Με τι τρόπο ξυρίζεστε;

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Περιστασιακος χρηστης Π.Ξ. καθως γενικα κραταω λιγο γενι. Αυτες τις μερες το ξαναπιασα λιγο.
Τα αξεσουαρ ειναι feather popular, omega brush, proraso shaving cream. Η highendia ειναι το after shave balsam terre d'hermes, που ειναι και η αγαπημενη μου κολωνια.

20200501_142232.jpg
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Qshave
Την χρησιμοποιώ αρκετό διάστημα. Χάρη στις 6 ρυθμίσεις την προσαρμόζεις ανάλογα τα γένια σου και την συχνότητα του ξυρίσματος.
...και ανάλογα με το ξυραφάκι (τι είδος, αλλά και πόσα ξυρίσματα έχει κάνει ως τώρα)

Για τα ~8Ε που σε μένα κόστισε από Κίνα, δεν το συζητώ. Προσφέρει αυτό ακριβώς που χρειάζεται κανείς στο ΠΞ: τη δυνατότητα προσαρμογής στις πολλές παραμέτρους που συνδυαστικά καθορίζουν το τελικό αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
feather popular
Μια καλή ξυριστικη μηχανή ιδανική για ξεκίνημα και πολύ εύκολη στην χρήση. Για σοβαρό ξύρισμα όμως, παραείναι ελαφριά, δεν κλειδώνει καλά το ξυράφι και δεν ξυρίζει βαθιά. Με οσες λεπίδες και να την δοκίμασα, πηρα το ιδιο αποτέλεσμα.Την αγόρασα από απλή περιέργεια,και παροπλίστηκε.
Mε 15€ παραπάνω πέρνεις ανώτερη μηχανή που θα σου μείνει για χρόνια.

Edwin Jagger DE89
Screenshot_3.png
 

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Μια καλή ξυριστικη μηχανή ιδανική για ξεκίνημα και πολύ εύκολη στην χρήση. Για σοβαρό ξύρισμα όμως, παραείναι ελαφριά, δεν κλειδώνει καλά το ξυράφι και δεν ξυρίζει βαθιά. Με οσες λεπίδες και να την δοκίμασα, πηρα το ιδιο αποτέλεσμα.Την αγόρασα από απλή περιέργεια,και παροπλίστηκε.
Mε 15€ παραπάνω πέρνεις ανώτερη μηχανή που θα σου μείνει για χρόνια.

Edwin Jagger DE89
View attachment 164301
Ευχαριστω. Θα την κοιταξω.
Ειναι όντως vfm?
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Ειναι όντως vfm?
Edwin Jagger DE89 / Muhle R89 /Merkur 34C HD ειναι οι μηχανές που προτείνονται στον αρχάριο χρήστη.
Η Edwin Jagger προμηθευται τις κεφαλές απο την Muhle,και επεξεργάζεται καλύτερα την επιμετάλλωση και το φινίρισμα. Δύσκολο πολυ να βρείς ψεγάδι σε μηχανή Edwin Jagger.Αν τις δείς απο κοντά,ολες ειναι κοσμήματα.

Για την ποιότητα,την τιμή και το ξύρισμα που προσφέρει η DE89 ειναι όντως vfm :thumbsup:


Muhle R89
Screenshot_3.png
 
Last edited:




Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Γιαννη ποσες μηχανές έχεις;
Vintage

PHOTO_20200508_112337[1].jpg


schick injector razor 1965 εως 1980
schick injector razor adjustable 1965 εως 1972
gillette slim adjustable tto M2 1967
wilkinson sticky tto 1967 εως 1972 Βραβειο σχεδιασης το 1970,σπανια και εξαιρετικα δυσευρετη για αγορα.

Και οι 4 σε κατασταση 9/10 για τα χρονια τους

PHOTO_20200508_112538[1].jpg


Αγνωστου προελευσης και κατασκευαστη. Με ερευνα που εκανα,ειναι της δεκαετιας του 1930 και ξυριζει πολυ ωραια.
Θα παει για επιχρυσωση,και σιγουρα θα χασει την συλλεκτικη αξια της,αλλα οπως ειναι δεν την βαζω στο προσωπο μου.
gillette knack tto 1973


New

Parker Variant adjustable
Parker 99R tto
Parker 24C open camp
Fatip Piccolo open camp
Qshave adjustable

Ισως καποια στιγμη να χτυπησω και μια edwin jagger de89

Aυτα....
 
Last edited:


Μηνύματα
782
Reaction score
990
Εδω μια ωραια προσωπικη θεση που διαβασα στο badgers, οσον αφορα τι νοημα έχει το ξυρισμα και ο λογος που καποιος ξυριζεται (αν κληθει να απαντησει σε αυτο το ερωτημα):

"I can only speak for myself but I suppose it comes down to why you shave. What is the purpose of shaving, for you? For me, shaving is a time to think and to relax, it is a time for me, in my case I think about and remember things personal to me, and that gives me comfort and makes me feel good about life and about myself. I get much more from the process than mere beard reduction which is almost incidental for me. That is the purpose of shaving, for me,"
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Θα συμφωνησω. Αυτο το μισαωρο τους 9 μηνες που εχω στο Π.Ξ με χαλαρωνει και ξεφευγει το μυαλο. Ολη αυτη η διαδικασια.
Ολα αυτα τα χρονια το ξυρισμα ηταν μια αγγαρια. Τωρα δεν βλεπω ποτε θα ερθει η στιγμη να ξυριστω.

Αυτη η αισθηση,η φρεσκαδα,και αναζωογονηση που αισθανομαι μετα για αρκετη ωρα,δεν την ενοιωσα ποτε με το κλασικο ξυρισμα.
Να προσθεσω οτι ειδα και μεγαλη αλλαγη στο δερμα του προσωπου. Ποιο καθαρο και λαμπερο. Ειδικα με τα προιοντα που συνοδευουν το Π.Ξ

Το μισαωρο αυτο το απολαμβανω!!
 

Μηνύματα
772
Reaction score
245
"I can only speak for myself but I suppose it comes down to why you shave. What is the purpose of shaving, for you? For me, shaving is a time to think and to relax, it is a time for me, in my case I think about and remember things personal to me, and that gives me comfort and makes me feel good about life and about myself. I get much more from the process than mere beard reduction which is almost incidental for me. That is the purpose of shaving, for me,"
Ναι σε όλα...
 


Μηνύματα
772
Reaction score
245
Ομολογώ οτι δεν τα ήξερα ...
Ταίριαξαν γάντι στο δέρμα μου και με τις δύο μηχανές που χρησιμοποιώ.
Ούτε ένα κόψιμο, ούτε καν ερεθισμός και με ταχύτητες πολύ υψηλές.
Το δε ξύρισμα βαθύ και απαλό.
IMG_20200520_002941.jpg
 

Μηνύματα
772
Reaction score
245
IMG_20200520_152331.jpg
Επίσης πήρα κι αυτά. Έχω τριάντα τόσα χρόνια να τα χρησιμοποιήσω.
Λέω να τα δοκιμάσω καναδυό φορές και βλέπουμε
Τα έχει ο Μασούτης με κόστος 1,45 Ευρώ
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Αν καταλήξετε σε λεπίδα, κοιτάξτε στο ebay για πολύ καλές τιμές και δωρεάν μεταφορικά σε μεγάλα πακέτα.

Χοντρικά περί τα 0.12Ε η λεπίδα.
 

Μηνύματα
772
Reaction score
245
View attachment 166550
Επίσης πήρα κι αυτά. Έχω τριάντα τόσα χρόνια να τα χρησιμοποιήσω.
Λέω να τα δοκιμάσω καναδυό φορές και βλέπουμε
Τα έχει ο Μασούτης με κόστος 1,45 Ευρώ
Κι όμως!
Πολύ καλό ξύρισμα, δεν τους το είχα....
Πιο κοφτερά από τα RAPIRA και τα VOSKHOD, με λίγη προσοχή όμως το αποτέλεσμα σε ανταμείβει.

ΥΓ: Λες τελικά να φταίει που άλλαξα κρέμα και πήγα σε σαπούνι;
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
100082769_3162151450572474_4270474836972666880_o.jpg
Screenshot_5.png


H μηχανη αγοραστηκε 2€ απο παλιατζιδικο πισω απο το ΚΤΕΛ Κηφησου.Σε ενα κιβωτιο ξυλινο υπηρχαν εκατονταδες μηχανες καινουργιες.
Συμφωνα με τις πληροφοριες μου ειναι Ελληνικης κατασκευης απο αλουμινιο και προοριζονταν για τον Ε.Σ

Ακομα δεν το πιστευω το ξυρισμα που μου εδωσε. 2 περασματα,και μικροδιορθωσεις. και λεπιδα Perm sharp στην 4η χρηση της.Περναω το χερι απο το προσωπο,και δεν πιανω τιποτα.
Εχω μεινει καγκελο μιλαμε....
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.161
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top