Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Απολύτως καμία σχέση το πως μπορείς να <<κόψεις>> ένα μεγάφωνο με παθητικό κροσόβερ σε σχέση με το ενεργό. Θέλει συνδυασμό συχνότητας κρος και διόρθωση της όποιας <<παραξενιάς>> του μεγαφώνου.
Εκεί έγκειται η δυσκολία και στις δύο περιπτώσεις βέβαια.
συμφωνώ αλλά....
εφόσον το πιο δύσκολο κομμάτι έχει επιτευχθεί (με τη σχεδίαση του παθητικού κρος εννοώ)
πόσο πιο δύσκολο είναι να τα εφαρμόσεις σε ένα ενεργό κρος με όλα τα καλούδια παραμετροποίησης που διαθέτει?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
συμφωνώ αλλά....
εφόσον το πιο δύσκολο κομμάτι έχει επιτευχθεί (με τη σχεδίαση του παθητικού κρος εννοώ)
πόσο πιο δύσκολο είναι να τα εφαρμόσεις σε ένα ενεργό κρος με όλα τα καλούδια παραμετροποίησης που διαθέτει?
Καταρχάς δεν είναι σίγουρα επιτυχημένη η σχεδίαση του κροσόβερ σε ένα έτοιμο ηχείο. Το τραγικά μεγαλύτερο ποσοστό είναι κάτω του μετρίου. Από εκεί και πέρα ένα παθητικό κροσόβερ κάνει πολύ περισσότερα από το να αποκόπτει κάποιες συχνότητες.
Διορθώνει τις όποιες ατέλειες ενός μεγαφώνου, καλυτερεύει το φορτίο του κ.π.α.
Αυτά βέβαια ιδανικά. Στην περίπτωση του ενεργού τώρα θέλεις οπωσδήποτε έναν αρκούντως μεγάλο πυκνωτή σε σειρά με το tweeter μόνο, από παθητικά υλικά. Θες όμως ένα σωρό διορθώσεις που θα στις κάνει το DSP.
 



Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
η περιπτωση μου ηταν η εξης
ειχα ενισχυτη της προκοπης που τον πουλησα
ειχα ηχεια diy με καλες μοναδες και σοβαρη καμπινα (σαν σχεδιο και υλοποιηση)
ασχετως ποιοτητας , τα ηχειακια μου σε αγγελια δε θα πουλιοντουσαν σχεδον ποτε καθοτι diy (εστω και επωνυμο diy)
η απλα θα σκοτωνοσαντω στο 500αρικο
αρα το να παιξω με δυο πλατες φουσιον (και μια καρτα ηχου και ενα μικροφωνο και μια βαση μικροφωνου και 3 ωρες στο τηλεφωνο και να απλωνω καλωδια στην ταρατσα και να ανεβασω 40 κιλα γμαρι εναν οροφο με σκαλες κλπ γραφικα) ηταν ως και μονοδρομος, η απλα ενα υπολογισμενο ρισκο.
το αποτελεσμα με δικαιωσε , με κλασμα του χρονου που επρεπε να αφιερωσω εχω ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα και τεσπα οι πλατες θα συνοδεψουν την επομενη κατασκευη μου.

στην περιπτωση σου οι συσκευες που εχεις για πουλημα ειναι πολλες και πιανουν αρκετα χρηματα.
απουσια σχετικης εμπειριας στην θεση σου θα ακολουθουσα συμβουλη ακτινογιατρου εκτος αν εχεις ωρα για σκοτωμα αλλα και παλι δεν νομιζω οτι οι μοναδες των μεγαφωνων σου και το σχεδιο της καμπινας θα βοηθησουν , θα αλλαξεις πολλα πραμματα στο μελλον οποτε καλυτερα να τα διωξεις απο τωρα που εχουν μια καποια αξια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
να σε ρωτήσω εμβόλιμα τώρα που το ανέφερες

εφόσον γνωρίζεις τα σημεία κρος στο κροσόβερ του ηχείο....ποια είναι η επόμενη δυσκολία για να την μετατροπή αυτή?
Δεν υπάρχουν δυσκολίες.

Στην περίπτωση των ενεργών κρος, βλέπεις (μετράς) την απόκριση των δρόμων ξεχωριστά, και προσαρμόζεις έτσι το κρος, ώστε να έχεις την καλύτερη δυνατή συνολική απόκριση.

Τα θεωρητικά σημεία κρος των παθητικών δικτύων, δεν ανταποκρίνονται πάντα στα μετρήσιμα σημεία κρος των ηχείων.

Η εμπλοκή με αυτή τη διαδικασία, σου δίνει τη δυνατότητα επανασχεδιασης του ηχείου, χωρίς να ξεφεύγεις ιδιαίτερα από τις αρχικές ρυθμίσεις.

Είναι εύκολο όμως να έχεις υψηλότερης κλίσης αποκοπές σε όλα τα φίλτρα, και να χρησιμοποιήσεις άλλου τύπου φίλτρα κρος, μετά από δοκιμές.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Δεν μου λείπει κάτι, αντιθέτως πιστεύω ότι ακόμα δεν έχω φτάσει στα όρια των δυνατοτήτων τους. Επειδή όμως σκοπεύω να ασχοληθώ με το DSP ( άρα θα γίνει η αγορά του επεξεργαστή ) και αφού υπάρχουν ήδη οι ενισχυτές ( τους οποίους δεν θέλω να πουλήσω, ειδικά τον 4Β ) και αφού τα ηχεία δείχνουν να έχουν δυνατότητες και με αυτά που αποκομίζω ως οφέλη - έστω και θεωρητικά αφού δεν έχω ακούσει ενεργό ηχείο - είπα να αφαιρέσω τα συστατικά που μειώνουν τις δυνατότητες του ηχείου.
Τα συστατικα που μειωνουν τις δυνατοτητες του ηχειου ομως,μαλλον ειναι και αυτα που το κανουν να σου αρεσει.......το παθητικο κροσσοβερ. Θελω να πω οτι μπορει να μπεις στην διαδικασια και τα εξοδα και να μην παρεις αυτο που θελεις. Παντως για να μην μιλαμε τελειως θεωρητικα,ακουσε ενα ζευγαρι ενεργων ηχειων. Δεν εννοω καποιο χαμηλου μεσου κοστους ενεργο μονιτορ,γιατι τοτε πιστευω οτι θα τρεξεις πισω στο σπιτι να αγκαλιασεις τα 20χρονα Monitor Audio και τον Bryston. Δεν λεω να πας σε ενεργα ΑΤC (εκτος και αν εχεις τεσσερα νεφρα),αλλα ενας συνδυασμος (σαν παραδειγμα το αναφερω,αν και εχω ακουσει τα ηχεια),Focal Solo6 Be μαζι με δυο ενεργα υπογουφερ (SVS πχ),μαζι με DSP κλπ Μιλαμε δηλαδη για συστημα ηχειων υπογουφερ στις 3000 ευρω,κατι απολυτως προσιτο με δεδομενο οτι θα πουλησεις και αρκετα μηχανηματα.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Εμένα η γνώμη μου είναι να μην σφάξεις τα ηχεία σου μιας και είναι πολύ δύσκολο να πετύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. Εγώ στην θέση σου θα επερνα έναν pre pro όπως ο yamaha cxa 5000 που τον βρίσκεις μτχ στα 800 ευρώ περίπου και δύο δεκαιντσα sealed subs όπως πχ τα svs sb1000. Μέσα στο κόστος θα υπολόγιζα και την αμοιβή του καλιμπρατορα και ένα mini dsp 2*4. Μετά θα άκουγα την μουσικουλα μου και τέλος.



Τα συστατικα που μειωνουν τις δυνατοτητες του ηχειου ομως,μαλλον ειναι και αυτα που το κανουν να σου αρεσει.......το παθητικο κροσσοβερ. Θελω να πω οτι μπορει να μπεις στην διαδικασια και τα εξοδα και να μην παρεις αυτο που θελεις. Παντως για να μην μιλαμε τελειως θεωρητικα,ακουσε ενα ζευγαρι ενεργων ηχειων. Δεν εννοω καποιο χαμηλου μεσου κοστους ενεργο μονιτορ,γιατι τοτε πιστευω οτι θα τρεξεις πισω στο σπιτι να αγκαλιασεις τα 20χρονα Monitor Audio και τον Bryston. Δεν λεω να πας σε ενεργα ΑΤC (εκτος και αν εχεις τεσσερα νεφρα),αλλα ενας συνδυασμος (σαν παραδειγμα το αναφερω,αν και εχω ακουσει τα ηχεια),Focal Solo6 Be μαζι με δυο ενεργα υπογουφερ (SVS πχ),μαζι με DSP κλπ Μιλαμε δηλαδη για συστημα ηχειων υπογουφερ στις 3000 ευρω,κατι απολυτως προσιτο με δεδομενο οτι θα πουλησεις και αρκετα μηχανηματα.
Με ένα 6.5 σε δικαναλο δεν πας πουθενά. Sorry που είμαι απόλυτος
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
ENA πράγμα , έχω να πω εγώ. Το ότι είναι ηχείο 20ετίας , δεν το βγάζει άχρηστο.
Επίσης είναι sealed, το οποίο σημαίνει ότι κάπου θα πρέπει να γίνει τρύπα για να περάσουν τα καλώδια.
Η τρύπα υπάρχει ήδη, αφού θα έφευγε το πλαστικό σασί με τις μπόρνες, θα χρειαζόταν ένα τάπωμα βέβαια, αλλά αυτό είναι το πιο εύκολο. Όπως το έχω σκεφτεί, θα έπαιρνα ένα παχύ κόντρα πλακέ ( μάλλον ) θα έκανα τρύπες για να βιδώσει εκεί που τώρα βρίσκεται το σασί με τις μπόρνες και το κρος και θα του άνοιγα και τις τρύπες για να περάσουν τα καλώδια προς τις μονάδες.

Γενικότερα μιλώντας, δεν υπάρχει κάποιο επιπρόσθετο κόστος ( εκτώς αν του έκανα καμία ζημιά βέβαια ). Οι τελικοί υπάρχουν ( ακόμα και τα υλικά επισκευής του 3Β υπάρχουν, γνήσια και αχρησιμοποίητα και με τον rb971 ετοιμοπόλεμο), μόνο ο προσέσορας δεν υπάρχει, ο εξοπλισμός που μάλλον θα χρειαστεί για τις μετρήσεις των ηχείων και βέβαια, η γνώση ( αυτήν είμαι διατεθειμένος να προσπαθήσω να την αναζητήσω και αφομοιώσω, αν χρειαστεί ).
Είναι γνωστό ότι έχω πολλά ανεπίλυτα ζητήματα μέσα στον χώρο μου για να με απασχολεί η όσο το δυνατόν καλύτερη συμπεριφορά του συγκεκριμένου ηχείου, αλλά αν χωρίς μεγαλύτερο κόστος απο αυτό που ήδη υπολογίζω ( προσέσορας, subs ) μπορώ να έχω καλύτερο αποτέλεσμα, why not?
Όσο για τον χαρακτήρα που πιθανώς θα χάσει το ηχείο, το ίδιο ηχείο δεν θα είναι; Απλά θα μπορούσα να παρενέβαινα στη "target curve' που καταλαβαίνω ότι έχει απο το κροσόβερ και να το έκανα "ό,τι ήθελα". Δεν μου αρέσει; Άλλο target curve. Ούτως ή άλλως και τώρα μέσες άκρες αυτό ετοιμάζομαι να του κάνω ( με το μάθημα του rephase ).
Με άλλα λόγια, χωρίς να πουλήσω τίποτα ( οκ, θα πούλαγα προενισχυτή και καλώδια όπως ούτως ή άλλως σκοπεύω να κάνω για την απόκτηση του προσέσορα ) και χωρίς κόστος μεγαλύτερο του προϋπολογιζόμενου για μετάβαση σε δικάναλο με υποδιαστολή ( με subs δηλαδή ) θα μπορούσα να είχα ένα αρκετά ( ή εντελώς ) διαφορετικό ήχο, να μάθαινα πράγματα που θα είναι και χρήσιμα κατά την έλευση του προσέσορα ούτως ή άλλως και αν κάτι δεν μου άρεσε, τα παθητικά κρος θα ήταν πάντα διαθέσιμα και απλά θα συνέχιζα στην απόκτηση subs.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
έχω μετατρέψει και ηχείο σε ενεργό και έχω φτιάξει και ενεργό από το μηδέν με επιτυχία.
εγώ έριξα πολύ διάβασμα και ψάξιμο γιατί ήμουν από τους πρώτους και δεν υπήρχε η πληροφορία που υπάρχει σήμερα.
δεν θα το ξαναέκανα.
οι τιμές των ενεργών μόνιτορ είναι ασυναγώνιστες και έχεις και αξια μεταπώλησης.
5.000 υλικά έχουν τα ηχεία μου.τι ηχεία παίρνεις με τόσα ε;
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Ok εσύ ξέρεις. Εχε όμω υπ όψην σου ότι πας να κολυμπήσεις σε βαθιά νερά. Και δεν μιλάω για δύο συχνότητες κροςς, αυτό είναι το εύκολο κομμάτι. Μιλάμε για ισοσταθμίσεις , μετρήσεις και ξανά μετρήσεις , και ελέγχους , και πάλι μετρήσεις , και ξανά μετρήσεις.
Για σαμπς , τι έχεις υπ όψην σου να βάλεις?
Αν σκέφτεσαι παθητικά , γίνεται πιο δύσκολο το έργο. Αν μιλάμε για έτοιμα ενεργά οκ.
Θα έχεις και το shd , να κροσσάρεις σαμπς δορυφόρους , εντάξει.
έχω μετατρέψει και ηχείο σε ενεργό και έχω φτιάξει και ενεργό από το μηδέν με επιτυχία.
εγώ έριξα πολύ διάβασμα και ψάξιμο γιατί ήμουν από τους πρώτους και δεν υπήρχε η πληροφορία που υπάρχει σήμερα.
δεν θα το ξαναέκανα.
οι τιμές των ενεργών μόνιτορ είναι ασυναγώνιστες και έχεις και αξια μεταπώλησης.
5.000 υλικά έχουν τα ηχεία μου.τι ηχεία παίρνεις με τόσα ε;
Ξέρω γω? τι παίρνεις?
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Η τρύπα υπάρχει ήδη, αφού θα έφευγε το πλαστικό σασί με τις μπόρνες, θα χρειαζόταν ένα τάπωμα βέβαια, αλλά αυτό είναι το πιο εύκολο. Όπως το έχω σκεφτεί, θα έπαιρνα ένα παχύ κόντρα πλακέ ( μάλλον ) θα έκανα τρύπες για να βιδώσει εκεί που τώρα βρίσκεται το σασί με τις μπόρνες και το κρος και θα του άνοιγα και τις τρύπες για να περάσουν τα καλώδια προς τις μονάδες.

Γενικότερα μιλώντας, δεν υπάρχει κάποιο επιπρόσθετο κόστος ( εκτώς αν του έκανα καμία ζημιά βέβαια ). Οι τελικοί υπάρχουν ( ακόμα και τα υλικά επισκευής του 3Β υπάρχουν, γνήσια και αχρησιμοποίητα και με τον rb971 ετοιμοπόλεμο), μόνο ο προσέσορας δεν υπάρχει, ο εξοπλισμός που μάλλον θα χρειαστεί για τις μετρήσεις των ηχείων και βέβαια, η γνώση ( αυτήν είμαι διατεθειμένος να προσπαθήσω να την αναζητήσω και αφομοιώσω, αν χρειαστεί ).
Είναι γνωστό ότι έχω πολλά ανεπίλυτα ζητήματα μέσα στον χώρο μου για να με απασχολεί η όσο το δυνατόν καλύτερη συμπεριφορά του συγκεκριμένου ηχείου, αλλά αν χωρίς μεγαλύτερο κόστος απο αυτό που ήδη υπολογίζω ( προσέσορας, subs ) μπορώ να έχω καλύτερο αποτέλεσμα, why not?
Όσο για τον χαρακτήρα που πιθανώς θα χάσει το ηχείο, το ίδιο ηχείο δεν θα είναι; Απλά θα μπορούσα να παρενέβαινα στη "target curve' που καταλαβαίνω ότι έχει απο το κροσόβερ και να το έκανα "ό,τι ήθελα". Δεν μου αρέσει; Άλλο target curve. Ούτως ή άλλως και τώρα μέσες άκρες αυτό ετοιμάζομαι να του κάνω ( με το μάθημα του rephase ).
Με άλλα λόγια, χωρίς να πουλήσω τίποτα ( οκ, θα πούλαγα προενισχυτή και καλώδια όπως ούτως ή άλλως σκοπεύω να κάνω για την απόκτηση του προσέσορα ) και χωρίς κόστος μεγαλύτερο του προϋπολογιζόμενου για μετάβαση σε δικάναλο με υποδιαστολή ( με subs δηλαδή ) θα μπορούσα να είχα ένα αρκετά ( ή εντελώς ) διαφορετικό ήχο, να μάθαινα πράγματα που θα είναι και χρήσιμα κατά την έλευση του προσέσορα ούτως ή άλλως και αν κάτι δεν μου άρεσε, τα παθητικά κρος θα ήταν πάντα διαθέσιμα και απλά θα συνέχιζα στην απόκτηση subs.

Κουράστηκα μόνο που τα διαβάζω.

Πάρε έτοιμα ενεργά άνθρωπέ μου να τελειώνεις.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ok εσύ ξέρεις. Εχε όμω υπ όψην σου ότι πας να κολυμπήσεις σε βαθιά νερά. Και δεν μιλάω για δύο συχνότητες κροςς, αυτό είναι το εύκολο κομμάτι. Μιλάμε για ισοσταθμίσεις , μετρήσεις και ξανά μετρήσεις , και ελέγχους , και πάλι μετρήσεις , και ξανά μετρήσεις.
Για σαμπς , τι έχεις υπ όψην σου να βάλεις?
Αν σκέφτεσαι παθητικά , γίνεται πιο δύσκολο το έργο. Αν μιλάμε για έτοιμα ενεργά οκ.
Θα έχεις και το shd , να κροσσάρεις σαμπς δορυφόρους , εντάξει.
Για ενεργά, αλλά όχι ακόμα. Το σκεπτικό μου ήταν να πήγαινα αρχικά στον SHD και στη συνέχεια στα subs ( άρα θα δω όταν έρθει η ώρα ).

Κουράστηκα μόνο που τα διαβάζω.

Πάρε έτοιμα ενεργά άνθρωπέ μου να τελειώνεις.
Δεν έχω σκοπό να αλλάξω ηχεία σύντομα και αν είναι να αλλάξω στο μέλλον, θα είναι για άλλους λόγους. Δεν ήταν και ούτε είναι στα βραχυπρόθεσμα σχέδιά μου η απόκτηση ηχείων δηλαδή. To σκεπτικό είναι: αφού ο εξοπλισμός που θα πάρω, μπορεί να κάνει και αυτή τη δουλειά, γιατί να μη πάρω κι αυτό το αβαντάζ; Και το σημαντικότερο, ποια βήματα πρέπει να ακολουθήσω για να το πάρω.

Πώς να κάνω τα ενεργά μου παθητικά; :p
Θέλεις να σου πω...? :p :p :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Υπ'οψιν πως δεν μπορείς να πραγματοποιήσεις καμία μέτρηση (για στήσιμο κρος ηχείου) στο χώρο σου, ο οποίος έχει τόσο σοβαρά προβλήματα χρόνων αντηχήσεων. Εντάξει, δε χρειάζεται σώνει και καλά θάλαμος, και μπορείς να κάνεις προσπάθειες σε νιαρφιλντ, αλλά δε το κόβω για επαρκές.
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Βλέπω ότι έχεις στα υπόψιν την αγορά του mini dsp. Από εκεί ξεκίνα. Μέτρα ή φέρε κάποιον να σου μετρήσει τον χώρο, άκου τα ηχεία σου με τα νέα δεδομένα, άκου τις μουσικές σου με τα ΝΕΑ σου ηχεία και το ξανασκέφτεσαι. Νομίζω ότι αυτή η λύση θα σου δώσει εγγυημένο αποτέλεσμα με αστείο κόστος, σε σύγκριση με το αμφίβολο αποτέλεσμα που θα έχεις με τη μόντα που σκέφτεσαι.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Νίκο εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα , μιάς και έχω ξεκινήσει από το 0 ενεργά ηχεία , και μάλιστα μη έχοντας τα απαραίτητα , πχ ενισχυτές , ενεργό κροςς, μεγάφωνα ,καμπίνες, κλπ. Τα αγόρασα σχεδόν όλα. Τι σχεδόν δλδ, όλα τα αγόρασα , μτχ μεν αλλά τα αγόρασα. Το 2015. Αυτά που είχα ήταν τα βασικά , ένας προ και ένας τελικός.
Τα άλλα όλα αγοράστηκαν και κατασκευάστηκαν. Μπορείς να δείς και το νήμα μου στο σύστημά μου.
Σε πρώτη ευκαιρία , αν μπορείς ανέβασε μία φωτό από το Cross των ηχείων σου , να ρίξουμε μία ματιά.
Υπ'οψιν πως δεν μπορείς να πραγματοποιήσεις καμία μέτρηση (για στήσιμο κρος ηχείου) στο χώρο σου, ο οποίος έχει τόσο σοβαρά προβλήματα χρόνων αντηχήσεων. Εντάξει, δε χρειάζεται σώνει και καλά θάλαμος, και μπορείς να κάνεις προσπάθειες σε νιαρφιλντ, αλλά δε το κόβω για επαρκές.
Ελα ρε , θα ξεκινήσει να κροσσάρει με τις std Cross συχνότητες μαμά. Μετά θα αρχίσει το παιχνίδι , αφού θα έχει και μετρήσεις χώρου, έχει μικρόφωνο .
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Υπ'οψιν πως δεν μπορείς να πραγματοποιήσεις καμία μέτρηση (για στήσιμο κρος ηχείου) στο χώρο σου, ο οποίος έχει τόσο σοβαρά προβλήματα χρόνων αντηχήσεων. Εντάξει, δε χρειάζεται σώνει και καλά θάλαμος, και μπορείς να κάνεις προσπάθειες σε νιαρφιλντ, αλλά δε το κόβω για επαρκές.
Θα τα πάρω αγκαλιά και θα τα πάω στου φίλου μου του Λέανδρου!! Neeext! :D

(σοβαρά τώρα, σκεφτόμουν σε πρώτη φάση να ακολουθούσα τις ρυθμίσεις των παθητικών κρος και στη συνέχεια να γίνονταν οι πιο ακριβείς κινήσεις. Λάθος; )

Βλέπω ότι έχεις στα υπόψιν την αγορά του mini dsp. Από εκεί ξεκίνα. Μέτρα ή φέρε κάποιον να σου μετρήσει τον χώρο, άκου τα ηχεία σου με τα νέα δεδομένα, άκου τις μουσικές σου με τα ΝΕΑ σου ηχεία και το ξανασκέφτεσαι. Νομίζω ότι αυτή η λύση θα σου δώσει εγγυημένο αποτέλεσμα με αστείο κόστος, σε σύγκριση με το αμφίβολο αποτέλεσμα που θα έχεις με τη μόντα που σκέφτεσαι.
Έχω κάνει μετρήσεις του χώρου μου έχοντας το umik-1, το οποίο στη πραγματικότητα ήταν το "χωνευτικό" της πληροφορίας που παίρνω εδώ μέσα. Τώρα θέλω ένα νέο σετ μετρήσεων, όσο πιο ακριβές γίνεται, για να υλοποιήσω το μάθημα του Μπούτχια. Αλλά κάποια στιγμή θα χρειαστώ subs, άρα προσέσορα, άρα... Τον προσέσορα μπορώ να τον πάρω και πιο σύντομα αν χρειαστεί.

Νίκο εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα , μιάς και έχω ξεκινήσει από το 0 ενεργά ηχεία , και μάλιστα μη έχοντας τα απαραίτητα , πχ ενισχυτές , ενεργό κροςς, μεγάφωνα ,καμπίνες, κλπ. Τα αγόρασα σχεδόν όλα. Τι σχεδόν δλδ, όλα τα αγόρασα , μτχ μεν αλλά τα αγόρασα. Το 2015. Αυτά που είχα ήταν τα βασικά , ένας προ και ένας τελικός.
Τα άλλα όλα αγοράστηκαν και κατασκευάστηκαν. Μπορείς να δείς και το νήμα μου στο σύστημά μου.
Εσένα δεν σε έχω μελετήσει... Σου είναι εύκολο ένα λινκ;
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Επίσης @costas EAR αν μέτραγα σε αυτόν τον χώρο, το ηχείο μπορεί να μη λειτουργούσε ιδανικά, αλλά δεν θα συνεργαζόταν ιδανικά με το χώρο?
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top