Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Ο μεγάλος θέλει 1.4V για πλήρη έξοδο, ο μικρός ( to νεότερο μοντέλο, λογικά το ίδιο ακολουθεί και ο πρώτης γενιάς δικός μου) θέλει 1V.
Απο την άλλη, Bryston 3B με rotel RB971 έχουν την ίδια ευαισθησία εισόδου, 1V ( 2x100 ο πρώτος2x70 ο δεύτερος )
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.718
Reaction score
10.527
Ο προενισχυτης δίνει 1V.
Ο τελικός με ευαισθησία 1V θα παίζει τέρμα και ο δεύτερος με ευαισθησία 1.5 σχεδόν στην μέση.
Ας δίνουν και οι δύο 30db gain, ο ένας θα δώσει 30 και ο άλλος 20.

Άλλη μια.
Οι πλάτες Hypex είναι μονόδρομος.
Αν υπήρχαν δεν θα είχα μπλέξει με minidsp και τελικούς.

Τα έχουμε κάνει και λέμε την καλύτερη λύση.
Ας πάρει μια πλάτη, ένα μτχ ηχείο των 50 €, το μικρόφωνο και να κάτσει να παιδευεται όσο θέλει.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Το shd που θέλει για να κροσσάρει και να οδηγήσει τους τελικούς βγάζει 2v σε unbalanced , 4v balanced.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.692
Πάμε άλλη μία, και τελευταία:

Για να κάνεις ενεργό ένα ηχείο, του φοράς μια πλάτη χυπεξ.

Τέλος.

Ουδεμία παρέκκλιση παρακαλώ.



ΥΓ. Σε υψηλού επιπέδου σεταπ, στοιβάζεις ντανες από όμοια ενισχυτικά, που τα παίζει ένα μηχάνημα που πάνω του γράφει "loudspeaker management".
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Πάμε άλλη μία, και τελευταία:

Για να κάνεις ενεργό ένα ηχείο, του φοράς μια πλάτη χυπεξ.

Τέλος.

Ουδεμία παρέκκλιση παρακαλώ.



ΥΓ. Σε υψηλού επιπέδου σεταπ, στοιβάζεις ντανες από όμοια ενισχυτικά, που τα παίζει ένα μηχάνημα που πάνω του γράφει "loudspeaker management".
ΟΚ Δόκτωρ! Απορία το έχω τώρα όμως, όποιος θέλει απαντά στα πλαίσια κουβεντούλας και μόνο. Αυτό που παρατήρησα ότι οι δύο μικροί ενισχυτές έχουν την ίδια ευαισθησία εισόδου ( άσχετα απο τα βατ τους ) δεν σημαίνει ότι αυτοί οι δύο θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για ένα τέτοιο πρότζεκτ; Δεν μιλάω πια για τα ηχεία που έχω, αλλά για χάρη της μάθησης σε κανένα παλιό ηχείο, με ένα μικρό minidsp να κάνει το κροσάρισμα; Καθαρά για τον χαβαλέ και τη χαρά της μάθησης.
 


Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Αυτή τη μάχη πιουρισμού την έχασα, αλλά δεν έχασα και τον πόλεμο! Πίσω στο καβούκι μου λοιπόν, καλώς εχόντων των πραγμάτων, ΣΚ θα ασχοληθώ με το μάθημα του Μπούτχια.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, δεν μπορείτε να πείτε πάντως, είχε μια λογική βάση το πράγμα..!!
 



Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Μην τον ακούς Νίκο αυτός είναι κολλημένος hypexάκιας.
Όλα γίνονται.
Εχω μία ερώτηση όμως. Αν πουλήσεις τον υπολογιστή , πως θα ρυθμίσεις το shd?
E, δεν είναι και ο μόνος υπολογιστής στο σπίτι! Δεν πιστεύω να χρειάζεται dedicated pc? O nuc είναι αποκλειστικά για το σύστημα. Καλά, έχω καιρό μέχρι να δω και να αποφασίσω, αφού δεν βιάζομαι περιμένω μήπως βγουν και καλύτερα μηχανάκια.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.692
Γιατί η γάτα έχει ένα αφτί.

Άλλες φάσεις, άλλα ενισχυτικά στάδια, άλλες συμπεριφορές σταδίων, άλλα κι άλλα, δεν έχει τελειωμό.

Πρέπει να χρησιμοποιηθεί ίδιο ακριβώς ενισχυτικό στάδιο για ομοιόμορφη εφαρμογή. Μπορεί βέβαια να είναι διαφορετικής ισχύος, αυτό είναι εύκολο.

Αν δε χρησιμοποιείται ακριβώς ίδιο ενισχυτικό στάδιο, πρέπει να έχεις τόσο σοβαρό μετρητικο εξοπλισμό, που αν τον είχες, δε θα καθόσουν να φτιάξεις ηχεία, θα αγόραζες τα ακριβότερα που σου μπήκαν ποτέ στο μάτι.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Υπερβάλεις Κώστα . Καταρχήν , οι δικές μου οι γάτες και οι 2 έχουν από δύο αυτιά , τσεκαρισμένο.
Γιατί άλλες φάσεις? γιατί άλλα ενισχυτικά στάδια? Δύο ενισχυτές της ίδιας εταιρίας , ΄΄όχι ένας έτσι και ένας γιουβέτσι , δεν θα έχουν μεγάλες διαφορές.
Τρία στάδια ενίσχυσης του σήματος ο καθένας. Τρίχες διαφορές θα έχουν .
Το ξέρω γιατί το κάνω και εγώ. Και χωρίς dsp .
Τα έχω μετρήσει με του jargon to xtz , δεν είδα τρελλές διαφορές.








BTW Νίκο πότε θα μπορούσες να έρθεις με το Umik παρέα για μία μέτρηση?
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Υπερβάλεις Κώστα . Καταρχήν , οι δικές μου οι γάτες και οι 2 έχουν από δύο αυτιά , τσεκαρισμένο.
Γιατί άλλες φάσεις? γιατί άλλα ενισχυτικά στάδια? Δύο ενισχυτές της ίδιας εταιρίας , ΄΄όχι ένας έτσι και ένας γιουβέτσι , δεν θα έχουν μεγάλες διαφορές.
Τρία στάδια ενίσχυσης του σήματος ο καθένας. Τρίχες διαφορές θα έχουν .
Το ξέρω γιατί το κάνω και εγώ. Και χωρίς dsp .
Τα έχω μετρήσει με του jargon to xtz , δεν είδα τρελλές διαφορές.
Nαι, αλλά έχει αλλάξει το παιχνίδι βρε Γιάννη. Οι δύο ίδιας εταιρείας ενισχυτές έχουν άλλο κέρδος, αυτοί που έχουν ίδιο κέρδος είναι διαφορετικής εταιρείας.

BTW Νίκο πότε θα μπορούσες να έρθεις με το Umik παρέα για μία μέτρηση?
Και το ρωτάς;
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.718
Reaction score
10.527
Τα Hypex μπορεί να είναι διαφορετική ισχύος, πχ 200 w για το γουφερ και 50 για το τουητερ αλλά στα υπόλοιπα είναι το ίδιο.
Πριν βγουν οι πλάτες το minidsp ήταν μονόδρομος, τώρα όμως είναι χάσιμο χρόνου και χρημάτων.
 


Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Τα Hypex μπορεί να είναι διαφορετική ισχύος, πχ 200 w για το γουφερ και 50 για το τουητερ αλλά στα υπόλοιπα είναι το ίδιο.
Πριν βγουν οι πλάτες το minidsp ήταν μονόδρομος, τώρα όμως είναι χάσιμο χρόνου και χρημάτων.
Ναι, αλλά θέλεις και ένα προενισχυτή με ψηφιακές εξόδους ( ή κάνω λάθος; )
 


Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Πες κανά 500άρι και κάτι ψιλά το κάθε κανάλι. Απορίες:
α) διαχειρίζεται sub?
β) ένας τέτοιος συνδυασμός με το ηχείο μου, χτυπάει ζευγάρι ενεργών των 1000€?
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Ναι, αλλά θέλεις και ένα προενισχυτή με ψηφιακές εξόδους ( ή κάνω λάθος; )
Δεν θέλεις έχουν και αναλογικές εισόδους.
Πες κανά 500άρι και κάτι ψιλά το κάθε κανάλι. Απορίες:
α) διαχειρίζεται sub?
β) ένας τέτοιος συνδυασμός με το ηχείο μου, χτυπάει ζευγάρι ενεργών των 1000€?
Αγνωστο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.515
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top