Με μια μετατροπη το αυτοκινητο σας καιει νερο αντι για βενζινη !!!

Μηνύματα
28.176
Reaction score
50
[IMGL]http://i28.tinypic.com/ibxvyq.jpg[/IMGL]






Convert Your Car to BURN WATER as well as Gasoline - to Double Your Mileage!

Water4Gas: latest development in Hydrogen-On-Demand systems for all engines/diesel. Cheapest, simplest tech available!

:111::111::111::111::111::111::111::111::111::111::111::111:

Main benefits:
* Improve MPG by up to 35%.
* Drastically reduce emissions.
* Greatly enhance engine power & performance.
* Remove carbon deposits and prevent future carbon build up.
* Reduce engine operating temperature.
* Notice a calmer, quieter, much smoother engine operation, smoother gearshifts.
* Enjoy a longer life expectancy of your engine, especially pistons, valves, rings & bearings.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ VIDEO ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ SITE !!

http://rapidshare.com/files/87256325/Water4GasVideo.rar

Για το ανοιγμα του video γραψτε : www.water4gas.help.to
 



Μηνύματα
4.112
Reaction score
3.649
Το σίγουρο είναι ότι υπάρχουν τέτοιοι τρόποι μετατροπής. Απλώς δεν τους βγάζουν για ευνόητους λόγους.
Το συγκεκριμένο το κόβω για μούφα κατά 99%. Θα του το είχαν κλείσει το site σε χρόνο μηδέν αν λειτουργούσε.
 

Μηνύματα
768
Reaction score
1
Δεν μπορεί να δουλεύει - είναι απάτη η συγκεκριμένη μέθοδος. Πρώτο - Η μετατροπή νερό σε υδρογόνο δεν είναι κάτι το εύκολο. Επίσης χρειάζονται αρκετές μετατροπές στον κινητήρα για να μπορεί να καίει υδρογόνο....

Η τεχνολογία όμως υπάρχει εδώ και 20 χρόνια.

Η μόνη δυσκολία είναι στην αποθήκευση του υδρογόνου σε κυψέλες(ρεζερβουαρ) στο αυτοκίνητο.

Απλά η τεχνολογία δεν εξελίχθηκε αφού την έχουν θάψει γι ευνόητους λόγους οι Αμερικάνοι (βλ. Πετρελαικές επιχειρήσεις).

Μόλις τα τελευταία 2-3 χρόνια έχουν ανακοινωθεί μοντέλα παραγωγής που να καίνε υδρογόνο. Είδωμεν...
 

Μηνύματα
4.112
Reaction score
3.649
Και όταν βγούν στην παραγωγή θα καίνε ειδικό τύπου υδρογόνου που θα κοστίζει όσο και η βενζίνη ανά χιλιόμετρο. Απλώς θα μας κάνουν την χάρη να μην ρυπαίνουν τον κόσμο μας.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Επειδή ξέρω κάτι παραπάνω... μη λέτε ότι σας έρθει.
Με καλή διάθεση :)
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Με εξ'ισου καλη διαθεση, εαν ξερεις κατι παραπανω γιατι δεν το μοιραζεσαι μαζι μας, αλλα περιοριζεσαι στο να κανεις τον εξυπνο?
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Κανα αμάξι που θα καίει μαμακίες θα φτιάξουν? Γιατί εδώ θα κινούμεστε τσάμπα!!:137::137:
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Η μετατροπή νερό σε υδρογόνο δεν είναι κάτι το εύκολο.

Είναι πανεύκολο: ηλεκτρόλυσις

Επίσης χρειάζονται αρκετές μετατροπές στον κινητήρα για να μπορεί να καίει υδρογόνο....

Σωστό, αν και οι δυσκολίες αντιμετωπίζονται.

Η τεχνολογία όμως υπάρχει εδώ και 20 χρόνια.

Λάθος και Σωστό: αυτό που υπήρχε εδώ και είκοσι χρόνια, ήταν σε καθαρά θεωρητικό-πειραματικό-δοκιμαστικό στάδιο, και κόστιζε (ακόμα κοστίζει)... χρυσάφι

Η μόνη δυσκολία είναι στην αποθήκευση του υδρογόνου σε κυψέλες(ρεζερβουαρ) στο αυτοκίνητο.

Οι "κυψέλες" είναι... άλλο. Βάλτε "fuel cells" σε κάποιο ψαχτήρι, να δείτε τι.
Η αποθήκευση υδρογόνου ωστόσο, πράγματι είναι η πολύ μεγάλη δυσκολία. Δύο είναι οι πιο εφικτοί τρόποι:
1) Συμπιεσμένο (750bar!!) με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε ασφάλεια, κόστος εξοπλισμού και υποδομής ανεφοδιασμού.
2) Συνεσταλμένο, σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία (-250°C !!). Πάλι δύσκολος ανεφοδιασμός και υψηλό κόστος, και κάτι ακόμα: όσο καλά κι' αν είναι θερμομονωμένο το τανκ, το H2 σιγά-σιγά θα αποψύχεται και θα διαστέλλεται κατά την στάθμευση. Άρα χρειάζεται βαλβίδα ανακούφισης. Ναι, αλλά αν ο χώρος είναι κλειστός, κινδυνεύει να μετατραπεί σε βόμβα. Άρα πρέπει ο χώρος να αερίζεται, κλπ κλπ κλπ.

Απλά η τεχνολογία δεν εξελίχθηκε αφού την έχουν θάψει γι ευνόητους λόγους οι Αμερικάνοι (βλ. Πετρελαικές επιχειρήσεις).

Με λέτε ότι σας έρθει! Η τεχνολογία εξελίσσεται πυρετωδώς, και κατά πολύ μεγάλο μέρος και με απόλυτη σοβαρότητα από... τις "Πετρελαϊκές επιχειρήσεις".
Υπάρχει χώρα-πειραματόζωο (η Ισλανδία) της οποίας ολόκληρη η οικονομία είναι μία "οικονομία υδρογόνου" και όλοι την παρακολουθούν στενότατα.
Υπάρχουν και έτοιμα και απολύτως λειτουργικά σας διαβεβαιώ, αυτοκίνητα.
Υπάρχουν και ολόκληροι πειραματικοί στόλοι λεωφορείων στη Νέα Ήπειρο που δεν έχουν θαφτεί από τους Αμερικάνους, που εκτελλούν κανονικά δρομολόγια με επιβάτες, εδώ και δέκα χρόνια περίπου.

------------------------------------------------

Συνοπτικά:

Α) Μπορείς να κάψεις υδρογόνο για να κινήσεις ένα κινητήρα εσωτερικής καύσης. (Οπως στο γκάτζετ του thread που ηλεκτρολύει νερό για να πάρει το απαιτούμενο υδρογόνο, που ρίχνει κατόπιν στους αυλούς εισαγωγής.)

Β) Μπορείς, με την βοήθεια των fuel cells, να παράγεις ηλεκτρισμό από το υδρογόνο (το αντίθετο της ηλεκτρόλυσης) για να κινήσεις έναν ηλεκτροκινητήρα. (Μόνο που στοιχίζει "ο κούκος αηδόνι" - βλέπε πλατίνα)

Το πρόβλημα είναι ΠΟΛΥ σύνθετο και σφόδρα τεχνικοοικονομικό με σοβαρότατες δυσκολίες στην υλοποίηση ασφαλών δικτύων διανομής, ιδίως αν είναι να εφαρμοσθεί σε μεγάλη κλίμακα: που θα βρεθεί το απαιτούμενο υδρογόνο για την κίνηση μεγάλου μέρους του παγκόσμιου στόλου αυτοκινήτων; Από το νερό μήπως; Ποιο νερό;
Και πόση ενέργεια χρειάζεται για να... πάρεις αυτή την ενέργεια;

Χρειάζεται βαθειά και πολυσύνθετη γνώση για να σχηματίσει κάποιος (αν υπάρχει τέτοιος) σίγουρη γνώμη για την εφαρμογή του εγχειρήματος σε μεγάλη, επαναλαμβάνω, κλίμακα. Μέχρι τότε... μη λέτε στα πεταχτά ότι σας έρθει.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Πράγματι. Στην Ισλανδία (νομίζω) είχα δει ένα ντοκυμαντέρ στο Discovery, που έχει μία ολόκληρη εθνική οδό με πρατήρια ανεφοδιασμού με Υδρογόνο, για (πειραματικά φαντάζομαι) αυτοκίνητα, που κινούνται με το καύσιο αυτό. Επιπλέον οι πετρελαϊκές εταιρίες, όντως έχουν πάρει σοβαρά και δαπανούν ποσά για την εν λόγω ενέργεια. Δείτε αυτό και υπάρχου κι άλλα πολλά παραδείγματα.
 

Μηνύματα
4.112
Reaction score
3.649
Δεν ξέρω το τεχνικό μέρος του θέματος για να σχολιάσω κάτι αλλά στο θέμα που θα βρούμε το νερό δεν νομίζω να είναι πρόβλημα αν μπούν για τα καλά αυτές οι τεχνολογίες στην ζωή μας.
Προσωπικά στο εξοχικό μου έχω μια λαμαρινοκατασκευή για αποθήκη και όλη την περίμετρο της στέγης την έχω με λούκια που συνδεδεμένα καταλήγουν σε μια δεξαμενή 5 τόνων που την έχω για πότισμα. Ε λοιπόν με μία βροχή 1 ώρας η δεξαμενή σχεδόν γεμίζει από μία σκεπή 50 τμ.
Φανταστείτε να γίνει αυτό σε οδικά δίκτυα (στα άκρα) και σε κάθε σκεπή μονοκατοικίας. Το νερό είναι άφθονο στην φύση και ατελείωτο απλώς δεν έχουμε μάθει να το διαχειριζόμαστε.
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Να κάνω μια ερώτηση: ωραία, είναι εύκολο να πάρουμε υδρογόνο από ηλεκτρόλυση. Το θέμα όμως είναι να πάρουμε υδρογόνο σπαταλώντας λιγότερη ενέργεια απ' αυτή που μπορεί να μας δώσει το παραγόμενο προϊόν. Μπορούμε να πετύχουμε κάτι τέτοιο με την ηλεκτρόλυση; Θέλω να πω, απαιτεί λιγότερη ενέργεια η ηλεκτρόλυση απ' αυτή που εκλύεται καίγοντας το παραγόμενο υδρογόνο; Ή υπάρχει κάποιο λάθος στο συλλογισμό μου;
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Αλήθεια, οι κινητήρες υδρογόνου πώς τα πάνε από ροπή/ιπποδύναμη/επιδόσεις κτλ.;
 

Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
Απάντηση: Με μια μετατροπη το αυτοκινητο σας καιει νερο αντι για βενζινη !!!

Μάνο , οι κινητήρες υδρογόνου είναι ηλεκτροκίνητοι δλδ σταθερή ροπή , δύναμη χαμηλή λόγω τεράστιας απαίτησης σε ρεύμα για μεγαλύτερη αυτονομία χλμ

Οσον αφορά το σύστημα επάνω , έχει βάση διότι διοχετεύει περισσότερο οξυγόνο οπότε αλλάζει η σύσταση του αέρα που μπαίνει ( ως γνωστόν είναι 72% άζωτο , αδρανές αέριο σε αυτές τις συνθήκες ) με το υδρογόνο δεν ξέρω τι τραβάει , αλλά επειδή είναι μέρος της εξίσωσης ( βενζίνη = άνθρακας + υδρογόνο ) μάλλον κάτι παίζει και εκεί ...

Οσον αφορά τις απώλειες , η μπαταρία φορτίζεται από το δυναμό , άρα υπερκαλύπτεται το ζήτημα εκεί ...
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
Απάντηση: Με μια μετατροπη το αυτοκινητο σας καιει νερο αντι για βενζινη !!!

κανενα αμαξι που να καιει αερα εχουνε βρει εως τωρα,γιατι εδω κατω εχει μπολικο ολον το χρονο:137:
 

Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
Απάντηση: Με μια μετατροπη το αυτοκινητο σας καιει νερο αντι για βενζινη !!!

Είπαμε , θα κυκλοφορήσει και ένα αμάξι που κινείται με συμπιεσμένο αέρα ...
 


Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Κανα αμάξι που θα καίει μαμακίες θα φτιάξουν? Γιατί εδώ θα κινούμεστε τσάμπα!!:137::137:
Θέλω να προτείνω το εν λόγω απόφθεγμα για sticky και με bold γράμματα!

:143:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.270
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top