Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;





Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
μεγαφωνα που να κουνανε αερα
Για το χώρο μου, μια χαρά κουνάνε τον αέρα τα 705. Ο χώρος δεν τους επιτρέπει να ακουστούν όπως μπορούν, αλλά αυτό είναι ένα άλλο ζήτημα. Σε μεγαλύτερο χώρο η γι'αυτό το χώρο προκειμένου να υπερνικήσω τις ιδιοτροπίες του, εννοείται πως γνωρίζω ότι η λύση ακούει στο όνομα "subwoofers".
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Για το χώρο μου, μια χαρά κουνάνε τον αέρα τα 705. Ο χώρος δεν τους επιτρέπει να ακουστούν όπως μπορούν, αλλά αυτό είναι ένα άλλο ζήτημα. Σε μεγαλύτερο χώρο η γι'αυτό το χώρο προκειμένου να υπερνικήσω τις ιδιοτροπίες του, εννοείται πως γνωρίζω ότι η λύση ακούει στο όνομα "subwoofers".
οχι ενταξει τωρα τα ειδα.νομιζα οτι ειναι 6.5 φτανουν τοτε με sub φυσικα
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
οχι ενταξει τωρα τα ειδα.νομιζα οτι ειναι 6.5 φτανουν τοτε με sub φυσικα
Πως οδηγείσαι σε αυτό το συμπέρασμα; Για θύμησέ μου λίγο, τί μονάδες φοράει το ηχείο μου;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
εχεις ανοιξει 2 χρονια ολοκληρωμενα το νημα...για πες μας που εχεις φτασει λιγο γιατι κσεχναω λογω ηλικιας.. :smoke:
Μέχρι να φτάσει στο τέλος της εξέλιξης θα ξεχνάς ακόμα περισσότερο,λόγω...πολύ μεγαλύτερης ηλικίας.:sneaky:
Το rephase θα το μάθω αφού θα έχω τα πάντα έτοιμα. Με τόσες αλλαγές που θα γίνουν, το βρίσκω άστοχο να πλακωθώ τώρα στις μετρήσεις.
Ο ποιητής έχει χιούμορ...Στον υποφαινόμενο πήρε αρκετούς μήνες κι εκατοντάδες εκτελέσεις για να φτάσει την εφαρμογή στο επίπεδο διόρθωσης που παρουσιάστηκε με την ολοκλήρωση εξέλιξης για τα setup από τα σχετικά νήματα,με στοιχεία που δεν βρίσκονται σε άλλους ιστοτόπους.

Ο μόνος που μπορεί πλέον να έχει μεγαλύτερη τριβή σε τέτοια χρήση μπορεί να είναι ο δημιουργός του λογισμικού.Ούτε αυτό είναι σίγουρο,καθότι η κανονική χρήση του rePhase δεν ανάγεται στη διαχείριση ολοκληρωμένων ηχοσυστημάτων σε σχέση με το χώρο.

Εκτός και αν κάποια ψυχή ελπίζει ότι άλλοι θα το ΄΄λύσουν΄΄ για δικό του λογαριασμό...Δεν γίνεται να χειριστεί ένας αρχάριος rePhase σαν να ήταν εξπέρ όσο καλή καθοδήγηση και να είχε...
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Μέχρι να φτάσει στο τέλος της εξέλιξης θα ξεχνάς ακόμα περισσότερο,λόγω...πολύ μεγαλύτερης ηλικίας.

Ο ποιητής έχει χιούμορ...Στον υποφαινόμενο πήρε αρκετούς μήνες κι εκατοντάδες εκτελέσεις για να φτάσει την εφαρμογή στο επίπεδο διόρθωσης που παρουσιάστηκε με την ολοκλήρωση εξέλιξης για τα setup από τα σχετικά νήματα,με στοιχεία που δεν βρίσκονται σε άλλους ιστοτόπους.

Ο μόνος που μπορεί πλέον να έχει μεγαλύτερη τριβή σε τέτοια χρήση μπορεί να είναι ο δημιουργός του λογισμικού.Ούτε αυτό είναι σίγουρο,καθότι η κανονική χρήση του rePhase δεν ανάγεται στη διαχείριση ολοκληρωμένων ηχοσυστημάτων σε σχέση με το χώρο.

Εκτός και αν κάποια ψυχή ελπίζει ότι άλλοι θα το ΄΄λύσουν΄΄ για δικό του λογαριασμό...Δεν γίνεται να χειριστεί ένας αρχάριος rePhase σαν να ήταν εξπέρ όσο καλή καθοδήγηση και να είχε...
Το ότι παρέχεις τον οδηγό δεν σημαίνει ότι αυτομάτως κάποιος θα γίνει εξπέρ στο χειρισμό της εφαρμογής, αλλά σίγουρα ξεδιαλύνεις αρκετά το τοπίο αφού μας λες αναλυτικότατα τί πρέπει να προσέξουμε σε κάθε βήμα.
Υ.Γ. δεν υπολογίζω σε λύση, αλλά κάθε βοήθεια είναι σαφώς δεκτή και υπολογίζω σε αυτό. Αν δηλαδή σκαλώσω κάπου, δεν καταλαβαίνω κάτι ας πούμε.
Η παραπάνω απάντησή μου όμως, δεν έχει να κάνει με το rephase στη πραγματικότητα, αλλά στο hardware. Τόσο εγώ όσο και ο Πέτρος, στο τέλος θα καταλήξουμε να κάνουμε μετρήσεις και να ασχοληθούμε με το rephase προκειμένου να φορτώσουμε φίλτρα, εγώ στο daphile, ο Πέτρος στο APO. Και αυτό σχολίασα, ότι εγώ δεν χρησιμοποιώ windows, άρα σε επίπεδο hardware δεν είναι εφικτή η πρότασή του. Πέραν της προτίμησής μου στο daphile, θα έπρεπε να άλλαζα και υπολογιστή, κάτι που προφανώς δεν σκοπεύω να κάνω γιατί το νουκάκι μια χαρά τα πάει σαν πηγή και το έχω κάνει dead silent που λεν και στο χωριό μου.
Υ.Γ.2 Δεν είναι όντως άστοχο να κάτσω να στήσω με ακρίβεια μικρόφωνο ενώ αρκετές παράμετροι του συστήματός μου θα αλλάξουν...?
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Υ.Γ.2 Δεν είναι όντως άστοχο να κάτσω να στήσω με ακρίβεια μικρόφωνο ενώ αρκετές παράμετροι του συστήματός μου θα αλλάξουν...?
Άστοχη είναι η προσδοκία να εμπεδώσεις τις παραμέτρους στη Συνέλιξη στήνοντας μικρόφωνο μονάχα για δυό-τρεις συνεδρίες. :sneaky:
Οι εναλλακτικές λήψεις που έχω κάνει ο ίδιος από διάφορα στάδια σε όλα τα setup ξεπερνάνε τη χιλιάδα...
 
Last edited:

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Άστοχη είναι η προσδοκία να εμπεδώσεις τις παραμέτρους στη Συνέλιξη στήνοντας μικρόφωνο μονάχα για δυό-τρεις συνεδρίες. :sneaky:
Οι εναλλακτικές λήψεις που έχω κάνει ο ίδιος σε όλα τα setup ξεπερνάνε τη χιλιάδα...
Ναι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι και το dirac χρειάζεται εξίσου μεγάλο πλήθος μετρήσεων;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ναι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι και το dirac χρειάζεται εξίσου μεγάλο πλήθος μετρήσεων;
Το Dirac είναι αυτοματοποιημένο...Οι παράμετροι στις δικές του διορθώσεις θα έχουν εκ των πραγμάτων λιγότερο custom χαρακτήρα.

Η ουσία είναι ότι μαθαίνεις καλά το rePhase προτού έλθει η ώρα να κάνεις την ΄΄καλή΄΄,την τελειωτική διόρθωση.
Πέραν αυτού,η ΄΄καλή΄΄ διόρθωση πρέπει να ξεκινήσει χτίζοντας μιαν αδιόρθωτη απόκριση που δεν θα είχε καταδικαστικές ανισορροπίες για οποιονδήποτε τύπο διόρθωσης.
 
Last edited:


Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Το Dirac είναι αυτοματοποιημένο...Οι παράμετροι στις δικές του διορθώσεις θα έχουν εκ των πραγμάτων λιγότερο custom χαρακτήρα.

Η ουσία είναι ότι μαθαίνεις καλά το rePhase προτού έλθει η ώρα να κάνεις την ΄΄καλή΄΄,την τελειωτική διόρθωση.
Η προφανής δυσλειτουργία στις υψηλές συχνότητες είναι που με αποτρέπει να ασχοληθώ με μετρήσεις στη παρούσα φάση. Λύνοντας αυτό το ζήτημα ( θα μπορούσα να ασχολιόμουν με την επισκευή του παθητικού κροσόβερ, αλλά με ιντριγκάρει η μετατροπή του ηχείου σε ενεργό ), είναι στις προθέσεις μου να ασχοληθώ πιο πολύ με τις μετρήσεις. Αρχικός στόχος είναι να το κάνω "να λειτουργήσει", καλύτερα δηλαδή απο τη λειτουργία χωρίς συνέλιξη και σιγά σιγά υποθέτω ότι θα μαθαίνω περισσότερα, με το πέρασμα του καιρού και τη περισσότερη τριβή με το rephase.

Όπως το έχω στο μυαλό μου δηλαδή, σε πρώτη φάση θα ήθελα να κάνω τέτοιες διορθώσεις που να είμαι στην ασφαλή πλευρά για να εφαρμόζω target curves και να ακούσω / μάθω τις διαφορές.

εδω μηνες χρειαζεται να καταλαβεις τι ακους, καλα εγω ειμαι και σλο λερνερ - βραδυκαυστος. 🐒
Παρομοίως.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Πως οδηγείσαι σε αυτό το συμπέρασμα; Για θύμησέ μου λίγο, τί μονάδες φοράει το ηχείο μου;
μαλλον δεν καταλαβες οτι το διορθωσα.νομιζα οτι φοραει 6.5 αλλα αφου εριξα ματια και ειδα οτι φοραει 8 το πηρα πισω
 


Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
μαλλον δεν καταλαβες οτι το διορθωσα.νομιζα οτι φοραει 6.5 αλλα αφου εριξα ματια και ειδα οτι φοραει 8 το πηρα πισω
Διδρομο με 2 των 6 ή 6.5 στον ένα δρόμο και το τουίτερ στον δεύτερο.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
αρα μπερδεψα τα μοντελα με δυο 6.5αρια ειναι μικρο.δεν εχει ομως σημασια με αυτα που θα μαθεις αν τα καταφερεις μπορεις να φτιαξεις οτι θελεις.φυσικα ολα αυτα που κανεις τωρα τα εκανα και κατεληξα να φτιαξω ενα πολυ καλο ηχειο.αν ομως ηξερα ποσα θα σκασω στη πορεια θα επαιρνα δυο ενεργα ετοιμα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Η προφανής δυσλειτουργία στις υψηλές συχνότητες είναι που με αποτρέπει να ασχοληθώ με μετρήσεις στη παρούσα φάση. Λύνοντας αυτό το ζήτημα ( θα μπορούσα να ασχολιόμουν με την επισκευή του παθητικού κροσόβερ, αλλά με ιντριγκάρει η μετατροπή του ηχείου σε ενεργό ), είναι στις προθέσεις μου να ασχοληθώ πιο πολύ με τις μετρήσεις. Αρχικός στόχος είναι να το κάνω "να λειτουργήσει", καλύτερα δηλαδή απο τη λειτουργία χωρίς συνέλιξη και σιγά σιγά υποθέτω ότι θα μαθαίνω περισσότερα, με το πέρασμα του καιρού και τη περισσότερη τριβή με το rephase.

Όπως το έχω στο μυαλό μου δηλαδή, σε πρώτη φάση θα ήθελα να κάνω τέτοιες διορθώσεις που να είμαι στην ασφαλή πλευρά για να εφαρμόζω target curves και να ακούσω / μάθω τις διαφορές.


Παρομοίως.
Κάνε συνεδρία μετρήσεων από την τωρινή του άφτιαχτη κατάσταση...Αν μη τι άλλο για να υπάρξει μέτρο σύγκρισης με το επόμενο στάδιο...Μπορείς να δημοσιεύσεις αποτελέσματα περιέχοντα απωσδήποτε βηματικές αποκρίσεις και spectrogram.Να δοκιμάσεις κατόπιν διόρθωση πάνω σε αυτά τα δεδομένα και θα λάβεις συμβουλές..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.534
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top