Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Χαιρετίζω την ομήγυρη!

Ως γνωστόν, έχω ενθουσιαστεί με τη ψηφιακή διόρθωση του χώρου. Έχω αρχίσει να βλέπω πιο ζεστά και τη λειτουργία των ενεργών ηχείων βάζοντας στη ζυγαριά τις πιθανές υποχωρήσεις απο πλευράς κατασκευής και τα - όπως επιτάσσει η λογική - προτερήματά τους.
Οι κύριοι λόγοι που μπορούν να υπερέχουν τα ενεργά, όπως τους αντιλαμβάνομαι, αν δεν κάνω λάθος είναι οι εξής:
- Πολυενίσχυση, κάθε μεγάφωνο τροφοδοτείται απο δικό του αποκλειστικό ενισχυτή που σε συνδυασμό με την επόμενη παράγραφο, σημαίνει ότι οι ενισχυτές λειτουργούν σε συγκεκριμένο φάσμα συχνοτήτων, άρα επιτελούν ευκολότερο έργο σε αντίθεση με τον ενισχυτή που οδηγεί παθητικά ηχεία και ο οποίος λειτουργεί full range.
- Ενεργό κροσόβερ. Ακρίβεια στο κροσάρισμα, ιδανικά καλύτερο ταίριασμα των μονάδων, μικρότερες αν όχι ανύπαρκτες απώλειες λόγω των υλικών που συναντώνται στα παθητικά κροσόβερ.
- Συνδυασμός του παραπάνω με DSP, αν και το DSP μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με παθητικά ηχείαν( οπότε στη περίπτωσή μου δεν το μετράω σαν προτέρημα, αλλά κοινό παράγοντα ).
- Σαφώς λιγότερη χρήση καλωδίων

Τα μειονεκτήματά τους όπως έχω καταλάβει είναι:
- Πιθανώς όχι και τόσο καλή κατασκευή της καμπίνας
- Πιθανώς όχι και τόσο καλά μεγάφωνα
- Πιθανώς όχι τόσο καλοί ενισχυτές
- Μερικές φορές παρατηρείται ένα φύσημα στα τουίτερ.

Διαθέτω ( ως γνωστόν πια ) ένα ζευγάρι Monitor Audio Reference 705 PMC ( καμία σχέση με το γνωστό κατασκευαστή ) και κυρίως τα τροφοδοτώ με ένα τελικό Bryston 4BST. Παροπλισμένοι παραμένουν ένας Rotel RB971 με 70w ανά κανάλι στα 8Ω και ένας κομματιασμένος Bryston 3B πρώτης γενιάς που αν κριθεί σκόπιμο, μπορεί να ξαναμονταριστεί. Πρόσφατα αφαίρεσα το ένα γούφερ του ηχείου μου και έριξα μια ματιά στα ενδότερά του. Διαπίστωσα με μια πρώτη ματιά ότι είναι σχετικά εύκολη η αφαίρεση του crossover χωρίς να κανιβαλιστεί το ηχείο ( το κροσόβερ είναι μονταρισμένο πάνω στις μπόρνες, τα καλώδια συνδέονται στα μεγάφωνα με κλιπς ). Προς το παρόν έχω το dac Teac UD501 ( αγορασμένο απο σπόντα και αρχικά υπολογίζοντας ότι θα το κρατούσα για λίγο καιρό και ευτυχώς που προέκυψε η σπόντα και δεν πήρα αυτό που πραγματικά είχα στο μυαλό, θα γίνει σαφής ο λόγος παρακάτω ).
Στα μελλοντικά μου σχέδια είναι τόσο η ενσωμάτωση subs ( εγώ το σκέφτομαι για δύο πάντως, μη το κάνω και τρελοκομείο ) με χρήση DSP. Σαν αρχική σκέψη είχα τον minidsp SHD, αλλά υποψιάζομαι ότι δεν θα με καλύψει... Ο λόγος:

Σκέφτομαι να αφαιρέσω το crossover των ηχείων μου και να κάνω διενίσχυση με κροσαρισμένους τους τελικούς ώστε να παίζουν συγκεκριμένο εύρος συχνοτήτων. Προφανώς ο 4Β στα χαμηλά, ο δεύτερος ενισχυτής στα ψηλά. Και εδώ ερχόμαστε στον λόγο για τον οποίο ίσως ο SHD κριθεί ανεπαρκής: Θα χρησιμοποιώ τις 4 εξόδους του μόνο για τα κύρια ηχεία, οπότε όταν έρθει η ώρα απόκτησης των subs, θα χρειάζομαι άλλα δύο κανάλια. Για τρίνοβ, το ξεχνάμε, δεν μας παίρνει παίδες. Οπότε, θέλω τα φώτα σας για κάτι που να μη δώσω νεφρό για να το αποκτήσω και να μου κάνει τη δουλειά. Σκέφτομαι τη λύση της πολυκάναλης κάρτας ήχου σε συνδυασμό με το rephase ( του οποίου η κύρια χρήση έχω καταλάβει ότι δεν είναι η τακτοποίηση του χώρου, αλλά η σχεδίαση ηχείων ).
Πρώτη απορία: Χρειάζομαι μετρήσεις του ηχείου μετά την αφαίρεση των κρος ( ή πριν? ) και πριν την έναρξη των εργασιών; Αν ναι, είναι κάτι που μπορώ να κάνω μόνος μου ή θα χρειαστεί να τα πάω σε τεχνικό με πιο εξελιγμένο εξοπλισμό;
Δεύτερη απορία: πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να γίνει το κροσάρισμα απο έναν προσέσορα ( σχεδόν αυτόματα υποθέτω ) ή απο ακόμα και απο το Rephase. Χρειάζομαι κάποιες τεχνικές πληροφορίες για το ηχείο μου και αν ναι, ποιες;
Τρίτη απορία : Αφαιρώντας το κροσόβερ των ηχείων μου, χάνω και τις ασφαλιστικές δικλείδες αυτού. Δηλαδή, τώρα τα τουίτερ είναι απίθανο να πάρουν κάποια συχνότητα που δεν μπορούν να διαχειριστούν ( για παράδειγμα τον ήχο που κάνει ένας ενισχυτής χωρίς ρελέ στις εξόδους όταν ανάβει ). Μια ιδέα που έχω είναι να φτιάξω ένα υψιπερατό φίλτρο με ένα πυκνωτή ώστε να αποκλείσω τις συχνότητες π.χ κάτω απο τους 2.5Κ ( κάπου στους 3Κ πρέπει να κροσάρεται τώρα με 12db/oct ). Θεωρούμε δεδομένο ότι ο πυκνωτής θα είναι καλής ποιότητας.
Τέταρτη απορία: Τί καλώδια θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν απο τον κάθε ενισχυτή προς την αντίστοιχη μονάδα; Ένα καλώδιο με τέσσερις αγωγούς που θα το ανοίξω στη πλευρά των ενισχυτών ή δύο καλώδια με δύο αγωγούς που όμως θα έχουν ακανόνιστη απόσταση μεταξύ τους, με ό,τι αυτό συνεπάγεται ως προς τα ηλεκτρικά τους χαρακτηριστικά.
Πέμπτη απορία: Μήπως η χρήση των τελικών οδηγήσει σε βρόγχους της γείωσης με ό,τι αυτό συνεπάγεται;
Έκτη και πιο σημαντική απορία
: Με δεδομένο ότι είναι πολύ πιθανό να προμηθευτώ dsp processor ( κρατώ μια επιφύλαξη επειδή δεν έχω δοκιμάσει ακόμα τον οδηγό του Μπούτχια σχετικά με το rephase και τη διόρθωση απόκρισης ηχείων ) και ήδη υπάρχουν οι τελικοί, αξίζει το κόπο να ασχοληθώ; Θα έχω τα οφέλη που υποθέτω παραγκωνίζοντας τα κακώς κείμενα του παθητικού κροσόβερ;

Προφανώς και το σύστημα σε μια τέτοια περίπτωση θα πάρει - τουλάχιστον αρχικά - ψηφιακή κατεύθυνση, αλλά δεν με προβληματίζει.

Εννοείται ότι αν παρέλειψα κάτι, είναι ευπρόσδεκτες οι επισημάνσεις και παρατηρήσεις.

Αν και δεν νομίζω ότι έχει σημασία, ο 4Β μπορεί να συνδεθεί μέσω XLR με το "κέντρο ελέγχου", ενώ οι υπόλοιποι τελικοί μόνο με RCA. Αναγκαστικά θα γίνει ένα downgrade στα χρησιμοποιούμενα καλώδια, αλλά ως γνωστόν, ποσώς με ενδιαφέρει. ;)

Απορία της στιγμής που δεν ξέρω που να τη κατατάξω: Μήπως βοηθούσε η απόκτηση ενός ενεργού κροσόβερ...?
Και ένα τρελό σενάριο: Το ηχείο έχει τρία μεγάφωνα. Ειδικά για τη περίπτωση χρήσης πολυκάναλης κάρτας ήχου και αφού υπάρχουν τρεις τελικοί ( αλλά βέβαια μετά θα μιλάμε για ένα ρακ - τρελοκομείο ), μήπως θα είχε ουσία και η τριενίσχυση, άρα η έμμεση μετατροπή του ηχείου σε τρίδρομο κυρίως για τη καλύτερη δυνατή χρονική ευθυγράμμιση των μονάδων...?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 


Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Ear mode on , πούλα τα όλα και πάρε πλάτες , hypex, με ενσωματωμένο Cross.
Μία πλάτη δίδρομη για κάθε ηχείο και τελείωσες. Με τα λεφτά από την πώληση bryston παίρνεις πλάτες και ότι άλλο θέλεις και σου μένουν και ρέστα. Ear mode off.
Άλλη λύση που σκεφτόμουνα και εγω , Mini dsp 4x10hd, σε καλύπτει πλήρως όπως είσαι , εκτελεί χρέη ενεργού Cross και dsp , με 5 parametric equalizer ρυθμίσεις ανά δρόμο. Και μένεις με τους τελικούς που έχεις.

Με πρόλαβε η μαϊμού.
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Τι σου λειπει και θελεις να τα κανεις ολα αυτα? Γιατι δεν πουλας οτι περισσευει απο ενισχυτικα κλπ και τα ηχεια σου και να παρεις ενα καλυτερο ηχειο δαπεδου (ο bryston θα το οδηγει για πλακα). Αλλη επιλογη να δωσεις παλι οτι περισσευει και να παρεις ενα ή δυο ενεργα υπογουφερ (αν δεν θελεις να αλλαξεις τα ηχεια ή αν δεν εχεις χωρο για κατι μεγαλυτερο και καλυτερο). Τριτη επιλογη (και καλυτερη για μενα αλλα σαφως πιο ακριβη) πουλα τα ολα και παρε ενα ζευγαρι ενεργων ηχειων βασης μαζι με ενεργα υπογουφερ ή ενεργα δαπεδου μονο (αλλα ξεφευγεις σε κοστος). Δηλαδη αυτο που θελεις εσυ να κανεις απο περιεργεια,ασε να το κανουν για σενα καποιοι που το ξερουν καλυτερα και το κανουν καθε μερα (με το αζημιωτο).
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
...εγραψες ομως το δευτερο συλλογισμο μου με τα Mini dsp 4x10hd .... ;-)
=> περι πχοιοτητας, καταρχας αυτη τη λεξη δεν την γνωριζω και δεν μπορω να τη χρησιμοποιησω, λοιπον, εφοσων ο στοχος αποκρισης και οι μετρησεις ειναι σωστες, τελος.
Μας αρεσει ή δε μας αρεσει να μην μας νοιαζει, η μουσικη δεν μας ρωταει. Αν δεν μας αρεσει το αποτελεσμα, να αλλαξουμε μουσικα γουστα.
Αζ σιμπλ αζ δατ και ολ δατ τσαζ...
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774

του κατ δε στορυ σορτ.
Το σκέφτομαι συνδυαστικά με ό,τι ήδη διαθέτω. Άσε που δεν θέλω να το κανιβαλίσω τόσο ώστε να του βιδώσω ενισχυτές στη πλατούλα του. :)

Ear mode on , πούλα τα όλα και πάρε πλάτες , hypex, με ενσωματωμένο Cross.
Μία πλάτη δίδρομη για κάθε ηχείο και τελείωσες. Με τα λεφτά από την πώληση bryston παίρνεις πλάτες και ότι άλλο θέλεις και σου μένουν και ρέστα. Ear mode off.
Άλλη λύση που σκεφτόμουνα και εγω , Mini dsp 4x10hd, σε καλύπτει πλήρως όπως είσαι , εκτελεί χρέη ενεργού Cross και dsp , με 5 parametric equalizer ρυθμίσεις ανά δρόμο. Και μένεις με τους τελικούς που έχεις.

Με πρόλαβε η μαϊμού.
Οι λόγοι για τους οποίους μου είχε κολλήσει ο SHD είναι το καλύτερο dac του ( οκ, με περισσότερες φαινομενικά δυνατότητες ), το Dirac Live και η αναλογική είσοδος μήπως στο μέλλον έβαζα και το πικάπ.

Τι σου λειπει και θελεις να τα κανεις ολα αυτα? Γιατι δεν πουλας οτι περισσευει απο ενισχυτικα κλπ και τα ηχεια σου και να παρεις ενα καλυτερο ηχειο δαπεδου (ο bryston θα το οδηγει για πλακα). Αλλη επιλογη να δωσεις παλι οτι περισσευει και να παρεις ενα ή δυο ενεργα υπογουφερ (αν δεν θελεις να αλλαξεις τα ηχεια ή αν δεν εχεις χωρο για κατι μεγαλυτερο και καλυτερο). Τριτη επιλογη (και καλυτερη για μενα αλλα σαφως πιο ακριβη) πουλα τα ολα και παρε ενα ζευγαρι ενεργων ηχειων βασης μαζι με ενεργα υπογουφερ ή ενεργα δαπεδου μονο (αλλα ξεφευγεις σε κοστος). Δηλαδη αυτο που θελεις εσυ να κανεις απο περιεργεια,ασε να το κανουν για σενα καποιοι που το ξερουν καλυτερα και το κανουν καθε μερα (με το αζημιωτο).
Δεν μου λείπει κάτι, αντιθέτως πιστεύω ότι ακόμα δεν έχω φτάσει στα όρια των δυνατοτήτων τους. Επειδή όμως σκοπεύω να ασχοληθώ με το DSP ( άρα θα γίνει η αγορά του επεξεργαστή ) και αφού υπάρχουν ήδη οι ενισχυτές ( τους οποίους δεν θέλω να πουλήσω, ειδικά τον 4Β ) και αφού τα ηχεία δείχνουν να έχουν δυνατότητες και με αυτά που αποκομίζω ως οφέλη - έστω και θεωρητικά αφού δεν έχω ακούσει ενεργό ηχείο - είπα να αφαιρέσω τα συστατικά που μειώνουν τις δυνατότητες του ηχείου.

Αυτό με το triamping, δεν νομίζω ότι στέκει τελικά, κυρίως λόγω της ανομοιογένειας των ενισχυτών. Άρα, biamping.
 

I

iason

Guest
Τα ηχεία σου εάν δεν απατώμαι πρέπει να κοντεύουν 20αετια.
Η αλλάζεις ηχεία όπως σωστά είπε και ο Tanto ,εάν θέλεις να μείνεις δικαναλος και με παθητικά.
Η αλλιώς τα πουλάς όλα και ξεκινάς από την αρχή με ενεργά ηχεία να σου φύγει και το μεράκι.
Όλα τα άλλα που σκέφτηκες είναι μεσοβεζικες λύσεις. :unsure:
Φιλικά πάντα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
κανιβαλίσω

πες το εγχειρηση...γινε λιγο χειρουργος...δεν ειναι τιποτα...
δηλαδη ελεος, περισσοτερη ωρα παιρνει να γραψεις το κειμενο, παρα να το υλοποιησεις ..
μπορεις να τα βαλεις και σε ξεχωριστα κουτια δεν ειναι αναγκη να τα εντοιχισεις :)
Αλλα οπως λεει και ο Ταντο, 20ετιας ηχειο η αξια του πλεων ειναι χωμα..
Στη θεση σου θα τα εβαφα κιολας.. μαζι με τα πλαστικα.. και οχι μονο...
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τα ηχεία σου εάν δεν απατώμαι πρέπει να κοντεύουν 20αετια.
Η αλλάζεις ηχεία όπως σωστά είπε και ο Tanto ,εάν θέλεις να μείνεις δικαναλος και με παθητικά.
Η αλλιώς τα πουλάς όλα και ξεκινάς από την αρχή με ενεργά ηχεία να σου φύγει και το μεράκι.
Όλα τα άλλα που σκέφτηκες είναι μεσοβεζικες λύσεις. :unsure:
Φιλικά πάντα.
Κατανοητό. Η πρόθεσή μου δεν είναι να τα αλλάξω και όπως προανέφερα, όσο πιο πολύ ασχολούμαι μαζί τους, διαπιστώνω ότι ούτε κατά διάννοια έχω αγγίξει τις πραγματικές τους δυνατότητες. Κυρίως με απασχολεί το ενδεχόμενο μεγιστοποίησης των δυνατοτήτων τους, αφού ούτως ή άλλως θα προμηθευτώ εξοπλισμό που μπορεί να κάνει τη δουλειά.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Καλύτερα πούλα τα και πάρε κάτι πιο σύγχρονο.
Αλλιώς πάρε πλάτες Fusion που σου προσφέρουν αυτά που ζητάς, με ένα digital SHD με Dirac ως digital pro.

Προτείνω την πρώτη επιλογή, keep it simple
 



I

iason

Guest
Κατανοητό. Η πρόθεσή μου δεν είναι να τα αλλάξω και όπως προανέφερα, όσο πιο πολύ ασχολούμαι μαζί τους, διαπιστώνω ότι ούτε κατά διάννοια έχω αγγίξει τις πραγματικές τους δυνατότητες. Κυρίως με απασχολεί το ενδεχόμενο μεγιστοποίησης των δυνατοτήτων τους, αφού ούτως ή άλλως θα προμηθευτώ εξοπλισμό που μπορεί να κάνει τη δουλειά.
Ότι πεις μαζί σού. ;)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Loudspeaker management εξοπλισμό θες.

Τα έχω κάνει όλα τα ανωτέρω.

Προφανώς για σένα, η πιο σωστή επιλογή είναι (όπως είπε ο ντιμιφουτ) να πουλήσεις ενισχυτικά και ηχεία, και να πάρεις (με τα έσοδα από τις πωλήσεις) ένα ζευγάρι ενεργά ηχεία.

Τα υπόλοιπα, στην παρούσα φάση δε μπορείς να τα κάνεις σωστά, δεν έχεις ούτε τις απαραίτητες γνώσεις, ούτε τον απαραίτητο εξοπλισμό, θα δώσεις κι άλλα λεφτά και στο τέλος πάλι κάποια έτοιμα εγγυημένα σωστά ενεργά ηχεία θα πας να πάρεις.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Κατανοητό. Η πρόθεσή μου δεν είναι να τα αλλάξω και όπως προανέφερα, όσο πιο πολύ ασχολούμαι μαζί τους, διαπιστώνω ότι ούτε κατά διάννοια έχω αγγίξει τις πραγματικές τους δυνατότητες. Κυρίως με απασχολεί το ενδεχόμενο μεγιστοποίησης των δυνατοτήτων τους, αφού ούτως ή άλλως θα προμηθευτώ εξοπλισμό που μπορεί να κάνει τη δουλειά.
Διαφωνώ. Τα ηχεία σου έχουν "πεθάνει", ο χρόνος είναι αμείλικτος. Μένεις όπως είσαι ή τα αλλάζεις, δεν υπάρχει λόγος να βασανίζεσαι.

Τα ηχεία μπορεί να μην έχουν κάποια τεχνολογία που να εξελίσσεται αλλά βελτιώνονται πολύ τα υλικά, πάρα πολύ. Ένα παλιό ηχείο δεν μπορεί ούτε για πλάκα να συναγωνιστεί ένα σύγχρονο (συγγενών κατηγοριών φυσικά).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Με τα λεφτά που θα μαζέψεις πουλώντας τον αγαπημένο σου ενισχυτή και τον μη αγαπημένο σου ενισχυτή και το ζεύγος ηχείων που έχεις και.ολα τα καλώδια ηχείων που έχεις, θα πάρεις ένα ζευγάρι ενεργά τριδρομα ηχεία, με 3 ενισχυτές μέσα, με dsp στην πλάτη και με app στο κινητό, πολιτισμός και σαφώς σωστός ήχος, εύκολα παραμετροποιήσιμος.

Πολιτισμός.


Έμαθες μερικά πράγματα ομολογουμένως, και να σωστά είναι, αλλά μην μπλέξεις τζάμπα με τα σκατά, άσε άλλους να το κάνουν και πάρε έτοιμο πακέτο με μετρήσεις και εγγύηση καλής λειτουργίας.

Άλλωστε, το ηχείο σου δεν είναι κανένα τρομερό πια αριστούργημα ώστε να αξίζει τον κόπο τόση βαβούρα...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
Loudspeaker management εξοπλισμό θες.

Τα έχω κάνει όλα τα ανωτέρω.
να σε ρωτήσω εμβόλιμα τώρα που το ανέφερες

εφόσον γνωρίζεις τα σημεία κρος στο κροσόβερ του ηχείο....ποια είναι η επόμενη δυσκολία για να την μετατροπή αυτή?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
να σε ρωτήσω εμβόλιμα τώρα που το ανέφερες

εφόσον γνωρίζεις τα σημεία κρος στο κροσόβερ του ηχείο....ποια είναι η επόμενη δυσκολία για να την μετατροπή αυτή?
Απολύτως καμία σχέση το πως μπορείς να <<κόψεις>> ένα μεγάφωνο με παθητικό κροσόβερ σε σχέση με το ενεργό. Θέλει συνδυασμό συχνότητας κρος και διόρθωση της όποιας <<παραξενιάς>> του μεγαφώνου.
Εκεί έγκειται η δυσκολία και στις δύο περιπτώσεις βέβαια.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top