Με τι τρόπο ξυρίζεστε;




Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Σας διαβάζω και σας θαυμάζω.

Για μένα το ξύρισμα είναι αγγαρεία .
Αν μπορούσα θα έκανα αποτρίχωση , εκτός φαβορίτας και τριγωνάκι στο κάτω χείλος.
 

Μηνύματα
772
Reaction score
245
Κι εμένα έτσι ήταν Νίκο,
μέχρι που άρχισε να μου αρέσει.....

Ήδη την δοκίμασα, θέλει πολύ προσοχή.
Δυο-τρία κοψίματα τα έκανα, όχι στο ξύρισμα αλλά με το που ακουμπούσα την φαλτσέτα στο δέρμα για να ξεκινήσω!
Γενικά θέλει μεγάλη προσοχή. Και φυσικά διαφορετική αντιμετώπιση της διαδικασίας ξυρίσματος, έχει στο youtube σχετικά βιντεάκια αρκετά κατατοπιστικά
 


Μηνύματα
1.872
Reaction score
6.369
Για τα ~8Ε που σε μένα κόστισε από Κίνα, δεν το συζητώ. Προσφέρει αυτό ακριβώς που χρειάζεται κανείς στο ΠΞ: τη δυνατότητα προσαρμογής στις πολλές παραμέτρους που συνδυαστικά καθορίζουν το τελικό αποτέλεσμα.
Επίσης πήρα κι αυτά. Έχω τριάντα τόσα χρόνια να τα χρησιμοποιήσω.
Λέω να τα δοκιμάσω καναδυό φορές και βλέπουμε
Τα έχει ο Μασούτης με κόστος 1,45 Ευρώ
Αν καταλήξετε σε λεπίδα, κοιτάξτε στο ebay για πολύ καλές τιμές και δωρεάν μεταφορικά σε μεγάλα πακέτα.
Χοντρικά περί τα 0.12Ε η λεπίδα.
Με όλη την αγάπη μου, είστε κορόιδα.
Δηλαδή συναινείτε ώστε οι γυναίκες σας να αγοράζουν κρέμες φρυδιών, φτερνών και μασταριών, που κοστίζουν περί των 100 ευρών και δεν δίνετε για τον εαυτό σας ούτε 1 (ευρόν).
Άντε βρε σεις, αφήστε τις τσιγκουνιές κι απολαύστε κάτι για εσάς. Τι 0,12 η λεπίδα; Έλα σου 'χω με 0,09. Αφήστε τα αυτά.
Εγώ δουλεύω αυτό. Με 0,25. Και το κρατάω μέχρι να βαρεθώ, μετά από κάνα μήνα ξερωγώ.

Βρε παιδιά, απολαύστε την στιγμή! Δώστε λίγη πολυτέλεια στον εαυτό σας. Το αξίζετε!
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Πάντως, έχω να πω ότι με γένια 7-8 ημερών, έκανα το κόλπο του @Κυριακου Γιαννηs με το σαπούνι γλυκερίνης και μετά αφρό ξυρίσματος και το ξύρισμα τη Lord ήταν βαθύ χωρίς καθόλου δερματικούς ερεθισμούς. Λίγα περάσματα - θέλω ακόμα λίγη εξοικείωση με τη γωνία ξυρίσματος - και άμεσο αποτέλεσμα. Καμία σχέση με Gillette Mach-whatever χρησιμοποιούσα πριν.

Μάλλον θα καθιερώσω τη Lord και θα "σχολάσω" το Mach.
 

Μηνύματα
772
Reaction score
245
Μόλις έκανα το τρίτο ξύρισμα με τον σφάχτη. Σχεδόν δεν κόπηκα, αλλά θέλει ακόμα πολλή εξάσκηση για να επιτύχω το τέλειο. Ειδικά με τη φορά κίνησης της λεπίδας θέλει προσοχή. Οτι πρέπει για κόψιμο με το παραμικρό λάθος. Κανείς άλλος που ασχολείται με φαλτσέτες;
 




Μηνύματα
369
Reaction score
916
Ζήλεψα και είπα να δοκιμάσω και εγώ. Ξεφυγα και πήρα τα άπειρα, ειναι μικρόβιο τελικά σαν τον ήχο και την εικόνα. Το θέμα είναι ότι αν δε βελτιώσω το τι κάνω λάθος σε λίγο θα χρειάζομαι μετάγγιση.
 

Μηνύματα
772
Reaction score
245
Ζήλεψα και είπα να δοκιμάσω και εγώ. Ξεφυγα και πήρα τα άπειρα, ειναι μικρόβιο τελικά σαν τον ήχο και την εικόνα. Το θέμα είναι ότι αν δε βελτιώσω το τι κάνω λάθος σε λίγο θα χρειάζομαι μετάγγιση.
Συμβαίνει σε όλους στην αρχή. Μερικές κλασσικές οδηγίες:
1. Πρώτα από όλα μη βάζεις πίεση στην μηχανή, άστην να περάσει πάνω από τα γένια κι οτι πάρει
2. Βρες τη γωνία κλίσης της μηχανής. Βάλε τη μηχανή έτσι ώστε η λεπίδα να μην ακουμπάει στο δέρμα αλλά μόνο το πάνω μέρος της κεφαλής της μηχανής (περίπου στις 60 μοίρες με το πρόσωπο). Κάνε την κίνηση ξυρίσματος μειώνοντας λίγο λίγο τη γωνία μέχρι να αρχίσει να κόβει γένια και βρες τη γωνία που σου ταιριάζει. Εννοείται οτι η γωνία κλίσης θα διαφέρει καθώς περνάς σε άλλα σημεία του προσώπου οπότε πρέπει να κάνεις με το χέρι αυτό που κάνει το κινούμενο μέρος στις πολυλέπιδες μηχανές.
3. Στην αρχή να ξυρίζεσαι κατά τη φορά της τρίχας, άσε την "κόντρα" για επόμενο στάδιο.
4. Κάνε μικρές και αργές κινήσεις, άσε τις "ταρζανιές" για πιο μετά. Ξυριζόμουν σε περισσότερη απο μισή ώρα, τώρα φτάνουν 10-15 λεπτά.
5. Δοκίμασε διάφορα ξυραφάκια, αν δεις οτι κάποιο τραβάει τα γένια και το πρόσωπο άστο και δοκίμασε άλλο.
6. Δες μερικά tutorials στο youtube για wet shaving κλπ. Στα ελληνικά έχει ανεβάσει κάμποσα ο Σταρόβας στο κανάλι του.
 


Μηνύματα
772
Reaction score
245
Βλέπω το κόκκινο Proraso έχει μεγάλη δημοτικότητα!
Πρόσφατα πήρα κι αυτό για καλοκαίρι
ARKO.jpg
Ωραίος αφρός, βολικό για ταξίδια. Λίγο έντονη μυρωδιά.
 

Μηνύματα
369
Reaction score
916
Συμβαίνει σε όλους στην αρχή. Μερικές κλασσικές οδηγίες:
1. Πρώτα από όλα μη βάζεις πίεση στην μηχανή, άστην να περάσει πάνω από τα γένια κι οτι πάρει
2. Βρες τη γωνία κλίσης της μηχανής. Βάλε τη μηχανή έτσι ώστε η λεπίδα να μην ακουμπάει στο δέρμα αλλά μόνο το πάνω μέρος της κεφαλής της μηχανής (περίπου στις 60 μοίρες με το πρόσωπο). Κάνε την κίνηση ξυρίσματος μειώνοντας λίγο λίγο τη γωνία μέχρι να αρχίσει να κόβει γένια και βρες τη γωνία που σου ταιριάζει. Εννοείται οτι η γωνία κλίσης θα διαφέρει καθώς περνάς σε άλλα σημεία του προσώπου οπότε πρέπει να κάνεις με το χέρι αυτό που κάνει το κινούμενο μέρος στις πολυλέπιδες μηχανές.
3. Στην αρχή να ξυρίζεσαι κατά τη φορά της τρίχας, άσε την "κόντρα" για επόμενο στάδιο.
4. Κάνε μικρές και αργές κινήσεις, άσε τις "ταρζανιές" για πιο μετά. Ξυριζόμουν σε περισσότερη απο μισή ώρα, τώρα φτάνουν 10-15 λεπτά.
5. Δοκίμασε διάφορα ξυραφάκια, αν δεις οτι κάποιο τραβάει τα γένια και το πρόσωπο άστο και δοκίμασε άλλο.
6. Δες μερικά tutorials στο youtube για wet shaving κλπ. Στα ελληνικά έχει ανεβάσει κάμποσα ο Σταρόβας στο κανάλι του.
Μάγουλα και λαιμό είμαι οκ ακόμη και κόντρα. Γύρω από το στόμα και πηγούνι γίνεται η σφαγή του Δράμαλη. Θα δοκιμάσω να το κάνω απελπιστικά αργά. Ευχαριστώ.
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top