Μια βοήθεια/γνώμη κύριοι

Μηνύματα
29
Reaction score
4
Πρόσφατα σε ένα site Με αγγελίες έπεσε μπροστά μου ο εν λόγω ενισχυτής

https://ibb.co/LdDP1yj


https://ibb.co/p2yWF9f

https://ibb.co/pLYD7R7

Τόν εν λόγω ενισχυτή τον είχα ακούσει στο σπίτι ενός φίλου στα μέσα του 80 από ότι θυμάμαι είχε αρκετή ψυχή μέσα παρότι μικρούλης αυτό πού Με είχε αποτρέψει τοτες από την αγορά του ήταν ή περίεργες για τοτες είσοδος πού είχε πενταπολικο και μόνο 2 εξόδους για τα ηχεία οπότε δεν ασχολήθηκα περισσότερο... και ερχόμαστε στο σήμερα αναρωτιέμαι άμα αξίζει να ασχοληθεί κάποιος μαζί του . άμα μπορεί να αλλάξει όλες της απαρχαιωμένες εισόδους εξόδους πού έχει Με κάτι πιο σύγχρονο και φυσικά αν υπάρχει κάποιο μέλος στο φόρουμ νά μπορεί να βοηθήσει στον εν λόγω εγχείρημα ....😁😁😁😁


Σορυ για το σεντόνι και ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί και απαντήσει
 

ika

News
Μηνύματα
13.671
Reaction score
12.773
Δεν χρειάζεται αλλαγή εισόδων.
Υπάρχουν και φτηνά καλώδια RCA to DIN στα καταστήματα ηλεκτρονικών.


Unbalanced-5-pin-180-degree-DIN-connector-pinout.jpg


Αν πιάνουν τα χέρια σου τα κάνεις και συ.
 
Last edited:

Μηνύματα
29
Reaction score
4
Δεν χρειάζεται αλλαγή εισόδων.
Υπάρχουν καλώδια RCA to DIN


View attachment 226618
Ναι δεν αντιλέγω αλλά αυτό σε περιορίζει ως προς τή καλώδιο μπορείς να βάλεις . νά μήν αναφερθώ στης ηλίθιες εισόδους για τα ηχεία πού από ότι θυμάμαι κάνανε ένα χτύπημα μόλις τόν άνοιγες
 

ika

News
Μηνύματα
13.671
Reaction score
12.773
Τα φτιάχνεις μόνος σου και βάζεις ότι καλώδιο θες.
Το χτύπημα που ακούς δεν οφείλεται στον τύπο της επαφής αλλά στο ότι ο ενισχυτής δεν έχει ρελέ εξόδου ηχείων.
Ότι μπόρνα και να είχε, πάλι το μπουμ θα το έκανε.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.540
Reaction score
76.918
ερώτηση...

από ηχεία τι θα του βάλεις?
 

Μηνύματα
29
Reaction score
4
Τα φτιάχνεις μόνος σου και βάζεις ότι καλώδιο θες.
Το χτύπημα που ακούς δεν οφείλεται στον τύπο της επαφής αλλά στο ότι ο ενισχυτής δεν έχει ρελέ εξόδου ηχείων.
Ότι μπόρνα και να είχε, πάλι το μπουμ θα το έκανε.
Οκ . ευχαριστώ για το χρόνο σου κάτι τελευταίο ξέρουμε άμα υπάρχει κάποιος να τού κάνει ένα έλεγχο και άμα χρειαστεί οτιδήποτε λόγω παλαιότητας να το αλλάξει..
ερώτηση...

από ηχεία τι θα του βάλεις?
Δεν έχω αποφασίσει ακόμα πιθανότατα ηχεία βάσης
 

ika

News
Μηνύματα
13.671
Reaction score
12.773
Αν παίζει, αξίζει να δώσεις χρήματα για αυτόν;
Ποιο μοντέλο είναι γιατί δεν φαίνεται στην φωτό.
 

Μηνύματα
7.222
Reaction score
11.768
αν το έχεις με το κολλητήρι, υπάρχουν καλώδια που μπορείς να χρησιμοποιήσεις με δύο αγωγούς για θετικούς και μπλεντάζ για γείωση, π.χ. mogami 2549. Ακόμα και με 4 αγωγούς + μπλεντάζ υπάρχει, π.χ. mogami 2893.
Παλιά για τον naim μου έφτιαχνα interconnects με το van den hul d102 mk3 που κανονικά προορίζεται για balanced συνδεσμολογία ( το οποίο βέβαια είναι - ανούσια - πιο ακριβό ).
Αγοράζεις βυσματάκια, τα κολλάς και είσαι άρχοντας.
 


Μηνύματα
29
Reaction score
4
Αν παίζει, αξίζει να δώσεις χρήματα για αυτόν;
Ποιο μοντέλο είναι γιατί δεν φαίνεται στην φωτό.
SHARP SM-IS.
Από ότι μου το παλικάρι ναι παίζει
.............. αναρωτιέμαι άμα αξίζει να ασχοληθεί κάποιος μαζί του .
-
View attachment 226620

-
Δεν αντιλέγω αλλά ή τιμή είναι χώμα .. έτσι και αλλιώς δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις και θέλω να βάλω κάτι στο υπνοδωμάτιο να έχω .
 
Last edited:




Μηνύματα
29
Reaction score
4
2Χ20 WRMS είναι;
Δεν νομίζω ο ενισχυτής είχε 2 12 ηχεία πάνω του και δεν είχε πρόβλημα να τά κουνήσει αρκετά καλά. Δυστυχώς έχουν περάσει 30 χρόνια. Από τοτες και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος.
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.522
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top