Featured Μετρήσεις με REW




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Δεν έχω καλό μου , ασαμπος είμαι ακόμα
Όσο είσαι ασαμπος, θα είσαι αμπασος. Παν πακέτο.

Ιδίως με ισορροπημένη απόκριση στο υπόλοιπο φάσμα.

Ο μόνος τρόπος να μην νομίζεις ότι είσαι αμπασος ενώ είσαι ασαμπος, είναι να αφήσεις τίποτα συντονισμούς του χώρου, 10-15 ντεσιμπέλ, να βαρανε αέρα πατέρα σε ένα σημείο, και να λες α τι ωραίο μπάσο έχω.

Επίσης, αν κόψεις καλά τα πρίμα, πάνω από 8-9 χιλιοκυκλους να αρχίσουν βουτιά, πιθανώς να βρεις το σημείο ισορροπίας, όπου θα είναι άμπασο και άπριμο, συνολικά θα φαίνεται ισορροπημένο.
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
Ρε με κάτι κασελακηδες που εμπλαξα παναθεμα με...:lol::lol::lol:
Θα δικαμαω και άλλα curves έτσι για το χαβαλε.
Δεν έχω αμάξι να πάω να τα παρω ....ούτε δίπλωμα...... μπάτσοι γουρούνια δολοπλοκοι....
 



Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Ρε με κάτι κασελακηδες που εμπλαξα παναθεμα με...:lol::lol::lol:
Θα δικαμαω και άλλα curves έτσι για το χαβαλε.
Δεν έχω αμάξι να πάω να τα παρω ....ούτε δίπλωμα...... μπάτσοι γουρούνια δολοπλοκοι....
Πού είναι; Πάμε μαζί. 2 θα δανειστείς, ένα θα φτάσει σπίτι σου :roflmao: 😂
 


Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Εφάρμοσα την default curve για να δω τι κάνει. Να πω την αμαρτία μου ακούγεται άμπασο.
Αυτή δεν είναι η Default Curve , είναι η καμπύλη που πιστεύει το Dirac ότι ταιριάζει στον χώρο σου σε συνδιασμό με τα ηχεία σου. @costas EAR , αυτή η καμπύλη (εαν εννοεί αυτή που παρουσίασε εδώ είναι +9 db στα χαμηλά , - 2 db στα πρίμα.
Πιστεύω η έλλειψη μπάσου που λέει ο φίλος δεν εχει σχέση με την target curve που παρουσίασε παραπάνω, αλλά συνδέεται με την απουσία του mode στα 50 και 100hz. Άκουσε σωστά μια δυο μέρες και μετά κλέισε το dirac να επανέλθουν τα modes και τότε θα καταλάβεις τι βαβούρα άκουγες, Ούτε ςσύ ο ίδιος δεν θα το πιστεύεις!
Η μπάρα που κύκλωσες είναι το gain , το ρυθμίζεις σε αρνητική τιμή ίση με το υωηλότερο φίλτρο που έχει εισάγει το dirac. Θα τα βρούμε αυτά , όταν κατασταλάξεις σε target curve και διόρθωση.
Όπως είπα έχεις μπεί στο "νέο" interface του dirac που κάνει μόνο του προτάσεις, μπες στο original να κάνεις δουλειά. Είχα ανεβάσει το καλοκαίρι έναν οδηγό με συμβουλές για τα πάντα που αφορούν το Dirac , διάβασε το και τα λέμε , έχει και link για target curves , έτοιμα.

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Η πικρή αλήθεια είναι ότι εάν δεν είναι πλήρους φάσματος (20Hz-20kHz) η αναπαραγωγή από το σεταπ στην mlp σε στάθμη αναφοράς, οι γνωστές ταργκετ κερβ της "ισορροπημένης αντιληπτής απόκρισης" δεν θα έχουν ευχάριστο αποτέλεσμα, διότι δεν θα είναι ισορροπημένο το άκουσμα, αφού λείπουν τμήματα του φάσματος.

Χρειάζεται καταρχήν ικανή απόκριση σε όλο το φάσμα, ώστε εν συνεχεία να δοθούν οι αναμενόμενες διορθώσεις για να επιτευχθεί η ιδανική in room response.

Και βεβαίως, αυτά γίνονται μόνον εφόσον μιλάμε για ηχεία με ομαλό σπινοραμα και ομαλή off axis, χωρίς σφάλματα κατευθυντικότητας και χωρίς διαφορετικής τονικότητας έμμεση, πάντα σε χώρο με ομαλό - σταθερό γράφημα RT 60 στο φάσμα, και όσο πιο κοντά γίνεται στο προβλεπόμενο 0,3".

Όταν οποιαδήποτε από τις παραπάνω παραμέτρους είναι εκτός προδιαγραφών, δεν γίνεται να περιμένετε να λειτουργήσει καμία ταργκετ κερβ με μαγικό τρόπο, θαύματα δε γίνονται.

Εάν κατέχεις βαθιά το σπορ, είναι δυνατόν να επιτύχεις αποδεκτό αποτέλεσμα, εφαρμόζοντας γνωστά κόλπα, και λαμβάνοντας υπόψιν κάθε παράμετρο που είναι εκτός προδιαγραφών, σε κάθε σημείο του φάσματος, ώστε να εφαρμόσεις τα κατάλληλα αντίμετρα.

Καμιά φορά η αλήθεια είναι πικρή. Κι επειδή όλα ξεκινάν από τα δορυφορίδια, εάν αυτά έχουν σοβαρά ελαττώματα κατευθυντικότητας, το πρώτο βήμα θα πρέπει να είναι αλλαγή ηχείων, δεν υπάρχει σωτηρία.

Στο επόμενο στάδιο, χρειάζεται πρώτα ενασχόληση με την ηχητική περιποίηση του χώρου, ώστε να περιοριστούν σημαντικές ανωμαλίες με παθητική φροντίδα ή/και πειραματισμούς στην τοποθέτηση, διότι με dsp δυστυχώς θαύματα δεν γίνονται, μακάρι να γινόταν, αλλά δεν.

Όλα έχουν μια σειρά. Η by the book προσέγγιση του σπορ, είναι ένα ασφαλές ταξίδι προς την επιτυχία, βασιζόμενο σε αντικειμενικά δεδομένα, με αρκετά σκαλοπάτια. Η παράκαμψη όλων των ενδιάμεσων σταδίων με μια εφαρμογή ταργκετ κερβ, είναι για μένα απλώς άσκοπη σπατάλη χρόνου. Το ταργκετ κερβ είναι το κερασάκι στην τούρτα, όχι η τούρτα.
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Και βεβαίως, αυτά γίνονται μόνον εφόσον μιλάμε για ηχεία με ομαλό σπινοραμα και ομαλή off axis, χωρίς σφάλματα κατευθυντικότητας
Τέτοια ηχεία έχει , εαν στρωθεί θα κάνει δουλειά , σημαντικό πρώτα να κατανοήσει και να εκτιμήσει το όφελος της ισοστάθμισης και ισοροπίας στα χαμηλά.
Είμαι σίγουρος ότι ο Ανδρέας είναι κλασική περίπτωση που έδωσε ένα σεβαστό ποσό για ηχεία και ενισχυτικά και νόμιζε ότι απλά θα τα πετάξει στον χώρο και αυτά θα παίξουν τόσες φορές καλύτερα απο τα logitech που είχε στο pc όσo τα λεφτα που έδωσε, και εγώ έτσι νόμιζα και πολλοί άλλοι. Εγώ ακόμα τη πατάω σε αυτό το θέμα , ότι πάρω και σπάσω δυο ευρώ παραπάνω νομίζω ότι θα φτάσει το σύστημα στο διάστημα , όπως νόμιζες και εσύ με το Dirac 🤣 , δικαίως βέβαια αφου διαβάζεις διθυράμβους εδώ.
Ψυχραιμία διάβασμα και όταν ακούσεις σωστά θα καταλάβεις γιατί φωνάζουν εδώ κάποιοι κάποιοι.
 
Last edited:

Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
Oκ για το φάσμα μαζί σου. το full range είναι full range, δεν μπορώ να κάνω κάτι χωρίς εξτρα σίδερο (σαμπ).
Ο χώρος είναι σαλόνι, το rt πάιζει 0,45 μέσο όρο και πέφτει μέχρι τα 0,3 σε σημεία με ενα πικ 0,6 στα 200 hz Iσως μελλοντικά μπορέσω να το μαζέψω λίγο ακόμα, αλλά και να μην δεν είναι κακή τιμή, μπόρω να ζήσω με αυτό.
Ta ηχεία καλά είναι από θέμα μετρήσεων.
Πιστεύω ότι ειμαι σε καλό δρόμο, ξανα λέω δεν θέλω την τελειότητα, θέλω ότι καλύτερο μπορώ να εχώ για την συνθήκες που εχώ + τα όρια που θέτω.

Είμαι σίγουρος ότι ο Ανδρέας είναι κλασική περίπτωση που έδωσε ένα σεβαστό ποσό.....
Κοψοχρονιά τα έχω πάρει όλα....ούτε φορντ κα του 90 δεν παίρνεις με αυτά τα λεφτα ρεεεεεεη.
ΤΑ πηρα που τα πηρα να μην φροντίσω όσο περνάει από το χέρι μου να αποδώσουν κατά το μέγιστο δυνατό;

Με το dirac δεν περίμενα να γίνει ολο διαστημοπλοιο αν και αν περιμενα περισσότερα. (αλλα επιφυλάσσομαι γιατι οι μετρήσεις ήταν λιγες, στο πόδι και στο περίπου.....φυσαγε κιόλας σα πούστης με σαμπ εδω χάμω στο σπίτι των ανέμων οπότε τον θορυβάκο μου τον είχα).

Επιπλέον θα στρωσω χαλια και θα βάλω δεντρο το σκ οπότε πρέπει να φτιαχτεί και XMASS curve να παίζει ο ρουντολφ το πουτανακι σωστά.....
 


Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Κοψοχρονιά τα έχω πάρει όλα....ούτε φορντ κα του 90 δεν παίρνεις με αυτά τα λεφτα ρεεεεεεη.
Σ έπιασα , οπότε δεν έχεις καμία δικαιολογία να μη πάρεις subwoofers τώρα που καταλαβαίνεις σιγά σιγά τι παίζει.
Εδώ θα είμαστε του χρόνου τέτοιο καιρό θα ψάχνεις τετράδα για Αtmos στο ταβάνι:party:.
 


Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
Ρε σεις....φωτιστικό κρεμαστο sub βγαζει κανένας ή να το κατοχυρώσω να χεστώ στο τάλαρο....
Και θα παίξει και παραλαγή πολυέλαιος design με προενίσχυση λάμπας και καπέλο 9,5κ για τους κλασσικούς.
e gamo ti man#%@@#%@# sou po#%@#%@$$^@%^ra!

 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
Δεν μου λέτε ρε παίδες ...εκεί στην SVS έχουν φυτά που καπνίζονται;

Έβαλα στο matching tool του να μου προτείνει sub για τα ηχεία μου και μου έβγαλε

Sb-4000
Pb-4000
Sb16 ultra


Τι σκατα δλδ.....θέλει τόσο μεγάλη ισχύ και μέγεθος;
 

Μηνύματα
361
Reaction score
115
Δεν μου λέτε ρε παίδες ...εκεί στην SVS έχουν φυτά που καπνίζονται;

Έβαλα στο matching tool του να μου προτείνει sub για τα ηχεία μου και μου έβγαλε

Sb-4000
Pb-4000
Sb16 ultra


Τι σκατα δλδ.....θέλει τόσο μεγάλη ισχύ και μέγεθος;
Eκανα το ιδιο για τα δικα μου Ταννου arden legacy 15 ιντσα και μου εβγαλε τα ιδια.
Οτι ναναι.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.278
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top