Μετατροπή Crossover από 4ης/4ης σε 2ης/3ης;

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Μετατροπή Crossover από 4ης/4ης τάξης σε 2ης/3ης τάξης. Είναι εφικτό στην ίδια πλακέτα με κάποιες τροποποιήσεις;
Το αρχικό Crossover 4ης/4ης είναι του κατασκευαστή για το ηχείο.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.010
Εκτός από το ότι θα χαλάσεις το αρχικό και δεν θα έχεις κάτι για μπούσουλα .
Είναι εφικτό με αφαίρεση κάποιων εξαρτημάτων , αλλά θέλει γνώση και εμπειρία .
Πρέπει να ξέρεις τι κάνεις . Γιατί να το κάνεις όμως?
Υποθέτω δίδρομο ηχείο .
Γίνεται εύκολα ενεργό , με ενέργό κροςς και έναν ενισχυτή ακόμα, κρατάς και το παλιό κροςς.
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Το παλιό Crossover σε κάθε περίπτωση δεν με απασχολεί, παρά μόνο αν μπορεί να γίνει 2ης/3ης.

Θα ήθελα να πάω σε Crossover 2ης/3ης το δίδρομο ηχείο, διότι μου αρέσει περισσότερο ο ήχος τους.


 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Μετατροπή Crossover από 4ης/4ης τάξης σε 2ης/3ης τάξης. Είναι εφικτό στην ίδια πλακέτα με κάποιες τροποποιήσεις;
Το αρχικό Crossover 4ης/4ης είναι του κατασκευαστή για το ηχείο.
Στην ίδια πλακέτα είναι εύκολο εφικτό αλλά θέλει εντελώς άλλες τιμές εξαρτημάτων. Επίσης έχει να κάνει με τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά και την φιλοσοφία του μεγαφώνου.
Αν για παράδειγμα μιλάμε για ribbon μονάδα υψηλών, δεν θα λειτουργήσει με 2ης τάξης.
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
To ηχείο είναι το Tannoy mercury V1, δεν ξέρω αν μπορούν να βρεθούν τα χαρακτηριστικά του κροσόβερ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
To ηχείο είναι το Tannoy mercury V1, δεν ξέρω αν μπορούν να βρεθούν τα χαρακτηριστικά του κροσόβερ.
Τα χαρακτηριστικά ενός κυκλώματος διαχωρισμού, ηλεκτρικά και ακουστικά, είναι πλήρως μετρήσιμα.
Από εκεί και πέρα, το ηχείο σου χρησιμοποιεί φτηνά υλικά καθώς και μονάδες. Για να προστατευθεί η μονάδα υψηλών από καταστροφή, έχει μπει κύκλωμα διαχωρισμού με μεγάλη κλίση.
Το μόνο που μπορεί να γίνει, ώστε να διασφαλιστεί η αξιοπιστία του ηχείου, είναι από 4ης να μπει 3ης στο tweeter και ίσως δεύτερη στο midwoofer.
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Το σωστό κροσόβερ σχεδιάζεται πάντα πάνω στα μεγάφωνα. Και μια εταιρία σαν την Tannoy δεν νομίζω να έκανε μισή δουλειά. Τα 2/3ης τάξης μου ακούγονται καλύτερα είναι άστοχες γενικεύσεις. Αν δεν έχεις όλες τις παραμέτρους δεν θα καταφέρεις πολλά.
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Τα χαρακτηριστικά ενός κυκλώματος διαχωρισμού, ηλεκτρικά και ακουστικά, είναι πλήρως μετρήσιμα.
Από εκεί και πέρα, το ηχείο σου χρησιμοποιεί φτηνά υλικά καθώς και μονάδες. Για να προστατευθεί η μονάδα υψηλών από καταστροφή, έχει μπει κύκλωμα διαχωρισμού με μεγάλη κλίση.
Το μόνο που μπορεί να γίνει, ώστε να διασφαλιστεί η αξιοπιστία του ηχείου, είναι από 4ης να μπει 3ης στο tweeter και ίσως δεύτερη στο midwoofer.
Ναι αυτό εννοώ στον τίτλο, να μπει 2ης στο midwoofer και 3ης στο tweeter.
Το σωστό κροσόβερ σχεδιάζεται πάντα πάνω στα μεγάφωνα. Και μια εταιρία σαν την Tannoy δεν νομίζω να έκανε μισή δουλειά. Τα 2/3ης τάξης μου ακούγονται καλύτερα είναι άστοχες γενικεύσεις. Αν δεν έχεις όλες τις παραμέτρους δεν θα καταφέρεις πολλά.
Απλώς γενικά ηχεία με 2ης/3ης μου ακούγονται καλύτερα γενικά.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Απλώς γενικά ηχεία με 2ης/3ης μου ακούγονται καλύτερα γενικά.
Βεβαιώσου αρχικά ότι πρόκειται για ηλεκτρική και όχι ακουστική κλίση. Πολλοί κατασκευαστές χρησιμοποιούν στα χαρακτηριστικά την ακουστική. Μια φωτογραφία του κυκλώματος θα βοηθούσε.
 


Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Βεβαιώσου αρχικά ότι πρόκειται για ηλεκτρική και όχι ακουστική κλίση. Πολλοί κατασκευαστές χρησιμοποιούν στα χαρακτηριστικά την ακουστική. Μια φωτογραφία του κυκλώματος θα βοηθούσε.
4th order acoustic Linkwitz-Riley λέει ο κατασκευαστής. Τι σημαίνει αυτό;
Εγω παντως θα λεγα ειναι πολυ παιδεμα χωρις λογο, αν υπαρχει θεμα τοτε αλλαγη ηχειου με τη μια
Συμφωνώ, απλώς το παιδεύω με στόχο να μάθω για τα επόμενα....
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Σημαίνει ότι το κροσόβερ είναι υπολογισμένο πάνω στην ακουστική απόκριση των μεγαφώνων κι όχι απλά ηλεκτρικά.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Απλώς γενικά ηχεία με 2ης/3ης μου ακούγονται καλύτερα γενικά.
Η Tannoy του σήμερα, και η κάθε εταιρία που θέλει να είναι ανταγωνιστική, προκειμένου να <<βγάλει>> ένα ηχείο σε αυτήν την κατηγορία τιμής, απευθύνεται σε έναν Κινέζο κατασκευαστή και απλώς του λένε τι θέλουν εμφανισιακά και που να κινηθεί τιμολογιακά.
Εδώ και αρκετές δεκαετίες είναι έτσι τα πράγματα.
1012Tannoyfig3.jpg

Κανονικά, όλη αυτή η έξαρση γύρω από τον 1KHz δεν θα έπρεπε να υπάρχει. Κάνει το ηχείο φωνακλάδικο. Επίσης οι συχνότητες πάνω από τους 8KHz όφειλαν να 4 db χαμηλότερα, ώστε να μην κουράζει με κάποια συνοδά και έργα.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Συμφωνώ, απλώς το παιδεύω με στόχο να μάθω για τα επόμενα....
Είναι λίγο μανίκι η φάση, αλλά όντως καταλαβαίνεις πολλά για τα ηχεία, για τη λειτουργία τους.

Κανονικά, όλη αυτή η έξαρση γύρω από τον 1KHz δεν θα έπρεπε να υπάρχει. Κάνει το ηχείο φωνακλάδικο. Επίσης οι συχνότητες πάνω από τους 8KHz όφειλαν να 4 db χαμηλότερα, ώστε να μην κουράζει με κάποια συνοδά και έργα.
Δηλαδή, στο δικό μου που κάνει μια μικρή βουτιά μεταξύ 1Κ και 2Κ, να μη τρελαθώ κιόλας. Παρατηρώ ότι εκεί που ξεκινά η βουτιά, μετρώντας απο το ακουστικό κέντρο του ηχείου, υπάρχει μια αντιστροφή φάσης στους 1Κ και ομολογώ ότι σκεφτόμουν να του έδινα ένα στενό notch
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Αν δεν σας είναι δύσκολο, ενημερώστε με, ποία ηχεία έχουν crossover 2ης στο woofer και 3ης στο tweeter. Αυτά που έχω βρει ως τώρα: Fyne Audio F300 σειρά και Tannoy Mercury m σειρά. Σε αυτή την κατηγορία τιμής πάντα.
 



Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Από όσα ηχεία έχω ακούσει - σε διαφορετικούς χώρους - κι έχω ακούσει αρκετά στην μικρομεσαία κατηγορία μου άρεσαν τα tannoy mercury m2/m3. Οπότε αναζητώ τι το ιδιαίτερο έχουν...

Θα το εκτιμούσα αν με ενημερώνατε (όσοι γνωρίζουν) ποιά άλλα έχουν τέτοια crossovver.
Το εξετάζω οπότε, αν βρω ένα που δεν μου αρέσει με τέτοια crossover, όντως ο ισχυρισμός μου καταρίπτεται...
 

Μηνύματα
93
Reaction score
142
θα μπλεξεις συμφωνω με τους παραπανω τα κρος ειναι φτιαγμενα για καθε συγκεκριμενο μεγαφωνο ειναι πολυ δυσκολο χωρις μετρησεις και ακριβο εργαστηριακο εξοπλισμο.παλια εχω χαλασει αμετρητα κροσοβερ απο την audax για να τα κανω να ακουγονται σωστα με απειρες πολυωρες δοκιμες οσπου αγορασα το πρωτο μου ενεργο κρος και τα πεταξα ολα τωρα εχω τεσσερα συστηματα φουλ ενεργα με DSP μερα με τη νυχτα σε ηχο και δυνατοτητες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.166
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top