Με τι τρόπο ξυρίζεστε;

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
Δουλειά δεν είχε ο δγιάολος... :p


Αποτέλεσμα εικόνας για gillette με μπαταρια

κανένας δεν θα σχολιάσει τη δόνηση σε αυτό το σκληρό λειοραβδωτό μακρουλόλεπτο πράμα με την εργονομική για την παλάμη σχεδίαση ? :whistling: :roflmao:
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.628
Reaction score
94.570
Όταν ημανε νιος και δεν είχα μούσια, είχα μια Gillette Sensor. Κάποια στιγμή που άρχισα να δυσκολεύομαι να βρίσκω ανταλλακτικά και αφού τα Sensor Exell που ταίριαζαν με την παλιά Sensor δεν με είχαν βολέψει, την άλλαξα με μια Mach 3. Πλέον τη χρησιμοποιώ μια στις τόσες για να πάρω την επάνω πλευρά των μαγουλων και την κάτω του λαιμού, ώστε να δώσω ένα ελαφρύ περίγραμμα στο μούσι. Για λίπανση χρησιμοποιουσα τζελ ξυρίσματος το οποίο απλωνα με επίμονες κυκλικές κινήσεις με τα δάχτυλα πάνω σε καλά βρεγμένα, πάντα με κρύο νερό, γενεια. Κοψίματα και ερεθισμοι μου ήταν άγνωστες λέξεις, αλλά τελικά φαίνεται πως αυτό εξαρτάται από το δέρμα.
Ξυρίζεστε κκι εσείς; :p
 



Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Όταν ημανε νιος και δεν είχα μούσια, είχα μια Gillette Sensor. Κάποια στιγμή που άρχισα να δυσκολεύομαι να βρίσκω ανταλλακτικά και αφού τα Sensor Exell που ταίριαζαν με την παλιά Sensor δεν με είχαν βολέψει, την άλλαξα με μια Mach 3. Πλέον τη χρησιμοποιώ μια στις τόσες για να πάρω την επάνω πλευρά των μαγουλων και την κάτω του λαιμού, ώστε να δώσω ένα ελαφρύ περίγραμμα στο μούσι. Για λίπανση χρησιμοποιουσα τζελ ξυρίσματος το οποίο απλωνα με επίμονες κυκλικές κινήσεις με τα δάχτυλα πάνω σε καλά βρεγμένα, πάντα με κρύο νερό, γενεια. Κοψίματα και ερεθισμοι μου ήταν άγνωστες λέξεις, αλλά τελικά φαίνεται πως αυτό εξαρτάται από το δέρμα.
.... βλ. #34.......
 


Μηνύματα
774
Reaction score
247
Τα τελευταία δέκα τουλάχιστον χρόνια ξυρίζομαι με Gillette Mach 3 (Turbo και απλή), έχω 2-3 εύκαιρες.
Δε λέω, γρήγορο ξύρισμα, όμως όχι βαθύ όπως θέλω κάποιες φορές. Αφήνει αγριάδα σε κάποια σημεία.
Χρησιμοποιούσα αφρό Nivea (κυρίως) και για after shave κρύο νεράκι της βρύσης!
Το καλοκαίρι ξέμεινα από αφρό και από το να κάνω κλασσική σαπουνάδα χρησιμοποίησα την κρέμα ξυρίσματος του πατέρα μου. Αυτό ήταν, αμέσως πήρα πινέλο και κρέμα και όλα καλά!
Όμως κάτι δε μ αρέσει στο ξύρισμα, θυμάμαι με τις παλιές κλασσικές μηχανές (δεκαετία 80 και 90) ήταν πιο καλό το ξύρισμα.
Δεδομένου και του κόστους των ανταλλακτικών (πιο ακριβά από τη μηχανή) σκέφτομαι να γυρίσω σε κλασσική μηχανή.
Μπήκα στο www.wellshaved.gr και χάζευα. Μπερδεύτηκα πλήρως!
Μπορεί κάποιος να πει με λίγα λόγια τι είναι οι διάφορες κατηγορίες μηχανών;
open comp, closed comp, slant, πεταλούδα, ρυθμιζόμενη κλπ
Έστω αν υπάρχει κάποιος οδηγός να διαβάσουμε...

ΥΓ: Για τις στιγμές που θέλω ένα τυπικό ξύρισμα έχω και αυτήν: Phillips S1510
 

Attachments


gid

Μηνύματα
7.404
Reaction score
8.639

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.440
Gillette Mach 3
Είναι νομίζω εξαιρετική λύση.

ένα τυπικό ξύρισμα έχω και αυτήν: Phillips S1510
Στις μηχανές ξυρίσματος, η σειρά 9 της Μπράουν δεν έχει αντίπαλο.

Για τριμινγκ και κούρεμα, οι moser είναι η επαγγελματική δύναμη που χρειάζεται.

Οι επιλογές σε κλασσικά ξυράφια, αναφέρθηκαν εκτενώς, αλλά θέλουν προσοχή και δεν ταιριάζουν σε βιαστικό τρόπο ζωής...
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Η Mach 3 ειναι πολυ καλη.

Μου εκαναν δωρο αυτην:
2D3D4337-8C1B-40DF-9239-9D7109D4AB67.jpeg


Πολυ πλακα!
Τραβαω μια ξουραφια, μπα λεω, τι διαολο ξεχασανε να βαλουνε τις λεπιδες!
Κοιταω το μαγουλο, τα ειχε κοψει τα γενεια!
Ρε, μας δουλευετε? Πως γινεται αυτο?
Την κοιταγα σα χαζος!
Και εχει και την εξτρα λεπιδα στο πισω μερος, για τις φαβοριτες, που πολυ βολευει.
Δε συμφερει ομως, ακριβη.
Αμα ξυριζεσαι καθε μερα...ειναι επενδυση!
Εγω βεβαια ξυριζομαι μια φορα τη βδομαδα και δε με νοιαζει και τοσο, αλλα δυστυχως εχω αγορασει καμια εικοσαρια ανταλακτικα mach 3, οποτε σε 5-6 χρονια που θα μου τελειωσουν θα εχει βγει καινουργιο μοντελο.
Αν εχετε ευαισθησια στο δερμα ή αν σας αρεσει το απαλο ξυρισμα, δοκιμαστε την.
 

gid

Μηνύματα
7.404
Reaction score
8.639
Παρόλα αυτά με 2 περάσματα είναι σα να έχω κάνει κόντρα.
Θα σου πω κι ένα προχωρημένο κόλπο:

Ζέστανε το ξυραφάκι πριν ξεκινήσεις, είτε με πολύ ζεστό νερό, είτε (το χειμώνα) στο σώμα του καλοριφέρ. Δεν είμαι σίγουρος γιατί, αλλά κάνει διαφορά.
 

Μηνύματα
774
Reaction score
247
Οι επιλογές σε κλασσικά ξυράφια, αναφέρθηκαν εκτενώς, αλλά θέλουν προσοχή και δεν ταιριάζουν σε βιαστικό τρόπο ζωής...
Το διαπίστωσα αυτό Κώστα με δύο-τρεις σφαγές...
Έβαλα ένα δεκάλεπτο παραπάνω και αποφεύχθηκαν τα κοψίματα.

Να πω λίγο το ιστορικό: Μετά από επίσκεψη σε εξειδικευμένο κατάστημα κατέληξα με αυτήν: RazoRock OLD TYPE (Open Comp) και μερικά πακέτα ξυραφάκια (Derby, Astra, Perma-Sharp) για δοκιμή.
Η πρώτη προσπάθεια κατέληξε σε αποτυχία. Κυκλοφορούσα στο δρόμο με καμιά δεκαριά κομμάτια χαρτί στο πρόσωπο!
Άλλαξα τρόπο και κυρίως ταχύτητα στο ξύρισμα μέχρι να φτάσω σε μηδέν κοψίματα. Πειραματίστηκα με αφρό και κρέμα-πινέλο.
Τελικά όντως θέλει προσοχή και ηρεμία, αλλά το αποτέλεσμα σε ανταμείβει
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Το διαπίστωσα αυτό Κώστα με δύο-τρεις σφαγές...
Το διαπίστωσα αυτό Κώστα με δύο-τρεις σφαγές...
:roflmao:
Τελικά όντως θέλει προσοχή και ηρεμία, αλλά το αποτέλεσμα σε ανταμείβει
Σωστα! Θελει να δωσεις λιγο χρονο παραπανω στην διαδικασια. Εγω μπηκα στο νοημα του παραδοσιακου ξυρισματος,και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα.
Εχθες εκανα αλλαγη ξυραφιου απο Derby σε Astra και δοκιμασα την κρεμα της Nivea. https://www.kamaroo.gr/nivea-men-krema-ksyrismatos-me-aloh Αφογο ξυρισμα και πολυ καλη ποιοτητα αφρου.
 


Μηνύματα
774
Reaction score
247
1575056469059.png


Αναμένεται η δοκιμή της
Post automatically merged:

Προς το παρόν δοκίμασα αυτά
1575056560202.png

Post automatically merged:

Πολύ κοφτερά, όπως τα ζήτησα
Θέλουν προσοχή και όχι υπερβολές, όμως το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό
 



gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Το Φαένα και το Haslinger.

Αν έχεις λιπαρό δέρμα απέφυγε τα Φαένα, το Haslinger νομίζω ότι είναι ό,τι καλύτερο σε αυτή την τιμή.
Θέλει ελάχιστο και προσωπικά μου αρέσει περισσότερο από τα balm του Κορρέ.
Post automatically merged:

Απο τα after shave ειναι κανενα χωρις οινοπνευμα?
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.864
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top