Μηχανική γείωση, απομόνωση, ''αντικραδασμικά"

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
δεν περιμένω υποθέσεις....κάνει κακό σε εσένα τον ίδιο

το καλώδιο ρεύματος έχει αποκλειστικά την ευθύνη να μεταφέρει φορτίο
και πάνω σε αυτή του την αποστολή θα περίμενα παραμέτρους που να μαρτυρούν την συμμετοχή του

έστω ότι κάνω δεκτή την υπόθεσή σου

εξήγησε μου....
στη φυσική και στη χημεία μια αντίδραση πηγαίνει με την ταχύτητα του πιο αργού

αν τρέχει το υπερκαλώδιο με 300km/h και εκείνο της πρίζας με 150
το υπερκαλώδιο....με 150 θα πάει...δεν μπορεί να επιταχύνει

άρα ότι σου έρχεται από φορτίο στην πρίζα...το ίδιο παίρνεις.... και μέχρι τη συσκευή σου

δεν αλλάζει η ένταση..ούτε η περίοδος μεταβολής του.....ινφακτ...δεν αλλάζει τίποτα...κανένα από τα φυσικά μεγέθη που εξαρτάται

αν πάρεις σκ@τό από την πρίζα...σκ@τό θα σου δώσει και το καλώδιο ρεύματος


άρα πως γίνεται το 1-1.5 μέτρο υπεραγωγού μετά την σκ@τένια πρίζα...με ότι μέταλλο θέλεις....
να λάβει το ηλεκτρικό φορτίο που φτάνει (υπόψιν επαναλαμβάνω...ότι και όσο έρχεται...τόσο παίρνει και δίνει....δεν γεννά ούτε και μετασχηματίζει το ηλεκτρικό φορτίο ο αγωγός)
και να αποδώσει στην τελική συσκευή κάτι διαφορετικό από αυτό που του δίνουν τα χιλιάδες χιλιόμετρα καλώδια της ΔΕΗ που φτάνουν στην πρίζα του
κοίτα φίλε μου,
κανένας δε σε υποχρέωσε να το δοκιμάσεις, σου μεταφέρω την εμπειρία μου μετά από παρατεταμένους πειραματισμούς πάνω στη παροχή ρεύματος στα μηχανήματα ήχου.
Θες να το δοκιμάσεις???
έχει καλώς!!....
δε θες???
επίσης έχει καλώς!!
Δε με νοιάζει ο μηχανισμός επίτευξης της διαφοροποίησης στην απόδοση των μηχανημάτων μου μέσω των καλωδίων! Δεν είναι αυτή η δουλειά μου!!.
Εμένα με νοιάζει η διαφοροποίηση στην απόδοση αυτή καθ'αυτή.
Δε σου ζητώ να με πιστέψεις, μείνε στις πεποιθήσεις σου και στις απόψεις σου! και πάλι φίλοι!!
Αν μπεις στο κόπο να πειραματιστείς, μόνο οφέλη μπορείς να έχεις!
:thumbsup: :thumbsup:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.449
Reaction score
15.178
να κάνω ερώτηση...

χωρίς να γνωρίζω τι ειπώθηκε πριν...

πως ένα καλό χαιενδ καλώδιο ρεύματος μπορεί να προσφέρει κάτι το ουσιαστικό στις συσκευές μας έχοντας αφετηρία μια πρίζα τοίχου............. ενώ το υπόλοιπο καλώδιο που είναι εντός αυτού (από την πρίζα και μέχρι τον πίνακα ) είναι ένα απλό ηλεκτρολογικό ?
Έχει ξαναγίνει η ερώτηση... ν φορές.... (όπου ν τείνει στο άπειρο....)
Η πιο "ωραία" απάντηση ήταν (δε θυμάμαι να τη μεταφέρω σωστά αλλά κάτι τέτοιο): "για αυτό πρέπει το χαιεντικο καλώδιο να έχει κάποιο μήκος, να μην είναι δηλαδή 20 πόντους μόνο, για να 'καθαρίζει' το ρεύμα"....

Εντάξει τα ίδια και τα ίδια... προσωπικά.... αν είχα κανένα σύστημα των 20Κ... άντε, μπορεί να έδινα 100-200 ευρά για 2-3 καλώδια έτσι για την ...ομορφιά!
Στο παρών σύστημα που χωρίς τις πηγές δεν ξεπερνάει τα 1300€... ούτε καν μου περνάει απ το μυαλό να βάλω κάτι άλλο από αυτά που είχαν τα κουτιά.... και να ήθελα δηλαδή ποιο να πρωτοαλλάξω;;;; 2 ηχεία+2 subs = 4 καλώδια !!! και με 50€ να πάρεις που δεν θεωρούνται και ποιος ξέρει τι.... είναι 200€.... εεε δεν πάω να πάρω ένα miniDSP να κάνω καμιά δουλειά που θα τα ρίξω σε καλώδια;;;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.959
Reaction score
55.125
κοίτα φίλε μου,
κανένας δε σε υποχρέωσε να το δοκιμάσεις, σου μεταφέρω την εμπειρία μου μετά από παρατεταμένους πειραματισμούς πάνω στη παροχή ρεύματος στα μηχανήματα ήχου.
Θες να το δοκιμάσεις???
έχει καλώς!!....
δε θες???
επίσης έχει καλώς!!
Δε με νοιάζει ο μηχανισμός επίτευξης της διαφοροποίησης στην απόδοση των μηχανημάτων μου μέσω των καλωδίων! Δεν είναι αυτή η δουλειά μου!!.
Εμένα με νοιάζει η διαφοροποίηση στην απόδοση αυτή καθ'αυτή.
Δε σου ζητώ να με πιστέψεις, μείνε στις πεποιθήσεις σου και στις απόψεις σου! και πάλι φίλοι!!
Αν μπεις στο κόπο να πειραματιστείς, μόνο οφέλη μπορείς να έχεις!
:thumbsup: :thumbsup:
Λέανδρε,χρειάζεται ν'αντιταχθείς στο σκοταδισμό με χειροπιαστά επιχειρήματα...ιδίως τέτοιες μέρες.

Πες τους λοιπόν ότι εφόσον το ρεύμα είναι εναλλασσόμενο,η μετάδοσή του έχει διαρκώς...αμφίδρομη πορεία.

Υπό αυτό το πρίσμα,το καλώδιο ρεύματος δεν θ'αντιπροσώπευε τα ΄΄τελευταία΄΄ 2 περίπου μέτρα μεταξύ δικτύου και συσκευής,αλλά τα...πρώτα.Και θα μπορούσαν επίσης να θεωρηθούν οι αγωγοί που το απαρτίζουν ως επέκταση του πρωτεύοντος από το μετασχηματιστή της εκάστοτε συνδεδεμένης συσκευής.

Χαρούμενα Χριστούγεννα για όλους... ;)
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Μη σε...γεμίσει φιλιά,θα ήθελε να συμπληρώσει χρονιάρες μέρες που είναι.

Όσα after market παρελκόμενα διαθέτω πάνω απ'όλα με φτιάχνουν να τα βλέπω αραδιασμένα είτε ακούγονται είτε όχι.

Όσα δε έχω φτιάξει ο ίδιος...με φτιάχνουν ακόμα περισσότερο.Χωρίς να χρειαζόταν καν να τ'ακούσω. Χωρίς να χρειαζόταν καν...να τα συνδέσω.:sneaky:
Σωστα. Οπως εγω που παντα ηθελα και τελικως απεκτησα το blue heaven. Μονο για να το βλεπω. Ενταξει...κοστισε λιγο παραπανω αλλά χαλαλι ρε παιδι μου. Παω πισω απ' το ηχειο και το χαζευω.8-)


Ψσστ...Νικο κρυβε λογια εσυ. Λεφτα πολλα το καλωδιο. :p
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.959
Reaction score
55.125
Σωστα. Οπως εγω που παντα ηθελα και τελικως απεκτησα το blue heaven. Μονο για να το βλεπω. Ενταξει...κοστισε λιγο παραπανω αλλά χαλαλι ρε παιδι μου. Παω πισω απ' το ηχειο και το χαζευω.8-)
Κακώς...να διευθετήσεις τα καλώδια με τρόπο ώστε να τα παρακολουθείς ανέτως ...και όταν κάθεσαι στο sweet spot. :roflmao:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.105
Reaction score
77.939
κοίτα φίλε μου,
κανένας δε σε υποχρέωσε να το δοκιμάσεις, σου μεταφέρω την εμπειρία μου μετά από παρατεταμένους πειραματισμούς πάνω στη παροχή ρεύματος στα μηχανήματα ήχου.
Θες να το δοκιμάσεις???
έχει καλώς!!....
δε θες???
επίσης έχει καλώς!!
Δε με νοιάζει ο μηχανισμός επίτευξης της διαφοροποίησης στην απόδοση των μηχανημάτων μου μέσω των καλωδίων! Δεν είναι αυτή η δουλειά μου!!.
Εμένα με νοιάζει η διαφοροποίηση στην απόδοση αυτή καθ'αυτή.
Δε σου ζητώ να με πιστέψεις, μείνε στις πεποιθήσεις σου και στις απόψεις σου! και πάλι φίλοι!!
Αν μπεις στο κόπο να πειραματιστείς, μόνο οφέλη μπορείς να έχεις!
:thumbsup: :thumbsup:
φυσικά και δεν με υποχρέωσε κανείς....η εμπειρία πηγάζει από την παρατήρηση....όμως αυτά τα έχουν παρατηρήσει άλλοι πριν από εμάς.....με μαθηματική απόδειξη και όχι blind tests

απλά και συγκεκριμένα η απορία μου έχει να κάνει με τον σεβασμό και την εφαρμογή των φυσικών νόμων

πως έχουμε ένα αποτέλεσμα (που λες ότι παράγεται από το φαινόμενο του ηλεκτρισμού) μέσω ενός αγωγού...
χωρίς οι ιδιότητες του αγωγού αυτού, να συμπεριλαμβάνονται στους νόμους συμμόρφωσης που χαρακτηρίζουν το ηλεκτρικό ρεύμα
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
φυσικά και δεν με υποχρέωσε κανείς....η εμπειρία πηγάζει από την παρατήρηση....όμως αυτά τα έχουν παρατηρήσει άλλοι πριν από εμάς.....με μαθηματική απόδειξη και όχι blind tests

απλά και συγκεκριμένα η απορία μου έχει να κάνει με τον σεβασμό και την εφαρμογή των φυσικών νόμων

πως έχουμε ένα αποτέλεσμα (που λες ότι παράγεται από το φαινόμενο του ηλεκτρισμού) μέσω ενός αγωγού...
χωρίς οι ιδιότητες του αγωγού αυτού, να συμπεριλαμβάνονται στους νόμους συμμόρφωσης που χαρακτηρίζουν το ηλεκτρικό ρεύμα
Μπορούμε αν θες να κάνουμε ατέρμονες φιλοσοφικές-θεωρητικές συζητήσεις περί των νόμων της φυσικής αναφορικά με το ρεύμα για ολόκληρους μήνες ή και χρόνια!
Μια δοκιμήαπό την άλλη δε θα σου πάρει πάνω από 10 λεπτά και θα σου λύσει ή όχι τις απορίες σου!
Αν έχω καταλάβει καλά δε μένεις Αθήνα ή Πειραιά, αν κατέβεις όμως προς τα κάτω θα χαρώ να μπορέσω να βοηθήσω να σου λύσω πρακτικά τις όποιες απορίες σου με μια ακρόαση στο σπίτι μου!
Το θέμα είναι ότι όντως αλλάζει ο ήχος!!
Από την άλλη μπορείς να εξακολουθείς να το ψάχνεις στα χαρτιά "τι φταίει κι αλλάζει ο ήχος" με τα καλώδια ή τα στηρικτικά....όλα είναι θέμα επιλογών!! :hi: :hi:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.105
Reaction score
77.939
Έχει ξαναγίνει η ερώτηση... ν φορές.... (όπου ν τείνει στο άπειρο....)
Η πιο "ωραία" απάντηση ήταν (δε θυμάμαι να τη μεταφέρω σωστά αλλά κάτι τέτοιο): "για αυτό πρέπει το χαιεντικο καλώδιο να έχει κάποιο μήκος, να μην είναι δηλαδή 20 πόντους μόνο, για να 'καθαρίζει' το ρεύμα"....
τι θα πει καθαρίζει το ρεύμα? ποια ιδιότητα του επηρεάζει- διορθώνει δηλαδή?
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.105
Reaction score
77.939
Μπορούμε αν θες να κάνουμε ατέρμονες φιλοσοφικές-θεωρητικές συζητήσεις περί των νόμων της φυσικής αναφορικά με το ρεύμα για ολόκληρους μήνες ή και χρόνια!
Μια δοκιμήαπό την άλλη δε θα σου πάρει πάνω από 10 λεπτά και θα σου λύσει ή όχι τις απορίες σου!
Αν έχω καταλάβει καλά δε μένεις Αθήνα ή Πειραιά, αν κατέβεις όμως προς τα κάτω θα χαρώ να μπορέσω να βοηθήσω να σου λύσω πρακτικά τις όποιες απορίες σου με μια ακρόαση στο σπίτι μου!
Το θέμα είναι ότι όντως αλλάζει ο ήχος!!
Από την άλλη μπορείς να εξακολουθείς να το ψάχνεις στα χαρτιά "τι φταίει κι αλλάζει ο ήχος" με τα καλώδια ή τα στηρικτικά....όλα είναι θέμα επιλογών!! :hi: :hi:
ρε συ Λέανδρε...ποιά φιλοσοφία στη φυσική?δεν υπάρχει αυτό το πράμα που λες....
παρατήρηση-πείραμα-απόδειξη είναι...
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
ρε συ Λέανδρε...ποιά φιλοσοφία στη φυσική?δεν υπάρχει αυτό το πράμα που λες....
παρατήρηση-πείραμα-απόδειξη είναι...
εγώ λοιπόν μπορώ να σου δώσω τουλάχιστον τα 2 πρώτα!
παρατήρηση-πείραμα
μιας και την απόδειξη τη θες από τη θεωρία!!..γιατί ούτως ή άλως από τον πειραματισμό υπάρχει και η απόδειξη!
αλλά είμαι καλό παιδί, δε χαλάω χατήρια!!
ενώ λοιπόν σου προσφέρω 3 στα 3, ας πούμε ότι τα 2 στα 3 είναι όπως τα ζήτας!
δε το λες και κακό! :wink:
προφανώς και δε θες το πείραμα από ότι καταλαβαίνω ε?
 
Last edited:

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Κακώς...να διευθετήσεις τα καλώδια με τρόπο ώστε να τα παρακολουθείς ανέτως ...και όταν κάθεσαι στο sweet spot. :roflmao:
Kαλε πηγαινω πισω απ' το ηχειο να βλεπω και τις τερματισμενες μπανανιτσες που γραφουν nordost...Yπερπαραγωγη...!!!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.105
Reaction score
77.939
Όρεξη που την έχεις ρε νταχάρη :lolsign:
εμ....κλείδωσαν τα πολιτικά....και χωρίς κομμουνιστομλκίες δεν περνά η ώρα... :laugh:
εγώ λοιπόν μπορώ να σου δώσω τουλάχιστον τα 2 πρώτα!
παρατήρηση-πείραμα
μιας και την απόδειξη τη θες από τη θεωρία!
2 στα 3 δε το λες και κακό! :wink:
προφανώς και δε θες το πείραμα από ότι καταλαβαίνω ε?
ποια παρατήρηση και πείραμα?
την δική σου?!
τα έχουν λύσει άλλοι αυτά τα θέματα....
δεν θέλω ανθρώπινη αλήθεια- αλήθεια του Λεανδρου.....
φυσική αλήθεια σε όλο αυτό υπάρχει να πεις?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.449
Reaction score
15.178
τι θα πει καθαρίζει το ρεύμα? ποια ιδιότητα του επηρεάζει- διορθώνει δηλαδή?
δεν έχω ιδέα.... άλλωστε δεν το υποστηρίζω!
μπας και δε βαριέται κανένας "καλωδιάς" να μας θυμίσει... :p
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.959
Reaction score
55.125
τι θα πει καθαρίζει το ρεύμα? ποια ιδιότητα του επηρεάζει- διορθώνει δηλαδή?
Ένα καλώδιο ρεύματος θα επιτελούσε ιδεωδώς την αποστολή του όχι τόσο φιλτράροντας υποτίθεται το τροφοδοτικό δεδομένης συσκευής από ηλεκτρομαγνητικά παράσιτα του δικτύου ,όσο απαγάγοντας τέτοια παράσιτα παραγόμενα από το ίδιο το τροφοδοτικό - ιδίως εάν υστερούσε το τελευταίο.
Kαλε πηγαινω πισω απ' το ηχειο να βλεπω και τις τερματισμενες μπανανιτσες που γραφουν nordost...Yπερπαραγωγη...!!!
Προσοχή μόνο μην πατήσεις κατά λάθος καμία...μπανανόφλουδα. :D
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
εμ....κλείδωσαν τα πολιτικά....και χωρίς κομμουνιστομλκίες δεν περνά η ώρα... :laugh:

ποια παρατήρηση και πείραμα?
την δική σου?!
τα έχουν λύσει άλλοι αυτά τα θέματα....
δεν θέλω ανθρώπινη αλήθεια- αλήθεια του Λεανδρου.....
φυσική αλήθεια σε όλο αυτό υπάρχει να πεις?
ποιοιί τα έχουν λύσει αυτά τα θέματα?
που και πότε?
φίλε μου δε μίλησα για τη δική μου αλήθεια όπως λες!
τη δική σου αλήθεια θέλω ν'ακούσεις!!..
με τα δικά σου αυτιά είπα ν'ακούσεις, όχι με τα δικά μου!...
αλλά προφανώς και η όλη κουβέντα ως τώρα γίνεται για να με πείσεις ότι έχεις δίκιο!
σωστά??
..και θα σου επαναλάβω..
αν κάποιος μπορεί να ωφεληθεί από την όλη διαδικασία, αυτός είσαι εσύ κι όχι εγώ μιας και ήδη ότι ήταν να κάνω το έχω ήδη κάνει!
μη μου το λες λοιπόν λες και θέλω να ωφεληθώ κι από πάνω λύνοντας τις δικές σου απορίες!!
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.105
Reaction score
77.939
ποιοιί τα έχουν λύσει αυτά τα θέματα?
που και πότε?
φίλε μου δε μίλησα για τη δική μου αλήθεια όπως λες!
τη δική σου αλήθεια θέλω ν'ακούσεις!!..
με τα δικά σου αυτιά είπα ν'ακούσεις, όχι με τα δικά μου!...
αλλά προφανώς και η όλη κουβέντα ως τώρα γίνεται για να με πείσεις ότι έχεις δίκιο!
σωστά??
..και θα σου επαναλάβω..
αν κάποιος μπορεί να ωφεληθεί από την όλη διαδικασία, αυτός είσαι εσύ κι όχι εγώ μιας και ήδη ότι ήταν να κάνω το έχω ήδη κάνει!
μη μου το λες λοιπόν λες και θέλω να ωφεληθώ κι από πάνω λύνοντας τις δικές σου απορίες!!
καμία σχέση....δεν με απασχολεί να πείσω...ερώτηση έκανα...και απάντηση δεν πήρα

περιμένω απόδειξη των όσων λες με βάση τους κανόνες της ηλεκτρολογίας....τίποτα περισσότερο
Και ήρθες εδώ να βρεις άλλους ονειροπαρμένους να τσιγκλίσεις;
Μπα....εδώ η φάση θυμίζει-μυρίζει Θρησκεία....μέχρι στιγμής
Μάρτυρες του Καλωδιά και έτσι... :biggrin:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
καμία σχέση....δεν με απασχολεί να πείσω...ερώτηση έκανα...και απάντηση δεν πήρα

περιμένω απόδειξη των όσων λες με βάση τους κανόνες της ηλεκτρολογίας....τίποτα περισσότερο
Βρε Νταχάρη,
για απόδειξη με κανόνες υπάρχει και το Ε,Μ.Π και ο Δημόκριτος, εμείς είμαστε εδώ για να μεταφέρουμε εμπειρίες ο ένας στον άλλο και μαζί να ευχαριστιόμαστε το χόμπι μας.
Δε με πληρώνεις κιόλας για να χρειάζομαι να σου αποδείξω πως μπορείς να αξιοποιήσεις καλύτερα το δικό σου σύστημα!
να ξέρουμε και τι λέμε ε?
Δε θες πασά μ??
Μείνε όπως είσαι!
Μην αλλάζεις τίποτα!!
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.756
Μηνύματα
2.874.872
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top