τς τς, αναχρονισμέ το μεγαλείο σου. Σε λίγο θα μας ζητάς να δένουμε και σπάγκους για να σημαδεύουμε ευθείες.
Κοίτα, ίσως ακούγεται αναχρονιστικό, και σίγουρα μαζοχιστικό, το να κάθεσαι με χαρτί και με μολύβι να υπολογίζεις αντικειμενικές παραμέτρους και να καθορίζεις τι πρέπει να κάνεις, μα δε ξέρω καλύτερο τρόπο. ;)

Ξέρω όμως πιο εύκολο, πιο ανώδυνο: με δοκιμές καλωδίων και τυχαίες ακροάσεις δω και κει. Α, και με γνώμες από άλλους που κάνουν τα ίδια. Ευκολακι, ε; ;)
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Άλλοι τρυπούν με καρφίτσες πανιά και άλλοι ακούνε χρόνια κάτι που δεν τους αρέσει αλλά γιατί γράφεται σε κάποιο pdf ότι είναι σωστό και εκτός από αυτό ειρωνεύονται και τις καρφίτσες κάνοντας τους παρατήρηση ότι ειρωνεύονται (οι καρφίτσες) άλλους.

Άλλος για Λέσβο τράβηξε και άλλος για Μυτιλήνη δηλαδή ;)

Bhutia@ μας ρίξε μια ωραία στιχουργική αλλά με τον δικό μου τίτλο!!:lolsign:

 


P

PMC

Guest
Παιδιά αν μου επιτρέπετε το νήμα μου δεν είναι για να βγάζετε τ απωθημένα μεταξύ σας, για βοήθεια και συμβουλές ευχαρίστως.

σωστα.....
ξερει κανείς τι διάμετρο ήταν η καρφίτσα ?....γιατί έπεσε φοβερή ιδέα Εδώ ......
το πρόβλημα των ηχοπερατων οθονών είναι ότι υπάρχουν τρύπες Που χαλάνε την εικόνα. Ασε που δεν χρειάζονται παντού αυτές οι τρύπες .....
για πείτε.....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Άλλοι τρυπούν με καρφίτσες πανιά και άλλοι ακούνε χρόνια κάτι που δεν τους αρέσει αλλά γιατί γράφεται σε κάποιο pdf ότι είναι σωστό και εκτός από αυτό ειρωνεύονται και τις καρφίτσες κάνοντας τους παρατήρηση ότι ειρωνεύονται (οι καρφίτσες) άλλους.
Η ασχετοσύνη του Κώστα του Καρφίτσα δεν δικαιολογείται με αυτό που έγραψες αγαπητέ.

Μόνο που προσπαθείς να υπερασπιστείς τρύπημα οθόνης με καρφίτσα, θέτει μεγάλα ερωτήματα για τις δικές σου γνώσεις.
Για να μην πω για όσους σου έβαλαν και like.

Ακόμα και κοπίδι να έπαιρνε, και να έκοβε ενα κουτάκι στο μέγεθος του τουιτερ του κεντρικού, πάλι θα ήταν λάθος (στον ήχο).
Καταλαβαίνετε γιατί;


Παιδιά αν μου επιτρέπετε το νήμα μου δεν είναι για να βγάζετε τ απωθημένα μεταξύ σας, για βοήθεια και συμβουλές ευχαρίστως.
Αν οι διαχείρηση επιθυμεί μπορεί να μεταφέρει μηνύματα.
Καλό είναι όμως να ξέρει ο καθένας ποιο είναι το επίπεδο γνώσεων αυτών που δίνουν τις συμβουλές, ούτως ώστε να παίρνει τις σωστές αποφάσεις.

σωστα.....
ξερει κανείς τι διάμετρο ήταν η καρφίτσα ?....γιατί έπεσε φοβερή ιδέα Εδώ ......
το πρόβλημα των ηχοπερατων οθονών είναι ότι υπάρχουν τρύπες Που χαλάνε την εικόνα. Ασε που δεν χρειάζονται παντού αυτές οι τρύπες .....
για πείτε.....
Θα υπάρχουν και κάποιοι που θα το δοκίμαζαν σε τηλεοράσεις, αλλά θέλει πολύ σκληρή καρφίτσα :lolsign:
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Τι παίζει με την καρφίτσα και καρφιτσοχέρης και δεν το χω πιάσει;
βαζεις φυτιλιες και μετα παραπονιέσαι!
και ηθελα να ρωτησω αν μπορω να τρυπησω και εγω την οθονη μου για να βαλω τα ηχεια απο πισω. η οθονη μου ειναι απο mdf... :whistling:
να σου βαλω και αλλες φυτιλιες;
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Καλό είναι όμως να ξέρει ο καθένας ποιο είναι το επίπεδο
μην Ανησυχείς καθολου και έχουμε καταλάβει καλά Ολονών το επίπεδο......
όλα εξάλλου είναι θέμα επιπέδου.....



Θα υπάρχουν και κάποιοι που θα το δοκίμαζαν σε τηλεοράσεις, αλλά θέλει πολύ σκληρή καρφίτσα :lolsign:
Η τηλεόραση έχει δικά της ηχεια , εκτός κι αν εσύ έχεις τηλεόραση με ηχεία πίσω από το γυαλί:lolsign:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Η τηλεόραση έχει δικά της ηχεια
Όχι πάντα.
Και αν θελεις να την ακούς απο κεντρικό home cinema?
έχουμε καταλάβει καλά Ολονών το επίπεδο......
Έτσι ακριβώς
Εσύ κατάλαβες τουλαχιστον πόσο άκυρο είναι το να τρυπάς οθόνες με καρφίτσες;
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Η ασχετοσύνη του Κώστα του Καρφίτσα δεν δικαιολογείται με αυτό που έγραψες αγαπητέ.

Μόνο που προσπαθείς να υπερασπιστείς τρύπημα οθόνης με καρφίτσα, θέτει μεγάλα ερωτήματα για τις δικές σου γνώσεις.
Για να μην πω για όσους σου έβαλαν και like.

Ακόμα και κοπίδι να έπαιρνε, και να έκοβε ενα κουτάκι στο μέγεθος του τουιτερ του κεντρικού, πάλι θα ήταν λάθος (στον ήχο).
Καταλαβαίνετε γιατί;



Αν οι διαχείρηση επιθυμεί μπορεί να μεταφέρει μηνύματα.
Καλό είναι όμως να ξέρει ο καθένας ποιο είναι το επίπεδο γνώσεων αυτών που δίνουν τις συμβουλές, ούτως ώστε να παίρνει τις σωστές αποφάσεις.


Θα υπάρχουν και κάποιοι που θα το δοκίμαζαν σε τηλεοράσεις, αλλά θέλει πολύ σκληρή καρφίτσα :lolsign:
Δεν υπερασπίστηκα κανέναν. Αν αυτό κατάλαβες τότε λέει πολλά.

Anyway ας μη χαλάμε το νήμα του ανθρώπου γιατί προσπαθεί να βγάλει άκρη με τα sub και δεν είναι και κάτι εύκολο εδώ που τα λέμε (γράφουμε).
 
  • Like
Reactions: PMC

P

PMC

Guest
Εσύ κατάλαβες τουλαχιστον πόσο άκυρο είναι το να τρυπάς οθόνες με καρφίτσες;
Ναι , φυσικά .

Καταλαβαίνω όμως επίσης ότι δεν πρέπει να περιοριζόμαστε από όρια και κανόνες αλλά εάν χρειάζεται να βρούμε κάποια λύση Να Προσαρμόζουμε στα θέλω μας τις συνθήκες.....

Θεωρώ ότι για κάποιους αυτό θα μπορεί να είναι λύση σε ένα πρόβλημα και είμαι θετικός στις πατέντες. Εξάλλου έχω δει από κοντά ήχοπέρατο πανί και είναι πραγματικά πολύ μεγαλύτερες οι τρύπες του από αυτές που μπορεί να κάνει μία καρφίτσα....
Επίσης αν θες να τα πούμε όλα το ηχοπερατο πανί έχει κακές μετρήσεις εξαιτίας των κενών. Αυτά τα κενά δε χρειάζονται σε όλο το πανί παρά μόνο εκεί που βρίσκονται τα Twitter και midrange......
Είμαι υπέρ του πειραματισμού και φυσικά εάν το αποτέλεσμα δικαιολογεί τέτοια επέμβαση είμαι μεσα......


Εγώ για παράδειγμα αυτή τη στιγμή ψάχνω να βρω 130 ίντζες ALR ηχοπερατη ηλεκτρική ....( δεν υπάρχει η δεν έχω βρει τουλάχιστον ακόμα )
Ή ηχοπερατη οθόνη Σε καμία περίπτωση δεν θα ακούγεται σαν την .....καθόλου οθόνη.
Επίσης δεν θα φαίνεται σαν μία καλή οθόνη ALR.....

Χρειάζονται συμβιβασμοί. Ή θα ακούς με την οθόνη μπροστά από τα ηχεία σου ή θα βάλεις την οθόνη ανάμεσα στα ηχεία Η Βρίσκεις άλλες λύσεις ......Τα βάζεις κάτω καθορίζεισ τους προσωπικούς σου περιορισμούς και αποφασίζεις.

Τη λύση με τις τρύπες δεν την ήξερα ....μόλις την διάβασα και μπορώ να σου πω ότι με ενθουσίασε.
Δεν ξέρω αν θα το έκανα νομίζω πως όχι .....για δύο λόγους ο πρώτος είναι ότι τα αποτελέσματα στο ήχο δεν πρόκειται να αλλάξουν δραματικά , ένα πανί μπροστά από τα ηχεία είναι πάντα ένα πανί μπροστά από τα ηχεία και το δεύτερο είναι ότι αν θες κάποια στιγμή να πουλήσεις την οθόνη ουσιαστικά δεν μπορείς να Το κάνεις γιατί την έχεις καταστρέψει.....

Σε κάθε περίπτωση θεωρώ άδικες κριτικές μελων προς άλλα μέλη που αν μη τι άλλο δείχνουν ευστροφία αντίληψη και εξυπνάδα. Πιστεύω ότι όποιο κι αν είναι το πρόβλημα πρέπει να έχεις στα χέρια σου όλες τις λύσεις και τελικά εσυ θα αποφασίσεις τι Πρόκειται να κάνεις......
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Ναι , φυσικά .
Τη λύση με τις τρύπες δεν την ήξερα ....μόλις την διάβασα και μπορώ να σου πω ότι με ενθουσίασε.
Δεν κατάλαβες λοιπόν. Κανονικά έπρεπε να φρικάρεις. Και αναφέρομαι αποκλειστικά στον ήχο.

Υπερασπίζεστε το παρεάκι, ακόμα και στα πιο απίθανα.
Μπράβο, αυτό θα πει αφοσίωση.

:lolsign:
Anyway ας μη χαλάμε το νήμα του ανθρώπου γιατί προσπαθεί να βγάλει άκρη με τα sub και δεν είναι και κάτι εύκολο εδώ που τα λέμε (γράφουμε).
Η απάντηση στο θέμα με τα σαμπ δόθηκε.
Μια σωστή, και μια λάθος.

Και η συζήτηση που κάνουμε τώρα εξηγεί και αυτό (τι ειναι το σωστό, τι λάθος, και γιατί)
;)

Για να τελειώνουμε:

Η μοναδική λογική αντίδραση στην ιστορία με την καρφίτσα είναι να φρικάρεις μόλις την ακούσεις.
Χωρίς “ναιμεναλλά”.

Και να βγάλεις και τα συμπεράσματά σου για τον ένοχο.

Όλα τα άλλα ειναι δικαιολογίες. Η μπάλα στην κερκίδα. Για το παρεάκι ρε γ@μώτο.
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ρε σεις !!!! :roflmao:
.....τον δουλευουν ψηλο γαζι και αυτος τα τρωει...

δεν υπαρχει θεμα τρυπηματος...

Κωνσταντινε δεν φταιω εγω....καποιοι εχουν τα θεματα τους και τα βγαζουν οπου ναναι και με οτι ναναι .....ετσι δειχνουν και τις γνωσεις τους :roflmao:

Τι εννοείς, πρόβλημα στη σύνδεση με το avsite;
ναι

υγ.μην χαλατε το θεμα του ανθρωπου με τις σαχλαμαρες καποιων..
 
  • Like
Reactions: PMC

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.702
ένα πανί μπροστά από τα ηχεία είναι πάντα ένα πανί μπροστά από τα ηχεία
Όχι. Πανί είναι το ξεσκονόπανο.

Δεν είναι "πανί" όταν μιλάμε για ανακλαστικές οθόνες προβολής, είναι μουσαμάδες ειδικής επίστρωσης και κατασκευής.

Μουσαμάς είναι το ένα, το μη ηχοπερατό, ειδικής επίστρωσης και ελαστικότητας "μουσαμάς", μια πλήρως ανακλαστική ηχητικά επιφάνεια, και ειδικό ηχοπερατό "πανί" το άλλο, με διαφορετικά προβλήματα διάθλασης περίθλασης (comb filtering) κλπ αναλόγως πλέξης και κατασκευής, δεν υπάρχει ακόμα κανένα εντελώς "απροβλημάτιστο" ηχοπερατό, και δεν είναι μόνο η πτώση στάθμης στα πρίμα το πρόβλημα, αυτό λύνεται εύκολα.

Βέβαια, και σεντόνι (για κρεβατοκάμαρα) βάζει όποιος θέλει για να δει ταινία και να ακούει δια μέσω αυτού, αλλά δε το βαφτίζουμε σωστό.

Στην προβολή κυνηγάμε υψηλή ανάλυση, πρότυπα, 4κ και δεξερωγωτι, κοιτάμε από κοντά κοντά την οθόνη για να κάνουμε τέλεια σύγκλιση και εστίαση του φακού να φαίνονται όλα πεντακάθαρα, και κυκλοφορούν ηχοπερατα πανιά αραιής πλέξης με καλουτσικα ηχητικά χαρακτηριστικά, αλλά από κοντά φαίνεται εικόνα εντελώς χάλια, είναι ορατά σημαντικά προβλήματα, άρα πρέπει να πας πολύ μακριά για να μη τα βλέπεις, από πολύ μακριά για ίδια γωνία θέασης θες τεράστια οθόνη, για τεράστια οθόνη θες τρομερής φωτεινότητας προβολέα, για HDR η φωτεινότητα είναι θέμα, κλπ κλπ κλπ.

Υπάρχουν αντικειμενικά θέματα, και υποκειμενικές μπαρουφες. Διαλέξτε άφοβα.

Τες πα, βαρετό είναι το όλο θέμα.

Κάθε κακομοίρης στον πάγκο του.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Μουσαμάς είναι το ένα, το μη ηχοπερατό, ειδικής επίστρωσης και ελαστικότητας "μουσαμάς", μια πλήρως ανακλαστική επιφάνεια, και ειδικό ηχοπερατό "πανί" το άλλο, με διαφορετικά προβλήματα διάθλασης περίθλασης κλπ αναλόγως πλέξης και κατασκευής, δεν υπάρχει ακόμα κανένα εντελώς "απροβλημάτιστο" ηχοπερατό, και δεν είναι μόνο η πτώση στάθμης στα πρίμα το πρόβλημα, αυτό λύνεται εύκολα.
Αυτό
Κάθε κακομοίρης στον πάγκο του.
Και αυτό
 

P

PMC

Guest
Κανονικά έπρεπε να φρικάρεις.
Φρικάρω και Απογοητεύομαι μόνο με συμπεριφορές ατόμων που θεωρούν τους εαυτούς τους Άριστους. ;)

Όχι. Πανί είναι το ξεσκονόπανο.
εγώ θα σου πω για διαφορες στα πανιά.......

3A2A1FD6-6207-4C88-9F88-9AD1313CA8D9.jpeg
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Φρικάρω και Απογοητεύομαι μόνο με συμπεριφορές ατόμων που θεωρούν τους εαυτούς τους Άριστους. ;)
:lolsign:

Πόσο κακομοίρης

:lolsign:

Στο χαντάκι, και πολύ άργησα. Πάρα πολύ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.702
εγώ θα σου πω για διαφορες στα πανιά
Ναι, για πανί πλεουμενου, αν χρειαστώ θα σε ρωτήσω.

Μόνο μη το βάλεις για προβολή, δε κάνει αδερφέ. Ούτε με τρύπες δε κάνει.

Δεν είναι καλή ιδέα, ούτε πρωτότυπη, ούτε ωραία λύση, ούτε δείχνει ευστροφία αντίληψη και εξυπνάδα άμα βάλεις πανί από κατάρτι σε προβολέα, άστο.

Στιούαρτ κάνει. Έχει και pdf. ;)


ΥΓ. Άμα είχα τα δικά σου ηχεία, δε θα τα έβαζα πίσω από κανένα ηχοπερατό πανί, θα ήθελα το μάξιμουμ από αυτά, θα τα έβαζα σε ένα μεγάλο χώρο να τα χαρώ, σωστά τοποθετημένα.
Πίσω από πανί θα έβαζα ανετως φτηνά PA JBL, σινεματζίδικα. Σούπερ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
ρε σεις !!!! :roflmao:
.....τον δουλευουν ψηλο γαζι και αυτος τα τρωει...

δεν υπαρχει θεμα τρυπηματος...
Κάποιος λέει ψέμματα. Ή κάποιοι. (Περισσότεροι απο ένας ;))
Εγώ απλώς αναμεταδίδω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.702
αυτή τη στιγμή ψάχνω να βρω 130 ίντζες ALR ηχοπερατη
Θα συνιστούσα να πάρεις κανονική alr, πολύ υψηλής ποιότητας για να μην έχει προβλήματα χοτ σποτ, όχι ηχοπερατή, να βλέπεις σωστά, και τα ηχεία να μη χάσουν ποιότητα.

Αλλά εντάξει, όλα συμβιβασμοί είναι, κάνε όπως προτιμάς.
 
  • Like
Reactions: PMC


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.570
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top