Με τι τρόπο ξυρίζεστε;

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Ηλ.μηχανη

1543-01-1-800x800.jpg


Ξυραφακια

image_1098.jpg


Λεπιδα

αρχείο λήψης.jpg


Μηχανη παλαιου τυπου

four_razors.jpg


Για πειτε με ποιον τροπο εχετε δοκμασει και ειδατε οτι εχετε το τελειο ξυρισμα?
Σημερα κατα τυχη βρεθηκα σε καταστημα στον Πειραια οπου εμπορευεται αποκλειστικα και μονο ειδη ξυρισματος.
https://www.wellshaved.gr/#
Μπορω να πω οτι ειχε πολυ κοσμο το καταστημα και ψωνιζε.

Χαζευα του παλαιου τυπου ξυριστικες μηχανες,και μου μπηκε η ιδεα να δοκιμασω μια τετοια μηχανη.
Τα γενια μου ειναι οχι πυκνα,αλλα ειναι σκληρη η τριχα,και κατω απο το σαγωνι εχουν διαφορετικη φορα.

Με κανενα ξυραφακι φθηνο η ακριβο δεν εχω μεινει ευχαριστημενος πληρως.




Screenshot_1.png
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Αν δεν τα έχεις ήδη δοκιμάσει, υπάρχει ιπθανότητα να βρεις λύση με κάτι σαν το τελευταίο που έχεις ποστάρει (safety razors).

Υπάρχει "κίονημα" επιστροφής σ' αυτά τα ξυραφάκια εδώ και μερικά χρόνια. Για πολλούς είναι θέμα lifestyle, κάτι σαν το high-end, για άλλους είναι θέμα ουσίας γιατί με τα σύγχρονα 4πλά και 3πλά έχουν προβλήματα με ανάστροφες τρίχες και άλλα παρόμοια θέματα ερεθισμών. Ωστόσο τα safety razors έχουν κι αυτά τις δυσκολίες τους.
 


Μηνύματα
1.416
Reaction score
2.536
Η συγκεκριμένη μηχανή (Merkur 33c) της φωτογραφίας είναι ίσως το καλύτερο VFM της κατηγορίας και πολύ ασφαλής όσον αφορά τα "ατυχήματα" (κοψίματα εννοώ).
Από ξυραφάκια είχα δοκιμάσει τα Derby Extra (πολύ καλά και όχι επιθετικά), τα Persona Platinum (πολύ καλά κι αυτά), τα Feather Platinum (πολύ επιθετικό ξυράφι, δεν ήταν του γούστου μου), τα Gillette Silver Blue (πολύ καλό αν και λίγο επιθετικό), τα Astra Superior (δε θυμάμαι κάτι ιδιαίτερο) και τα Big Chrome Platinum (πολύ καλό και κοφτερό χωρίς να είναι επιθετικό).
Από κρέμες η καλύτερη με διαφορά από την επόμενη ήταν η Proraso (προτιμούσα με ευκάλυπτο).
Επειδή όμως βαριόμουν την όλη διαδικασία, κατέληξα εδώ και 2 χρόνια σ' αυτήν https://www.skroutz.gr/s/8041862/Braun-Series-3-3080s-Wet-Dry.html και ησύχασα μια και καλή !!
Δεν κάνει φυσικά το βαθύ ξύρισμα του ξυραφιού, αλλά κάνεις τη δουλειά σου εύκολα, γρήγορα και εντελώς ακίνδυνα, Για κάποιον που βαριέται την ιεροτελεστία του ξυρίσματος (γιατί περί ιεροτελεστίας πρόκειται αν θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά), είναι άψογη...Οι ακριβότερες της σειράς 7 & 9 θα κάνουν σίγουρα καλύτερη δουλειά, αλλά οι τιμές ξεφεύγουν...
 


Μηνύματα
207
Reaction score
56
απο τα πρώτα μαγαζιά στο είδος και με πολλά είδη που δεν υπήρχαν πουθενά αλλού στην ελλάδα. πλέον υπάρχει κάποιος ανταγωνισμός. επίσης αν έχει όρεξη για διάβασμα υπάρχει και αυτό https://forum.mens-only.gr
γύρω στα 9 χρόνια ξυρίζομαι με ρυθμιζόμενο safety kai feather. σε κόντρα ποτέ δεν είχα ερεθισμό που είχα με παλιά ξυραφάκια παλαιότερα.
απλά θέλεις πολύ περισσότερο χρόνο για ενα σωστό ξύρισμα.
προσοχή στα κοψίματα γιατί φέυγουν κομμάτια.
 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Εγώ παιδιά χρησιμοποιώ κ τα δύο.
Δλδ κ κλασσικό ξυραφάκι με αφρό ή Gel, αλλά κ ξυριστική μηχανή.

Σαν μηχανή τώρα εδώ κ 5 χρόνια έχω αυτή που θεωρώ ότι είναι κορυφαία..
Την Braun activator 8595 με σύστημα καθαρισμού πλυσίματος, λίπανσης κ στεγνώματος..
Της έχω αλλάξει 1 φορά σέτ κεφαλή κ φέρνω από εξωτερικό το γνήσιο ανταλλακτικό υγρό για την συσκευή απολύμανσης & καθαρισμού που περιλαμβάνει κ λάδι για την διατήρηση της κεφαλής.
Πραγματικά απίστευτο ξύρισμα χωρίς ερεθισμούς κλπ.
Οταν την αντικαταστήσω πάλι Braun θα πάρω!:)

braun-electric-razors.png


Κ για το κλασσικό ξύρισμα με ξυραφάκι, από τότε που βγήκε η Gillette Fusion δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσω κάτι άλλο.;)
Εννοώ αυτή με τις 5 λεπίδες την απλή κ όχι την power.
Απίστευτα απαλό ξύρισμα, χωρίς τραβήγματα κλπ.
Γενικώς χρησιμοποιώ πολύ τα προϊόντα της Gillette.
Κ το Gell αλλά κ το After Shave Balsam της σειράς fusion είναι καταπληκτικά!!

01.jpgE9757EAC-281E-4E6E-93CC-3EA4CC273483Original.jpg
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
απλά θέλεις πολύ περισσότερο χρόνο για ενα σωστό ξύρισμα.
προσοχή στα κοψίματα γιατί φέυγουν κομμάτια.
To safety razor περιγράφεται κατά τη γνώμη μου ως εξής:

Με το safety razor πρέπει να καταβάλεις προσπάθεια για να μην κοπείς

Με το 4πλό πρέπει να καταβάλεις προσπάθεια για να κοπείς
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
καμοία σχέση όμως και στο σχετικό αποτέλεσμα......

https://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=64&t=8
https://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=64&t=63

ΒΑΣΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ!
1. Το Α και το Ω είναι η προετοιμασία!
2. Ό,τι δεν έχει γίνει σωστά στην προετοιμασία δεν το διορθώνει καμμία μα καμμία λεπίδα!
3. Στο ξύρισμα ΔΕ ΜΑΣ ΚΥΝΗΓΑΝΕ!
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Safety razor ο πατέρας, safety razor και γω.
2-3 κλασικά πραγματάκια να έχεις στο μυαλό και δεν παθαίνεις τίποτα.
 


gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
καμοία σχέση όμως και στο σχετικό αποτέλεσμα......
Αυτό εγώ δεν το έχω δει, και πίστεψέ με έχω προσπαθήσει να το δω.

Για μένα το safety razor είναι κατάλληλο μόνο για όσους (ελάχιστους) έχουν ξεκάθαρο πρόβλημα με τα σύγχρονια ξυραφάκια (ανάστροφες τρίχες, άλλοι ερεθισμοί).
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
με τα σύγχρονα 4πλά και 3πλά έχουν προβλήματα με ανάστροφες τρίχες και άλλα παρόμοια θέματα ερεθισμών.
Ενα απο τα μεγαλα προβληματα μου. Εχθες ξυρισα γενια 6 ημερων,και αμεσως εκανα ερεθισμους και εβγαλα εντονα σπυρια για λιγες ωρες.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.117
Ούτε που θυμάμαι πόσα χρόνια έχω να ξυριστώ. Αφήνω γένια σε διάφορα μήκη και σχέδια και τα τριμάρω με όποια μηχανή (από τις πολλές) έχω πρόχειρη.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Ενα απο τα μεγαλα προβληματα μου. Εχθες ξυρισα γενια 6 ημερων,και αμεσως εκανα ερεθισμους και εβγαλα εντονα σπυρια για λιγες ωρες.
Έχω την εντύπωση ότι η "κόντρα" ευθύνεται για τους ερεθισμούς ή ένα ξυραφάκι που δεν κόβει.
Αν "πηγαίνεις" με τη φορά της τρίχας (η οποία αλλάζει, δεν έιναι παντού η ίδια), δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα με σπυράκια.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
Παντως, απ' τα ανωτέρω, δεν κανουν ολα για μπικινι.:D:gotcha:
εσυ εισαι γυναικα η μας trollαρεις γιατι μας εχεις δει πυροβολημενους και ασχολουμαστε με δικαβαλα ε δικαναλα εννοουσα και πολυκαναλα;

πες την αληθεια!!!
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Ελπίζω να μην το πάρετε στραβά....αλλά το όλο νήμα θα έλεγα οτι είναι....."τρίχες"... :D:D
 


Μηνύματα
1.872
Reaction score
6.369
Μην τα κάνεις όλα άρπα-κόλα. Βάλε τις κρεμούλες σου, τα σαπουνάκια σου, τα πινελάκια σου, τα ξυραφάκια σου, τις κολονίτσες σου, τα αφτερσεϊβάκια σου... Βγες "κύριος" από το σπίτι.

Δώσε στον εαυτό σου 10 λεπτά πολυτέλειας κάθε πρωί. Το αξίζεις!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.401
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top