Με τι τρόπο ξυρίζεστε;

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Ζεστο νερο,και αφρο.
Θα το δοκιμασω αν και εφοσον ξανα χρειαστει.
Αυτό είναι το μισό κόλπο. Το άλλο είναι η αναμονή ώστε ο υγρός αφρός να ΔΡΑΣΕΙ. Ό,τι αφρό και να βάλεις, δε θα φέρει κανένα αποτέλεσμα σε 3".
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
ολα αυτα ομορφα ρε παιδια με το παραδοσιακο ξυρισμα, το σκεφτομαι κι εγω αλλα μηπως ειναι πολυ παιδεμα για το τιποτα?

Δηλαδη στην ουσια ποια η διαφορα, περαν του ειναι απ οτι βλεπω κι ακουω τρομερα χρονοβορο και κοστοβορο?


Μια φορα πηγα σε καλο μπαρμπερικο, καλο ομως, με ειχε καμια ωρα και βαλε εκει και οταν εφυγα για μια δυο μερες ειχα σημαδια παντου , με ξεσκισε και μ ετσουζε.
Δεν ηταν κακος απλα ειπε πως ηταν η πρωτη φορα και τα γενια μου σκληρα και καλα.

Επισης, γιατι να μη ξυριζομαι μπαμ μπαμ και πιο βαθια απ οτι κρινω απ αυτα που διαβαζω εδω η αληθεια με την κλασσικη gillete με 3-4 λεπιδες που ενα περασμα χωρις ερεθισμους κανει πολυ βαθυ ξυρισμα?

Ευχαριστω
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
ολα αυτα ομορφα ρε παιδια με το παραδοσιακο ξυρισμα, το σκεφτομαι κι εγω αλλα μηπως ειναι πολυ παιδεμα για το τιποτα?

Δηλαδη στην ουσια ποια η διαφορα, περαν του ειναι απ οτι βλεπω κι ακουω τρομερα χρονοβορο και κοστοβορο?


Μια φορα πηγα σε καλο μπαρμπερικο, καλο ομως, με ειχε καμια ωρα και βαλε εκει και οταν εφυγα για μια δυο μερες ειχα σημαδια παντου , με ξεσκισε και μ ετσουζε.
Δεν ηταν κακος απλα ειπε πως ηταν η πρωτη φορα και τα γενια μου σκληρα και καλα.

Επισης, γιατι να μη ξυριζομαι μπαμ μπαμ και πιο βαθια απ οτι κρινω απ αυτα που διαβαζω εδω η αληθεια με την κλασσικη gillete με 3-4 λεπιδες που ενα περασμα χωρις ερεθισμους κανει πολυ βαθυ ξυρισμα?

Ευχαριστω
Απόλυτα εύλογο βρίσκω το σκεπτικό σου.

Όπως νομίζω έχω γράψει ήδη, για μένα το ξύρισμα αυτό είναι καλή ιδέα μόνο για τους (πολύ) λίγους που αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τα σύγχρονα 4/5-απλά ξυράφια, π.χ. ingrown hairs. Για τους άλλους, τα σύγχρονα είναι η καλύτερη λύση: γρήγορο, βαθύ και... αναίμακτο ξύρισμα
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
gillete με 3-4 λεπιδες που ενα περασμα χωρις ερεθισμους κανει πολυ βαθυ ξυρισμα?
Σε εμενα αυτο δεν ισχυει Γιαννη. Με αυτο το τροπο χρονια τωρα ειχα ερεθισμους και στον λαιμο σπυρακια. 4 μηνες τωρα που ανακαλυψα το Π.Ξ μπορω να πω οτι ξεχασα τι σημαινει ερεθισμος η σπυρια. Ναι κανω παραπανω χρονο να ξυριστω,αλλα απολαμβανω ενα βαθυ και τελειο ξυρισμα.

Με τα gillete με 3-4 λεπιδες ξυριζομουν και μετα απο λιγες ωρες φαινομουν αξυριστος. Και ουτε φυσικα να το διανοηθω να ξυριστω καθε μερα,γιατι αν το εκανα ειμουν λες και ειχα βγει απο χασαπικο.
Τωρα ξυριζομαι αφοβα και με γενια λιγοτερο 24ωρου. Δεν ξανα γυριζω πισω.Οσο για τα κοψιματα μεχρι τωρα 2 φορες απο λαθος μου.

Εδωσα το ποσο των 75€ για τον νεο εξοπλισμο,και ειμαι καλυμενος για δυο χρονια και βαλε σε λεπιδες και σαπουνια.
και κοστοβορο?
Μονο αν σε πιασει καταναλωτικη μανια,και θες ακριβες μηχανες,ακριβα after save,και σαπουνια.

Δεν χρειαζονται πολλα χρηματα να ξεκινησεις,αλλα να μενεις εκει ομως.


49.70€
 
Last edited:

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
ολα αυτα ομορφα ρε παιδια με το παραδοσιακο ξυρισμα, το σκεφτομαι κι εγω αλλα μηπως ειναι πολυ παιδεμα για το τιποτα?

Δηλαδη στην ουσια ποια η διαφορα, περαν του ειναι απ οτι βλεπω κι ακουω τρομερα χρονοβορο και κοστοβορο?
...
Επισης, γιατι να μη ξυριζομαι μπαμ μπαμ και πιο βαθια απ οτι κρινω απ αυτα που διαβαζω εδω η αληθεια με την κλασσικη gillete με 3-4 λεπιδες που ενα περασμα χωρις ερεθισμους κανει πολυ βαθυ ξυρισμα?
Απόλυτα σωστό το παρακάτω:
Απόλυτα εύλογο βρίσκω το σκεπτικό σου.

Όπως νομίζω έχω γράψει ήδη, για μένα το ξύρισμα αυτό είναι καλή ιδέα μόνο για τους (πολύ) λίγους που αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τα σύγχρονα 4/5-απλά ξυράφια, π.χ. ingrown hairs. Για τους άλλους, τα σύγχρονα είναι η καλύτερη λύση: γρήγορο, βαθύ και... αναίμακτο ξύρισμα
Κοίτα, το κοστοβόρο έχει να κάνει αν περάσεις στη χομπίστικη πλευρά του.
Ακολουθεί οικονομική ανάλυση, επί του προσωπικού:
Θέλω περίπου 1 κεφαλή ανά 3 ημέρες για φυσιολογικό ξύρισμα, όπερ έστι πέριξ των 25-30€ μηνιαίως (μετά το 3°-4° ξύρισμα με την ίδια κεφαλή απλά μου ήταν ανυπόφορο), λόγω του ότι ξυρίζομαι καθημερινά (άντε να άφηνα την Κυριακή εκτός), άρα περίπου 300-360€ το χρόνο μόνο για τα ξυραφάκια (και κανά 40άρι για αφρούς).

Με αυτά που έδειξε ο Γιάννης χρειάζεσαι:
35-40€ για τη μηχανή. Άντε να πάρεις και μια 2η μηχανή για καβάτζα, οπότε έχεις ένα αρχικό κόστος 80€ για 2 μηχανές (υπάρχουν και πολύ πιο οικονομικές λύσεις). Στα υπόψιν οι μηχανές αντέχουν ..πολύ. Με μια σωστή συντήρηση/καθαρισμό τις κληρονομείς σε απόγονους (υπάρχουν άριστα λειτουργικές μηχανές της δεκαετίας του 30-40 ή και παλαιότερες). Κανά 20άρι για 2 πινέλα.
Οπότε με πλούσια, πλούσια 100€ αρχικό κόστος σε εξοπλισμό είσαι οκ για τουλάχιστον τα επόμενα 20 χρόνια, όσο και αν ακούγεται παράδοξο.
Σαπούνι ή κρέμα με 2-4€ πολύ καλού επιπέδου έως άριστου (τα πολύ ακριβά είναι χομπίστικα βίτσια-νόμος φθίνουσας απόδοσης κτλ) που θα σε βγάλει για περίπου 100 -150 ξυρίσματα, άρα άντε κανά 10αρικο το χρόνο.
Περίπου 1,5 - 2 ευρώ το μήνα για τα ξυραφάκια (το κουτάκι με τις 5 λεπίδες βγάζει άνετα 20 ξυρίσματα).
2€*12=24€, τουλάχιστον το 1/10 από τα αναλώσιμα σε ξυραφάκια.

Δεν το παίζω οικονόμος, πρώτος το παραδέχομαι ότι έπεσα στη ''σκουληκότρυπα'', αλλά για εμένα έχει εξελιχθεί σε χόμπυ (και για τα χόμπυ ξέρεις: περνάς από ταμείο) και κακά τα ψέμματα, είναι και λίγο ψυχοθεραπευτικό. Αυτά τα 15-20 λεπτά είμαι εγώ και το ξύρισμα, τίποτα άλλο. Αδειάζει το μυαλό μου και απολαμβάνω κάτι το οποίο μέχρι πρότινος ήταν απλά μια καθημερινή/μηχανική συνήθεια.

Ναι είναι αρκετά πιο χρονοβόρο, οπότε αν μέχρι στιγμής δεν αντιμετωπίζεις προβλήματα με κοκκινίλες, καψίματα ή σπυράκια από ανάστροφες τρίχες θα σου έλεγα να κάτσεις στ' αυγά σου. Υπάρχει λόγος που επικράτησαν οι εργοστασιακές κεφαλές ή η μίας χρήσης και αυτό έχει να κάνει με την ευκολία, την ταχύτητα και την ασφάλεια τους. Παρόλα αυτά τα πολυλέπιδα δεν είναι ακριβώς αθώα (και ο λόγος που τα νέα Gillette είναι με 2 λεπίδες):



Και το παραπάνω ισχύει για μέχρι νορμάλ τριχοφυΐα. Αν τα γένια είναι πυκνά ή πολύ σκληρά τα πολυλέπιδα μπουκώνουν πολύ γρήγορα και αρχίζουν να γλυστράνε ή να τραβάνε αντί να κόβουν.


Μια φορα πηγα σε καλο μπαρμπερικο, καλο ομως, με ειχε καμια ωρα και βαλε εκει και οταν εφυγα για μια δυο μερες ειχα σημαδια παντου , με ξεσκισε και μ ετσουζε.
Δεν ηταν κακος απλα ειπε πως ηταν η πρωτη φορα και τα γενια μου σκληρα και καλα.
Εντελώς φιλικά δεν ήταν καλός μπαρμπέρης αν σ' έκανε σαν τον κwλο της μαϊμούς..
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Στο θέμα του κόστους το παραδοσιακό ξύρισμα υπερέχει, και μάλιστα αρκετά. Αν και οι περισσότεροι βγάζουν πάνω από τρία ξυρίσματα με ένα 4πλό. Εγώ φτάνω τα είκοσι, είμαι στις εξαιρέσεις από την ανάποδη.

Στο θέμα των ingrown hairs, το παραπάνω γράφημα υπερβάλλει τρελά. Αν ήταν έτσι, θα είχαμε ΟΛΟΙ το πρόβλημα. Επίσης θα είχαμε όλοι όχι βαθύ αλλά ΑΠΟΛΥΤΟ ξύρισμα, θα επανερχόταν το δέρμα μας (ως προς τις τρίχες) εκεί που ήταν όταν είμασταν 10 χρονών, αφού η τρίχα θα έμενε ΚΑΤΩ από την επιδερμίδα. Αυτά προφανώς ΔΕΝ συμβαίνουν. Με τα νέα ξυραφάκια, η τρίχα κόβεται ως ένα σημείο. Αν μετά το ξύρισμα περάσεις χέρι κόντρα, τη νιώθεις, νιώθεις το ελάχιστο μήκος που το ξυραφάκι δεν κατάφερε να κόψει. Αλλού λοιπόν βρίσκεται η εξήγηση για τις ingrown hairs. Μάλλον στο σχήμα της τρίχας, αν δηλαδή κατσαρώνει αμέσως ή ανεβαίνει με μικρή καμπυλότητα. Στην 1η περίπτωση είναι πολύ ευκολότερο να έχεις ingrown hairs.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
@gid νομίζω ότι είναι ηλίου φαεινότερον (common sense που λεν' οι εγγλέζοι) ότι κανένα ξυραφάκι δεν πάει κάτω από το δέρμα (παρά μόνο στα χειρουργεία :biggrin: ). Το απλοϊκό αυτό σκίτσο είναι καθ' υπερβολή, αλλά προσεγγιστικό γιατί κατηγορία ανθρώπων μπορεί να εμφανίσει ανάστροφες, όπως και τα παρακάτω τα οποία είναι κυρίως από εταιρίες που έχουν παραδοσιακά ξυραφάκια:

Η σχετική αλήθεια είναι ότι η 1η λεπίδα κόβει* οι υπόλοιπες αρχίζουν σταδιακά να ''τραβάνε'' την τρίχα (περίπου σαν το κερί αποτρίχωσης, λόγος που πολλές γυναίκες έχουν προβλήματα στα πόδια ή σε πιο ..ευαίσθητες περιοχές).

*Μία λεπίδα αρκεί για να κόψει κάτι. Όπως π.χ. ένα μαχαίρι.

Αν και οι περισσότεροι βγάζουν πάνω από τρία ξυρίσματα με ένα 4πλό. Εγώ φτάνω τα είκοσι, είμαι στις εξαιρέσεις από την ανάποδη
:o
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Αυτά τα 15-20 λεπτά είμαι εγώ και το ξύρισμα, τίποτα άλλο. Αδειάζει το μυαλό μου και απολαμβάνω κάτι το οποίο μέχρι πρότινος ήταν απλά μια καθημερινή/μηχανική συνήθεια.
Αυτος ειναι και ο λογος που περιμενω το επομενο ξυρισμα,και οχι οπως πριν αγγαρεια......ωχου πρεπει να ξυριστω.
Μετα απο τοσα χρονια,εστω και αργα,απολαμβανω την διαδικασια ξυρισματος.
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Η σχετική αλήθεια είναι ότι η 1η λεπίδα κόβει* οι υπόλοιπες αρχίζουν σταδιακά να ''τραβάνε'' την τρίχα
Γιατί η 1η μόνο κόβει και δεν τραβάει, και οι υπόλοιπες μόνο τραβάνε και δεν κόβουν; Δεν στέκει αυτό.

Όπως εγώ το καταλαβαίνω, όλες κόβουν και όλες σηκώνουν την τρίχα. Σηκώνοντάς την, την βγάζουν "στη σέντρα" για την επόμενη λεπίδα. Έτσι το πολλαπλό ξυράφι καταλήγει να κάνει βαθύ ξύρισμα, παρά το ότι ΔΕΝ κατεβαίνει χαμηλά. Το ΠΞ δεν έχει τέτοια κόλπα, κατεβαίνει χαμηλά και ό,τι καταφέρει με τη μία λεπίδα. Όμως αυτό το χαμηλό κατέβασμα, το σκάψιμο θα έλεγε κανείς, καταλήγει να δημιουργεί κοψίματα και ερεθισμούς. Γι' αυτό το ΠΞ θέλει όλη αυτή την ΕΠΙΠΛΕΟΝ προεργασία που κάνετε.

Επίσης το πολλαπλό βασίζεται στο πλήθος των λεπίδων κατά βάση, και το πλήθος δε μειώνεται με τη χρήση. Το ΠΞ βασίζεται στην κόψη του, και η κόψη του προφανώς μειώνεται με τη χρήση. Έτσι το πολλαπλό καταλήγει να κρατάει περισσότερο. Είναι χαρακτηριστική η πρόσφατη διαφήμιση πασίγνωστης εταιρίας πολλαπλών, που προφανώς είχε δει πτώση πωλήσεων, και έβγαλε διαφήμιση όπου προέτρεπε τους χρήστες να αλλάζουν ξυραφάκι όταν κάποια ταινία αλλάξει χρώμα. Πιθανότατα είχε διαπιστώσει πως οι χρήστες άλλαζαν ξυραφάκι αρκετά σπάνια και έπεφταν οι πωλήσεις!
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Mετα απο παροτρυνση συγγενη,και με πολλες αμφιβολιες περι ποιοτητας,αγορασα ενα after shave απο τα LIDL.
Cien X BOLT πιστος κλωνος του BOSS Bottled. Το Cien X-Bolt εχει ωραιο αρωμα και ιδιοτητες. Δεν ειναι πολυ βαρυ, και εχει ικανοποιητικη διαρκεια.:)

Επισης ειδα στα συστατικα οτι εχει και Αμαμελιδα,Βυζαβολολη και Αλλαντοινη οποτε αυτο το κανει πιο περιποιητικο!
Για λοσιον και μαλιστα απο τα Lidl δε μπορω να πιστεψω την αισθηση που αφηνει. Αν ειναι δυνατον. o_O

Αξιζει μια δοκιμη και μονο για την τσαμπα τιμη που εχει!

IMG-20190530-150907.jpg


IMG-20190530-153356.jpg


Σε συνδιασμο με το balsam του Korres Αftershave Καλέντουλα και Ginseng που χρησιμοποιω αρκετο καιρο μου αφησε μια απιστευτη αισθηση και ενα δερμα μικρου παιδιου!

Και για να μην ξεχασω μεγαλο ρολο επαιξε στο τελειο ξυρισμα που ειχα και το νεο "οπλο" :smg:
Parker Variant Αdjustable

IMG-20200304-205314.jpg

IMG-20200304-205330.jpg
 

Μηνύματα
88
Reaction score
16
Επειδή είχα πρόβλημα επι χρόνια με τρίχες που γυρνούσαν ,ερεθισμούς κλπ,κλπ η λύση βρέθηκε με το να σταματήσω τη χρήση αφρών και να πάρω πινέλο και να δοκιμάσω διάφορες κρέμες .Εδώ και πάρα πολύ καιρό κατέληξα στη κρέμα ξυρίσματος του bodyshop και σαν ξυραφάκι Gillette mach turbo
 




Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Παιξε λιγο με την γωνια κλισης,χωρις βιασυνη, και δεν θα εχεις προβλημα. Εγω μετα απο 6 ξυρισματα μαζι της,το μονο που θερισε σε βαθος ειναι τα γενια.

Γιωργο τι βαρος εχει η λαβη?
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Eίναι η classic, αν θυμάμαι καλά είναι λίγο πιο ελαφριά από την piccolo καθότι είναι κούφια.
Όσο και αν το προσπαθώ με τη γωνία στο XGT πάντα θα μου κάνει κάποιο κόψιμο (ευτυχώς μικρό πλέον), κυρίως πέριξ από το πηγούνι.

Α, πήρα και το stick της LEA, φανταστικό και μόνο 2€!
Εχω σταμπάρει και το La Toja
 


Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Απο Χαρμανη πηρα 3 palmolive stick.

20171204171201_palmolive_shaving_stick_classic_with_palm_extract_50gr.jpeg


Τα ετριψα στο τριφτη του τυριου,και τα εβαλα σε πλαστικο κουτακι και αυτο απο τον Χαρμανη. καθε στικ που ετριβα,το πιεζα οσο μπορουσα μεσα στο κουτακι. Το αρωμα του για εμενα ειναι απιστευτο και θυμιζει παλιες εποχες! Στο ξυρισμα αποδιδει αριστα, ενα κλικ ποιο κατω απο τα Proraso που χρησιμοποιω.

Αν τα βρεις πουθενα δοκιμασε τα!

IMG_20200405_005616[1].jpg


Aπο απροσεξια πηρα και δυο Blue Stratos οπου ειναι pre shave για ηλ.μηχανη.
Ευτυχως δινει πολυ καλο γλυστριμα στην λεπιδα και το χρησιμοποιω πριν το σαπουνι.

IMG_20200405_010340[1].jpg

Α, πήρα και το stick της LEA, φανταστικό και μόνο 2€!
Εχω σταμπάρει και το La Toja
Και το Arko ειναι σπεσιαλ σαπουνακι!
 
Last edited:




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.082
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top