Με τι τρόπο ξυρίζεστε;




Μηνύματα
772
Reaction score
245
Εκτος τις Αstor οπου ειναι σταθερη αξια,πηρα και αυτες τις τρεις κρεμουλες για δοκιμη.
Πως σου φάνηκαν οι Astor; Εμένα με εξέπληξαν θετικά, καλύτερες από ότι περίμενα.
Αλλά 1,45 Ευρώ είναι αρκετά για λεπίδες....
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
0.99€ απο Χαρμανη. Τις Astor τις θεωρω απο τις καλυτερες λεπιδες και τις δουλευω πανω απο 2 χρονια.
Για πολλους ειναι η χειροτερη λεπιδα.Εμενα μου εκατσε μια χαρα!

3 λεπιδες εχω παντα στοκ στο συρταρι. Permasharp,Astor,Bic chrome


 
Last edited:

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Ενα μικρο αποθεμα λογω οτι εβγαλαν την νεα φορμουλα χωρις tallow,(μας εφαγε το Vegan)και δεν διαβαζω καθολου καλα σχολια για την νεα παραγωγη. Δεν το καταλαβαινω πως τους ηρθε να βγαλουν το tallow.
Oμαδα που κερδιζει απο το 1959 δεν αλλαζει. Κριμα...

IMG_20210927_191133.jpg
 

Attachments

Last edited:


Μηνύματα
462
Reaction score
346
Χα-χα, φοβερό νήμα. Κουβέντα να γίνεται.
Ξυρίζομαι από μικρός με πινέλο και πράσινο σαπούνι σε σκόνη, και από πέρσι με σπιτικό σαπούνι που φτιάχνω από ελαιόλαδο και λάδι καρύδας. Αλλά πάντα με το πινέλο. Και με ξυραφάκια απλά του εμπορίου χωρίς προβλήματα. Τώρα που το λέμε, θέλω να δοκιμάσω τη βιδωτή ξυριστική μηχανή που ξύριζα τον πάππου μου με εκείνα τα θρυλικά ξυραφάκια ASTOR στο κόκκινο χαρτάκι.

pinelo-xιrismatos.jpg
Mixani xirismatos.jpg
ASTOR 1.jpg
ASTOR 2.jpg

Πω πω, τι μου θύμισες, σαπούνι Σπλέντιτ. Είχα να το δω από φοιτητής δηλ. εδώ και σχεδόν 40 χρόνια! Και Williams Ice Blue, η αγαπημένη μου από τότε, ακόμη τη χρησιμοποιώ...
 
Last edited:

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
mipi η μηχανη που εχεις ειναι η gillette slim adjustable (ρυθμιζομενη). Απο κατω εχει ενα γραμμα και ενα αριθμο,οπου αντιστοιχει στο ετος κατασκευης. Η μηχανη ειναι παρα πολυ καλη,και αποδιδει αριστα στην ρυθμιση 7 και πανω.
Προσοχη ομως,την ρυθμιση θα την κανεις με ανοιχτες τις πορτες. Δοκιμασε την και βλεπω να χρησιμοποιεις μονο αυτη μετα. Τα ASTOR ειναι για μενα μεσα στις τρεις καλυτερες λεπιδες.
 

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Βρε Γιάννη, δεν την έχω, απλά κατέβασα μια τυχαία φωτογραφία από το internet για να δείξω περίπου μια μηχανή ξυριστική. Δεν ξέρω αν είναι τρέχον μοντέλο αλλά αν είναι παλιά και την είχα, θα την είχα στολισμένη με δάφνες.

Τώρα πήγα στο μπάνιο και είδα την ίδια ακριβώς Williams ice blue AQUA VELVA της φωτογραφίας σου, σχεδόν άδειο πια το μπουκάλι. Η αγαπημένη μου, τι μου θυμήσατε ρε παιδιά....

edit: Την έψαξα και όντως είναι πολύ παλιά, συλλεκτική και αναλόγως κατάστασης ακριβή. Πολύ ωραία μηχανή.
 
Last edited:




gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Τι ξυρίζεται, έχει πιάσει ό,τι λεπίδα/μηχανή/κρέμα/σαπούνι/λοσιόν/λάδι/γράσσο υπάρχει στην αγορά και τα κάνει ριβιού....
 








Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.408
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top