Μια απλή ερώτηση

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Re: Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

[/URL][/IMG]

κι αλλη απλη ερωτηση που απαιτει ομως γρηγορη απαντηση....εφαρμοσα τον κανονα που μου στειλατε και βρηκα τις θεσεις των ηχειων ....τις βιβλιοθηκες ομως να τις βαλω αμεσως διπλα στη μπαφλα η' να αφησω τους 25-30 ποντους αποσταση που δημιουργηθηκε ????
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
ΜΑΛΙΣΤΑ ρακες σε ολους !!! (στον back ενα καινουργιο βελονι για το κομπρεσερ !)
τα ηχεια τοποθετηθηκαν συμφωνα με τον κανονα που μου δωσατε
οι δισκακιοθηκες τοποθετηθηκαν συμμετρικα κατα μηκος του δωματιου
βαζοντας βγαζοντας τα καλωδια των ηχειων διαπιστωσα πως ητο (οι ακρες τους ) ολιγον "ψημενα" ,τα κοψα λοιπον 2-3 εκατοστα
γυρισα και τη πριζα του τελικου (μου φανηκε πως κατι εγινε....ιδεα μου?)

σαν αποτελεσμα ολων αυτων εισπρατω μια ηρεμια στον ηχο μου ,την οποια συνειδητοποιησα τωρα πως την ειχα χασει, μια καθαροτητα στις μεσαιες και χαμηλες θα ελεγα και επισης κατι αλλο ....(ναι τις πινω τις ρακες μου παραλληλα με ολ' αυτα) μου δινει τωρα ο ηχος μια αισθηση "αιθουσας" δεν μπορω να βρω καλυτερη λεξη (ακουω 60'ς με οτι αυτο σημαινει για τις ηχογραφησεις)
-στην Αρχανα εισαστε ολοι προσκεκλημενοι ,εχω και μια ρακη απο μαντηλαρι κοτσυφαλι και ολιγον μοσχατο που νομιζω θα βρειτε ενδιαφερουσα
-θα συνεχισω να ζητω τη γνωμη σας καθως ψηλα δεν το παιξα το συστημα ακομα
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

ΜΑΛΙΣΤΑ ρακες σε ολους !!! (στον back ενα καινουργιο βελονι για το κομπρεσερ !)
τα ηχεια τοποθετηθηκαν συμφωνα με τον κανονα που μου δωσατε
οι δισκακιοθηκες τοποθετηθηκαν συμμετρικα κατα μηκος του δωματιου
βαζοντας βγαζοντας τα καλωδια των ηχειων διαπιστωσα πως ητο (οι ακρες τους ) ολιγον "ψημενα" ,τα κοψα λοιπον 2-3 εκατοστα
γυρισα και τη πριζα του τελικου (μου φανηκε πως κατι εγινε....ιδεα μου?)

σαν αποτελεσμα ολων αυτων εισπρατω μια ηρεμια στον ηχο μου ,την οποια συνειδητοποιησα τωρα πως την ειχα χασει, μια καθαροτητα στις μεσαιες και χαμηλες θα ελεγα και επισης κατι αλλο ....(ναι τις πινω τις ρακες μου παραλληλα με ολ' αυτα) μου δινει τωρα ο ηχος μια αισθηση "αιθουσας" δεν μπορω να βρω καλυτερη λεξη (ακουω 60'ς με οτι αυτο σημαινει για τις ηχογραφησεις)
-στην Αρχανα εισαστε ολοι προσκεκλημενοι ,εχω και μια ρακη απο μαντηλαρι κοτσυφαλι και ολιγον μοσχατο που νομιζω θα βρειτε ενδιαφερουσα
-θα συνεχισω να ζητω τη γνωμη σας καθως ψηλα δεν το παιξα το συστημα ακομα
αν εχεις ελευθερια να τοποθετησεις της βιλιοθηκες βρες καποιον να σε βοηθηση και κανε το εξης.
δωστου ενα καθρεπτη και κατσε στη θεση ακροασης.βαλτον να κουναη τον καθρεπτη στον πλαινο δεξι τοιχο στην αποσταση περιπου αναμεσα στην θεση ακροασης και το ηχειο μεχρι να δεις μεσα τον καθρεπτη το τουιτερ του δεξιου ηχειου.εκει θα μπει η βιβιλοθηκη.κανε το ιδιο και απο την αριστερη μερια και εκει θα μπει η αλλη βιβιλοθηκη.

υ.γ.με το αλλαζεις τη φαση στην πριζα μονο του ενισχυτη δε βγαζεις ακρη.πρεπει ολες οι συσκευες να ειναι με τον ιδιο τροπο.

υγ2 βγαλε τα καλωδια των ηχειων καθαρισε με μια μπατονετα της μπορνες ηχειων και ενισχυτη και κοψε λιγο και απο την αλλη μερια αν δεν το εκανες.μετα βιδωσε τα και σφιξε τα δυνατα με πενσα η κλειδι αφου εχεις γυμνα καλωδια.αν βαλης πενσα βαλε και ενα πανι να μη γρατζουνισης της μπορνες.
 

Μηνύματα
755
Reaction score
512
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

hey dj? play a song for the lovers
Φιλε oldy σε βρισκω TOP δεν περιμενα τοσο καλη δουλεια
Και αφου εφτασες στο σταδιο να εχεις την αισθηση της αιθουσας, πιες τον καφε σου ανετα και cool εχεις και ωραια θεα εκει.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463


αυτην την εικονα παρουσιαζαν οι μπορνες των ηχειων , παρατηρηστε την οξειδωση στο πλαστικο απεναντι απο το ακρο των καλωδιων......καθαριστηκαν, κοντυνα τα καλωδια και στα δυο ηχεια και να μαι ...!

για τη φαση των καλωδιων,περαν της ακουστικης μεθοδου, νομιζω οτι κατι γινεται με δοκιμαστικο κατσαβιδι....?
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)



αυτην την εικονα παρουσιαζαν οι μπορνες των ηχειων , παρατηρηστε την οξειδωση στο πλαστικο απεναντι απο το ακρο των καλωδιων......καθαριστηκαν, κοντυνα τα καλωδια και στα δυο ηχεια και να μαι ...!

για τη φαση των καλωδιων,περαν της ακουστικης μεθοδου, νομιζω οτι κατι γινεται με δοκιμαστικο κατσαβιδι....?
ξεσυνδεσε τα rca απο ολες τις συσκευες.βαζοντας καθε συσκευη στην πριζα δοκιμαζης το δοκιμαστικο αν αναβη στο σασι.γυριζης την πριζα και ξαναδοκιμαζης.

επειδη το σασι ειναι βαμενο και μαλλον δεν αναβη τιποτα για σασι ακουμπα το δοκιμαστικο στo - ενος rca.εαν η συσκευη εχει πριζα σουκο και οχι διπολικη τοτε πρεπη να βαλης μονωτικη ταινια γυρω γυρω για να μην κανη επαφη η γειωση αλλιως δεν αναβη πουθενα.

αφου βρης με ποια φορα αναβη το δοκιμαστικο βαζης τις πριζες με αυτη τη φορα και βγαζης την ταινια.

υ.γ.πολυ λεπτα τα καλωδια σου παρε 4χ4χιλ και σφιξτα γερα.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Re: Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

ευχαριστω back ,θα το κανω αυριο ,καθως σημερα περιμενα ενα φιλο να φερει ενα sony w33 να τ' ακουσουμε
για τα καλωδια ,προφανως μιλας γι' αυτα στα πριμα ... ειναι fix ολο το καλωδιο (8 κλωνοι ,οι δυο πανε στα πριμα) ,λες να τα καταργησω και να βαλω πιο χοντρα ?
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: Μια απλη ερωτηση (???)

Είσαι ωραίος... κάπου πήρε το μάτι μου τον ομώνυμο δίσκο των suicide...και να το χαίρεσαι το σύστημα σου! :thumbsup:
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
ευχαριστω vasilisM ....αν υποψιαστω πως βρηκα και καποιον αλλο να συμπαθει τους suicide θα πεθααανω ,εδω οι φιλοι με παιρνουν απ' τα μουτρα ετσι και τους παρουσιασω πουθενα

οσο για τα καλωδια ,κατηργησα σημερα τη διπλοκαλωδιωση και για βρσχυκυκλωτηρες εφαρμοσα τη συμβουλη του ιδρυτη της klipsch ...του klipsch, ο οποιος οταν ρωτηθηκε τι καλωδια ηχειων χρησιμοποιει απαντησε "το καλωδιο απο ενα πορτατιφ της γυναικας μου...."
κι επειδη φαινεται πως ειναι τετοιο απογευμα θα βαλω κι ενα γιουτουμπι

http://www.youtube.com/watch?v=vK4D23t1G8g
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

ευχαριστω vasilisM ....αν υποψιαστω πως βρηκα και καποιον αλλο να συμπαθει τους suicide θα πεθααανω ,εδω οι φιλοι με παιρνουν απ' τα μουτρα ετσι και τους παρουσιασω πουθενα

οσο για τα καλωδια ,κατηργησα σημερα τη διπλοκαλωδιωση και για βρσχυκυκλωτηρες εφαρμοσα τη συμβουλη του ιδρυτη της klipsch ...του klipsch, ο οποιος οταν ρωτηθηκε τι καλωδια ηχειων χρησιμοποιει απαντησε "το καλωδιο απο ενα πορτατιφ της γυναικας μου...."
κι επειδη φαινεται πως ειναι τετοιο απογευμα θα βαλω κι ενα γιουτουμπι

http://www.youtube.com/watch?v=vK4D23t1G8g
ασε τον klipsh γιατι αυτος ακουγε με ηχεια 100db ευαισθητα και βαλε κανα χοντρο καλωδιο.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
back και ηθελα να σε ρωτησω για το 4χεπι4χ που μου 'γραψες...γιατι καιω λιοκλαδα 5μερες τωρα και ο νους μου δε δουλευει και πολυ καλα.... προτεινεις δηλαδη καλωδια συνολικης διατομης 8 χιλιοστα σε καθε ηχειο ? αυτο καταλαβα .... κι αν ας πουμε παω στου αποστολου ποσο θα μου .... τα δωσει (ωχωχχωχωχ) η' να παω κατευθειαν στου καυκα ?
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

back και ηθελα να σε ρωτησω για το 4χεπι4χ που μου 'γραψες...γιατι καιω λιοκλαδα 5μερες τωρα και ο νους μου δε δουλευει και πολυ καλα.... προτεινεις δηλαδη καλωδια συνολικης διατομης 8 χιλιοστα σε καθε ηχειο ? αυτο καταλαβα .... κι αν ας πουμε παω στου αποστολου ποσο θα μου .... τα δωσει (ωχωχχωχωχ) η' να παω κατευθειαν στου καυκα ?
Στο είπα απ την αρχή , μην μπλέξεις με τον back , είναι ''ημίτροζος''.
Είναι καλό παιδί όμως και να τον ακούς.

Στου Απόστολου του Παπαδάκη θα πας?.
Να του πείς ότι πας εκ μέρους μου.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

back και ηθελα να σε ρωτησω για το 4χεπι4χ που μου 'γραψες...γιατι καιω λιοκλαδα 5μερες τωρα και ο νους μου δε δουλευει και πολυ καλα.... προτεινεις δηλαδη καλωδια συνολικης διατομης 8 χιλιοστα σε καθε ηχειο ? αυτο καταλαβα .... κι αν ας πουμε παω στου αποστολου ποσο θα μου .... τα δωσει (ωχωχχωχωχ) η' να παω κατευθειαν στου καυκα ?
δυσκολα θα βρεις πανω απο 4χιλ. για αυτο σου λεω διπλα.πηγαινε στου αποστολου η σε κανενα ηλεκτρονικαδικο αν δεν θελεις να δωσεις πολλα π.χ.ατομο,συντιχακης.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Μια απλη ερωτηση (???)

Παπαδάκη πήγαινε καρφωτό!
Κάνε όμως και μια βολτούλα (αν θες λίγο ταλαιπωρία και ψαξιματάκι, έτσι για χαβαλέ) στο Ράδιο Μακράκη στη Λ. Κνωσσού και βρες τον Βαρδαξή. Ρώτα τον αν έχει περισσέψει κανένα ρετάλι από τα βαρβάτα που χρησιμοποιούσε ο πατέρας του... :thumbsup:
Που ξέρεις καμιά φορά τι λαβράκι μπορεί να κάθεται πεταμένο στις αποθήκες!:tongue:

Αν σε αρχίσει τις ερωτήσεις πες του:
"Όχου μωρ' αδερφάκι μου! Ο Σταμάτης από την εταιρία τηλεοράσεων που συμπαθείς, μου είπε να σου πω ότι είσαι μεγάλο κάθαρμα!":biggrin:
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

ευχαριστω vasilisM ....αν υποψιαστω πως βρηκα και καποιον αλλο να συμπαθει τους suicide θα πεθααανω ,εδω οι φιλοι με παιρνουν απ' τα μουτρα ετσι και τους παρουσιασω πουθενα

οσο για τα καλωδια ,κατηργησα σημερα τη διπλοκαλωδιωση και για βρσχυκυκλωτηρες εφαρμοσα τη συμβουλη του ιδρυτη της klipsch ...του klipsch, ο οποιος οταν ρωτηθηκε τι καλωδια ηχειων χρησιμοποιει απαντησε "το καλωδιο απο ενα πορτατιφ της γυναικας μου...."
κι επειδη φαινεται πως ειναι τετοιο απογευμα θα βαλω κι ενα γιουτουμπι

http://www.youtube.com/watch?v=vK4D23t1G8g
RESPECT!!!

Stripped of anything resembling rock's basics —no guitar, no bass, no drums, no harmony, little melody— Suicide terrified audiences. There were no familiar points-of-reference for what they were doing; no cultural touchstones, no musical antecedents. When met with disinterest or disdain, Vega would openly bait the audience, and, thus, Suicide gigs often ended in violence. It took them until 1977 to make their debut album because nobody was interested in putting it out.
Απο την δικια μου τι γωνια. :smile:

http://www.nomoreheroesanymore.com/four-decades-of-suicide-martin
 

Μηνύματα
169
Reaction score
63
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

ξεσυνδεσε τα rca απο ολες τις συσκευες.βαζοντας καθε συσκευη στην πριζα δοκιμαζης το δοκιμαστικο αν αναβη στο σασι.γυριζης την πριζα και ξαναδοκιμαζης.

επειδη το σασι ειναι βαμενο και μαλλον δεν αναβη τιποτα για σασι ακουμπα το δοκιμαστικο στo - ενος rca.εαν η συσκευη εχει πριζα σουκο και οχι διπολικη τοτε πρεπη να βαλης μονωτικη ταινια γυρω γυρω για να μην κανη επαφη η γειωση αλλιως δεν αναβη πουθενα.

αφου βρης με ποια φορα αναβη το δοκιμαστικο βαζης τις πριζες με αυτη τη φορα και βγαζης την ταινια.

υ.γ.πολυ λεπτα τα καλωδια σου παρε 4χ4χιλ και σφιξτα γερα.
Διευκρίνηση: Η σωστή φορά τη πρίζας είναι όταν ανάβει ή όταν δεν ανάβει το δοκιμαστικό κατσαβίδι στο σασί;
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

Διευκρίνηση: Η σωστή φορά τη πρίζας είναι όταν ανάβει ή όταν δεν ανάβει το δοκιμαστικό κατσαβίδι στο σασί;
το σωστο ειναι εκει που δεν αναβη αλλα το σημαντικοτερο ειναι να ειναι σε ολες τις συσκευες ιδια φορα.μετα μπορεις να δοκιμασεις και τους δυο τροπους και οπου σου αρεση.
 

Μηνύματα
169
Reaction score
63
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

το σωστο ειναι εκει που δεν αναβη αλλα το σημαντικοτερο ειναι να ειναι σε ολες τις συσκευες ιδια φορα.μετα μπορεις να δοκιμασεις και τους δυο τροπους και οπου σου αρεση.
Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463


οι βραχυκυκλωτηρες συμφωνα με το κατα klipsch ευαγγελιο (η γυναικα ακομα ψαχνει γιατι δεν αναβει το πορτατιφ)
εφτιαξα και τις φασεις στις πριζες...καποια πραγματα μπορει να θεωρουνται δεδομενα-γνωστα αλλα τελικα δεν ειναι θυμαμαι τη φασαρια που ακουγα οταν αρχισα αυτο το thread και τωρα μπορω να απολαυσω τη μουσικη μου χαρη στη βοηθεια ολων σας...ξανα ευχαριστω
κι οπως ελεγε και μια παλια celebrity....σας αγαπω !!!
α....παω στα ηλεκτρολογικα για χοντρο καλωδιο......
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top