Μη μου ξαναπείτε "δε χωράει σαμπ"



Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Εν ολίγοις, αυτό το σετακι για κάθε κανάλι:
(Όσα κανάλια θες, αδιάφορο)
Είμαι βέβαιος πως παίζει άριστα σε όλο το φάσμα, και ισορροπημένα, τόσο στην απόκριση, όσο και στις δυνατότητες στάθμης στο εκάστοτε τμήμα που θα χρειαστεί να αναπαράξει έκαστο.
Ωραία τα λες. Και τώρα έρχεται η κρίσιμη ερώτηση. Με τα ίδια λεφτά ο ανταγωνισμός τί προσφέρει;
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλημέρα,
μια αναφορά έκανε και ο ήχος.....

 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Ωραία τα λες. Και τώρα έρχεται η κρίσιμη ερώτηση. Με τα ίδια λεφτά ο ανταγωνισμός τί προσφέρει;
Άϊ πες μου εσύ.

Ίδια ομορφιά και παραπλήσιες προδιαγραφές, δε νομίζω ότι θα βρεις σε αυτά τα λεφτά, και βεβαίως στο μέγεθος αυτών των ηχείων της κεφ, πρακτικά δεν υπάρχει τίποτα εκτός από τα ομοαξονικά της Genelec.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Βασικά, ότι και να προσφέρει ο ανταγωνισμός δεν χωράει εκεί που μπαίνει το KEF. 😉
Και αυτό πληρώνεις.

Κάτσε μη το ακούσουμε σε καμία έκθεση και γελάμε. Όπως έβαλα τα γέλια μόλις άκουσα πρώτη φορά τα Kii. Νόμιζα ότι ήταν κρυμμένα 52 Subs. 8-)
 
Last edited:

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Και τέρμα οι δικαιολογίες περί αισθητικής.
Αυτό ακριβώς. 8-)

Και μικρό, και βολικό.

Και κουκλιστικες είναι και οι προδιαγραφές τους. ;)
Ίδια ομορφιά και παραπλήσιες προδιαγραφές, δε νομίζω ότι θα βρεις σε αυτά τα λεφτά, και βεβαίως στο μέγεθος αυτών των ηχείων της κεφ, πρακτικά δεν υπάρχει τίποτα εκτός από τα ομοαξονικά της Genelec.
Κάτι έχεις πάθει εσύ. Από πότε σε ενδιαφέρει τόσο η εμφάνιση;
 

Μηνύματα
2.195
Reaction score
2.718
Και τέρμα οι δικαιολογίες περί αισθητικής.

Χωρίς άλλα σχόλια.



View attachment 197018


View attachment 197019

View attachment 197020


Ναι το διάβασα χτες από τον Φωτιάδη.
Πολύ καλό.
 

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Απίθανη εμφάνιση (για τα γούστα μου), αλλά με μερικά νούμερα που δίνουν κάνουν το Uni-Core να μοιάζει με... Uni-Corn 🦄!

:biggrin::biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Κάτι έχεις πάθει εσύ. Από πότε σε ενδιαφέρει τόσο η εμφάνιση;
Εμένα προσωπικά, ιδίως εφόσον διαθέτω dedicated χώρο, δεν με απασχολεί ιδιαιτέρως ούτε η εμφάνιση ούτε ο όγκος τους, αλλά είναι η μόνιμη δικαιολογία (σεβαστή) για όσους προσπαθούν να βολευτουν σε κοινόχρηστα σαλόνια.

Οπότε, με την παρουσίαση αυτού του προϊόντος από την κεφ, πρακτικά παύουν αυτές οι "δικαιολογίες". ;)

Όσο για το κοστολογιο, να μη ξεκινήσω να πιάνω συνδυασμούς παθητικών ηχείων (5" έως 6") και ενισχυτικων που προμηθεύτηκαν διάφορα μέλη, έως και σχετικά πρόσφατα, θα αρχίσουν τα κλάματα. :gotcha:

Όσον αφορά τις προδιαγραφές του σαμπ, φαίνεται πως το αντίστοιχο προϊόν από την "μεγάλη" Genelec, έχει υποδεέστερες δυνατότητες:


Και φυσικά δε συζητάμε καν για εμφάνιση και όγκο..
 
Last edited:

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Ελπιζω και αλλες εταιρειες να προσφερουν στον ανταγωνισμο και στην μειωση τιμων .
Ειναι μια αρχη παντως !
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Επίσης το dynaudio 9s είναι υποδεέστερο του κεφ.
Βεβαίως το 18s είναι καλύτερο του κεφ, αλλά πολύ πιο άσχημο και σημαντικά ογκωδεστερο.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Compact sub υπάρχουν στην αγορά αρκετά και πιο φτηνά από το Kef το θέμα δεν είναι μόνο η τιμή αλλά και η απόδοση.
Άμα θέλεις παίρνεις και το παρακάτω που είναι και ντιζαινάτο και δε σου τα πρήζει η γυναίκα.

 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Εντυπωσιακό....

Ενισχυτής class D 1000W RMS (2 x 500W)

Max SPL 105 dB

11 – 200 Hz (+/- 3dB)


Καμπίνα από διελασμένο αλουμίνιο

Bάρος 14 kg

Η πατέντα Uni-Core της KEF αποτελεί δύο woofer 6.5΄΄ τοποθετημένα πλάτη με πλάτη, με κοινό μαγνητικό σύστημα (διάταξη force cancelling). Κάθε woofer έχει το δικό του πηνίο φωνής, διαφορετικής διαμέτρου, ώστε να εισέρχεται το ένα μέσα στο άλλο (ομοκεντρικά τοποθετημένα). Το αποτέλεσμα είναι η δημιουργία μίας ισχυρής μονάδας δύο κώνων και δύο πλευρών, εξαιρετικά μικρού φυσικού μεγέθους σε σύγκριση με τα subwoofer που χρησιμοποιούν συμβατικά μεγάφωνα χαμηλών.

Εφαρμόζει τεχνολογίες, όπως:

Tεχνολογία MAT (Metamaterial Absorption Technology) που αφορά σε εξειδικευμένες υψηλής πολυπλοκότητας δομές (μορφής λαβυρίνθου), που χρησιμοποιούνται σε καμπίνες ηχείων για την απορρόφηση του 99% της οπίσθιας ακτινοβολούμενης ενέργειας των woofer, συγκριτικά με το 60% που επιτυγχάνουν άλλες μέθοδοι, όπως πχ οι εκθετικά ελαττούμενης διατομής σωλήνες.

https://www.aes.org/tmpFiles/elib/20210122/20758.pdf

Tεχνολογία ανάρτησης P-Flex Surround ή Origami Surround, η οποία αντιστέκεται στην εσωτερική πίεση της καμπίνας χωρίς να περιορίζει την ευαισθησία της μονάδας προσθέτοντας υπερβολικά μεγάλη μάζα.

Tεχνολογία κινητικής ανάδρασης Smart Distortion Control Technology, χωρίς αισθητήρες, απλά μετρώντας το ρεύμα των πηνίων φωνής ανιχνεύει και διορθώνει τις μη γραμμικές παραμορφώσεις.

Tεχνολογία DSP με βάση ιδιόκτητους αλγόριθμους της KEF (Music Integrity Engine). Μεταξύ αυτών είναι ο iBX (Intelligent Bass Extension) και ο SmartLimiter, που αναλύει συνεχώς το σήμα και εξασφαλίζει την αποφυγή του ψαλιδισμού.
 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.308
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top