Με τι τρόπο ξυρίζεστε;

gid

Μηνύματα
7.393
Reaction score
8.627
Άρα πάμε σε απόλαυση διαδικασίας ή σε ταχύτητα;
Στη δικιά μου περίπτωση το δίλημμα είναι: χρονοβόρα διαδικασία με σαφή κίνδυνο κοψίματος, ή γρήγορη διαδικασία με 99.9% ασφάλεια από κόψιμο, με το ίδιο σε βάθος αποτέλεσμα, οπότε η απόφαση δεν είναι δύσκολη. Όταν έχω άφθονο χρόνο (δηλαδή μόνο ΣΚ) κάνω κι ένα με το safety, για την πλάκα του.

Δεν είναι τυχαίο ότι με το που βγήκαν τα ΜΟΝΑ ξυραφάκια μιας χρήσης (αν θυμάμαι καλά ήταν τα BIC Metal) ο κόσμος τα αγκάλιασε και σήμερα η συντριπτική πλειοψηφία συνεχίζει με τους 3-4-5πλούς διαδόχους αυτών.... Τα πλεονεκτήματα είναι πολλά και σημαντικά.
 




Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Ηλ.μηχανη

View attachment 126664

Ξυραφακια

View attachment 126665

Λεπιδα

View attachment 126667

Μηχανη παλαιου τυπου

View attachment 126668

Για πειτε με ποιον τροπο εχετε δοκμασει και ειδατε οτι εχετε το τελειο ξυρισμα?
Σημερα κατα τυχη βρεθηκα σε καταστημα στον Πειραια οπου εμπορευεται αποκλειστικα και μονο ειδη ξυρισματος.
https://www.wellshaved.gr/#
Μπορω να πω οτι ειχε πολυ κοσμο το καταστημα και ψωνιζε.

Χαζευα του παλαιου τυπου ξυριστικες μηχανες,και μου μπηκε η ιδεα να δοκιμασω μια τετοια μηχανη.
Τα γενια μου ειναι οχι πυκνα,αλλα ειναι σκληρη η τριχα,και κατω απο το σαγωνι εχουν διαφορετικη φορα.

Με κανενα ξυραφακι φθηνο η ακριβο δεν εχω μεινει ευχαριστημενος πληρως.




View attachment 126669
 



Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Σημερα τελικα πηγα και αγορασα αρχικα κατι οικονομικο για να δω πρωτα αν με βολεψει το συγκεκριμενο ξυρισμα.
Πηρα αυτη την μηχανη https://www.wellshaved.gr/qshave-adjustable-safety-razor
Και αυτα τα ξυραφακια https://www.wellshaved.gr/derby-premium-double-edge-blades https://www.wellshaved.gr/xirafakia-astra-superior-platinum-double-edge-5

Τα γενια μου ηταν 5 ημερων και με αφρο Νoxzema κοκκινο.Χρησιμοποιησα τα Derby Premium.
H μηχανη στην θεση 3.
Ζεστο νερο,και με το πρωτο περασμα θερισε τα γενια. Λογω οτι πρωτη φορα χρησιμοποιω τετοια μηχανη ειμουν πολυ προσεκτικος στην χρηση της.Χρειαστηκε να κανω λογω απειριας 2 περασματα.

Για πρωτη φορα οσο ξυριζομαι,δεν ειδα ουτε ενα ερεθισμο,και τοσο βαθυ ξυρισμα. Ο Γιωργος στο καταστημα ηταν πολυ ενημερωτικος,και μου ελυσε καθε απορια μου. Αυτο που μου ειπε ειναι να ξυριζομαι 2 φορες την εβδομαδα μεχρι να συνηθισει το δερμα στο ξυραφι.

Βλεπω να μενω στο παραδοσιακο ξυρισμα.

IMG_20191002_010252[1].jpg
 


D

Deleted member 23222

Guest
Μόνο αυτή.
Κούρεμα, ξύρισμα (και καλά),τριμαρίσματα πάσης φύσεως, μέχρι...απολέπιση (ξύσιμο πλάτης):)

Oster-97-hair-clipper-eidi-kommotiriou-838f5.jpg
 

gid

Μηνύματα
7.393
Reaction score
8.627
Χρειαστηκε να κανω λογω απειριας 2 περασματα.
Πώς θα ήταν δυνατόν να κάνεις μόνο ένα;

Όλοι κάνουν ένα ευθύ και τουλάχιστον ένα αντίθετο.

Αν κάνεις μόνο ένα και είναι ευθύ, το ξύρισμα δεν θα είναι βαθύ. Αν είναι αντίθετο, θα... ματώσεις.

Έχω κι εγώ ένα αντίγραφο της Merkur Futur, στη θέση 4.

Τα Derby είναι καλά ξυραφάκια, made in Turkey.
 



gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Σημερα τελικα πηγα και αγορασα αρχικα κατι οικονομικο για να δω πρωτα αν με βολεψει το συγκεκριμενο ξυρισμα.
Πηρα αυτη την μηχανη https://www.wellshaved.gr/qshave-adjustable-safety-razor


View attachment 139025
Έχω κι εγώ ένα αντίγραφο της Merkur Futur, στη θέση 4.
.
Για πείτε, να την τιμήσω; Θα είναι εισαγωγή στο Π.Ξ., ξυρίζομαι σχεδόν καθημερινά.
Κρέμα βλέπω κάτι ελληνικές με πολύ καλά σχόλια, πινέλο έχω σχεδόν καταλήξει (κοιτάω για Muhle Silvertip συνθετικό, τουλάχιστον αν δεν την παλέψω με το safety να μου μείνει το πινέλο και η κρέμα).
 

gid

Μηνύματα
7.393
Reaction score
8.627
Για πείτε, να την τιμήσω; Θα είναι εισαγωγή στο Π.Ξ., ξυρίζομαι σχεδόν καθημερινά.
Κρέμα βλέπω κάτι ελληνικές με πολύ καλά σχόλια, πινέλο έχω σχεδόν καταλήξει (κοιτάω για Muhle Silvertip συνθετικό, τουλάχιστον αν δεν την παλέψω με το safety να μου μείνει το πινέλο και η κρέμα).
Αν δεν το κάνεις για το lifestyle μην πάρεις κρέμα και πινέλλο, ο αφρός σου μια χαρά δουλειά θα κάνει αν τον χρησιμοποιήσεις σωστά.

Η μηχανή είναι ίσως η καλύτερη επιλογή αφού προσφέρει ρύθμιση. Και είναι και κουκλί.

Προετοιμάσου για μερικά κοψίματα στην αρχή.

Και αφιέρωσε λίγα λεπτά παραπάνω στο ξύρισμα, θέλει το χρόνο της αυτή η υπόθεση.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Όχι, δεν είναι για το lifestyle.
Είχα παλαιότερα κρέμα της Floris (hiendaδικα πράγματα) και πινέλο (χοίρο), αλλά σταμάτησαν τη συγκεκριμένη κρέμα και το παράτησα. Η διαφορά με τον αφρό ήταν σημαντική, ακόμα και με τα πολυλέπιδα αλλά όχι πάντα χωρίς ερεθισμούς ή σπυράκια, οπότε ο υπαίτιος λογικά είναι τα ξυραφάκια. Επίσης το κόστος των πολυλέπιδων πλέον είναι άστα να πάνε (bic κτλ δεν τα μπορώ καθόλου, γεμίζω κοκκινίλες και σπυριά ό,τι φορά και να βάλω).

Σ' ευχαριστώ!
 

D

Deleted member 35

Guest
Εγώ ξυρίζομαι όταν θυμάμαι. Πάω σε κλασικό μπαρμπέρη ο οποίος κάνει ταμάμ περιποίηση. Το μόνο που δε σου βάζει είναι οι ζεστές πετσέτες. Ο πατέρας είναι πάνω από 80 και ο γιος 50. Εξαιρετικοί.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Για πείτε, να την τιμήσω; Θα είναι εισαγωγή στο Π.Ξ., ξυρίζομαι σχεδόν καθημερινά.
Κρέμα βλέπω κάτι ελληνικές με πολύ καλά σχόλια, πινέλο έχω σχεδόν καταλήξει (κοιτάω για Muhle Silvertip συνθετικό, τουλάχιστον αν δεν την παλέψω με το safety να μου μείνει το πινέλο και η κρέμα).
Xωρις σκεψη Γιωργο!!!

Εγω χαρισα οτι ξυραφακι ειχα μιας χρησης,και μερικες μηχανες mach 1/2/3 με τα ανταλλακτικα τους. Αγορασα και πινελο συνθετικο για αρχη απο τον Χαρμανη 8€ και πηρα και σαπουνι ξυρισματος https://hairmaker.gr/el/sapounia-ksirismatos/731-proraso-150ml-8004395001682.html
Την πρωτη φορα εκανα ενα μικρο κοψιμο μονο,μεχρι να μαθω την μηχανη. Μεχρι τωρα εχω κανει γυρω στα 10 ξυρισματα και ουτε ενα κοψιμο,κανενας ερεθισμος!! Σωθηκα! Βεβαια ο χρονος ξυρισματος ανεβηκε,αλλα μετα απολαμβανω ενα τελειο ξυρισμα που ποτε δεν ειχα. Μιλαμε μαγουλο γυαλι!

Προχωρα αφοβα!!
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.494
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top