Featured Μετρήσεις με REW

Μηνύματα
521
Reaction score
1.154
... περνας στην επομενη φαση -> υπογουφερ - φροντιδα χωρου - ενσωματωση - ισοσταθμιση.
(η αλλαγη θεσης δεν θα αλλαξει πολυ τα αποτελεσματα παραπανω)
-> μικροφωνο στον Ear.
-> εγω εχω αυτομεταφερθει κατ'αποκλειστικοτητα στο φαγητο <-
φροντιδα χωρου μερικά πάνελ και γωνιακες μπασοπαγίδες εχω το οκ απο την παντοφλοκράτορ. Μεχρι εκεί όμως.
Για γουφερ σε 2η φάση ναι δεν θα πω όχι. Παιζει να δανειστώ 2 δεκάρια για δοκιμή κάποια στιγμη.

Τα υπολοιπα μπορούν να γινουν αμεσα μολις δοκιμάσω 2-3 πραγματακια που εχω κατα νου. (δεν ξερω αν θα κανει κάτι. αλλα αφού παιζω που παιζω δεν βαριέσαι)
tab rt60 επέλεξε ένα ηχείο ή L+R εάν τα έχεις κάνει μέτρηση μαζί
ξε επέλεξε τα πάντα από κάτω και άσε μόνο το topt . Στα controls πάνω δεξιά ενώ είσαι στο rt 60 tab τίκαρε το use bars on plot .
Θα στο εμφανίζει κάπως έτσι.
View attachment 304135
Βάλε και μια φωτό από το χώρο εάν μπορείς .
Πέρα από τα "εύκολα " κοψίματα που χρειάζεται στα χαμηλά το σύστημα σου στον χωρο που το έχεις χωρίς eq εάν κατάλαβα καλά μετράει αξιοπρεπέστατα .
RT-L.jpg

left

RT-R.jpg

right

RT-LR.jpg

L+R
Φωτο θα ανεβασω με την πρώτη ευκαιρια. ΕQ όχι δεν έχω, ένα πάνελ μονο διπλά στο δεξί ηχείο
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.607
Reaction score
37.992
+ μια προταση πιο συμμετρικης τοποθετησης ειναι η παρακατω :
1693511852361.png

( ναι κσερω δεν μπαιζει με τη καμμια (...) 🐒 )
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.154
+ μια προταση πιο συμμετρικης τοποθετησης ειναι η παρακατω :
View attachment 304136
( ναι κσερω δεν μπαιζει με τη καμμια (...) 🐒 )
Εχω δει μια Φεράρι θα παω να την παρω αυριο.....πιο πιθανο σενάριο :p
 

Μηνύματα
651
Reaction score
1.229
φροντιδα χωρου μερικά πάνελ και γωνιακες μπασοπαγίδες εχω το οκ απο την παντοφλοκράτορ. Μεχρι εκεί όμως.
Για γουφερ σε 2η φάση ναι δεν θα πω όχι. Παιζει να δανειστώ 2 δεκάρια για δοκιμή κάποια στιγμη.

Τα υπολοιπα μπορούν να γινουν αμεσα μολις δοκιμάσω 2-3 πραγματακια που εχω κατα νου. (δεν ξερω αν θα κανει κάτι. αλλα αφού παιζω που παιζω δεν βαριέσαι)


View attachment 304137
left

View attachment 304138
right

View attachment 304139
L+R
Φωτο θα ανεβασω με την πρώτη ευκαιρια. ΕQ όχι δεν έχω, ένα πάνελ μονο διπλά στο δεξί ηχείο
Φτιάξε τα limits καλέ , κάτω από το 1Κhz δεν φαίνεται τίποτα έτσι όπως το έχεις.
Λείπει πολύ πληροφορία έτσι όπως το παρουσιάζεις αλλά είναι θετικό ότι από τα 1khz και πάνω ο χρόνος πέφτει ομοιόμορφα.
 
Last edited:


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.191
Reaction score
19.136
Τι κάνωωωω μετάαααααα;
Περιμένεις λίγο να μπει καλά το Φθινόπωρο..


Κάνει ζέστα ακόμα για τέτοια.. :lolsign:

Πάντως καλά πρέπει να ακούγεται το σύστημα..
Μου αρέσει ο χώρος - η τοποθέτηση που έχεις κάνει.. :thumbsup:



Πρόσεξε αυτοί θα σε βάλουν να πάρεις και sub.. :tongue:
 



Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.191
Reaction score
19.136
Κακοήθειες
Όχι καλέ να πάρει ο άνθρωπος να νιώσει την ενέργεια 'κει κάτω, ωραία είναι.. :rolleyes:
Μετρήσεις πάρα πολλές να μην κάνει.. (boring) 8-)
Να τ' αφήσει τώρα να κάνει κανένα μπανάκι ακόμα και όταν ψυχράνει λίγο ο καιρός (προς τον Ιανουάριο μάλλον.. :tongue:) ξεκινάει παιχνίδι.. :party:
 
Last edited:

Μηνύματα
521
Reaction score
1.154
Θα γίνουν και άλλες μετρήσεις σίγουρα πιο σωστές. Αυτές ήταν για να δω/μάθω λίγο να παίζω με την εφαρμογή.
Στα σκαριά είναι και αυτά πάντως
IMG_20230901_092150.jpg

Από ένα σε κάθε γωνιά πίσω από τα ηχεία .
Πώς εψησα τη παντοφλοκρατορα δεν ξέρω....

Και έχω και υλικό για μερικά πάνελ ακόμα.

Μόλις γυρίσω από δουλειά θα φτιάξω τα Rt και θα τα ανεβάσω.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.444
Reaction score
125.853
Προφανώς έχει νόημα να μετακινήσεις τα ηχεία ώστε να δεις στις μετρήσεις σου να μειώνονται τα στάσιμα.

Αν σου ακούγεται "ζούφιο", δεν φταίει τίποτε άλλο, παρά η έλλειψη χαμηλού. Τώρα, ακούς τα στάσιμα για χαμηλό, όπως σου εξήγησα, που προφανώς είναι λάθος.

Το γράφημα του RT 60 που εμφανίζεις, είναι ακόμα λάθος.
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.154
Είστε ωραίοι thanks!!!

Θα βγάλω τα τρέχων γραφήματα σωστα το απογευματάκι
Θα ξαναμετρήσω με τα ηχεια πέρα δώθε , μπρος πίσω και θα ανεβάσω τα ευρύματα και θα ξαναμετρήσω με τις παγίδες που φτιάνχω να δω τι κάνει και πως συμπεριφέρεται, λογικά εντος του ΣΚ.

Μετρήσεις παιρνω στην θέση ακρόασης L, R, L+R και μετά τα ίδια +50 πόντους μπρος πίσω αριστερα δεξία και βγάζω το average.
Συνεχίζω έτσι ή είναι περιτό, να μείνω αυστηρά στην θέση ακρόασης μόνο;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.444
Reaction score
125.853
Αν ενδιαφέρεσαι μόνον για τη θέση ακρόασης, θέλει μετρήσεις τόσο σε αυτήν την θέση, όσο και πέριξ αυτής, σε απόσταση 35-40cm, φαντάσου ένα κύκλο ενδιαφέροντος.

Προτιμότερο είναι να κάνεις μετρήσεις με τη μέθοδο του κινητού μικροφώνου. Θέλει λίγη εξάσκηση, αλλά θα το πάρεις το κολάι γρήγορα, και είναι πιο αξιόπιστες μετρήσεις, και πιο γρήγορες.
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.154
Στο κομμάτι της φροντίδας για λέω να κάνω τα εξής (με κόκκινο)

Screenshot_43.png

Screenshot_44.png

+ στο εσωτερικό του πίνακα στο πλάι έχω βάλει ηχοαπορροφιτικό αφρό.


Παραπάνω δεν ξέρω αν μπορώ ή αν θέλω γιατί θα γίνει σα στούντιο...
Ισως κάνα Μικρό cloud στο φως custom για να το ταιριάξω σαν διακοσμιτικό.

Δουλειές ανοίξαμε.... :p
 

Attachments





Μηνύματα
521
Reaction score
1.154
Αν μπορείς να βάλεις στο ταβάνι κάποια υλικά, μεταξύ ηχείων και θέσης ακρόασης, θα κάνουν καλή δουλειά.
Σκεφτόμουν 2 πανελ 8-9cm βάθος στρογγυλα 60cm, 80cm όσο βγει τέλος πάντων ακριβώς πάνω από τραπεζάκι του καθιστικού, να τα κάνω σαν προέκταση του φωτιστικού (ντεκορ λέμε όχι αστεία...Σπύρο Σούλη σε κατουράω)
Θέλω απορόφιση εκεί ή διαχυση;
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.636
Μηνύματα
2.870.355
Members
37.924
Νεότερο μέλος
daemon76
Top