Μια απλή ερώτηση

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)



οι βραχυκυκλωτηρες συμφωνα με το κατα klipsch ευαγγελιο (η γυναικα ακομα ψαχνει γιατι δεν αναβει το πορτατιφ)
εφτιαξα και τις φασεις στις πριζες...καποια πραγματα μπορει να θεωρουνται δεδομενα-γνωστα αλλα τελικα δεν ειναι θυμαμαι τη φασαρια που ακουγα οταν αρχισα αυτο το thread και τωρα μπορω να απολαυσω τη μουσικη μου χαρη στη βοηθεια ολων σας...ξανα ευχαριστω
κι οπως ελεγε και μια παλια celebrity....σας αγαπω !!!
α....παω στα ηλεκτρολογικα για χοντρο καλωδιο......
αυτα τα απλα πραγματακια εχουν χρονια να γραφτουν και τελικα ενω καποιοι παλιοι τα θεωρουμε αυτονοητα καποιοι νεοτεροι δεν τα ξερουν.

πηγαινε αλλα να παρης ηχειων μην παρης κανενα ρευματος.αν δε βρεις στα ηλεκτολογικαδικα πηγαινε στα ηλεκτρονικαδικα.

και φυσικα οταν το παρης τους βραχυκυκλωτηρες θα τους βγαλεις και βραχυκυκλωσεις θα καλωδια απο τη μερια του ενισχυτη να κανης διπλοκαλωδιωση αλλα με χοντρο καλωδιο.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

αυτα τα απλα πραγματακια εχουν χρονια να γραφτουν και τελικα ενω καποιοι παλιοι τα θεωρουμε αυτονοητα καποιοι νεοτεροι δεν τα ξερουν.

πηγαινε αλλα να παρης ηχειων μην παρης κανενα ρευματος.αν δε βρεις στα ηλεκτολογικαδικα πηγαινε στα ηλεκτρονικαδικα.

και φυσικα οταν το παρης τους βραχυκυκλωτηρες θα τους βγαλεις και βραχυκυκλωσεις θα καλωδια απο τη μερια του ενισχυτη να κανης διπλοκαλωδιωση αλλα με χοντρο καλωδιο.
Μμμμμ και μετά ο Highendάς ξύπνησε μέσα σου , ε γιώργο?
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

Μμμμμ και μετά ο Highendάς ξύπνησε μέσα σου , ε γιώργο?
γιατι βρε γιαννη τι απο ολα αυτα ειναι χαιενταδικο;οι καθαρες και σφιχτες επαφες και h σωστη φαση στα ρευματα;η μηπως το καωδιο απο τα ηλεκτρονικαδικα;
 

Μηνύματα
318
Reaction score
17
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

Oι αυτοκινητάδες έχουν οτι διατομή θέλεις
ο Αποστόλης... καλά ειναι?
Ο φιλόσοφος είναι ακόμα ανοιχτός?
Αν ναι κερνάω κρεατοσφαιριδια με ραδίκια ακατουρητα, τα ποτά δικα'ς
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Re: Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

καλημερα
για τα καλωδια πηγα και διαβασα το νημα για τη διπλοκαλωδιωση.......αστα
ο Αποστολης ειναι μια χαρα ,με πολλη ορεξη ακομα για το hi-fi
ο φιλοσοφος μας αφησε χρονους...τωρα ειναι αλλου και γι' αλλους θα ετοιμαζει σκανδαλα ,αριμανθιους καπρους και οστρακοειδη ξηρας......
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
λοιπον εχουμε και λεμε
χυμα ηλεκτρολογικο καλωδιο 3 επι 2,5 χιλ κοστος 25 ευρα
τερματισμενο απο τη μερια του ενισχυτη με μπανανα της wbt διοτι με συνολικη διατομη 15 χιλιοστα δεν χωρουσε με κανενα αλλο τροπο για να συνδεθει



η συνδεση στον ενισχυτη

 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Re: Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

και η συνδεση απο τη μερια των ηχειων




και δυο γενικοτερες αποψεις απο τη μερια του ενισχυτη




τωρα για το πως παιζει....παιζει ! θα επανελθω αργοτερα ,προς το παρον να πω μονο πως πρωτη φορα ακουσα τον Bootsy Collins να το χτυπα το μπασο του...
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Re: Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

Δεν του μπαίνει ευθεία απο πίσω?:biggrin:
τα βυσματα εχουν ενα δακτυλιδι το οποιο βιδωνοντας σπρωχνει ενα μικρο εμβολο που ανοιγει το βυσμα σε 4 κομματια και σφιγει εσωτερικα στον ενισχυτη ,επειδη ομως τα καλωδια ειναι πολυ χονδρα δεν εμπαινε αυτο το δακτυλιδι και το βυσμα "επαιζε" ..κουνουσε , δεν ηταν σφιχτο ,ετσι αποφασισα να κανω αυτο ...δεν νομιζω να εχω κι αλλη επιλογη
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
δε θα το γραψω....δε θα το γραψω....δε θα το γραψω...δε θα το γραψω...δε θα το γραψω...δε θα το γραψω...

μωρε θα το γραψω.... το ηλεκτρολογικο καλωδιο (no name) του 1.5 ευρω/μετρο ,παιζει το ιδιο (τα μπασακια μου ειναι πιο σφιχτα ? οι μεσες πιο ζωντανες-μεστες ?) με το αχουντιοκουεστ των 5000 δρχ/μετρο

μιλαω παντα για το δεδομενο συστημα(κι)
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

δε θα το γραψω....δε θα το γραψω....δε θα το γραψω...δε θα το γραψω...δε θα το γραψω...δε θα το γραψω...

μωρε θα το γραψω.... το ηλεκτρολογικο καλωδιο (no name) του 1.5 ευρω/μετρο ,παιζει το ιδιο (τα μπασακια μου ειναι πιο σφιχτα ? οι μεσες πιο ζωντανες-μεστες ?) με το αχουντιοκουεστ των 5000 δρχ/μετρο

μιλαω παντα για το δεδομενο συστημα(κι)
αν με ακουγες κι ολας καλυτερα θα ηταν.

4x4 βρε σου εγραψα και οχι ηλεκτρολογικο ηχειων.

http://www.ebay.co.uk/itm/10m-Loud-...ion_Audio_Cables_Adapters&hash=item4169229572

τεσπα ας ειναι.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Re: Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

αν με ακουγες κι ολας καλυτερα θα ηταν.

4x4 βρε σου εγραψα και οχι ηλεκτρολογικο ηχειων.

http://www.ebay.co.uk/itm/10m-Loud-...ion_Audio_Cables_Adapters&hash=item4169229572

τεσπα ας ειναι.
back σε ακουω κι εσενα κι ολα τα παιδια που κανουν το κοπο να μου απαντησουν βοηθωντας
απλα επειδη δε καταφερα να κατεβω ηρακλειο και να ψαχτω και περνωντας απο ενα μαγαζι στο χωριο βρηκα αυτο το καλωδιο και ειπα να δοκιμασω
αληθεια ποιες ειναι οι διαφορες αναμεσα σε ηλεκτρολογικα καλωδια και αυτα των ηχειων ? καθαροτητα χαλκου ,περιελιξη των κλωνων ........?
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Μια απλη ερωτηση (???)

καθαροτητα χαλκου,σκληροτητα μονωτικου αλλα και αγνωστη χωρητικοτητα και αυτεπαγωγη.επισης τα 4mm τα θεωρω ελαχιστο παχος.

σε δοκιμες που εκανα παλιοτερα με ηλκτρολογικα καλωδια δεν ακουγονται καλα βγαζουν μια σκληροτητα αν και υπαρχουν πολλοι τυποι και το καθε ενα ακουγεται διαφορετικα.
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

τα βυσματα εχουν ενα δακτυλιδι το οποιο βιδωνοντας σπρωχνει ενα μικρο εμβολο που ανοιγει το βυσμα σε 4 κομματια και σφιγει εσωτερικα στον ενισχυτη ,επειδη ομως τα καλωδια ειναι πολυ χονδρα δεν εμπαινε αυτο το δακτυλιδι και το βυσμα "επαιζε" ..κουνουσε , δεν ηταν σφιχτο ,ετσι αποφασισα να κανω αυτο ...δεν νομιζω να εχω κι αλλη επιλογη
Έχεις, γδύσε λίγο παραπάνω τον εξωτερικό μονωτή, πέρνα το "δακτυλίδι" των WBT, βάλε και ένα θερμοσυστελλόμενο να τα κρατά και είσαι τζετ.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

Έχεις, γδύσε λίγο παραπάνω τον εξωτερικό μονωτή, πέρνα το "δακτυλίδι" των WBT, βάλε και ένα θερμοσυστελλόμενο να τα κρατά και είσαι τζετ.
με ενδιαφερει η ιδεα καθοτι θα εχουν καλυτερη επαφη τα καλωδια, δεν εχω ομως ιδεα τι ειναι το "θερμοσυστελομενο" που αναφερεις και που μπορω να το βρω...αν θελεις βοηθα λιγακι ακομα.......
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

με ενδιαφερει η ιδεα καθοτι θα εχουν καλυτερη επαφη τα καλωδια, δεν εχω ομως ιδεα τι ειναι το "θερμοσυστελομενο" που αναφερεις και που μπορω να το βρω...αν θελεις βοηθα λιγακι ακομα.......
οκ το 'ψαξα και φαινεται τελεια ιδεα ,φανταζομαι θα το βρω σε μαγαζια με ηλεκτρολογικο υλικο,ευχαριστω .......εναν μονο ανθρωπο ξερω που χρησιμοποιει την εκφραση (τζετ) και ειναι ηλεκτρολογος.....φανταζομαι πως κι εσυ εχεις σχεση με το "αθλημα" .......
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Μια απλη ερωτηση (???)

http://www.car-audio-shop.gr/foto internet/FOTO-PALIAS-BASIS/08-073-10000013.jpg

Αυτό είναι, το ζεσταίνεις με το πιστολάκι μαλλιών και μαζεύει. Το λένε και "μακαρόνι".
Υπάρχει σε διαφορετικές διαμετρους, δες ποια είναι αυτή που δέχεται τα καλώδια σου.
 


Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Απάντηση: Μια απλη ερωτηση (???)

Διεγέρτης και ταλαντωτής ταυτίστηκαν :drinks:
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
το προβλημα δε λυθηκε ,το θεμα παραμενει
κι εμενα το αυτακι μου στις υψηλες ποθαινει


αμ θα το ριξω στους αμανεδες οπου να 'ναι, ακουσα και το sony w33 με το συστημα ....τα ιδια στις ψηλες εντασεις,ακουσα και το azur της caimpridge...τα ιδια ....ασε που δεν δινουνε την ιδια λεπτομερεια με το δικο μου HK .........το πικαπ χανει στροφες και πρεπει να παει κατω....το (ντροπη αλλα θα το γραψω) deck μου 'χει καταπιει την αγαπημενη μου κασσετα απο mamas & papas και δε λεει ν 'ανοιξει, ο υπολογιστης ειναι συνδεμενος με το HK ......τι να κανω ? θα τραγουδω εγω να δω αν τσιριζω στις ψηλες εντασεις.....
η' ο audiolab δε παει καλα
η' (αντιθετα με οτι πιστευω μεχρι τωρα) δεν εχω σωστες υψηλες συχνοτητες απο το HK 970 και το θεμα μεγενθυνεται στις υψηλες εντασεις......
καμμια ιδεα ?
οχι τιποτε αλλο ,αλλα ειμαι και φαλτσος....
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top