Μηχανική γείωση, απομόνωση, ''αντικραδασμικά"

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.444
Reaction score
125.860
Δεν είχα προσέξει ότι ο ΕΑR έκοβε την πίτσα σε τρίγωνο ακρόασης.
Με μαχαιροπήρουνο παρακαλώ.
Πάντα. Και παντού.

Στο μαχαιροπήρουνο...συμπαραστέκομαι.
Από μικρό παιδί, κάτω των 10, έτρωγα μέχρι και τη σαρδέλα με μαχαιροπήρουνο. Τώρα δεν γίνεται να αλλάξω, και να'θελα, είναι πια πολύ αργά, την πάτησα. ;)
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.993
Reaction score
20.523
δηλαδή να απαντώ μόνο όπως θέλεις???
άσε με να μαντέψω...
οπαδός της τριγωνομετρίας να υποθέσω είσαι??
Όχι, δεν θέλω να απαντάς όπως θέλω εγώ - αυτό θα σε καθιστούσε άβουλο ον, αχρείαστο σε συζητήσεις κάθε είδους και κάθε επιπέδου.

Εάν όμως με ρωτάς τι θέλω και πώς θέλω να συζητάμε (συζητάς με όλους εδώ), τότε θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να βγεις από το "κάστρο" των απόψεων σου και να αρχίσεις να σκέφτεσαι ότι μπορεί να έχουν κι άλλοι δίκιο, όχι μόνο εσύ, ειδικά όταν οι άλλοι δεν μιλάνε με "απόψεις" αλλά με απαράβατους κανόνες φυσικής/ακουστικής/τριγωνομετρίας κτλ - με άλλα λόγια, επιστημονικούς κανόνες.

Για παράδειγμα, κατανοώ τους οικιακούς περιορισμούς στο στήσιμο ενός ηχοσυστήματος. Τους κατανοώ διότι ζούσα μαζί τους για πολλά χρόνια. Καμία έννοια σωστού στησίματος δεν εφαρμοζόταν στο σύστημα και στο χώρο που το φιλοξενούσε. Σε όλα αυτά τα χρόνια, ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι το σύστημά μου είναι τέλειο, ο χώρος μου είναι τέλειος, τα ηχεία μου είναι άπαιχτα και διάφορα άλλα φαιδρά συμπεράσματα που εξάγονται από ομοιοπαθούντες και που διαβάζουμε κατά καιρούς.

Οπότε, όταν έρχεται κάποιος και λέει "ακούω τη μουσική μου και την ακούω τέλεια, γεμάτη μπάσο" κτλ κι ερωτάται με ποια ηχεία και σε ποια απόσταση ακούς κι απαντήσεις είναι ότι "ακούω το τέλειο μπάσο μου με 6.5" woofer στα 2.5 μέτρα και τα ηχεία απέχουν μεταξύ τους 2 μέτρα", γίνεται αντιληπτό ότι ο άνθρωπος αυτός μπορεί να ακούει δικάναλο αλλά σίγουρα δεν ακούει στερεοφωνικό δικάναλο ήχο. Διότι, είτε του αρέσει είτε όχι, βασικός κανόνας της στερεοφωνικής ακρόασης είναι το ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης - και πριν αρχίσεις τα διάφορα, δεν είναι "βασικός κανόνας" επειδή το λένε τα βορειοελλαδίτικα δαιμόνια ή επειδή το λέω εγώ ή εσύ ή ο οποιοσδήποτε άλλος, είναι βασικός κανόνας επειδή αυτό έχει αποδειχθεί με επιστημονικά δεδομένα σε άρθρα της AES (Audio Engineering Society).

Οπότε, ναι, ο καθένας μπορεί να ακούει όπως τον βολεύει, όπως θέλει κι όπως τον βολεύει να θέλει. Ακόμα κι αν ακούει με το σύστημά του στημένο σε τρίγωνο πανοράματος, καταργώντας κάθε έννοια τριγωνομετρίας κι ακουστικής. Δικαίωμά του, γούστο του και καπέλο του - κανένας δεν στερείται το δικαίωμα στην άποψη. Η διαφορά έγκειται στο γεγονός ότι αυτός ο κάποιος δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι ακούει όπως πρέπει/σωστά/υπαγορεύεται από τους βασικούς κανόνες, διότι πολύ απλά αυτό δεν συμβαίνει. Όταν αυτός ο κάποιος επιχειρεί ταυτόχρονα να καταστρατηγήσει κάθε έννοια ακουστικής συμπεριφοράς χώρων και ηχείων, τότε θα δεχθεί την ανάλογη κριτική - είτε του αρέσει είτε όχι. Απομένει, τότε, να επιλέξει: Θα συνεχίσει να ζει και να ακούει με τις απόψεις του αγνοώντας τους επικριτές του ή θα αλλάξει κάτι (ακόμα κι αν αυτό, αρχικώς, είναι η άποψή του!) το οποίο θα τον κάνει να συνειδητοποιήσει το λάθος του και θα τον οδηγήσει στο σωστό τρόπο ακρόασης μουσικής.

Υ.Γ. 1: Κάθε ομοιότητα με μέλη του forum είναι καθαρά συμπτωματική.
Υ.Γ. 2: Ας το λήξουμε εδώ, είμαστε ήδη off-topic
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Λέανδρε κατανοώ το ξέσπασμά σου,αλλά έχει εσφαλμένα ερείσματα.

Ο Σωκράτης θεωρούσε ύψιστο αμάρτημα την άγνοια και όχι τις παραβάσεις των κανόνων.

Με αναγωγή στα ημέτερα τεκταινόμενα,η προσήλωση στους κανόνες και ιδίως από διαδικτυακού βήματος απαιτείται όχι για να εφαρμόζονταν καταναγκαστικώς,αλλά για να επιλέγουμε κάθε στιγμή συνειδητά όσους δεν θα γινόταν να εφαρμοστούν στη δική μας οικιακή διαρρύθμιση.Σε καμία όμως περίπτωση να μην το ρίχνουμε σε χαοτικές οντότητες και απόψεις.
Bhutia μ δεν υπάρχει κανένα ξέσπασμα από μέρους μου!...
Διαπίστωση είναι ότι η στενομυαλια σε κάποιες περιπτώσεις είναι όντως ακαταμάχητη!
Αυτός ο αφορισμός του άγνωστου από μερικούς είναι πραγματικά γελοίος!!

Είναι οι ίδιοι "τύποι" που γνωρίζουν ότι τα καλώδια ρεύματος ΔΕΝ επηρεάζουν τον ήχο, είναι ακριβώς οι ίδιοι που θεωρούν ότι το beldenακι θα ακουστεί όπως ένα iec της acoustic revive ή της kondo, (χωρίς ποτέ να μπουν στη διαδικασία να το ακούσουν..), είναι επίσης οι ίδιοι που θεωρούν ότι ένα mogami ηχείων τα γ@μ@ει όλα, είναι ακριβώς οι ίδιοι τύποι που δεν κατάδεχονται να μπουν στη διαδικασία μιας ακρόασης.... ενός αντικραδασμικου ή ενός ρακ, αλλά εξακολουθούν να πιστεύουν ότι ξέρουν το πως θα ακουστούν τα πάντα και παντού!!
Εδώ κι αν μιλάμε για άγνοια!!

Όχι λοιπόν bhutia μ..
δεν είναι ξέσπασμα, απλή επιβεβαίωση είναι!
Τα ειλικρινά μου σέβη!!
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Bhutia μ δεν υπάρχει κανένα ξέσπασμα από μέρους μου!...
Διαπίστωση είναι ότι η στενομυαλια σε κάποιες περιπτώσεις είναι όντως ακαταμάχητη!
Αυτός ο αφορισμός του άγνωστου από μερικούς είναι πραγματικά γελοίος!!

Είναι οι ίδιοι "τύποι" που γνωρίζουν ότι τα καλώδια ρεύματος ΔΕΝ επηρεάζουν τον ήχο, είναι ακριβώς οι ίδιοι που θεωρούν ότι το beldenακι θα ακουστεί όπως ένα iec της acoustic revive ή της kondo, (χωρίς ποτέ να μπουν στη διαδικασία να το ακούσουν..), είναι επίσης οι ίδιοι που θεωρούν ότι ένα mogami ηχείων τα γ@μ@ει όλα, είναι ακριβώς οι ίδιοι τύποι που δεν κατάδεχονται να μπουν στη διαδικασία μιας ακρόασης.... ενός αντικραδασμικου ή ενός ρακ, αλλά εξακολουθούν να πιστεύουν ότι ξέρουν το πως θα ακουστούν τα πάντα και παντού!!
Εδώ κι αν μιλάμε για άγνοια!!

Όχι λοιπόν bhutia μ..
δεν είναι ξέσπασμα, απλή επιβεβαίωση είναι!
Τα ειλικρινά μου σέβη!!
Τέτοιοι σκοταδιστές που είναι,ακούνε συστηματικώς και...σκότιφαϊ. :roflmao:

Οι πλέον ψυχαναγκαστικοί δε,τρώνε με μαχαιροπήρουνο μέχρι και τα...ribs.Όλα στη φόρα... :lolsign:
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.727
Reaction score
28.091
σκότιφαϊ
Καλύτερη audio ματσακονιά από το σκότιφαϊ δεν υπάρχει.

Ακούς κάπου ένα τραγουδάκι, ωπ ωραίο είναι αυτό, Shazam, το ανοίγεις στο σκότι, παιζ, πας radio και σου παιζ ότι ίδιο υπάρχει στο library. Μέρες ολόκληρες playlist. Τα μισά και βάλε παίζει να μην τα έχεις ακούσει ποτέ ξανά.

Παράδεισος.

Χίλιες φορές stream από το να δίνω χρήματα για να ακούω τα ίδια και τα ίδια. Άποψη μου βέβαια.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καλύτερη audio ματσακονιά από το σκότιφαϊ δεν υπάρχει.

Ακούς κάπου ένα τραγουδάκι, ωπ ωραίο είναι αυτό, Shazam, το ανοίγεις στο σκότι, παιζ, πας radio και σου παιζ ότι ίδιο υπάρχει στο library. Μέρες ολόκληρες playlist.

Παράδεισος.

Χίλιες φορές stream από το να δίνω χρήματα και να ακούω τα ίδια και τα ίδια. Άποψη μου βέβαια.
Beam me up...Scottyfy. :D
 


Μηνύματα
27.348
Reaction score
25.378
Bhutia μ δεν υπάρχει κανένα ξέσπασμα από μέρους μου!...
Διαπίστωση είναι ότι η στενομυαλια σε κάποιες περιπτώσεις είναι όντως ακαταμάχητη!
Αυτός ο αφορισμός του άγνωστου από μερικούς είναι πραγματικά γελοίος!!

Είναι οι ίδιοι "τύποι" που γνωρίζουν ότι τα καλώδια ρεύματος ΔΕΝ επηρεάζουν τον ήχο, είναι ακριβώς οι ίδιοι που θεωρούν ότι το beldenακι θα ακουστεί όπως ένα iec της acoustic revive ή της kondo, (χωρίς ποτέ να μπουν στη διαδικασία να το ακούσουν..), είναι επίσης οι ίδιοι που θεωρούν ότι ένα mogami ηχείων τα γ@μ@ει όλα, είναι ακριβώς οι ίδιοι τύποι που δεν κατάδεχονται να μπουν στη διαδικασία μιας ακρόασης.... ενός αντικραδασμικου ή ενός ρακ, αλλά εξακολουθούν να πιστεύουν ότι ξέρουν το πως θα ακουστούν τα πάντα και παντού!!
Εδώ κι αν μιλάμε για άγνοια!!

Όχι λοιπόν bhutia μ..
δεν είναι ξέσπασμα, απλή επιβεβαίωση είναι!
Τα ειλικρινά μου σέβη!!

Βρε Λέανδρε , λες , για καλώδια, για υποστηρικτικά καλωδίων , για για για . Και μετά σου φταίνε τρόπος του λέγειν , αυτοί που σου λένε , ότι δεν παίζει ΚΑΝΕΝΑ καλώδιο ρεύματος καλύτερα από κάποιο άλλο , γιατί απλά και τα δύο μεταφέρουν 230vac, όπως και με τα καλώδια των ηχείων μεταφέρουν ac σήμα , που δεν αλλάζει τόσο πολύ με την αλλαγή της χωρητικότητας ή της επαγωγής του καλωδίου. Τι να κάνουμε τώρα .
Πάρτο χαμπάρι , δεν κάνουν κάτι διαφορετικό όλα αυτά τα καλώδια . Ό,τι κάνει το no name καλώδιο στα 220 κάνει και το High branded καλώδιο των 500e , με μόνη διαφορά την τιμή τους.
Γμτ μου τι δεν καταλαβαίνεις? το ίδιο ρεύμα των 230vac και 2A 3a 5a ή ότι άλλο σκατορεύμα θέλεις περνάει και από τα δύο κωλοκαλώδια. ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΤΙ. Παρτο χαμπάρι.
Ομοίως στα στηρικτικά καλωδίων , δεν κάνουν τίποτα απολύτως. Κάνε ένα ρημάδι τέστ με τον εαυτό σου , βάλε τα δύο ηχεία στην μέση του δωματίου δώσε μονοφωνικό σήμα και στα δύο , και αφαίρεσε τα στηρικτικά από το ένα καλώδιο , και κάνε balance μεταξύ του ενός και του άλλου ηχείου . Αμα ακούσεις διαφορά θα κάτσω να με χέσεις.

Ποια άγνοια ρε φίλε , οι νόμοι της φυσικής δεν είναι εύκαμπτοι , για κανέναν . Είναι αυτοί που είναι. ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ . ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ. Πάρτο χαμπάρι.
Ξεκόλλα από όλες αυτές τις μαύρες μαγείες , του κερατά.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.940
Reaction score
77.620
να κάνω ερώτηση...

χωρίς να γνωρίζω τι ειπώθηκε πριν...

πως ένα καλό χαιενδ καλώδιο ρεύματος μπορεί να προσφέρει κάτι το ουσιαστικό στις συσκευές μας έχοντας αφετηρία μια πρίζα τοίχου............. ενώ το υπόλοιπο καλώδιο που είναι εντός αυτού (από την πρίζα και μέχρι τον πίνακα ) είναι ένα απλό ηλεκτρολογικό ?
 

Μηνύματα
27.348
Reaction score
25.378
Αστο ! δεν ξέρεις εσύ. Το NIM που τρέχει από τον πίνακα ή ακόμα χειρότερα τα 3 μονά των 1,5 καρρέ από τον πίνακα μέχρι την πρίζα , είναι καράhighend.
Ε! μετά στα τελευταία 1,5-2 μέτρα αναλαμβάνει το γαμάτο ακριβό και κάνει και emi rfi filtering , επιλεκτικά έτσι?
Ασε σου λέω δεν ξέρς αφου.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.940
Reaction score
77.620
Αστο ! δεν ξέρεις εσύ. Το NIM που τρέχει από τον πίνακα ή ακόμα χειρότερα τα 3 μονά των 1,5 καρρέ από τον πίνακα μέχρι την πρίζα , είναι καράhighend.
Ε! μετά στα τελευταία 1,5-2 μέτρα αναλαμβάνει το γαμάτο ακριβό και κάνει και emi rfi filtering , επιλεκτικά έτσι?
Ασε σου λέω δεν ξέρς αφου.
δηλαδή μια που σε βρήκα και φαίνεται να ξερς.....
γεννά και ηλεκτρόνια?
τα επιταχύνει?
τα προσανατολίζει?
τι σκατ@ κάνει?
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Βρε Λέανδρε , λες , για καλώδια, για υποστηρικτικά καλωδίων , για για για . Και μετά σου φταίνε τρόπος του λέγειν , αυτοί που σου λένε , ότι δεν παίζει ΚΑΝΕΝΑ καλώδιο ρεύματος καλύτερα από κάποιο άλλο , γιατί απλά και τα δύο μεταφέρουν 230vac, όπως και με τα καλώδια των ηχείων .
Πάρτο χαμπάρι , δεν κάνουν κάτι διαφορετικό όλα αυτά τα καλώδια . Ό,τι κάνει το no name καλώδιο στα 220 κάνει και το High branded καλώδιο των 500e , με μόνη διαφορά την τιμή τους.
Γμτ μου τι δεν καταλαβαίνεις? το ίδιο ρεύμα των 230vac και 2A 3a 5a ή ότι άλλο σκατορεύμα θέλεις περνάει και από τα δύο κωλοκαλώδια. ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΤΙ. Παρτο χαμπάρι.
Ομοίως στα στηρικτικά καλωδίων , δεν κάνουν τίποτα απολύτως. Κάνε ένα ρημάδι τέστ με τον εαυτό σου , βάλε τα δύο ηχεία στην μέση του δωματίου δώσε μονοφωνικό σήμα και στα δύο , και αφαίρεσε τα στηρικτικά από το ένα καλώδιο , και κάνε balance μεταξύ του ενός και του άλλου ηχείου . Αμα ακούσεις διαφορά θα κάτσω να με χέσεις.

Ποια άγνοια ρε φίλε , οι νόμοι της φυσικής δεν είναι εύκαμπτοι , για κανέναν . Είναι αυτοί που είναι. ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ . ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ. Πάρτο χαμπάρι.
Ξεκόλλα από όλες αυτές τις μαύρες μαγείες , του κερατά.
καλησπέρα Γιάννη,

Θεωρείς λοιπόν ότι είμαι τόσο χαζός να έχω 5 aftermarket καλώδια και να μην το έχω δοκιμάσει??

Αν υποθέσουμε ότι έχεις δίκιο, και όντως δεν άκουσα καμιά απολύτως διαφορά με το 1ο καλώδιο έχοντας ήδη δοκιμάσει τουλάχιστον 10 διαφορετικά καλώδια ρεύματος πριν καταλήξω, θα έδινα σταδιακά επιπλέον άλλα περίπου 1000€ για να επιβεβαιώσω ότι δεν ακούγονται??

Ομοίως για τα iec, των ηχείων ή τα αντικραδασμικά??

Δηλαδή μου περίσευαν αλλά 2000€ για καλώδια ηχείων και iec και δεν ήξερα τι να τα κάνω??
έχοντας επίσης δοκιμάσει καμιά 15αριά-20αριά διαφορετικά πριν καταλήξω.

Ομοίως με τα αντικραδασμικά, αν δεις απ το προφίλ μου ποιά χρησιμοποιώ, θα διαπιστώσεις ότι δε χρησιμοποιώ ίδια πουθενά.
Αν πιστεύεται ότι όντως δεν ακούγονται κάποιο απ αυτά, γιατί δεν έρχεστε να το διαπιστώσετε οι ίδιοι??
Το ερώτημα είναι όντως ειλικρινές και χωρίς καμιά δόση ειρωνείας.

Εννοείται ότι όντως δε κάνουν όλα όσα έχω κατά καιρούς δοκιμάσει τη τρελή διαφορά, όμως έχω δοκιμάσει αρκετά μεγάλο αριθμό καλωδίων και αντικραδασμικών πριν καταλήξω σ'αυτά που χρησιμοποιώ, πάντα με το δεδομένο budget που διέθετα.

Η ειρωνεία είναι ότι τα στηρικτικά των καλωδίων είναι και τα μόνα που δε μου στοίχησαν τίποτα (με τη μικρότερη αλλά υπαρκτή είναι η αλήθεια βελτίωση κι αυτή μόνο σε μεγάλες στάθμες σε σχέση με τα υπόλοιπα καλώδια-στηρικτικά)!, επομένως και μόνο αισθητικό να ήταν το όφελος πάλι κερδισμένος θα ήμουν!
Επί της ευκαιρίας, θα ήθελα να αναφερθώ και στη τοποθέτηση του φίλου μας wizzy για το προφανώς δικό μου σύστημα στο οποίο αναφέρθηκε.
Ποτέ δεν είπα ότι έχω το τέλειο χώρο ή το τέλειο σεταπ.. όμως με το budget που είχα και με τη γεωμετρική ανισορροπία του σαλονιού μου και με δεδομένη τη λειτουργικότητα του ως σαλόνι-καθηστικό και χώρο ακρόασης, το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα είναι όντως εξαιρετικό!
Πολύ πιθανό, αν δεν αντιμετώπιζα τις προκλήσεις του συγκεκριμένου χώρου αλλά και τη λειτουργικότητα του να μην είχα πειραματιστεί σ'αυτο το βαθμό με τα περιφερειακά, επομένως εντέλει εμένα με ωφέλησε!
Παρόλα αυτά, θα χαρώ του να σε υποδεχτώ σπίτι μου αν το θες και μπορείς ώστε να ακούσεις ή όχι τις διαφορές που λέω ότι κάνουν όλα τα περιφερειακά, και εννοείται να τις μεταφέρεις στο site.
 
Last edited:

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
δηλαδή μια που σε βρήκα και φαίνεται να ξερς.....
γεννά και ηλεκτρόνια?
τα επιταχύνει?
Παρακαλω τον Λεανδρο θερμα οπως μου βρει καλωδιο ρευματος που δυναται να επιταχυνει τα ηλεκτρονια ανω της ταχυτητας του φωτος. Νισαφι πια μ' αυτον τον...ποταπό Αινσταιν με τις βλακεις του.

Θα κλεψω και το Νομπελ Φυσικης με την καλωδιαρα μου...Αμ πως. :p :p
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Παρακαλω τον Λεανδρο θερμα οπως μου βρει καλωδιο ρευματος που δυναται να επιταχυνει τα ηλεκτρονια ανω της ταχυτητας του φωτος. Νισαφι πια μ' αυτον τον...ποταπό Αινσταιν με τις βλακεις του.

Θα κλεψω και το Νομπελ Φυσικης με ην καλωδιαρα μου...Αμ πως. :p :p
ότι θέλει το κορίτσι της παρέας μας! :smile: :smile:
 


Μηνύματα
7.275
Reaction score
11.827
Στη δοκιμή που κάναμε στου Λέανδρου ( και ήταν η ευκαιρία να γνωριστούμε απο κοντά ), πράγματι ακούγονταν διαφορές ανάμεσα στα καλώδια ρεύματος, σε μια συσκευή που δεν λες ότι τραβάει και πολύ ρεύμα ( phono stage ). Στηρικτικά δοκιμάστηκαν σε άλλη μάζωξη. Και αυτά ακούστηκαν λίγο ή πολύ.
Προφανώς όμως η πλευρά των πολυκάναλων τρινοβάδων το βλέπει διαφορετικά. Απλά καλώδια ως σημείο εκκίνησης και όλα τα αναλαμβάνει η περιποίηση του χώρου και τις λεπτομέρειες η ισοστάθμιση. Τα απλά καλώδια έχουν το καλό του να είναι φτηνά συν το ότι δεν έχουν ταυτότητα ( ο Λέανδρος θα πει ότι έχουν ταυτότητα και αυτή είναι να κάνουν χάλια το πρόγραμμα :p ).
Τρινόβ και τη λοιπή παρέα δεν τα έχω ακούσει. Έχω ακούσει στο σύστημά μου μερικά καλώδια και τον τελευταίο καιρό έβγαλα τα καλώδια ηχείων και στη θέση τους έβαλα τα "απλά" chord ( αρκετά κοντινά στα Belden ). Παράλληλα όμως, όποτε παίρνω μέτρηση του χώρου, βγάζω φίλτρα ισοστάθμισης για το player μου ( έστω και αν δεν είναι η καλύτερη μέθοδος αυτή, ημίμετρο μέχρι να βρεθεί η άκρη ). Προσωπικά, αυτό που ακούω με χρήση απλού καλωδίου και ισοστάθμισης είναι κατά πολύ ανώτερο απο όποια δοκιμή καλωδίου έχω ακούσει ακόμα και στου Λέανδρου, σε ποσοστό βελτίωσης ( και εδώ κολλάει αυτό που είπα σε άλλο νήμα πως κατάφερα να ξεπεράσω την επιρροή του καλωδίου ηχείων μου, απλά δεν με απασχολεί τί θα έκανε το όποιο καλώδιο είχα επάνω. Ίσως να απασχολούσε κάποιον που είχε το απόλυτο ηχοσύστημα στον απόλυτο χώρο, αν και πιστεύω ότι όλο και κάτι θα είχε να συμμαζέψει πάλι η ισοστάθμιση ).
Στη τελική, αν κάποιος είναι να φουλάρει το σύστημά του με πανάκριβα aftermarket καλώδια, πλησιάζει το κόστος ακόμα και του trinnov.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.727
Reaction score
28.091
Λέανδρε, αντε και ήρθε. Και του έκανες και τυφλό τεστ, και δεν ακούει τίποτα.

3 σενάρια υπάρχουν.

1) είναι κουφός
2) είναι άσχετος
3) διάλεξε τη από τα παραπάνω είσαι.

Τη γίνεται μετά;;;;
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.639
Μηνύματα
2.870.402
Members
37.924
Νεότερο μέλος
daemon76
Top