Με τι τρόπο ξυρίζεστε;


Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Έκανα το περασμα σε σαβετα. Η ορωτη προσπαθεια ειχε ..... μπολικο αιμα!!! Χαχαχαχα. Αλλα τα εκανα ολα λαθος νομκζω. Συην επομενη ελπιζω να βελτιωθω!

View attachment 217579
Παρε μια σαβετα σοβαρη.
Την πηρα και εγω,και κατασφαχτηκα. Την εδωσα σε εμπειρο χρηστη σαβετας/φαλτσετας, να την δοκιμασει και ο ανθρωπος μου ειπε ειναι οτι χειροτερο εχει πιασει στα χερια του.
Η μαρεγκα πρεπει να ειναι αρκετα υδαρη για χρηση σαβετας. Δοκιμασε με Σπλεντιντ

Πηρα μια Dovo και εχω κανει 2-3 ξυρισματα αναιμακτα,αλλα εμεινε στο ντουλαπι. Δεν με ξετρελενει αυτο το ειδος ξυρισματος.
 

Attachments


Μηνύματα
772
Reaction score
245
Έκανα το περασμα σε σαβετα. Η ορωτη προσπαθεια ειχε ..... μπολικο αιμα!!! Χαχαχαχα. Αλλα τα εκανα ολα λαθος νομκζω. Συην επομενη ελπιζω να βελτιωθω!
Ομοιοπαθής....
Την άφησα στην άκρη. Όπως είπε κι ο Γιάννης δε μου πάει αυτό το είδος ξυρίσματος.
 

Μηνύματα
553
Reaction score
994
Την πηρα και εγω,και κατασφαχτηκα. Την εδωσα σε εμπειρο χρηστη σαβετας/φαλτσετας, να την δοκιμασει και ο ανθρωπος μου ειπε ειναι οτι χειροτερο εχει πιασει στα χερια του.
Την ίδια μα τη δική μου εννοεις;;;;; τόσο χαλια; δεν την πήρα στην τύχη, φίλος που ασχολείται χρόνια με το είδος μου τη σύστησε!

Και να πω την αλήθεια πήρα μια οικονομική για να δω πρώτα αν θα με βολέψει...
 


Μηνύματα
1.572
Reaction score
65
Δεν υπαρχει -και για μενα- χειροτερη εμπειρια και πιο επικινδυνη, απο αυτες τις σαβετες με τις εναλασσομενες λεπιδες. Ειχα μια παρκερ, ξυριστηκα 12-13 φορες και καθε φορα ηταν και χειροτερη απο την προηγουμενη απ ολες τις αποψεις... κοψιματα, ερεθισμοι κτλ

Αγορασα μια φαλτσετα και βρηκα οχι μονο την υγεια μου αλλα και εγινε πλεον σουπερ διασκεδαστικο και απολαυστικο το ξυρισμα.... καμμια σχεση η αισθηση του μεταλου (και η αποδοση) σε σχεση με αυτη των εναλασσομενων λεπιδων.

Απο το πρωτο ξυρισμα ελαχιστα κοψιματα και αυτα στις δυσκολες γωνιες... τωρα πλεον ουτε σημαδακι.
Σε γενια 2 εβδομαδων ειναι που το χαιρομαι περισσοτερο... ενα περασμα και εισαι ετοιμος... η κοντρα που λενε, δεν χρειαστηκε ποτε... μονο 2ο περασμα στα δυσκολα γωνιωδη σημεια.... δηλωνω φαν !!!


Η αλλη μηχανη που χρησιμοποιω συχνα πυκνα ειναι η merkur futur, επισης αριστο ξυρισμα και η merkur 34C, που την χρησιμοποιω αν θελω να ξυριστω ξανα στο 2ημερο (συνηθως ξυριζομαι μια φορα τη βδομδα).

Σε λεπιδες εχω καταληξει οτι με βολευουν αφανταστα οι merkur οι οποιες ειναι μεν οι ακριβοτερες που υπαρχουν, καπου στα 7 ευρω η 10δα, αλλα με εχουν βολεψει αφανταστα.... καλυτερα και απο τις feather... μου βγαζουν μεχρι και 5 ανετοτατα ξυρισματα.... ηθελα να δοκιμασω και παραπανω να δω ποσο αντεχουν, αλλα το αφησα για αλλη φορα.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Επειδή οπτικά μου φαίνονται ίδιες, ποια είναι η διαφορά μεταξύ σαβέτας και φαλτσέτας;
 

Μηνύματα
369
Reaction score
916
Επειδή οπτικά μου φαίνονται ίδιες, ποια είναι η διαφορά μεταξύ σαβέτας και φαλτσέτας;
Η σαβετα παίρνει ανταλλακτικες λεπίδες..

Η φαλτσετα είναι ατόφια λεπίδα, όλο το σώμα. Γιαυτό θέλει ακόνισμα, περιποίηση κλπ κλπ
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Η φαλτσέτα είναι η ίδια το ξυράφι. Η σαβέτα παίρνει ανταλλακτικά ξυράφια, συνήθως τα ίδια με το safety razor. Υπάρχουν και ξυράφια ειδικά για σαβέτα, που διαφέρουν μόνο ως προς το μήκος. Η φαλτσέτα δεν μπορεί ποτέ να κόβει όσο τα ξυράφια της σαβέτας.
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
65
Γενικα το παραδοσιακο ξυρισμα ειναι κομματακι ακριβο, μια και παει προς το χομπυ απο ενα σημειο και μετα.... σαπουνια, πινελα και μηχανες κυριως γιατι τα αφτερ σειβ και οι λοσιον μπορει να ειναι στο χουι του καθενα... τις πλαστικες μηχανες ομως σπανια τις αλλαζεις (οταν προσθετουν καμμια λεπιδα -που δεν κοβει :)- παραπανω η οταν βαζουν κανενα μπιμπλικι οπως οι περιστρεφομενες κεφαλες κτλ).

Η φαλτσετα, δεν ξερω αν κοβει λιγοτερο απο τις λεπιδες, γραφονται διαφορα στα σχετικα φορουμ, αλλα κοβει "απαλοτερα" και μολις πιασεις την τεχνικη, εχω την εντυπωση οτι κοβει και βαθυτερα (κυριως γιατι τεντωνεις το δερμα με τα χερια, κατι που δεν κανεις και τοσο με τις μηχανες, αφου αυτο τον ρολο τον εχουν τα safety bars και δεν πολυασχολεισαι κι εσυ).

Ειναι ακριβο το σετ, καπου στα 150 - 200 ευρω για μια μηχανη (γιατι θελεις και τα στολιδια σου επανω) συν 80-100 ενα καλο λουρι, συν κανα 30ρι για ενα πιο απλο που το θελεις κυριως για να μαθεις τη λειανση και να μη χαλασεις το καλο σου, αλλα και για το λινο για να βαζεις καμμια κρεμα (αυτες ειναι φτηνες καπου στα 7-8 ευρω και κρατανε χρονο και βαλε).

Το ακονισμα, αν εισαι Θεσσαλονικη η Αθηνα, με κανενα 20ρικο το αναλαμβανει ειδικος μια φορα το χρονο η και παραπανω, αναλογως τη χρηση, οποτε δεν πληρωνεις για πετρες, που θελεις τουλαχιστον δυο και ξεκινανε απο τα 50-60 ευρω εκαστη (και το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οχι το κοστος οσο το να χαλασεις τη φαλτσετα σου).

Η δικια μου παντως εδω και εναμιση χρονο που τη χρησιμοποιω, με ξυρισμα μια φορα τη βδομαδα, δεν χρειαζεται ακομα τροχισμα, αν και φετος μεχρι το τελος του καλοκαιριου θα την παω για ενα φρεσκαρισμα.
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Η φαλτσετα, δεν ξερω αν κοβει λιγοτερο απο τις λεπιδες,
Δεν έχει πολλή σημασία, αφού στον πυρήνα της όλης υπόθεσης βρίσκεται το lifestyle.....
 


Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Πρωινη βολτουλα στο Μοναστηρακι με τον γιο,μετα απο πολυ καιρο,και καφεδακι στο Θησειο.
Περπατωντας και χαζευοντας,τσουπ την βλεπω μαζι με κατι αλλες στον παγκο ενος παλιατζη. Πλησιαζω και την βλεπω σε αριστη κατασταση. Λεω αστο Γιαννη αφου την εχεις,και φευγω προς Θησειο για καφε.
Στον γυρισμο ηταν ακομα εκει.
Κατι με ετρωγε.....

Gillette Slim Adjustable M2 1967


IMG_20210711_164415.jpg

IMG_20210711_164316.jpg

IMG_20210711_164332.jpg
 




Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Ποσο την πηρες Γιαννη;
Αν εισαι τυχερος και την βρεις,οι τιμες παιζουν στο Μοναστηρακι και στο παζαρι του Ελαιωνα.
Εγω με "παζαρι" την πηρα 25€ και την ιδια μερα φιλος στο Μοναστηρακι σε παλαιοπωλειο την πηρε 5€ o_O
Την Black Beaty την εχω πληρωσει 20€ την μια,και 35€ την δευτερη Μοναστηρακι. Αν ειναι λειτουργικος ο ρυθμιστης,και δεν εχει φυγει η επιμεταλλωση μια λογικη τιμη ειναι 25-30€

IMG_20210820_114642.jpg
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top