Μια απλή ερώτηση περί network player

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Μήπως δοκίμασες το 303 με εξωτερικό DAC?
Ναι , αναλογα το dac μπορει η υλοποιηση του να μην ειναι τοσο καλη στη οπτικη εισοδο οπως στη usb
Αν επρεπε να παρω αντι για streamer το 303 της yamaha ενα αλλο dac ωστε να παρω καλυτερο ηχο δεν θα επερνα κατι στη ιδια τιμη Θα πηγαινα στο arcam irdac 2 και πανω κατηγορια τιμης καινουριου
Έτσι ακριβώς. Έχω δικτυακό ενισχυτή της yamaha και το χρησιμοποιώ το foobar. Όπως και τον media player των windows.
Οπότε για streamer να δω κάτι άλλο. Στα 300-400 ευρώ θα προτείνατε κάτι άλλο? Σκέφτομαι να πάρω έναν ενισχυτή πχ. Τον Yamaha AS 701 ή τον 801 και να συνδέσω έναν streamer.
Γιατι δε περνειις τον 803 της yamaha που ειναι και streamer?
 

Μηνύματα
691
Reaction score
2.208
Ναι , αναλογα το dac μπορει η υλοποιηση του να μην ειναι τοσο καλη στη οπτικη εισοδο οπως στη usb
Αν επρεπε να παρω αντι για streamer το 303 της yamaha ενα αλλο dac ωστε να παρω καλυτερο ηχο δεν θα επερνα κατι στη ιδια τιμη Θα πηγαινα στο arcam irdac 2 και πανω κατηγορια τιμης καινουριου

Γιατι δε περνειις τον 803 της yamaha που ειναι και streamer?
Αυτόν σκεφτόμουν να πάρω πολύ σοβαρά. Έχω ήδη τον R301N από το 2016 αλλά είπα να αλλάξω σε κάτι άλλο λίγο πιο δυναμικό, ίσως και με άλλο χρώμα. Εχώ και τον Νάκα εδώ κοντά στη γειτονιά, οπότε οι yamaha είναι η εύκολη λυση...:)...Είναι αρκετά μπερδεμένος
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Αυτόν σκεφτόμουν να πάρω πολύ σοβαρά. Έχω ήδη τον R301N από το 2016 αλλά είπα να αλλάξω σε κάτι άλλο λίγο πιο δυναμικό, ίσως και με άλλο χρώμα. Εχώ και τον Νάκα εδώ κοντά στη γειτονιά, οπότε οι yamaha είναι η εύκολη λυση...:)...Είναι αρκετά μπερδεμένος
Ηχεια?
 



Μηνύματα
691
Reaction score
2.208
Πάντως μια και μιλάτε για
Προσωπικα εχουν περασει απο τα χερια μου ( και αυτακια μου ) και τα 3 streamer της yamaha . Το καθε ενα αναλογα το σκοπο του δινει και τη μεγαλυτερη βαρυτητα εκει
Το wad 10 στη τιμη
Το wxc50 στην προενισχυση και τις ευκολιες
Το s303 στην ποιοτητα ηχου / streaming
Ολα πολυ ευκολα στη διαχειριση οταν σεταριστει
Μια ερώτηση για τους παραπάνω streamer. Μπορούν να συνδεθούν ασυρματα ακουστικά σε αυτούς?
Καλος συνδιασμος Σιγουρα με τον 803 ανεβαινεις επιπεδο
Απλά οAS 801 έχει καλύτερο dac. Σε watt ίδιοι είναι.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Πάντως μια και μιλάτε για

Μια ερώτηση για τους παραπάνω streamer. Μπορούν να συνδεθούν ασυρματα ακουστικά σε αυτούς?

Απλά οAS 801 έχει καλύτερο dac. Σε watt ίδιοι είναι.
Οχι απο οτι εχω διαβασει . Δεν ξερω αν υπαρχει καποια ειδικη πατεντα για αυτο
Οσο αφορα τα βατ προσεξε τις μετρησεις οτι δεν βγαζουν στα ιδια hz
Επισης δεν ειναι μονο τα watt Υπαρχουν και αλλα που επηρεαζουν την ποιοτητα του ηχου
 

Μηνύματα
691
Reaction score
2.208
Οπότε ο φίλος radiofonias ίσως θα πρέπει να λάβει και αυτό υπόψη του κατά την αναζήτηση του για streamer (το γεγονός οτι μάλλον δεν μπορεί να συνδέσει σε αυτούς τους streamers ασύρματα ακουστικά). Επίσης απ 'ότι ξέρω το bluetooth έχει απώλειες. Ίσως θα πρέπει να δει streamers με bluetooth aptx τα οποία είναι HD και υποστηρίζουν 24bit.
 

Μηνύματα
691
Reaction score
2.208
Οχι απο οτι εχω διαβασει . Δεν ξερω αν υπαρχει καποια ειδικη πατεντα για αυτο
Οσο αφορα τα βατ προσεξε τις μετρησεις οτι δεν βγαζουν στα ιδια hz
Επισης δεν ειναι μονο τα watt Υπαρχουν και αλλα που επηρεαζουν την ποιοτητα του ηχου
Σε αυτό έχεις πάρα πολύ δίκιο, αλλά στην προκειμένη περίπτωση και οι δύο ενισχυτές έχουν 100w στα 20Hz-20KHz στα 8 Ωμ με την ίδια παραμόρφωση 0.019% (σύμφωνα με τον κατασκευαστή).
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Σε αυτό έχεις πάρα πολύ δίκιο, αλλά στην προκειμένη περίπτωση και οι δύο ενισχυτές έχουν 100w στα 20Hz-20KHz στα 8 Ωμ με την ίδια παραμόρφωση 0.019% (σύμφωνα με τον κατασκευαστή).
.. εγω κοιτουσα τον r 301 εσυ μαλλον τον 801
 

Μηνύματα
691
Reaction score
2.208
Στο σημείο αυτό θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες και συμβουλές , αλλά και την ανεκτικότητα σας στις ερωτήσεις μου.
.. εγω κοιτουσα τον r 301 εσυ μαλλον τον 801
:):) Ναι γιατί σκέφτομια σοβαρά να τον αγοράσω.
 

Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.569
Έτσι ακριβώς. Έχω δικτυακό ενισχυτή της yamaha και το χρησιμοποιώ το foobar. Όπως και τον media player των windows.
Οπότε για streamer να δω κάτι άλλο. Στα 300-400 ευρώ θα προτείνατε κάτι άλλο? Σκέφτομαι να πάρω έναν ενισχυτή πχ. Τον Yamaha AS 701 ή τον 801 και να συνδέσω έναν streamer.
O 301N είναι μικρός σε ισχύ και με λιγότερες ευκολίες σε σύγκριση με τον 803Ν. Για μένα η καλύτερη επιλογή (μιας και μιλάμε για yamaha), είναι ένας A-S501 ή 701 μαζί με ένα streamer 303.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.363
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top